*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301661 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 08:21:49 μμ »
Στο λυκειο μου τμήμα έχει χάσει 4 δίωρα σε ένα μήνα επειδή πάει για ραπιντ. Δηλαδή χάσαμε 4 ώρες άλγεβρα και 4 γεωμετρια σε ένα μήνα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 08:33:56 μμ »
Μήπως έχουν αποφασίσει την ανοσία τύπου Σουηδίας, απλώς δεν μας το λένε; Σήμερα στην Αθήνα γινόταν ο χαμός στους δρόμους, όλοι έξω για ψώνια, βάλτε και την απελευθέρωση στα supermarkets... Είναι αυτό που είπε ο Άδωνις, όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν να μη σώσουν, έτσι δεν είπε;
Με την ευκαιρία, τι θα γίνει από Τρίτη με edupass? Εννοώ ότι στο δικό μας σχολείο αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί για ποικίλους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 08:45:21 μμ »
Στα λύκεια πάντως έχουν έρθει εδώ και 10 μέρες οι οδηγίες για τη σειρά διδασκαλίας των κεφαλαίων των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων. Αυτό σημαίνει ότι έχουν στο μυαλό τους μια πιθανή μείωση ύλης λόγω χαμένων ωρών. Δεν λέω ότι θα κλείσουμε ή ότι θα είναι οριζόντιο το κλείσιμο, απλώς ότι στο υπουργείο έχουν ήδη αρχίσει να σκέφτονται και αυτό το ενδεχόμενο.

Στα φιλολογικά η σειρά αυτή είναι η αναμενόμενη, με μια μικρή εξαίρεση στην Ιστορία, η οποία δε νομίζω να σχετίζεται με αυτό.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 08:56:54 μμ »
Στα φιλολογικά η σειρά αυτή είναι η αναμενόμενη, με μια μικρή εξαίρεση στην Ιστορία, η οποία δε νομίζω να σχετίζεται με αυτό.

Θυμάσαι να έχει έρθει τέτοια οδηγία προ covid; Πέρσι ήρθε πρώτη φορά. Με τι άλλο μπορεί να σχετίζεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 09:00:30 μμ »
Η κυβέρνηση ν.δ. ,που τόσο νοιάζεται για την υγεια των Ελλήνων πολιτών, έχει επιλέξει τη λογική του τα αφήνω όλα ανοιχτά χωρίς πραγματικά μέτρα , προς χάριν της οικονομίας. Από τις δηλώσεις Άδωνι κρίνω μια εκδικητική - τιμωρητική στάση απένταντι στους ανεμβολίαστους,του τύπου" Εμείς   εξαιτίας σας δεν θα ξανακάνουμε λοκντάουν.Οποιος ζήσει έζησε και και όποιος πεθάνει πέθανε". Δεν τους αδικώ βέβαια εν μέρει. Θεωρώ όμως ότι είναι τόσο πονηροί που περιμένουν τα κρούσματα να φτάσουν στον Θεό,να υπάρχει έγκριση για εμβολιασμό παιδιών 5-11 ετών, η ανάλογη υστερία στα κανάλια και όμορφα και ωραία θα πιάσουμε τα επιθυμητά ποσοστά εμβολιασμού...Μετά από όλα αυτά θα γιορτάσουμε όλοι μαζί αφού ο ιός θα έχει  γίνει ενδημικός.Καλή σας νύχτα.


Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 09:13:07 μμ »
Ο εμβολιασμός για ηλικίες 5-11 ετών θα εγκριθεί σύντομα και στην Ελλάδα, αλλά πάλι λίγοι θα είναι οι γονείς που θα τα εμβολιάσουν (όπως έγινε και με τα μεγαλύτερα παιδιά).

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 09:20:22 μμ »
Ο εμβολιασμός για ηλικίες 5-11 ετών θα εγκριθεί σύντομα και στην Ελλάδα, αλλά πάλι λίγοι θα είναι οι γονείς που θα τα εμβολιάσουν (όπως έγινε και με τα μεγαλύτερα παιδιά).

Αν τα κρούσματα φτάσουν στις 10.000 ανά μέρα και 1 θάνατο παιδιού  από covid(?) που θα τον παίζουν μέρα νύχτα τα κανάλια ,μην παίρνεις και όρκο ότι δεν θα τα εμβολιάσουν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2021, 09:40:27 μμ »
Ok, αν είναι παιδάκια που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, με σοβαρά νοσήματα, φυσικό είναι να εμβολιαστούν. Εδώ υπάρχουν παιδίατροι που δεν εμβολιάζονται ούτε οι ίδιοι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 07:02:15 πμ »
Πιστεύω ότι σαν εναλλακτική αντί κλεισίματος δραστηριοτήτων θα πάμε αε όλο κ μεγαλύτερο αποκλεισμό ανεμβολιαστων από δραστηριότητες μέχρι να εμβολιαστούν περισσότεροι. Δεν μοορω να φανταστώ ένα λοκνταουν τι θα προσέφερε περα από καταστροφή της οικονομίας, είδαμε κ πέρσι που ήταν παρωδια ότι μόνο τα παιδιά κλείστηκαν μέσα κ εμείς. Κ τις συνέπειες τις βλέπουμε στο σχολείο φέτος, εγω έχω σοκαριστεί. Δεν είμαι απ αυτούς που θεωρούν ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιών κ θυμώνω όταν το ακούω, θεωρώ ότι ο φυσικός χωρίς είναι στο σπίτι με τους γονείς κ το σχολείο έρχεται για να ανοίξει τους ορίζοντες κ να προσφέρει γνώσεις. δεν είμαστε χώρος φύλαξης ούτε playground ούτε είναι δουλειά μας να απαλλάσσουνε τους γονείς από την ευθύνη της ενασχόλησης με το παιδί. αν οι γονείς ενδιαφέρονταν, τόσο καιρό τα παιδιά σπίτι με γονείς σε μεγάλο ποσοστό σε αναστολή ή τηλεργασια, θα έρχονταν στο σχολείο αστέρια στη συμπεριφορά κ στην ψυχολογία κ αντ αυτού ερχόταν έρθει αποσυντονισμενα, σαν αγρίμια, έχουν ξεχασει τι θα πει είμαι μαθητής, πραγματικά αποκαρδιωτικό. Οπότε απ αυτήν την άποψη ελπίζω σχολεία να μην κλείσουν ξανά αλλά θα ήθελα πιο αυστηρά πρωτόκολλα. με 2-3 κρούσματα στην τάξη με καθημερινά ραπιντ στις στενές επαφές, κλείσιμο. έισης θα ήθελα κλείσιμο κέντρων διασκέδασης, γυμναστηρίων, δεξιώσεων γάμων, τηλεργασια στο μάξιμουμ σε δημόσιο κ ιδιωτικό τομέα κ περιορισμό εκκλησιαστικών δραστηριοτήτων αλλά ξέρουμε από πέρσι ότι τίποτα απ αυτά δεν θα γίνει…

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 01:53:42 μμ »
Με 1000 κρούσματα καθημερινά σε παιδιά υπάρχει η σκέψη να πάρουν μέτρα στην.... εστίαση.
Δεν αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει πια. Ετοιμάζομαι για την τρίτη δόση και ελπίζω να περάσω τον ιό ελαφρά. Γιατί σίγουρα θα έρθουμε σε επαφή με κρούσματα εντός και εκτός της τάξης. Ο γιος μου περνάει δεύτερη ίωση σε τρεις εβδομάδες. Για μένα αυτό σημαίνει ότι αν υπάρξει κρούσμα, στο σχολείο του, θα κολλήσουν όλα. Φοράνε μάσκα μέσα στην τάξη αλλά φιλιούνται έξω από το σχολείο, αγκαλιαζονται, τρώνε όλα μαζί. Και στο κάτω κάτω αφού μπορούνε να πιουν όλα μαζί καφέ στο μαγαζί γιατί να μην μπορούν να είναι μια μεγάλη παρέα στο σχολείο; Στην γυμναστική δεν φοράνε μάσκα ούτως ή άλλως. Ο γιος μου που φοράει την μάσκα διαρκώς κόλλησε απλή ίωση από τον διπλανό του. Λόγω του lockdown η ανοσία στις κάθε λογής ιώσεις έχει πέσει και είμαστε χειρότερα και από τα νηπιαγωγεία φέτος.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 02:47:33 μμ »
Με 1000 κρούσματα καθημερινά σε παιδιά υπάρχει η σκέψη να πάρουν μέτρα στην.... εστίαση.
Δεν αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει πια. Ετοιμάζομαι για την τρίτη δόση και ελπίζω να περάσω τον ιό ελαφρά. Γιατί σίγουρα θα έρθουμε σε επαφή με κρούσματα εντός και εκτός της τάξης. Ο γιος μου περνάει δεύτερη ίωση σε τρεις εβδομάδες. Για μένα αυτό σημαίνει ότι αν υπάρξει κρούσμα, στο σχολείο του, θα κολλήσουν όλα. Φοράνε μάσκα μέσα στην τάξη αλλά φιλιούνται έξω από το σχολείο, αγκαλιαζονται, τρώνε όλα μαζί. Και στο κάτω κάτω αφού μπορούνε να πιουν όλα μαζί καφέ στο μαγαζί γιατί να μην μπορούν να είναι μια μεγάλη παρέα στο σχολείο; Στην γυμναστική δεν φοράνε μάσκα ούτως ή άλλως. Ο γιος μου που φοράει την μάσκα διαρκώς κόλλησε απλή ίωση από τον διπλανό του. Λόγω του lockdown η ανοσία στις κάθε λογής ιώσεις έχει πέσει και είμαστε χειρότερα και από τα νηπιαγωγεία φέτος.

ο γιος μου νηπιαγωγείο, πρώτη φορά, έχει κάνει ήδη μια φορά πυρετό με πονόλαιμο κ συνάχι, μετά από δεκα μέρες πάλι καταρροή χωρίς να έχει φύγει το μπούκωμα, και μετά από 10 μέρες χωρίς να έχει φύγει το μπούκωμα και ο βήχας, πάλι δέκατα και εμετό από φλέματα, και σταμάτησε να βήχει μετά από ένα μήνα προχτές. με μάσκα κν95, όσο μπορεί να τη φορέσει σωστά ένα 4χρονο, χωρίς άλλες επαφές κ χωρίς δραστηριότητες, άρα κόλλησε στο σχολείο. έκανε ήδη αντιγριπικό, εγώ περιμένω 3η δόση, ο σύζυγος ως ευπαθής ομάδα την έκανε, αν μου ζητήσουν να κάνω το παιδί πειραματόζωο για κορονοιό θα το κάνω ευχαρίστως!! εννοειται όλα  θα κολλάνε. κοροιδευόμαστε μεταξύ μας; αφού κολλάνε ιώσεις, δεν θα κολλήσυν αυτό;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 02:58:15 μμ »
Έσπερος, είναι θέμα χρόνου να κολλήσουν. Τα παιδιά των αστικών κέντρων κινδυνεύουν περισσότερο, θεωρώ. Τα έλεγε ο Σύψας και τον βρίζανε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 03:07:03 μμ »
Έσπερος, είναι θέμα χρόνου να κολλήσουν. Τα παιδιά των αστικών κέντρων κινδυνεύουν περισσότερο, θεωρώ. Τα έλεγε ο Σύψας και τον βρίζανε.

Εδώ στο νησί είμαστε οκ μέχρι τα Χριστούγεννα. Μόνο αν κάποιος ταξιδέψει πιο πριν κ φέρει κάτι. ειναο τόσο πολλοί οι εμβολιασμένοι ούτως ή άλλως. αφού δεν υπήρξαν μεγαλεσ συρροές το καλοκαίρι, είμαστε σχετικά καλά. τα παιδιά στις πόλεις φυσικά θα κολλήσουν όλα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 03:25:37 μμ »
Οκ, μου ελυσες ολες τις απορίες! Ασπλαχνοι, φοβισμένοι και ανεγκέφαλοι γονείς. Συ είπας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.