*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303615 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 07:54:16 μμ »
Στο edupass γράφουμε μόνο το σχολείο τοποθέτησης ή και τα υπόλοιπα συμπλήρωσης;

Μα δεν σου βγάζει κ πολλές επιλογές....
"Κλειδώνει" μόλις επιλέξεις 1 σχολείο
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 07:55:09 μμ »
Στο edupass γράφουμε μόνο το σχολείο τοποθέτησης ή και τα υπόλοιπα συμπλήρωσης;

Αφού προσερχόμαστε σε όλα, τόσο το σχολείο τοποθέτησης όσο τα υπόλοιπα της  συμπλήρωσης.

ΔΕΝ κλειδώνει συνάδελφοι, έχουμε  δυνατότητα επιλογής όλων των σχολείων που υπηρετούμε. Εχει αρκετά πλαίσια επιλογής για όλα τα σχολεία της κάθε περιοχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2021, 08:00:35 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 07:57:11 μμ »
Ένα σχολείο διάλεξα και εγώ (τοποθέτησης) και δεν ήξερα αν έκανα σωστά. anneta, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 07:59:51 μμ »
Μα δεν σου βγάζει κ πολλές επιλογές....
"Κλειδώνει" μόλις επιλέξεις 1 σχολείο

Πρέπει να βάλεις όλα τα σχολεία που πηγαίνεις. Μπορείς να το κάνεις. Μόλις βάλεις το πρώτο, πατάς στην επιλογή "Προσθήκη σχολείου" και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Σε περίπτωση που υποβάλλατε τη δήλωση με μόνο ένα από τα σχολεία, μπορείτε (κ' πρέπει) να ξανακάνετε τη διαδικασία (είσοδος -> προσθήκη σχολείων -> αποθήκευση), για όλα τα σχολεία κ' όχι μόνο για όσα δε βάλατε στην αρχή. Αν γίνει σωστά, στη δήλωση θα αναφέρονται όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2021, 08:02:59 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:09:48 μμ »
Συνάδελφοι συγγώμη που η ερώτησή μου δεν είναι σχετική με το θέμα, αλλά δεν ξέρω πως δημιουργούν καινούργιο . 'Εχει κάποιος καταλάβει πως δηλώνουν στην πλατφόρμα edupass οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί τα υποχρεωτικά ράπιντ τεστ στα οποία πρέπει να υποβάλλονται εβδομαδιαίως; To διαγνωστικό κέντρο ή το φαρμακείο θα δηλώνει το αποτέλεσμα απευθείας  στην edupass ή  ο φορέας θα δηλώνει το αποτέλεσμα στην ΗΔΙΚΑ και μετά εμείς θα πρέπει να μπαίνουμε στην edupass και να το δηλώνουμε παίρνοντάς το από εκεί; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Δε γνωρίζω αλλά, αφού δεν υπάρχει κάποιο πεδίο για να ανεβάσεις εσύ το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή το αποτέλεσμα από το τεστ, υποθέτω πως για όσους έχουν εμβολιαστεί θα ανασύρεται αυτόματα από την πλατφόρμα και για όσους κάνουv rapid θα καταχωρεί ο φαρμακοποιός / γιατρός το αποτέλεσμα σε κάποια διασυνδεδεμένη βάση δεδομένων.

Τώρα, σε περίπτωση self test, φαντάζομαι πως θα πρέπει να το δηλώνεις στην πλατφόρμα που το δηλώναμε και θα την έχουν συνδέσει και αυτή με το edupass.

Τα πιστοποιητικά / αποτελέσματα αυτά θα είναι -μάλλον- ορατά από τους χρήστες της πλατφόρμας στα σχολεία. Με άλλα λόγια, η "δήλωση" στο edupass λειτουργεί σαν ευρετήριο (αντιστοίχιση εκπαιδευτικών με σχολεία) κ' σαν φόρμα συγκατάθεσης για να χρησιμοποιεί τα αποθηκευμένα αποτελέσματα από άλλες βάσεις δεδομένων και να τα εμφανίζει στους ελεγκτές στα σχολεία. Δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα αλλά, τουλάχιστον, δε χρειάζεται να εκτυπώνεις κ' να κουβαλάς χαρτιά προς επίδειξη.

Τέλος, στις οδηγίες χρήσης της edupass, αναγράφει: "Αν όλα πάνε καλά, και είστε εμβολιασμένοι ή έχετε
νοσήσει, θα δείτε το σχετικό πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε ή να αποθηκεύσετε σε pdf (σ. δε χρειάζεται.). Σε αντίθετη περίπτωση, θα λάβετε ειδοποίηση επιτυχούς ολοκλήρωσης της διαδικασίας."
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2021, 08:22:23 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:10:52 μμ »
Πρέπει να βάλεις όλα τα σχολεία που πηγαίνεις. Μπορείς να το κάνεις. Μόλις βάλεις το πρώτο, πατάς στην επιλογή "Προσθήκη σχολείου" και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Σε περίπτωση που υποβάλλατε τη δήλωση με μόνο ένα από τα σχολεία, μπορείτε (κ' πρέπει) να ξανακάνετε τη διαδικασία (είσοδος -> προσθήκη σχολείων -> αποθήκευση), για όλα τα σχολεία κ' όχι μόνο για όσα δε βάλατε στην αρχή. Αν γίνει σωστά, στη δήλωση θα αναφέρονται όλα.

Ευχαριστώ!
Ακριβώς, αυτό γίνεται. Ξαναμπήκα, τα έκανα όλα από την αρχή  και συμπλήρωσα και το δεύτερο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2021, 08:13:54 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:14:04 μμ »
 
Ευχαριστώ!
Ακριβώς, αυτό γίνεται. Ξαναμπήκα, τα έκανα όλα από την αρχή  και συμπλήρωσα το δεύτερο σχολείο.

 ;)
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:24:05 μμ »
Πανεύκολο!!!! Ευχαριστώ συνάδερφοι! Πείτε μου, το σχολείο θα μπορεί τώρα να δέχεται χειρόγραφα σελφ τεστ; Εγώ έχω καταλάβει πως όχι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:52:33 μμ »
Πανεύκολο!!!! Ευχαριστώ συνάδερφοι! Πείτε μου, το σχολείο θα μπορεί τώρα να δέχεται χειρόγραφα σελφ τεστ; Εγώ έχω καταλάβει πως όχι.

κι εγω το ίδιο έχω καταλάβει κ βασικά δεν κατσλαβαιμω γιατί πρέπει να δεχόμαστε ότι δεν μπορεί κάποιος να μπει σε μια πλατφόρμα να κάνει τη δήλωση κ να τη στείλει στο μειλ αν δν έχει εκτυπωτή. Δεν έχω πρώτη ώρα μάθημα την τρίτη, κ πηγαίνω το παιδί σχολείο, πραγματικά θα θελα να είμαι σε μια γωνία να βλέπω το μπάχαλο κ να γελάω. γιατί ο διευθυντής μας κάνει τούμπες στους γονείς κ θα χει πελαγώσει.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 11:06:07 μμ »
κι εγω το ίδιο έχω καταλάβει κ βασικά δεν κατσλαβαιμω γιατί πρέπει να δεχόμαστε ότι δεν μπορεί κάποιος να μπει σε μια πλατφόρμα να κάνει τη δήλωση κ να τη στείλει στο μειλ αν δν έχει εκτυπωτή. Δεν έχω πρώτη ώρα μάθημα την τρίτη, κ πηγαίνω το παιδί σχολείο, πραγματικά θα θελα να είμαι σε μια γωνία να βλέπω το μπάχαλο κ να γελάω. γιατί ο διευθυντής μας κάνει τούμπες στους γονείς κ θα χει πελαγώσει.
Στο νέο ΦΕΚ με τα 12 σημεία αναφέρει στο 2:Αντικατασταση περ. α παραγραφος3 κεφ. Β.
Η χειρόγραφη απόδοση στο παλιο ΦΕΚ βρίσκεται στην περ. β παραγραφος 3 κεφ. Β. Αν δεν υπάρχει κάτι νεότερο ή διευκρινιστική θεωρώ ότι γινεται

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 11:26:58 μμ »
Στο δικό μου σχολείο άκουσα να ρωτούν τον διευθυντή σχετικά με το αν θα δέχονται χειρόγραφη δήλωση και είπε πως αν δεν έχει κάποιος πρόσβαση στο διαδίκτυο, θα πρέπει να τη δεχόμαστε. Δηλ. η ερώτηση αφορούσε στο να μη γίνει καθόλου δήλωση στην πλατφόρμα.  Αν και στις δύο περιπτώσεις, άνετα μπορεί κανείς να μην κάνει το τεστ ή να κάνει ψευδή δήλωση. Αλλά πόσοι είναι κι αυτοί που δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο; Τα παιδιά τουλάχιστον όλη μέρα με τα κινητά είναι και με το smartphone μια χαρά γίνεται η δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 12:07:42 πμ »
δλδ να φέρνουν το χειρόγραφο κ ταυτόχρονα ο διεθθθντξς να ελέγχει ότι το δήλωσαν ηλεκτρονικά;
δεν καταλαβαίνω τι προσθέτει η πλατφόρμα. σε σχολεία με 200-300 παιδθα γιατί να κάτσει να ελέγξει; τι θα διασφαλίσει; αφού κ πάλι ο,το θες δηλώνεις.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 07:01:48 πμ »
δλδ να φέρνουν το χειρόγραφο κ ταυτόχρονα ο διεθθθντξς να ελέγχει ότι το δήλωσαν ηλεκτρονικά;
δεν καταλαβαίνω τι προσθέτει η πλατφόρμα. σε σχολεία με 200-300 παιδθα γιατί να κάτσει να ελέγξει; τι θα διασφαλίσει; αφού κ πάλι ο,το θες δηλώνεις.
Όχι. Να το δηλώνουν μόνο ηλεκτρονικά και όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο να φέρνουν μόνο χειρόγραφη δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 07:42:40 πμ »
Όχι. Να το δηλώνουν μόνο ηλεκτρονικά και όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο να φέρνουν μόνο χειρόγραφη δήλωση.

οκ κατάλαβα. πάλι δλδ κοροϊδευομαστε. ποσα λεφτά φαγώθηκαν για την πλατφόρμα άραγε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.