*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303529 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1862 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 06:21:35 μμ »
Ίσως κ να βολέψει με πρόσχημα την κακοκαιρία να κλείσουν 3-4 μέρες τα σχολεία. Κάποια διασπορά θα γλιτώσουμε συβδυαστικα με το ότι ο κόσμος δεν θα κινηθεί πολύ κ σε άλλες δραστηριότητες.
Αλήθεια έχετε κάνει ενέργειες για webex τη Δευτέρα; Η ΔΔΕ Κυκλάδων έστειλε οδηγία να προετοιμαστούμε κ ο διευθυντής είπε να δώσουν τα λινκ όσοι δεν ήταν πέρσι για να σταλούν στους μαθητες. Εκ του πονηρού όμως δεν μας τπ είπε χτες για να μην υπάρξει συζήτηση κ αντιδράσεις απ όποιον δεν έχει εξοπλισμό. Ο άντρας μου πάντως αν έχει παγετό δεν θα πάει σχολείο. Θα κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε οι δυο από το σπίτι.
Δεν αναφέρθηκε κάτι χθες στο σχολείο για τηλεκπαίδευση αν κλείσουν λόγω κακοκαιρίας τα σχολεία. Μπορεί βέβαια να ειδοποιηθούμε τελευταία στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1863 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 06:56:52 μμ »
Δεν αναφέρθηκε κάτι χθες στο σχολείο για τηλεκπαίδευση αν κλείσουν λόγω κακοκαιρίας τα σχολεία. Μπορεί βέβαια να ειδοποιηθούμε τελευταία στιγμή.

Ο δικός μας διευθυντής θεωρεί την παιδοφύλαξη έστω κ εξ αποστάσεως ύψιστο σκοπό, μη σου πω ότι θα μας πει και κανένα τρελό επιχείρημα ότι πρέπει να είναι τα παιδιά στο σπίτι γιατί αν συναντηθούν για τα χιόνια θα κολλήσουν κορονοϊό (έχουμε ξανακούσει τέτοια), οπότε κ να μην ερχόταν οδηγία, θα το κανόνιζε μόνος του.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1864 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 07:05:13 μμ »
Εμάς μας ζήτησαν ξανα τα links την Παρασκευή ώστε να είναι έτοιμοι για τηλεκπαίδευση σε περίπτωση χιονιού, αν και μάλλον δεν είμαστε στις περιοχές που θα πληγουν

Αποσυνδεδεμένος anatolithan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1865 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 07:17:45 μμ »
Εμεις κάναμε κανονικά σύλλογο την παρασκευή...ψηφίσαμε και αποφασίσαμε να μη γίνει τηλεκπαιδευση.Γράφτηκαν στο πρακτικό οι λόγοι και ολα καλά.Το ίδιο ειχε γίνει και σε ανάλογη περίπτωση τον Νοέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1866 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 07:57:41 μμ »
Εμεις κάναμε κανονικά σύλλογο την παρασκευή...ψηφίσαμε και αποφασίσαμε να μη γίνει τηλεκπαιδευση.Γράφτηκαν στο πρακτικό οι λόγοι και ολα καλά.Το ίδιο ειχε γίνει και σε ανάλογη περίπτωση τον Νοέμβριο.

Εγώ είμαι κατά του webex στις καταλήψεις κ σε περιπτώσεις κτιριακών προβλημάτων ή σεισμών κλπ, γιατί είναι συγκάλυψη προβλήματος. Στην κακοκαιρία δεν το θεωρώ τόσο κακό, μ ενοχλεί η νοοτροπία ότι πρέπει να γίνει σαν να μη συμβαίνει τίποτα ενώ μπορεί πχ κάποιος να μην έχει ρεύμα ή δίκτυο. Μ ενοχλεί κ το να γίνει πλήρες πρόγραμμα ενώ τα παιδιά θα μπορουσαν να δουν το χιόνι, που για πολλές περιοχές είναι σπάνιο. Τα παιδιά της Αθήνας ας πουμε που χιονίζει μια φορά το χρόο και αν, τα παιδιά των νησιών, είναι βλακεία να πεις ότι θα περάσουν όλο το πρωινό τους κλεισμένα. Το λογικό θα ήταν να αφεθεί στα σχολεία μια ευελιξία. Να γίνουν κάποιες ώρες, να κάνουν όσοι εκπαιδευτικοί έχουν λόγο να μην χάσουν (πχ λόγω προγραμμαιτσμού διαγωνίσματος), να γίνει κάτι χαλαρό.

Κατά τ' άλλα εμένα με εξυπηρετεί να κάνω το μάθημά μου, γιατί έχω χάσει ώρες κ από τις ιώσεις του παιδιού κ σε κάποια μαθηματα έχω πρόβλημα στην ύλη κ σε όλα είμαι πίσω από τις άλλες φιλολόγους κ αυτό σχολιάζεται. Αλλά σαν γονιός για να πω την αλήθεια, αν το παιδί μου ήθελε να παίξει στο χιόνι μπορεί και να έβριζα μέσα μου την ψυχαναγκαστική φιλόγοο που δεν θέλει να χάσει μια ώρα μάθημα  ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1867 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:14:37 μμ »
Εγώ είμαι κατά του webex στις καταλήψεις κ σε περιπτώσεις κτιριακών προβλημάτων ή σεισμών κλπ, γιατί είναι συγκάλυψη προβλήματος. Στην κακοκαιρία δεν το θεωρώ τόσο κακό, μ ενοχλεί η νοοτροπία ότι πρέπει να γίνει σαν να μη συμβαίνει τίποτα ενώ μπορεί πχ κάποιος να μην έχει ρεύμα ή δίκτυο. Μ ενοχλεί κ το να γίνει πλήρες πρόγραμμα ενώ τα παιδιά θα μπορουσαν να δουν το χιόνι, που για πολλές περιοχές είναι σπάνιο. Τα παιδιά της Αθήνας ας πουμε που χιονίζει μια φορά το χρόο και αν, τα παιδιά των νησιών, είναι βλακεία να πεις ότι θα περάσουν όλο το πρωινό τους κλεισμένα. Το λογικό θα ήταν να αφεθεί στα σχολεία μια ευελιξία. Να γίνουν κάποιες ώρες, να κάνουν όσοι εκπαιδευτικοί έχουν λόγο να μην χάσουν (πχ λόγω προγραμμαιτσμού διαγωνίσματος), να γίνει κάτι χαλαρό.

Κατά τ' άλλα εμένα με εξυπηρετεί να κάνω το μάθημά μου, γιατί έχω χάσει ώρες κ από τις ιώσεις του παιδιού κ σε κάποια μαθηματα έχω πρόβλημα στην ύλη κ σε όλα είμαι πίσω από τις άλλες φιλολόγους κ αυτό σχολιάζεται. Αλλά σαν γονιός για να πω την αλήθεια, αν το παιδί μου ήθελε να παίξει στο χιόνι μπορεί και να έβριζα μέσα μου την ψυχαναγκαστική φιλόγοο που δεν θέλει να χάσει μια ώρα μάθημα  ;D 8)

και μολις καταλαβαμε γιατι λυσσαξες για ανοικτα σχολεια τοσον καιρο σε συνδυασμο οτι φετος δεν υπαρχει και νταντα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1868 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:19:21 μμ »
και μολις καταλαβαμε γιατι λυσσαξες για ανοικτα σχολεια τοσον καιρο σε συνδυασμο οτι φετος δεν υπαρχει και νταντα.

Με κλειστά σχολεία δεν θα κολλούσε ιώσεις το παιδί μου κ δεν θα έλειπα για να χάνω μαθήματα.
Θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο ίδιο επιπεδο;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1869 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:21:57 μμ »
Εγώ είμαι κατά του webex στις καταλήψεις κ σε περιπτώσεις κτιριακών προβλημάτων ή σεισμών κλπ, γιατί είναι συγκάλυψη προβλήματος. Στην κακοκαιρία δεν το θεωρώ τόσο κακό, μ ενοχλεί η νοοτροπία ότι πρέπει να γίνει σαν να μη συμβαίνει τίποτα ενώ μπορεί πχ κάποιος να μην έχει ρεύμα ή δίκτυο. Μ ενοχλεί κ το να γίνει πλήρες πρόγραμμα ενώ τα παιδιά θα μπορουσαν να δουν το χιόνι, που για πολλές περιοχές είναι σπάνιο. Τα παιδιά της Αθήνας ας πουμε που χιονίζει μια φορά το χρόο και αν, τα παιδιά των νησιών, είναι βλακεία να πεις ότι θα περάσουν όλο το πρωινό τους κλεισμένα. Το λογικό θα ήταν να αφεθεί στα σχολεία μια ευελιξία. Να γίνουν κάποιες ώρες, να κάνουν όσοι εκπαιδευτικοί έχουν λόγο να μην χάσουν (πχ λόγω προγραμμαιτσμού διαγωνίσματος), να γίνει κάτι χαλαρό.

Κατά τ' άλλα εμένα με εξυπηρετεί να κάνω το μάθημά μου, γιατί έχω χάσει ώρες κ από τις ιώσεις του παιδιού κ σε κάποια μαθηματα έχω πρόβλημα στην ύλη κ σε όλα είμαι πίσω από τις άλλες φιλολόγους κ αυτό σχολιάζεται. Αλλά σαν γονιός για να πω την αλήθεια, αν το παιδί μου ήθελε να παίξει στο χιόνι μπορεί και να έβριζα μέσα μου την ψυχαναγκαστική φιλόγοο που δεν θέλει να χάσει μια ώρα μάθημα  ;D 8)
Εδώ ας πούμε, με αφορμή το άλλο θέμα, δε θα μπορούσε ο σύζυγος να πάρει άδεια ώστε να μη μείνεις πίσω; Δεν ξέρω τα δεδομένα της οικογένειάς σας αλλά επειδή έλεγες ότι η γυναίκα παίρνει άδεια συνήθως. Κι εγώ δε θεωρώ απαραίτητο να γίνει τηλεκπαίδευση αν κλείσουν για μια δυο μέρες τα σχολεία. Από την άλλη, και να γίνει, τα παιδιά μπορούν να παίξουν με το χιόνι μετά.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1870 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:23:13 μμ »
Εδώ ας πούμε, με αφορμή το άλλο θέμα, δε θα μπορούσε ο σύζυγος να πάρει άδεια ώστε να μη μείνεις πίσω; Δεν ξέρω τα δεδομένα της οικογένειάς σας αλλά επειδή έλεγες ότι η γυναίκα παίρνει άδεια συνήθως. Κι εγώ δε θεωρώ απαραίτητο να γίνει τηλεκπαίδευση αν κλείσουν για μια δυο μέρες τα σχολεία. Από την άλλη, και να γίνει, τα παιδιά μπορούν να παίξουν με το χιόνι μετά.
Συγγνώμη, τώρα είδα ότι απάντησες στο άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1871 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:25:01 μμ »
Εδώ ας πούμε, με αφορμή το άλλο θέμα, δε θα μπορούσε ο σύζυγος να πάρει άδεια ώστε να μη μείνεις πίσω; Δεν ξέρω τα δεδομένα της οικογένειάς σας αλλά επειδή έλεγες ότι η γυναίκα παίρνει άδεια συνήθως. Κι εγώ δε θεωρώ απαραίτητο να γίνει τηλεκπαίδευση αν κλείσουν για μια δυο μέρες τα σχολεία. Από την άλλη, και να γίνει, τα παιδιά μπορούν να παίξουν με το χιόνι μετά.

Συνολικά αν μιλάμε για 1-2 μέρες κακοκαιρία κ εγώ δεν πιστεύω ότι έγινε κ κάτι αν χαθεί το μάθημα. Όμως μου αρέσει που υπάρχει η επιλογή. Γιατί μπορει αν έχει προγραμματίσει κάποιος ένα διαγώνισμα πχ κ αν χαθεί μια ώρα να πρέπει να το αλλάξει. Αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα ότι πρέπει να γίνει για να απασχολήσουμε τα παιδιά για να μην ασχοληθούν οι γονείς τους.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1872 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 08:30:00 πμ »
Εδώ ας πούμε, με αφορμή το άλλο θέμα, δε θα μπορούσε ο σύζυγος να πάρει άδεια ώστε να μη μείνεις πίσω; Δεν ξέρω τα δεδομένα της οικογένειάς σας αλλά επειδή έλεγες ότι η γυναίκα παίρνει άδεια συνήθως. Κι εγώ δε θεωρώ απαραίτητο να γίνει τηλεκπαίδευση αν κλείσουν για μια δυο μέρες τα σχολεία. Από την άλλη, και να γίνει, τα παιδιά μπορούν να παίξουν με το χιόνι μετά.
Με χθεσινοβραδινή του ανακοίνωση ο Δήμος όπου βρίσκεται το σχολείο που εργάζομαι, κλείνει όλα τα σχολεία για δύο μέρες, 24 και 25 Γενάρη, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών και προς αποφυγή προβλημάτων.
Δεν μου έχει έρθει κάτι άλλο στο μέιλ από τη Διεύθυνση του σχολείου, αλλά αμφιβάλλω αν οι μαθητές με το χιόνι, παρακολουθήσουν webex...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1873 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 09:04:41 πμ »
Τα πρώτα κλειστά σχολεία τη Δευτέρα 24/1- Σήμερα η απόφαση για την Αττική

https://www.ieidiseis.gr/ellada/128442/ta-prota-kleista-sxoleia-ti-deftera-24-1-simera-i-apofasi-gia-tin-attiki
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1874 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 09:33:24 πμ »
Γιατί ως γνωστόν κρύο κάνει μόνο στην Αττική…. Εμείς που έχουμε μείον στις 8 το πρωί εδώ και μια βδομαδα στη Βόρεια Ελλάδα δεν έχουμε ανάγκη, αντέχουμε! Μάθημα με ανοιχτά παράθυρα (εννοείται!), μπουφάν, σκούφος, γάντια μέσα στην τάξη, όλα κομπλέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 09:35:25 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1875 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:05:08 πμ »
Η Κεραμέως είπε πριν λίγο σε τηλεοπτική εκπομπή ότι και να κλείσουν τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας, θα γίνει τηλεκπαίδευση. Συμφωνώ ότι το κρύο είναι μόνιμο θέμα σε πολλές περιοχές της βόρειας και όχι μόνο Ελλάδας. Ο παγετός και το χιόνι είναι που δημιουργούν μεγάλο θέμα στις μετακινήσεις - βέβαια και το κρύο αυτές τις μέρες είναι πιο τσουχτερό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.