*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 03:33:25 μμ »
Ο δικός μας διευθυντής κάνει την εξής διάκριση: αν είναι εκπαιδευτικός ανεμβολίαστος χωρίς rapid δεν θα μπορεί να μπει στο σχολείο (λογικό). Αν ο γονιός δεν μπορεί να μπει, να δεχόμαστε υπεύθυνη δήλωση του γονιού.
Μέχρι τώρα οι ίδιοι οι μαθητές τα έγραφαν με μολυβάκι και υπέγραφαν οι ίδιοι...Για να δούμε αύριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 03:48:26 μμ »
Ο δικός μας διευθυντής κάνει την εξής διάκριση: αν είναι εκπαιδευτικός ανεμβολίαστος χωρίς rapid δεν θα μπορεί να μπει στο σχολείο (λογικό). Αν ο γονιός δεν μπορεί να μπει, να δεχόμαστε υπεύθυνη δήλωση του γονιού.
Μέχρι τώρα οι ίδιοι οι μαθητές τα έγραφαν με μολυβάκι και υπέγραφαν οι ίδιοι...Για να δούμε αύριο...

Δλδ ζητάτε χαρτι από τους γονείς; σ εμάς μπαινοβγαίνουν όποτε θέλουν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 06:23:04 μμ »
Τιποτα δεν εχουμε ζητήσει από τους γονείς, γι' αυτό απορώ τι ειναι αυτό με την υπευθυνη δηλωση... Εννοεί να δεχομαστε την παλιά σχολική κάρτα ίσως.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 10:19:59 μμ »
Σε περίπτωση καραντίνας εκπαιδευτικού, χωρίς ασθένεια, γίνεται webex?  μιλώ γθα πρωτοβάθμια που τα παιδιά δεν έρχονται σχολείο αφού λειπει ο δάσκαλος. Ή γίνονται άλλες ρυθμίσεις κ πανε αχολειο τα παιδιά πχ με μεταφορα δασκάλου από ολοήμερο; Ετυχε στο τμήμα του γιου μου κ έχω φρικάρει αν μείνει κλειστό το τμήμα δέκα μέρες…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 10:43:30 μμ »
Σε περίπτωση καραντίνας εκπαιδευτικού, χωρίς ασθένεια, γίνεται webex?  μιλώ γθα πρωτοβάθμια που τα παιδιά δεν έρχονται σχολείο αφού λειπει ο δάσκαλος. Ή γίνονται άλλες ρυθμίσεις κ πανε αχολειο τα παιδιά πχ με μεταφορα δασκάλου από ολοήμερο; Ετυχε στο τμήμα του γιου μου κ έχω φρικάρει αν μείνει κλειστό το τμήμα δέκα μέρες…
Αν είναι νηπιαγωγείο, με επιφύλαξη όμως, νομίζω πως κατεβαίνει η εκπαιδευτικός του ολοήμερου στο πρωινό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 10:48:32 μμ »
Αν είναι νηπιαγωγείο, με επιφύλαξη όμως, νομίζω πως κατεβαίνει η εκπαιδευτικός του ολοήμερου στο πρωινό.

ναι κ εμένα αυτό κ ακούγεται λογικό. Δεν ξέρω γιατί δεν το έκαναν άμεσα. Αχ σαν αυτά που κοροϊδεύω κάνω, τους γονείς που θέλουν τα σχολεία ανοιχτά για να απασχολούνται τα παιδιά… Ελπίζω κάτι να κάνουν γιατί δεν γιηεται να χάσουν τόσες μέρες οι δικοί μου  μαθητες από την αδειά μου… ήδη πρέπει να μεταφέρω ένα διαγωνισμα κ με έχει πιάσει ο ψυχαναγκασμος μου! Εγω τώρα παίρνω ειδικού σκοπού; Χρευαζεται κάποιο χαρτι που να το αποδεικνύει;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2021, 10:50:06 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 11:17:25 μμ »
ναι κ εμένα αυτό κ ακούγεται λογικό. Δεν ξέρω γιατί δεν το έκαναν άμεσα. Αχ σαν αυτά που κοροϊδεύω κάνω, τους γονείς που θέλουν τα σχολεία ανοιχτά για να απασχολούνται τα παιδιά… Ελπίζω κάτι να κάνουν γιατί δεν γιηεται να χάσουν τόσες μέρες οι δικοί μου  μαθητες από την αδειά μου… ήδη πρέπει να μεταφέρω ένα διαγωνισμα κ με έχει πιάσει ο ψυχαναγκασμος μου! Εγω τώρα παίρνω ειδικού σκοπού; Χρευαζεται κάποιο χαρτι που να το αποδεικνύει;
Ειδικού σκοπού δε νομίζω. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει και για τους μόνιμους. Το παιδί από ό,τι καταλαίνω δεν είναι σε καραντίνα. Εδώ συνάδελφος που το παιδί της νοσεί από Covid μου είπε πως δεν υπάρχει κάποια ειδική άδεια κι ότι πρέπει να πάρει κανονική ή ασθενείας τέκνου. Εμβαλιασμένη η ίδια πρέπει να πάει στο σχολείο. Απολύτως κατανοητή η αναστάτωσή σου. Κι εγώ που είμαι και αναπληρώτρια τρέμω μήπως χρειαστεί να μείνει το παιδί σπίτι για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω καραντίνας ή νόσησης. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 11:30:08 μμ »
Ειδικού σκοπού δε νομίζω. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει και για τους μόνιμους. Το παιδί από ό,τι καταλαίνω δεν είναι σε καραντίνα. Εδώ συνάδελφος που το παιδί της νοσεί από Covid μου είπε πως δεν υπάρχει κάποια ειδική άδεια κι ότι πρέπει να πάρει κανονική ή ασθενείας τέκνου. Εμβαλιασμένη η ίδια πρέπει να πάει στο σχολείο. Απολύτως κατανοητή η αναστάτωσή σου. Κι εγώ που είμαι και αναπληρώτρια τρέμω μήπως χρειαστεί να μείνει το παιδί σπίτι για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω καραντίνας ή νόσησης.

όχι δεν είναι το παιδί καραντίνα. ούτε αρρωστη η δασκάλα. Ως επαφή μπήκε καραντίνα. Ή ίσως ασθενεί το παιδί της κ μένει μαζί του, δεν ξέρω ακριβώς, γιατί εκείνη αν έχει εμβολιαστεί δεν χρειαχεται καραντίνα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 11:36:41 μμ »
όχι δεν είναι το παιδί καραντίνα. ούτε αρρωστη η δασκάλα. Ως επαφή μπήκε καραντίνα. Ή ίσως ασθενεί το παιδί της κ μένει μαζί του, δεν ξέρω ακριβώς, γιατί εκείνη αν έχει εμβολιαστεί δεν χρειαχεται καραντίνα.
Δύσκολα τα πράγματα. Πώς είναι δυνατόν π.χ. να νοσεί το παιδί σου και να μη δικαιούσαι ξεκάθαρα άδεια για το σκοπό αυτό; Πάντως δε νομίζω στην περίπτωσή σας να μείνει μέρες κλειστό το σχολείο λόγω άδειας της δασκάλας και μόνο εφόσον υπάρχει ολοήμερο τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 06:21:32 πμ »
Ελπίζω… Εμένα τελειώνουν οι κανονικές μου πλέον, με τις ιώσεις του μικρου. Έστω κ μια μέρα, θα έχω πρόβλημα. Γιατί ούτε ο σύζυγος έχει πολλές. Στο ίδιο σχολείο είμαστε εντωμεταξύ, αν λειπει ο ένας ή ο άλλος, το ίδιο πρόβλημα προκύπτει.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 05:24:01 μμ »
Θυμίστε μου λίγο το 6 είναι για να βγάλω τον σκύλο μου; Έλα Κούλη πάτα το κουμπί,μη μασάς.

Έχω κάτι παλιές βεβαιώσεις. Αν θελεις σου τις στέλνω συνάδελφε 😃
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 05:52:21 μμ »
Η υπουργός Παιδείας είπε πάντως πριν λίγο ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για κλείσιμο σχολείων και μίλησε για την αποτελεσματικότητα του testing.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 05:56:12 μμ »
Η υπουργός Παιδείας είπε πάντως πριν λίγο ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για κλείσιμο σχολείων και μίλησε για την αποτελεσματικότητα του testing.  ::)

Ναι… Ας τσεκάρουμε τον εξοπλισμό μας καλού κακου… (για την ιστορία, όντως θα μας καλυψει η δασκάλα του ολοήμερου).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 05:56:38 μμ »
Δεν είναι εύκολο να ξανακλείσουν τα σχολεία, ούτε το θέλουμε, αλλά έτσι όπως πάμε (με τα σημερινά νούμερα), θα αναγκαστούν να πάρουν σοβαρά μέτρα σε άλλα επίπεδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2021, 05:59:02 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.