*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 305971 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1148 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:06:12 μμ »
Όλοι εσείς που λέτε ότι δεν έχει νόημα η παράταση των διακοπών μάλλον ζείτε σε κάποιον άλλον πλανήτη. Στο δικό μου σχολείο πάντως τόσο καιρό οι μαθητές μπαινόβγαιναν χωρίς μάσκες και φυσικά σχεδόν κανείς δεν έκανε τα σελφ τεστ. Κάθε βδομάδα είχαμε γύρω στα 7-8 κρούσματα. Το τι έχει να γίνει τώρα αν ανοίξουμε δεν θέλω ούτε να το φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1149 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:11:15 μμ »
Καλά κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας, τώρα;
Τα κρούσματα είναι στον Θεό και καλπάζουν για μεγαλύτερα ρεκόρ (κι ακόμη δεν έχει φανεί ο απόηχος των εορτών), σχεδόν όλοι έχουμε νοσήσει (ή καποιος από το περιβάλλον μας) και τρέχουμε για rapid (οι ουρές στις μεγάλες πόλεις είναι τεράστιες) τα νοσοκομεία έχουν φισκάρει εδώ και εβδομάδες (πλέον δέχονται μόνο περιστατικά covid και πάνε πίσω όλα τα υπόλοιπα ( ο Καπραβέλος είπε πως σε λίγο θα διασωληνώνουν στο παρκινγκ) και ΑΚΟΜΗ συζητάμε για το Αν θα έχει νοημα η παράταση των διακοπών των μαθητών;
Στην Ελλάδα ζούμε, πιστεύετε ότι οσοι γονείς έστελναν τα παιδιά τους χωρίς τέστ και δήλωναν ψέμματα στην πλατφόρμα το προηγούμενο διάστημα (που ήταν πάρα πολλοί) θα μπουν σε διαδικασία rapid το Σαββατο πριν ανοίξουμε!?
Έκρηξη κρουσμάτων θα γίνει. Και δε χρειάζεται να είναι κάποιος ειδικός για να το καταλάβει.

Οσο αφορα την σειρα που εβαλα σε bold, αυτο συμβαινει παντου γιατι δεν υπαρχει ατομικη ευθυνη, κατα πλειοψηφια ο κοσμος νοιαζεται αποκλειστικα για τον  εαυτο του και μονο, πληρη αδιαφορια για το κοινωνικο συνολο.

Ποσα εχουμε ακουσει ανα διαστηματα. Κοσμος που νοσει και σπαει την καραντινα και παει να πιει καφε να διασκεδασει η παει γα ψωνια στο σουπερ μαρκετ.
Ατομα που πανε και "αγοραζουν θετικο Rapid" για να παρουν ψευτικο πιστοποιητικο νοσησης ωστε να εχουν την ελευθερια να πανε παντου αποφευγοντας τον εμβολιασμο.
Τοσα και τοσα εχουμε ακουσει κατα καιρους στην κοινωνια γυρω μας, ετσι λοιπον και στα σχολεια που ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας συμβαινουν και εκει αντιστοιχες καταστασεις, οπως για παραδειγμα γονεις που δεν κανουν τα τεστ στα παιδια.

Δεν ειπε κανενας να μην παρθουν μετρα, αυτο που γραφουμε και ξαναγραφουμε εινι οτι αν δεν παρθουν γενικοτερα μετρα στην κοινωνια ωστε να περιοριστουν οι κοινωνικες επαφες το λουκετα στα σχολεια απο μονο του δεν θα προσφερει κατι ιδιαιτερο στην μειωση των κρουσματων.Εχει νοημα  να μπει λουκετο στα σχολεια μονο σε συνδιασμο και με αλλα μετρα που περιοριζουν στο ελαχιστο τις κοινωνικες επαφες.

Όλοι εσείς που λέτε ότι δεν έχει νόημα η παράταση των διακοπών μάλλον ζείτε σε κάποιον άλλον πλανήτη. Στο δικό μου σχολείο πάντως τόσο καιρό οι μαθητές μπαινόβγαιναν χωρίς μάσκες και φυσικά σχεδόν κανείς δεν έκανε τα σελφ τεστ. Κάθε βδομάδα είχαμε γύρω στα 7-8 κρούσματα. Το τι έχει να γίνει τώρα αν ανοίξουμε δεν θέλω ούτε να το φαντάζομαι.
Ενω αν δοθει παραταση των διακοπων και αντι για 10 Γεναρη ανοιξουν στις 17 Γεναρη ολα αυτα που περιγραφεις ως δια μαγειας θα εκλείψουν? Καποιοι βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:30:40 μμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1150 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:29:22 μμ »
Το επάγγελμα μας εχει να κανει με ανθρώπους. Ολα τα αλλα επαγγέλματα με " χαρτιά" και οντως μπορει να γίνει τηλεργασια χωρις κόστος οικονομικό και συναισθηματικο.
 

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1151 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:38:09 μμ »
Το επάγγελμα μας εχει να κανει με ανθρώπους. Ολα τα αλλα επαγγέλματα με " χαρτιά" και οντως μπορει να γίνει τηλεργασια χωρις κόστος οικονομικό και συναισθηματικο.
Σε καλή μοίρα είμαστε πάλι. Πες το στην ταμία του σουπερ μάρκετ που έρχεται σε επαφή με άπειρο κοσμο πιθανον ανεμβολίαστο και μη ελεγμένο κάθε μερα, που φοράει τη μασκα του οπως να'ναι και η οποια αναγκάζεται να πιάσει για να σκανάρει τα πράγματα που έχουν πιάσει οι ιδιοι προηγουμενως...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:40:40 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1152 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:53:28 μμ »
Σε καλή μοίρα είμαστε πάλι. Πες το στην ταμία του σουπερ μάρκετ που έρχεται σε επαφή με άπειρο κοσμο πιθανον ανεμβολίαστο και μη ελεγμένο κάθε μερα, που φοράει τη μασκα του οπως να'ναι και η οποια αναγκάζεται να πιάσει για να σκανάρει τα πράγματα που έχουν πιάσει οι ιδιοι προηγουμενως...
Καλα δε το συζητώ!

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1153 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:57:59 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.

Ρώτησα κάποιους συναδέλφους τι πιστεύουν και είπαν ότι σε καμία περίπτωση δεν θα βάλουν τηλεκπαίδευση, ενώ η παράταση μιας εβδομάδας δεν θα έχει κανένα νόημα, γιατί θα πρέπει να δοθούν άδειες ειδικού σκοπού, οπότε πιστεύουν ότι θα ανοίξουμε κανονικά. Δεν ξέρω φοβάμαι αρκετά για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν και ειδικά για την επαφή με παιδιά και συναδέλφους. Ήδη πριν κλείσουμε είχαμε κρούσματα και δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει μετά τις γιορτές

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1154 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:05:49 μμ »
Σε καλή μοίρα είμαστε πάλι. Πες το στην ταμία του σουπερ μάρκετ που έρχεται σε επαφή με άπειρο κοσμο πιθανον ανεμβολίαστο και μη ελεγμένο κάθε μερα, που φοράει τη μασκα του οπως να'ναι και η οποια αναγκάζεται να πιάσει για να σκανάρει τα πράγματα που έχουν πιάσει οι ιδιοι προηγουμενως...




πες το εσυ σε νηπιαγωγους και πρωτες ταξεις δημοτικου που πιανουν τα μικρα καθε τρεις και λιγο επειδη καποια δεν μπορουν ουτε πισω απο το αυτι να βαλουν τη μασκα ...αλλη μια 16χρονη διασωληνωιθηκε στο Παπανικολαου..ειναι που ειναι ατρωτα...



Το επάγγελμα μας εχει να κανει με ανθρώπους. Ολα τα αλλα επαγγέλματα με " χαρτιά" και οντως μπορει να γίνει τηλεργασια χωρις κόστος οικονομικό και συναισθηματικο.
 


τα επαγγγελματα που ειναι με χαρτια λειτουργουν μονο με ενα ατομο καθε φορα...εχουν καθαριστριες, μεγαλυτερους χωρους -μπες σε μια τραπεζα με 3 υπαλληλους κι εναν εως δυο πελατες καθε φορα- και πες μου οτι υπαρχει το ιδιο στριμωξιδι με μια αιθουσα σχολειου να μας απογειωσεις...σε τσουξε που περυσι ησουν δια ζωσης στην ειδικη ετσι;;σιγουρα θα σε πειραξε που πηρες και παραταση τον Ιουνιο δηθεν λογω γενικης, ιατι στην πραγματικοτητα το πανε για αυξηση χρονου λειτουργιας των σχολειων για λογους φυλαξης  καθαρα  ξεκαθαρα ...αν εισαι εσυ και καποιοι αλλοι τοσο δουοπρεπεις που δεν σας νοιαζει οτι σας λενε ντανταδες μεσα στα μουτρα σας..αλλα καποιοι μονο γι αυτο κανετε οποτε γιατι να παρεξηγηθειτε..δεν ειναι καποιοι για παραπανω...δεν ντρεπεστε μερικοι και μετα λετε η κοινωνια μας βλεπει ετσι...εσεις εχετε τα κομπλεξ με τον διπλανο σας περιμενετε η κοινωνια να σας δει.αλλιως...και τι με νοιαζει τι βλεπει η κοινωνια που εχει αγνοια των συνθηκων που αντιμετωπιζω εγω;;και εγω την υπολοιπη κοινωνια την βλεπω τελειως αργοσχολη..χανει τον υπνο της;;...λοιπον προβλεψη προσωπικη τα σχολεια θα κλεισουν κι η ειδικη ετσι για να μη στενοχωριεσαι θα παραμεινει ανοικτη...οπως περυσι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:08:34 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1155 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:09:21 μμ »
Σε καλή μοίρα είμαστε πάλι. Πες το στην ταμία του σουπερ μάρκετ που έρχεται σε επαφή με άπειρο κοσμο πιθανον ανεμβολίαστο και μη ελεγμένο κάθε μερα, που φοράει τη μασκα του οπως να'ναι και η οποια αναγκάζεται να πιάσει για να σκανάρει τα πράγματα που έχουν πιάσει οι ιδιοι προηγουμενως...

Ναι ενω τα παιδια φοράνε τη μάσκα τους οπως προβλέπεται...άσε που πολλοί εκπαιδευτικοί της δευτεροβαθμιας με μονοωρα μαθηματα, που κάνουν τουρνε σε 3-4 σχολεια, παιζει να έρχονται σε επαφή με περισσότερα ατομα από ότι η ταμιας!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1156 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:10:21 μμ »
τα επαγγέλματα με χαρτιά ασχέτως συνθηκών εργασίας κλείνουν για να κλειστούν στα σπίτια οι εργαζόμενοι για να περιοριστούν οι συναναστροφές κ οι συναλλαγές κ οι μετακινήσεις. Δεν κλείνουν για να προστατευτούν εκείνοι αλλά για να περιοριστεί η διασπορά από μια διυλεια που μπορεί να γίνει αλλιώς. Το σχολείο δεν μπορεί να γίνει αλλιώς όταν έχουν προηγηθεί τόσοι μήνες πέρσι. Πέρσι ήταν έκτακτη ανάγκη για να κερδίσουμε χρόνο να εμβολιαστουμε. Φέτος δεν υα μας κάνει τη χάρη να κλείσει κάποιος υα σχολεία για να νιώθουμε εμείς πιο ασφάλεια γιατί η διυλεια μας είναι κάτι αναγκαίο. Για να είναι τα παιδιά ασφαλή παντού, πρέπει να σταματήσει γ διασπορά παντού άρα να σταματήσουν οι συναναστροφές.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1157 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:12:57 μμ »
Δεν ξέρω τι θα γίνει, ίσως μα κλείσουν. Το σίγουρο είναι ότι όλες οι χώρες κλείνουν τα σχολεία κ ειδικά πρωτοβάθμια τελευταίααααααα . Οταν ΔΕΝ πάει άλλο κ έχουν κλείσει τα πάντα. Εδω αυτη τη στιγμή είναι ΟΛΑ ανοιχτά εκτος μπουζουκλερί/κλαμπ. Θεωρητικά μεχρι κ τα ΑΕΙ ανοιγουν 7/1  :o που οι άλλοι όλοι τα χουν ήδη ονλαιν για Γενάρη κ Β Αμερικη κ Βρετανία κ Γερμανία.

Αν σκάσουν μια 50,000 στο ΑΠΘ απο ολη την Ελλάδα την επόμενη παρασκευή κ η κυβερνση ειναι οκ, τα δημοτικά θα κλείσουνεε  ;D δεν νομιζωωωωω ωω .

Συνεπώς μεεεεεεεεεεεχριιιιιιιιιιιιιιιιιιι την άααααααλλη εβδομάδα 3-4/1/2022 ΔΕΝ ξέρουμε τι θα αμολήσουνε.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1158 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:22:24 μμ »
τα επαγγέλματα με χαρτιά ασχέτως συνθηκών εργασίας κλείνουν για να κλειστούν στα σπίτια οι εργαζόμενοι για να περιοριστούν οι συναναστροφές κ οι συναλλαγές κ οι μετακινήσεις. Δεν κλείνουν για να προστατευτούν εκείνοι αλλά για να περιοριστεί η διασπορά από μια διυλεια που μπορεί να γίνει αλλιώς. Το σχολείο δεν μπορεί να γίνει αλλιώς όταν έχουν προηγηθεί τόσοι μήνες πέρσι. Πέρσι ήταν έκτακτη ανάγκη για να κερδίσουμε χρόνο να εμβολιαστουμε. Φέτος δεν υα μας κάνει τη χάρη να κλείσει κάποιος υα σχολεία για να νιώθουμε εμείς πιο ασφάλεια γιατί η διυλεια μας είναι κάτι αναγκαίο. Για να είναι τα παιδιά ασφαλή παντού, πρέπει να σταματήσει γ διασπορά παντού άρα να σταματήσουν οι συναναστροφές.


το ιδιο και σε εμας κοπελα μου...το ξερω βεβαια  οτι εγω ειμαι δωρεαν νταντα σε σχεση με την περσινη αλλα .....

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1159 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:35:54 μμ »

Φαγωθηκε με μενα. Μαθε οτι σε γενικο ειμαι φέτος! Ημαρτον δλδ!

πες το εσυ σε νηπιαγωγους και πρωτες ταξεις δημοτικου που πιανουν τα μικρα καθε τρεις και λιγο επειδη καποια δεν μπορουν ουτε πισω απο το αυτι να βαλουν τη μασκα ...αλλη μια 16χρονη διασωληνωιθηκε στο Παπανικολαου..ειναι που ειναι ατρωτα...




τα επαγγγελματα που ειναι με χαρτια λειτουργουν μονο με ενα ατομο καθε φορα...εχουν καθαριστριες, μεγαλυτερους χωρους -μπες σε μια τραπεζα με 3 υπαλληλους κι εναν εως δυο πελατες καθε φορα- και πες μου οτι υπαρχει το ιδιο στριμωξιδι με μια αιθουσα σχολειου να μας απογειωσεις...σε τσουξε που περυσι ησουν δια ζωσης στην ειδικη ετσι;;σιγουρα θα σε πειραξε που πηρες και παραταση τον Ιουνιο δηθεν λογω γενικης, ιατι στην πραγματικοτητα το πανε για αυξηση χρονου λειτουργιας των σχολειων για λογους φυλαξης  καθαρα  ξεκαθαρα ...αν εισαι εσυ και καποιοι αλλοι τοσο δουοπρεπεις που δεν σας νοιαζει οτι σας λενε ντανταδες μεσα στα μουτρα σας..αλλα καποιοι μονο γι αυτο κανετε οποτε γιατι να παρεξηγηθειτε..δεν ειναι καποιοι για παραπανω...δεν ντρεπεστε μερικοι και μετα λετε η κοινωνια μας βλεπει ετσι...εσεις εχετε τα κομπλεξ με τον διπλανο σας περιμενετε η κοινωνια να σας δει.αλλιως...και τι με νοιαζει τι βλεπει η κοινωνια που εχει αγνοια των συνθηκων που αντιμετωπιζω εγω;;και εγω την υπολοιπη κοινωνια την βλεπω τελειως αργοσχολη..χανει τον υπνο της;;...λοιπον προβλεψη προσωπικη τα σχολεια θα κλεισουν κι η ειδικη ετσι για να μη στενοχωριεσαι θα παραμεινει ανοικτη...οπως περυσι

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1160 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:41:07 μμ »
Μερικοί εδω περα με το ζορι να πουνε την αποψαρα τους και πρεπει ολοι να συμφωνούν. Αν ελεγε θα κανω τηλεκπαίδευση και δε θα προσλάβω αναπληρωτες θα παθαινατε ντελιριο και θα ουρλιαζατε να μεινουν ολα ανοιχτα. Εγω σε ΓΕΝΙΚΟ δουλευω φετος και θεωρώ οτι κανένα σχολειο δε πρεπει να κλεισει. Αν πρεπει να κλεισουν να είναι τα τελευταία οπως συμβαίνει και στο εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1161 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:49:57 μμ »

το ιδιο και σε εμας κοπελα μου...το ξερω βεβαια  οτι εγω ειμαι δωρεαν νταντα σε σχεση με την περσινη αλλα .....

Έχεις ένα απίστευτο κόλλημα μαζί μου χωρίς να σε έχω προσβάλει.
Αφού το πας λοιπόν επι του προσωπικού. ΤΟ παιδί μου φέτος, πρώτη φορά σε σχολείο, κάθε 10 μέρες κολλάει κάτι και λείπει 3-4 μέρες, άρα εγώ ή ο σύζυγος μένουμε σπίτι. Επομένως, σαν γονιός, όπως έχω πει, μάλλον θα προτιμούσα να κλείσει το δικό του σχολείο 2 βδομάδες ή κ παραπάνω για να γλιτώσω καμιά ίωση, έτσι κι αλλιώς το 1/3 από αυτές τις ημέρες εμείς άδεια θα το παίρναμε γιατί εγώ το παιδί μου δεν το στέλνω σχολείο άρρωστο, επειδή δεν το θεωρώ παρκινγ. Ησύχασες τώρα; θα σταματήσει αυτή η προσωπική επιθεση ή θα αρχίσω τις αναφορές; Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, δεν έχω προσβάλει κανέναν εδώ μέσα.

Σαν εκπαιδευτικός, όχι δεν θεωρώ ότι η δουλειά μου γίνεται το ίδιο εξαποστάσεως. Το θεωρούσα μια λογική λύση ανάγκης για πέρσι αλλά δεν είμαι ενθουσιασμένη με το αποτέλεσμα και δεν θεωρώ ότι κάνει καλό στα παιδιά. Δεν χρειάζεται να κλειστούν εκείνα μέσα για κάτι που κινδυνεύουν ελάχιστα, για να μην πεθαίνουν στις ΜΕΘ αρνητές που επελεξαν να πεθάνουν. Είναι δουλειά των ενηλίκων, ημών όλων δηλαδή, να εμβολιαστούμε και να περιορίσουμε τις επαφές μας ώστε να σταματήσει η διασπορά και να μην μπαίνουν κρούσματα στα σχολεία, ώστε να μην διαχέονται και σε άλλα σπίτια στη συνέχεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.