*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1504419 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12138 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:44:19 μμ »


Ευχαριστούμε!!!! Γνωρίζεις αν μπορούν να γίνουν προσλήψεις από τον επικουρικό;; Μέχρι που μπορεί να φτάσει ο πίνακας; Θα φτάσει πιστεύετς στο 62-63;; Ευχαριστώ!!

Συνάδελφε έμαθα οτι δε γίνεται διορισμός από επικουρικό πίνακα, εκτός αν μιλάμε για ειδικό προσόν πχ νοηματική γλώσσα. Στον κύριο πίνακα υπάρχουν μεν 58 άτομα, ο ένας όμως είναι ήδη συνταξιούχος και η άλλη συνάδελφος διορίστηκε φέτος στην Κρήτη μετά από αποδοχή διορισμού (είχε προκύψει άρνηση από την προκήρυξη 2εα/2019 στους διορισμούς του 2019). Συνεπώς, ήδη οι έχοντες δικαίωμα διορισμού γίνονται 56. Επιπλέον, γνωρίζω άτομα που θα δηλώσουν Αττική μόνο, αλλά δε την πιάνουν όπως και κάποιοι που εργάζονται ΚΕΔΑΣΥ ως αναπληρωτές και επιθυμούν μελλοντικό διορισμό εκεί και όχι σε ΣΜΕΑΕΕ. Υπάρχουν επίσης και κάποιοι που επιθυμούν μόνο διορισμό στην περιοχή που μένουν γενικά εννοώ (όχι να μένουν Αττική αλλά αλλού). Συνεπώς, σίγουρα οι 58 θέσεις προς διορισμό δεν καλύπτονται όλες και μακάρι να προχωρούσαν σε διορισμούς από τον επικουρικό πίνακα ή να τις έδιναν σε άλλες ειδικότητες ΕΕΠ με οργανικά κενά
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12139 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:47:35 μμ »
Παράθεση από: ΤΚ link=topi κιc=36415.msg1168482#msg1168482 date=1658068706
Φυσικά και όχι ., Αλλά αν ένας δάσκαλος δεν κάνει πχ μαθηματικά ή γλώσσα καθόλου, οι γονείς θα τον λιντσάρουν. Φυσικά μπορεί να κάνει μάθημα αλλά ποιοτικά να είναι χάλια. Εγώ όμως δεν μιλάω για αυτό. Μιλάω για περιπτώσεις που κάθονται και κυριολεκτικά δεν κάνουν ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. και δυστυχώς εγώ έχω δει αρκετές τέτοιες.

Κ εγώ έχω δει όμως δασκαλο να μη μπορεί να σταθεί στην τάξη ,να τον βάζουν ολοήμερο για αυτό το λόγο αυτός να καπνίζει στο παγκάκι έξω ολη την ώρα κ τις ώρες του να τις κάνουμε οι υπόλοιποι.  Έχω δει επίσης σχολείο με  5  παιδιά να έχει 2 δασκάλους. Όπως καταλαβαινεις προσφανως ήταν χαλαρά.Αυτό δεν σημαίνει ομως ότι μπορώ εγώ να γενικεύω ότι οι δάσκαλοι δεν κάνουν τίποτα ,ότι υπάρχει ποιοτική διαφορά ,ότι μεταξύ μας μιλάμε κ ξέρουμε το γίνεται και και...
Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί , λιγότερο καλοί και κακοί. Αυτό δεν μπορεί όμως να αφορά ολόκληρους κλάδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2022, 05:49:47 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12140 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:48:44 μμ »

Κ εγώ έχω δει όμως δασκαλο να μη μπορεί να σταθεί στην τάξη ,να τον βάζουν ολοήμερο για αυτό το λόγο αυτός να καπνίζει στο παγκάκι έξω ολη την ώρα κ τις ώρες του να τις κάνουμε οι υπόλοιποι.  Έχω δει επίσης σχολείο με  5  παιδιά να έχει 2 δασκάλους. Όπως καταλαβαινεις προσφανως ήταν χαλαρά.Αυτό δεν σημαίνει ομως ότι μπορώ εγώ να γενικεύω ότι οι δάσκαλοι δεν κάνουν τίποτα ,ότι υπάρχει ποιοτική διαφορά ,ότι μεταξύ μας μιλάμε κ ξέρουμε το γίνεται και και...
Δε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί , λιγότερο καλοί και κακοί. Αυτό δεν μπορεί όμως να αφορά ολόκληρους κλάδους.

έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12141 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:51:20 μμ »
Εγώ πάντως συνεχείς επιθέσεις βλέπω προς τους δασκάλους όχι το αντίστροφο. Και μια διαρκής επιχείρηση αμφισβήτησης του ρόλου του.
Πέραν του ότι εγώ επίθεση ΔΕΝ έκανα ποτέ, πέραν του ότι εγώ μίλησα για ανώτερες και κατώτερες ειδικότητες και πεταχτήκατε οι δάσκαλοι να πείτε ότι "ε μεταξύ μας είμαστε ανώτεροι, τι να λέμε τώρα", έχετε σκεφτεί μήπως, μήπως ρε παιδί μου ότι όλοι σας έχουν άχτι γιατί βγάζετε αυτή την υπεροψία; Αυτό που θεωρείτε ότι όλοι στην πραγματικότητα ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι αλλά δεν τα κατάφεραν και τώρα σας ζηλεύουν; Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος Ko7385

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12142 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:51:39 μμ »
Εγώ πάντως συνεχείς επιθέσεις βλέπω προς τους δασκάλους όχι το αντίστροφο. Και μια διαρκής επιχείρηση αμφισβήτησης του ρόλου του.
Μόνοι σας τις προκαλείται με αυτά που γράφετε. Εντάξει έλεος με τους δασκάλους. Όλοι είστε αστέρια και δουλεύετε σαν σκυλιά και οι ειδικότητες κοπροσκυλιάζουν. Εντάξει κόφτε το αυτό γιατί θα ξεκινήσουμε για την ανάλυση του πως έρχονται τα παιδιά στο γυμνάσιο και ποιές είναι οι γνώσεις τους και θα γελάμε κάνα τριήμερο...

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12143 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:54:35 μμ »
Μόνοι σας τις προκαλείται με αυτά που γράφετε. Εντάξει έλεος με τους δασκάλους. Όλοι είστε αστέρια και δουλεύετε σαν σκυλιά και οι ειδικότητες κοπροσκυλιάζουν. Εντάξει κόφτε το αυτό γιατί θα ξεκινήσουμε για την ανάλυση του πως έρχονται τα παιδιά στο γυμνάσιο και ποιές είναι οι γνώσεις τους και θα γελάμε κάνα τριήμερο...

ο διαγωνισμός Pisa πάντως έδειξε το αντίθετο. Παραλαμβάνετε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μαθητών και το ρίχνετε στα Τάρταρα. Σταματήστε οι καθηγητές να τα ρίχνετε όλα στο δημοτικό και αναλάβετε επιτέλους την ευθύνη που σας αναλογεί. Ίσως έτσι καταφέρετε να βελτιώσετε την διδασκαλία σας.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12144 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:00:44 μμ »
Νομίζω ότι αυτό που φταίει σε κάποιους σε σχέση με τους δασκάλους είναι όλο και όλο αυτό το ύφος. Είμαι αυτό που είμαι, φιλόλογος, μαθηματικός, γυμναστής, φυσικός, καθηγητής αγγλικής φιλολογίας κτλ όχι γιατί δεν μπορούσα να είμαι δάσκαλος αλλά γιατί επέλεξα κάτι άλλο. Και διδάσκω αυτό που διδάσκω όχι γιατί δεν μπορώ να διδάξω τα μαθήματα του δημοτικου (έλεος.. Παιδαγωγική κατάρτιση έχω και ένα πανεπιστήμιο το έβγαλα) αλλά επειδή επέλεξα να διδάσκω κάτι άλλο.
Κάπου διάβασα για ποιοτική διαφορά και θυμήθηκα κάτι που είχα γράψει.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Ko7385

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12145 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:08:36 μμ »
ο διαγωνισμός Pisa πάντως έδειξε το αντίθετο. Παραλαμβάνετε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μαθητών και το ρίχνετε στα Τάρταρα. Σταματήστε οι καθηγητές να τα ρίχνετε όλα στο δημοτικό και αναλάβετε επιτέλους την ευθύνη που σας αναλογεί. Ίσως έτσι καταφέρετε να βελτιώσετε την διδασκαλία σας.
Τι πας να συγκρίνεις τώρα ψυχούλα μου... Τράβα κάνε καμία βουτιά να σβήσεις λίγο... Είσαι και άσχετος και βαθιά νυχτωμένος. Εσύ μάλλον με τις γνώσεις του δημοτικού πρέπει να πέρασες στο παιδαγωγικό...

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12146 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:16:59 μμ »
Οι ειδικότητες που πήγαν στο δημοτικό δεν πήγαν τυχαία. Υπήρχε θέμα ρύθμισης του προσωπικού αριθμητικό...
Έπρεπε να εμφανίζεται μία αναλογία μαθητών- καθηγητών καλύτερη από αυτήν που είχε παραλάβει τότε η Διαμαντοπούλου...
Και αυτό το πέτυχαν με το να μεταφέρουν κόσμο στην πρωτοβάθμια από τη δευτεροβάθμια και παράλληλα σταμάτησαν εντελώς τους διορισμούς.
Αυτή είναι η αλήθεια.
Έγινε όλο αυτό το εγχείρημα για παιδαγωγικό όφελος; δεν το νομίζω προσωπικά...
Το θέμα επίσης είναι πως επηρεάστηκε το οικοσύστημα που αποτελεί ένα σχολείο και γενικότερα η βαθμίδα..
Ένας δάσκαλος έχει την κύρια ευθύνη και οι ειδικότητες μία δευτερεύουσα αφού εμφανίστηκαν ξαφνικά...
Ίσως τώρα στο νέο διευρυμένο πρόγραμμα έχουν κάποιον ρόλο πιο συνεκτικό.
Επαναλαμβάνω μία ωραία μέρα εμφανίστηκαν ξαφνικά ένα σωρό τύποι στο δημοτικό χωρίς να υπάρχει καν προηγούμενα καμία συζήτηση για αυτό...

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12147 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:25:07 μμ »
Μήπως οι διαχειριστές θα μπορούσαν να δώσουν ένα τέλος στο μαρτύριο;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12148 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:26:22 μμ »
Το οτι έγινε βεβιασμένα αυτή η μετάταξη
εγείρει ερωτήματα για το ρόλο του ΙΕΠ
όπως  επίσης για το ρόλο των συνδικαλιστών  της πρωτοβάθμιας ιδιαιτέρως..
Γιατί εγώ θυμάμαι όταν ο πρύτανης τότε ο Μπαμπινιώτης είχε πει να πάνε φιλόλογοι στο δημοτικό είχαν όλοι ξεσηκωθεί εναντίον του...

Αποσυνδεδεμένος Rpn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12149 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:29:48 μμ »
Συναδελφοι καποιοι χανουμε αναρτησεις και ψαχνουμε σελιδες επι σελιδων πισω εξαιτιας των μεταξυ σας διαπληκτισμων! Στειλτε προσωπικα μηνυματα, φαγωθειτε αν θελετε αλλα σεβαστειτε τους υπολοιπους που ψαχνουμε και αναζηταμε απο οσους γνωριζουν κατι παραπανω να μας ενημερωνουν και να μαθαινουμε!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12150 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:33:12 μμ »
Η αλήθεια σε ενοχλεί φίλε
 εντάξει είναι "εκτός θέματος" αλλά η αλήθεια τσούζει.
Υγ η μόνη συζήτηση που έχει νόημα για τους διορισμούς είναι οι σκοπιμότητες των πολιτικών και των διαφόρων οργανωμένων ομάδων που συναλλάσσονται παρασκηνιακά.
Όχι τίποτα άλλο να μαθαίνουν οι νεότεροι για να μη βρεθούν μπροστά σε τέτοιες τετελεσμένες "πολύπλευρες" στέρνες γνώσεις

Φίλε, μπορείς να ανοίξεις νέο νήμα και να μιλήσεις με όποιον ενδιαφέρεται για τις μεγάλες αλήθειες.
Αυτό είναι όλο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12151 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:40:35 μμ »
Μήπως θα μπορούσε να μου θυμίσει κάποιος πως υπολογίζονται τα οργανικά στην ββαθμια για διορισμούς κ στην αβαθμια για τις κοινες ειδικοτητες;Ευχαριστώ
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.