*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1509619 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9884 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:30:07 πμ »
Για να καταλάβεις ζαμανφου γιατί μιλάω. Είμαι στον πίνακα ΠΕ06 γύρω στη θέση 170. Ακούγεται το νούμερο 200. Θα δούμε όμως. Αν το 1/4 από όσους διορίστηκαν στην Ειδική πρόπερσι έχει το δικαίωμα να κάνει αίτηση μόνιμου διορισμού στη Γενική φέτος το ξεπερνάω για λίγες θέσεις το 200. Κλειδί για τους διορισμούς τα 2 τελευταία χρόνια ήταν το μεταπτυχιακό Ειδικής. Που να το φανταστώ 12 χρόνια πριν που τελείωνα το μεταπτυχιακό μου σε άλλο εκπαιδευτικό αντικείμενο. Μάζευα εγώ και άλλοι προϋπηρεσία ως ωρομισθια, μετά ως μειωμένου, μετά ως πλήρους σε τριτοτεταρτη φάση κλπ. Θα μου πεις θα συμβεί και αυτό; Χαχαχα πλέον το ρίχνεις στην πλάκα. Σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
Δεν μπορώ να πια να πάρω τίποτα στην πλάκα. Ειδικά αυτήν την στιγμή που κρίνονται τόσα πολλά. Βαρέθηκα. Ας βγει αυτή η ρημαδα η κατανομή να ησυχάσουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:37 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9885 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:30:39 πμ »
Για να καταλάβεις ζαμανφου γιατί μιλάω. Είμαι στον πίνακα ΠΕ06 γύρω στη θέση 170. Ακούγεται το νούμερο 200. Θα δούμε όμως. Αν το 1/4 από όσους διορίστηκαν στην Ειδική πρόπερσι έχει το δικαίωμα να κάνει αίτηση μόνιμου διορισμού στη Γενική φέτος το ξεπερνάω για λίγες θέσεις το 200. Κλειδί για τους διορισμούς τα 2 τελευταία χρόνια ήταν το μεταπτυχιακό Ειδικής. Που να το φανταστώ 12 χρόνια πριν που τελείωνα το μεταπτυχιακό μου σε άλλο εκπαιδευτικό αντικείμενο. Μάζευα εγώ και άλλοι προϋπηρεσία ως ωρομισθια, μετά ως μειωμένου, μετά ως πλήρους σε τριτοτεταρτη φάση κλπ. Θα μου πεις θα συμβεί και αυτό; Χαχαχα πλέον το ρίχνεις στην πλάκα. Σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
μόλις 19 άτομα διορίστηκαν στην ειδική στους ΠΕ06 προπερυσι.Τα δύο από αυτά είναι γνωστές μου κ διορίστηκαν σπίτι τους. Άρα δεν θα επιδιώξουν γενική, Μένουν 17 άτομα. Κ όλοι να κάνουν αίτηση για γενική δεν κινδυνεύεις

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9886 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:34:26 πμ »
Του trust ειναι τα πιο εγκυρα..το e wall εχει λαθη
Αν αφαιρέσεις την θέση σου στον πινακα με τους 3700 που πηρε περυσι δεν βγάζεις τον αριθμό αυτόν που λέει. Ενώ αν αφαιρέσεις τον αριθμό σου στο πινακα μείον 3700 μείον 450 της ειδικής βγαίνει του e wall. Μην ξεχνάμε κάποιοι διορίστηκαν και σε άλλους κλάδους όποτε κατεβαίνει ο αριθμός. Μιλαω παντα για πε70. Επίσης αυτοί που είναι με κίτρινο αν είναι αυτοί που διορίστηκαν στην ειδική είναι λάθος ήδη ξέρω 5 ονόματα που είναι κιτρινισμένοι αλλά δεν διορίστηκαν στην ειδική αλλά περυσι στην γενική. Για αυτό λέω ότι είναι λάθος αυτός ο πινακας.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9887 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:35:12 πμ »
Δεν μπορώ να πια να πάρω τίποτα στην πλάκα. Ειδικά αυτήν την στιγμή που κρίνονται τόσα πολλά. Βαρέθηκα. Ας βγει αυτή η ρημαδα η κατανομή να ησυχάσουμε!
Αυτό ακριβώς λέω. Ότι και η κατανομή να βγει και να είναι γύρω στο 200 δε θα μπορούμε να χαρούμε αν δεν ξεκαθαριστεί το θέμα με τους προπερσινους στην Ειδική, αν  ο νόμος δίνει το δικαίωμα να κάνουν αίτηση. Εν ολίγοις για όσους είναι στο μεταίχμιο δεν αρκεί μόνο η κατανομή Λ, πρέπει να ξεκαθαριστεί, όταν βγει η πρόσκληση, αν συμμετέχουν και οι προ δύο ετών διορισμένοι. Γίνεται εξαιρετικά σύνθετο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:09:24 πμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:37 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9888 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:36:26 πμ »
μόλις 19 άτομα διορίστηκαν στην ειδική στους ΠΕ06 προπερυσι.Τα δύο από αυτά είναι γνωστές μου κ διορίστηκαν σπίτι τους. Άρα δεν θα επιδιώξουν γενική, Μένουν 17 άτομα. Κ όλοι να κάνουν αίτηση για γενική δεν κινδυνεύεις
Θα είναι 200 όμως; 

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9889 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:38:02 πμ »
Αυτό ακριβώς λέω. Ότι και η κατανομή να βγει και να είναι γύρω στο 200 δε θα μπορούμε να χαρούμε αν δεν ξεκαθαριστεί το θέμα με τους προπερσινους στην Ειδική. Αν τους δώσει το δικαίωμα να κάνουν αίτηση, μόλις το 1/4 να θελήσει τότε... Εν ολίγοις για όσους είναι στο μεταίχμιο δεν αρκεί μόνο η κατανομή Λ, πρέπει να ξεκαθαριστεί, όταν βγει η πρόσκληση, αν συμμετέχουν και οι προ δύο ετών διορισμένοι. Γίνεται εξαιρετικά σύνθετο.

Δεν υπάρχει η έννοια να τους δώσει το δικαίωμα. Το έχουν το δικαίωμα απο το νόμο. Της ειδικής μπορούν να κάνουν αίτηση στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9890 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:39:32 πμ »
Θα είναι 200 όμως;
Δλδ για να νιώσει κάποιος "ασφαλής" στους πε06 φέτος μέχρι ποια σειρά πρέπει να είναι στον πίνακα?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9891 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:40:26 πμ »
Αυτό ακριβώς λέω. Ότι και η κατανομή να βγει και να είναι γύρω στο 200 δε θα μπορούμε να χαρούμε αν δεν ξεκαθαριστεί το θέμα με τους προπερσινους στην Ειδική. Αν τους δώσει το δικαίωμα να κάνουν αίτηση, μόλις το 1/4 να θελήσει τότε... Εν ολίγοις για όσους είναι στο μεταίχμιο δεν αρκεί μόνο η κατανομή Λ, πρέπει να ξεκαθαριστεί, όταν βγει η πρόσκληση, αν συμμετέχουν και οι προ δύο ετών διορισμένοι. Γίνεται εξαιρετικά σύνθετο.

Μόλις εξήγησα παραπάνω γιατί δεν κινδυνεύεις ,με βάση πάντα τα δεδομένα που έχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 12:42:09 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9892 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:46:16 πμ »
Ερώτηση: θα πρέπει πρώτα να δηλώσουν παραίτηση και έπειτα να κάνουν αίτηση για διορισμό?
Όχι αφού αποδεχτούν τη νέα θέση γίνεται αυτοδίκαια παραίτηση από την προηγούμενη

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9893 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:49:35 πμ »

Μόλις εξήγησα παραπάνω γιατί δεν κινδυνεύεις ,με βάση πάντα τα δεδομένα που έχουμε.
Δεν είναι μόνο αυτό! Αν δεν έχουν το δικαίωμα θα έβγαινε η κατανομή θα ήξερες οριστικά αν διορίζεσαι και τέλος. Τώρα θα κρατάς και μια πισινή. Και ύστερα, έστω και για 17 θέσεις και να διοριστείς, γιατί να μην έχεις καλύτερη θέση, ώστε να επιλέξεις μέρος πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων σου; Δυστυχώς δεν είμαστε 25. Έχουμε παιδιά, υποχρεώσεις κλπ. Δηλαδή και να εχουμε το άγχος με την κατανομή και να επιλέξει και μέρος που θα τον βολεύει ο ήδη διορισμένος πριν 2 χρόνια στην Ειδική, που δεν έχει και το άγχος του διορισμού αυτές τις ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9894 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:54:42 πμ »
Αυτοί είναι λάθος ενώ του e wall βγαίνουν σωστά. Εδώ αν βγάλω μόνο τους 3700 είμαι πιο πανω. Όποτε κάπου έχει γίνει λάθος.

Δεν είναι σωστοί αυτοί οι πίνακες . Όχι επειδή έχουν μέσα την ειδική. Επειδη δεν είναι σωστοί. Πχ στους δασκάλους αν πάρω τη θέση που είμαι στους οριστικούς πίνακες έστω θέση x  και αφαιρέσω 3700 που διορίστηκαν στην γενική, θα έπρεπε να είμαι ένα νούμερο μικρότερο του x-3700. Όμως σε αυτούς τους πίνακες είμαι νούμερα άρκετα μεγαλύτερο του x-3700.

Πιθανότατα είχατε δίκιο. Για ελέγξτε τώρα. Συγνώμη για την αναστάτωση.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IszH-VY_O5yQVzsWx9Fhz5rMgoQW7nDRSLUH7Q9TR8Q/edit?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9895 στις: Ιούλιος 06, 2022, 12:57:37 πμ »
Δεν υπάρχει η έννοια να τους δώσει το δικαίωμα. Το έχουν το δικαίωμα απο το νόμο. Της ειδικής μπορούν να κάνουν αίτηση στη γενική.
Αν διαβάσετε την προκηρυξη της ειδικής αναφέρει ότι ο νεοδιοριστος βάσει της παρουσης υποχρεούται να μείνει τουλάχιστον 5 χρόνια στην ειδική αγωγή. Μηπως αυτό τα λυνει όλα αυτά? Επίσης μέχρι 2 χρόνια είναι δόκιμος δεν είναι μόνιμος κανονικά! Από εδώ και περα μιλάμε για μονιμότητα. Επίσης περυσι είχαν αποκλειστεί από την προκηρυξη και αναφερόταν ρητά ότι αποκλείονται. Φέτος γιατί να αλλάξει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9896 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:06:34 πμ »
Δεν είναι μόνο αυτό! Αν δεν έχουν το δικαίωμα θα έβγαινε η κατανομή θα ήξερες οριστικά αν διορίζεσαι και τέλος. Τώρα θα κρατάς και μια πισινή. Και ύστερα, έστω και για 17 θέσεις και να διοριστείς, γιατί να μην έχεις καλύτερη θέση, ώστε να επιλέξεις μέρος πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων σου; Δυστυχώς δεν είμαστε 25. Έχουμε παιδιά, υποχρεώσεις κλπ. Δηλαδή και να εχουμε το άγχος με την κατανομή και να επιλέξει και μέρος που θα τον βολεύει ο ήδη διορισμένος πριν 2 χρόνια στην Ειδική, που δεν έχει και το άγχος του διορισμού αυτές τις ημέρες.

Α, για την επιλογή του μέρους θα σου πω ότι έχουν γίνει πολύ χειρότερα από αυτό που αναφέρεις:εγώ  ήμουν στους πρώτους 50 στον πίνακα της Αγγλικής πέρυσι και στο νούμερο 80 με β πτυχιο σε έναν από τους δύο μεγάλους κλάδους της Αθμιας .Στην εγκύκλιο των μεταταξεων βγάζει 12 οργανικά στην περιοχή μου . Βγαίνουν οι μετατάξεις κ δεν μετατασσεται κανείς σε αυτές. Οπότε οι θέσεις μένουν κενές.Βγαίνει μετά πρόσκληση διορισμών κ τα κενά αυτά δεν δίνονται.Οποτε διορίζομαι σε άλλη περιοχή ,καθόλου δίπλα. Κ έρχεται τώρα να μου πει ότι αυτά τα ήδη υπάρχοντα από πέρυσι κενά που δεν δόθηκαν πέρυσι,θα δοθούν φέτος σε άλλους που είναι όχι 17 θέσεις πιο πίσω από 'μενα αλλά 2117 θέσεις πιο πίσω.
Αν βεβαίως ξεραμε ότι θα ξαναδιόριζε φέτος θα είχαμε ενεργήσει πολύ διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:14:58 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9897 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:10:01 πμ »
Αν διαβάσετε την προκηρυξη της ειδικής αναφέρει ότι ο νεοδιοριστος βάσει της παρουσης υποχρεούται να μείνει τουλάχιστον 5 χρόνια στην ειδική αγωγή. Μηπως αυτό τα λυνει όλα αυτά? Επίσης μέχρι 2 χρόνια είναι δόκιμος δεν είναι μόνιμος κανονικά! Από εδώ και περα μιλάμε για μονιμότητα. Επίσης περυσι είχαν αποκλειστεί από την προκηρυξη και αναφερόταν ρητά ότι αποκλείονται. Φέτος γιατί να αλλάξει αυτό?

Η 5ετια  είναι προϋπόθεση για να κάνουν μετάταξη δεν είναι προϋπόθεση για εκ νέου διορισμό. Το σκεπτικό είναι ότι επιτρέπεται να λάβεις μέρος σε άλλη προκήρυξη όταν περάσει ένας χρόνος από το διορισμό σου .Το αν είσαι δόκιμος ή όχι δεν παίζει ρόλο.
Πέρυσι αποκλείστηκαν γιατί δεν είχε συμπληρωθεί ένα έτος από τον προπερσινο διορισμό τους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:14:19 πμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159838
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.