*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1510107 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9898 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:17:55 πμ »
Δεν υπάρχει η έννοια να τους δώσει το δικαίωμα. Το έχουν το δικαίωμα απο το νόμο. Της ειδικής μπορούν να κάνουν αίτηση στη γενική.

Σωστό! Αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα εννοω και το διόρθωσα. Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες νομικές γνώσεις για να απαντήσω με βεβαιότητα. Σε κάθε περίπτωση, αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα οφείλουμε να το δεχτούμε, ασχέτως αν συμφωνούμε ή αν μας συμφέρει, διότι ζούμε σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9899 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:21:35 πμ »
Σωστό! Αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα εννοω και το διόρθωσα. Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες νομικές γνώσεις για να απαντήσω με βεβαιότητα. Σε κάθε περίπτωση, αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα οφείλουμε να το δεχτούμε, ασχέτως αν συμφωνούμε ή αν μας συμφέρει, διότι ζούμε σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

Καλά, σε ευνομούμενη πολιτεία δε ζούμε,αλλά τέλος πάντων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:30:46 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος teacherini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9900 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:31:21 πμ »
Συνάδελφοι ανακυκλώνετε τα ίδια και τα ίδια. Αναμένουμε πληροφορίες για την κατανομή! Πηγαίνετε λίγες σελ πίσω και έχουν ειπωθεί ακριβώς τα ίδια για την ειδική, έχετε αγωνία αλλά ας μένει καθαρό το νήμα

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9901 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:31:36 πμ »
Πρόσκληση διορισμών ειδικής αγωγής ΑΔΑ:ΩΛΒΧ36ΜΤΛΗ-3Υ4 σελ. 4 στις Παρατηρήσεις αναφέρει αυτολεξεί:

Επιπρόσθετα, ο νεοδιοριζόμενος, βάσει της παρούσης, υποχρεούται να υπηρετήσει στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση για χρονικό διάστημα τουλάχιστον πέντε (5) ετών.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9902 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:37:33 πμ »
Πρόσκληση διορισμών ειδικής αγωγής ΑΔΑ:ΩΛΒΧ36ΜΤΛΗ-3Υ4 σελ. 4 στις Παρατηρήσεις αναφέρει αυτολεξεί:

Επιπρόσθετα, ο νεοδιοριζόμενος, βάσει της παρούσης, υποχρεούται να υπηρετήσει στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση για χρονικό διάστημα τουλάχιστον πέντε (5) ετών.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ...

Η παράγραφος στην οποία αναφέρεσαι κ όπου αναγράφεται το συγκεκριμένο κομμάτι αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές ( πχ μεταθέσεις, μετατάξεις κλπ) . Ο εκ νέου διορισμός είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία 
Αναφέρει μάλιστα σε κάποιο σημείο ότι ο νεοδιοριζομενος υποχρεούται βάσει της παρούσης να παραμείνει 5 ετια κλπ .Όταν κάποιος διοριστεί στη γενική παύει να ισχύει η "παρούσα",αφού πλέον διέπεται από ρυθμίσεις άλλης προκήρυξη. Ο περιορισμος ισχύει όχι είναι διορισμένος στην ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:43:39 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9903 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:48:23 πμ »
Δλδ με απλά λόγια το ότι διορίστηκε κάποιος στην ειδική με την Χ προκήρυξη δεν σημαίνει ότι του απαγορεύεται για 5 χρόνια να βρει άλλη  δουλειά μέσω άλλης προκήρυξης. Αν πχ διορίζονταν στα ΚΕΠ μέσα στην 5ετια θα του έλεγαν απαγορεύεται να πας επειδή υπηρετείς στην ειδική αγωγή?
Αυτό που λέει η προκήρυξη της ειδικής (όπως το καταλαβαίνω εγώ)είναι ότι όσο είσαι διορισμένος με τους όρους που  διέπουν αυτή τη συγκεκριμένη προκήρυξη ,πρέπει να κάνεις 5 ετια για να μπορείς να αιτηθείς κάποιες υπηρεσιακές μεταβολες.Άλλο υπηρεσιακή μεταβολή άλλο μεταπήδηση σε άλλη προκήρυξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:58:50 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9904 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:50:29 πμ »

Η παράγραφος στην οποία αναφέρεσαι κ όπου αναγράφεται το συγκεκριμένο κομμάτι αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές ( πχ μεταθέσεις, μετατάξεις κλπ) . Ο εκ νέου διορισμός είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία 
Αναφέρει μάλιστα σε κάποιο σημείο ότι ο νεοδιοριζομενος υποχρεούται βάσει της παρούσης να παραμείνει 5 ετια κλπ .Όταν κάποιος διοριστεί στη γενική παύει να ισχύει η "παρούσα". Ο περιοσισμος ισχύει όχι είναι διορισμένος στην ειδική.
Δεν αναφέρεται στις υπηρεσιακές μεταβολές αφορά αυτό καθεαυτό το νομικό πλαίσιο βάσει του οποίου τους υποχρεωνει ρητώς για 5ετή υπηρέτηση σε μονάδες ΕΑ. Αν ήταν έτσι ο καθένας θα έπαιρνε σβάρνα τις προκηρύξεις και θα μετάπηδουσε απο τη μια υπηρεσία στην άλλη. Έρχεται όμως ο νομοθέτης και σου βάζει φρένο λέγοντας σου θες εκ νέου διορισμό...οκ υπηρέτησε με βάσει τα οριζόμενα που έχεις αποδεχθεί στην πρόσκληση διορισμού σου (5 έτη) και μετά πήγαινε όπου θες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9905 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:53:08 πμ »
Δεν αναφέρεται στις υπηρεσιακές μεταβολές αφορά αυτό καθεαυτό το νομικό πλαίσιο βάσει του οποίου τους υποχρεωνει ρητώς για 5ετή υπηρέτηση σε μονάδες ΕΑ. Αν ήταν έτσι ο καθένας θα έπαιρνε σβάρνα τις προκηρύξεις και θα μετάπηδουσε απο τη μια υπηρεσία στην άλλη. Έρχεται όμως ο νομοθέτης και σου βάζει φρένο λέγοντας σου θες εκ νέου διορισμό...οκ υπηρέτησε με βάσει τα οριζόμενα που έχεις αποδεχθεί στην πρόσκληση διορισμού σου (5 έτη) και μετά πήγαινε όπου θες.

Δλδ μέσα στην 5 ετια απαγορεύεται να διοριστεί κανείς κάπου αλλού?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:55:21 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9906 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:54:40 πμ »
Κ αν  θέλει να παραιτηθεί εντελώς πχ? Πάλι δεν μπορεί γιατί δεσμεύεται από την 5 ετια? Δεν μου ακούγεται κ τόσο λογικό.
Εγώ εξακολουθώ να νομίζω,όπως το διαβάζω, ότι αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές. Θα δείξει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:57:44 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9907 στις: Ιούλιος 06, 2022, 02:05:30 πμ »

Δλδ μέσα στην 5 ετια απαγορεύεται να διοριστεί κανείς κάπου αλλού?
Φυσικά και απαγορεύεται αν το εχεις προσέξει το λένε και οι προκηρύξεις του ΑΣΕΠ οτι δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι δημόσιοι υπάλληλοι εφόσον εχει παρέλθει πενταετία απο το διορισμό τους.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9908 στις: Ιούλιος 06, 2022, 02:19:00 πμ »
Κ αν  θέλει να παραιτηθεί εντελώς πχ? Πάλι δεν μπορεί γιατί δεσμεύεται από την 5 ετια? Δεν μου ακούγεται κ τόσο λογικό.
Εγώ εξακολουθώ να νομίζω,όπως το διαβάζω, ότι αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές. Θα δείξει
Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Αν παραιτήθεις τώρα ενώ ειςαι δόκιμος  ( δεν έχω ψάξει τι ισχύει με τον ν. 3528/2007) λογικά μπορείς να συμμετάσχεις , αλλά το ρισκάρεις;

Αποσυνδεδεμένος VaP06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9909 στις: Ιούλιος 06, 2022, 05:45:09 πμ »
Για να καταλάβεις ζαμανφου γιατί μιλάω. Είμαι στον πίνακα ΠΕ06 γύρω στη θέση 170. Ακούγεται το νούμερο 200. Θα δούμε όμως. Αν το 1/4 από όσους διορίστηκαν στην Ειδική πρόπερσι έχει το δικαίωμα να κάνει αίτηση μόνιμου διορισμού στη Γενική φέτος το ξεπερνάω για λίγες θέσεις το 200. Κλειδί για τους διορισμούς τα 2 τελευταία χρόνια ήταν το μεταπτυχιακό Ειδικής. Που να το φανταστώ 12 χρόνια πριν που τελείωνα το μεταπτυχιακό μου σε άλλο εκπαιδευτικό αντικείμενο. Μάζευα εγώ και άλλοι προϋπηρεσία ως ωρομισθια, μετά ως μειωμένου, μετά ως πλήρους σε τριτοτεταρτη φάση κλπ. Θα μου πεις θα συμβεί και αυτό; Χαχαχα πλέον το ρίχνεις στην πλάκα. Σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
. Καλημέρα σας! Όταν λέτε ακούγετε το νούμερο 200, πως ακούγεται; συγκεντρωτικα Α και Β ή 200 στην Α και φουλ κάλυψη στην Β δλδ 200+68=268;...Γιατι και το e-wall σε σχόλιο συναδέλφου έγραψε ακούγεται για 80%καλυψη σε ΠΕ06. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9910 στις: Ιούλιος 06, 2022, 08:05:53 πμ »
Καλημερα . Η ερωτηση στο ewall αφορουσε μονο την αθμια. Οποτε απαντησαν για 80% αθμια. Αρα καπου εκει στα 268 βγαινει. Ισως λιγο παραπανω.
Αυτα για πε06

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9911 στις: Ιούλιος 06, 2022, 08:08:18 πμ »
. Καλημέρα σας! Όταν λέτε ακούγετε το νούμερο 200, πως ακούγεται; συγκεντρωτικα Α και Β ή 200 στην Α και φουλ κάλυψη στην Β δλδ 200+68=268;...Γιατι και το e-wall σε σχόλιο συναδέλφου έγραψε ακούγεται για 80%καλυψη σε ΠΕ06. Ευχαριστώ
Καλημέρα!Εμένα συνάδελφος μου είπε ότι από το e wall ακούστηκε για πλήρη κάλυψη όλων των κοινών ειδικοτήτων.Too good to be true βέβαια αλλά ας πω κι εγώ τι έμαθα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.