*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303768 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 06:09:37 μμ »
Δεν είναι εύκολο να ξανακλείσουν τα σχολεία, ούτε το θέλουμε, αλλά έτσι όπως πάμε (με τα σημερινά νούμερα), θα αναγκαστούν να πάρουν σοβαρά μέτρα σε άλλα επίπεδα.
Σίγουρα δε θέλουμε κλείσιμο σχολείων αλλά και πέρσι έλεγαν ότι δε θα κλείσουν και είδαμε τι έγινε. Ότι δεν είναι πάντως εύκολο να κλείσουν τα σχολεία όντως δεν είναι, μιας και κάποιος πρέπει να προσέχει τα παιδιά στο σπίτι, ειδικά αυτά του δημοτικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2021, 06:11:19 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 06:25:41 μμ »
Ναι… Ας τσεκάρουμε τον εξοπλισμό μας καλού κακου… (για την ιστορία, όντως θα μας καλυψει η δασκάλα του ολοήμερου).

Ο εκπαιδευτικός που συμμετείχε στην απεργία της 11 ης Οκτωβρίου δεν πρέπει να χρησιμοποιήσει τον προσωπικό του υπολογιστή σε περίπτωση κλεισίματος των σχολείων.Αξιολογηση σχολικής μονάδας στην πράξη

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 06:38:02 μμ »
Ο εκπαιδευτικός που συμμετείχε στην απεργία της 11 ης Οκτωβρίου δεν πρέπει να χρησιμοποιήσει τον προσωπικό του υπολογιστή σε περίπτωση κλεισίματος των σχολείων.Αξιολογηση σχολικής μονάδας στην πράξη

Στην πράξη δεν γίνεται σχολείο να σηκώσει 12 κ βάλε τηλεδιασκέψεις ταυτόχρονα. ας είμαστε ρεαλιστές. το θέμα είναι να μην σε αναγκάσουν να αγοράσεις εξοπλισμό κλπ. Αν κάποιος έχει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει σπίτι του. εξάλλου αν αυτό  γίνεται για αποφυγή μετακινήσεων κ συνωστισμού, προφανώς κ δεν θελουμε όλο τον σύλλογο στα σχολεία. αυτό είναι το νόημα της τηλεργασιας. η απομόνωση κ η αποφυγή μετακινήσεων. αλλά φυσικά η υπηρεσία οφείλει να παρέχει τα μέσα, όπως λέει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 09:06:37 μμ »
Όλο και ακούγονται τριγύρω φωνες για κλείσιμο σχολείων ειδικά στη βόρεια Ελλάδα μεσα στον Νοέμβριο...  Από συναδέλφους, διαδίκτυο... Ανεπίσημες φυσικά. Η Κεραμεως πάντως σήμερα είπε ότι πάνε όλα ρολόι με τα τεστ και δεν κλείνει τίποτα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 09:28:09 μμ »
Η υπουργός Παιδείας είπε πάντως πριν λίγο ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για κλείσιμο σχολείων και μίλησε για την αποτελεσματικότητα του testing.  ::)
6.700 κρούσματα σήμερα... ::) :-\

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 09:29:13 μμ »
Στην πράξη δεν γίνεται σχολείο να σηκώσει 12 κ βάλε τηλεδιασκέψεις ταυτόχρονα. ας είμαστε ρεαλιστές. το θέμα είναι να μην σε αναγκάσουν να αγοράσεις εξοπλισμό κλπ. Αν κάποιος έχει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει σπίτι του. εξάλλου αν αυτό  γίνεται για αποφυγή μετακινήσεων κ συνωστισμού, προφανώς κ δεν θελουμε όλο τον σύλλογο στα σχολεία. αυτό είναι το νόημα της τηλεργασιας. η απομόνωση κ η αποφυγή μετακινήσεων. αλλά φυσικά η υπηρεσία οφείλει να παρέχει τα μέσα, όπως λέει ο νόμος.

Κάποια πράγματα τελικά δεν είναι αυτονόητα για ορισμένους.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 10:56:51 μμ »
Όταν μιλάμε για κλείσιμο σχολείων να διευκρινίσουμε κάτι... για την πρωτοβάθμια ίσως, ειδικά όταν θα αρχίσει και η έξαρση της εποχικής γρίπης όπου στις μικρές ηλικίες είναι ταχύτατη... για Γυμνάσια - Λύκεια και ενήλικες εκπαιδευτικούς υπάρχει ο εμβολιασμός... τα πολλά κρούσματα δεν λένε τίποτα όταν κάποιος νοσεί με συμπτώματα γρίπης και δεν καταλήγει εντατική... όποιος δεν θέλει να εμβολιαστεί ας κάτσει σπίτι του... όλους τους υπόλοιπους νοήμονες ανθρώπους η καραντίνα δεν τους κάνει καλό...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 11:44:49 μμ »
Στην πράξη δεν γίνεται σχολείο να σηκώσει 12 κ βάλε τηλεδιασκέψεις ταυτόχρονα. ας είμαστε ρεαλιστές. το θέμα είναι να μην σε αναγκάσουν να αγοράσεις εξοπλισμό κλπ. Αν κάποιος έχει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει σπίτι του. εξάλλου αν αυτό  γίνεται για αποφυγή μετακινήσεων κ συνωστισμού, προφανώς κ δεν θελουμε όλο τον σύλλογο στα σχολεία. αυτό είναι το νόημα της τηλεργασιας. η απομόνωση κ η αποφυγή μετακινήσεων. αλλά φυσικά η υπηρεσία οφείλει να παρέχει τα μέσα, όπως λέει ο νόμος.

Και επειδη ειμαστε ρεαλιστες (η υπηρεσια ΔΕΝ προκειται να μας παρεχει τα μεσα οπως οριζει ο νομος) τι προτεινεις να κανουμε;
Χρηση/αγορα δικου μας εξοπλισμου ή χρηση εξοπλισμου στο σχολειο;
We are so many...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 12:53:20 πμ »
Εγώ πάντως από τα σχόλια που διαβάζω εδώ μέσα, καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι επιθυμείτε να κλείσουν τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 04:13:59 πμ »
Και επειδη ειμαστε ρεαλιστες (η υπηρεσια ΔΕΝ προκειται να μας παρεχει τα μεσα οπως οριζει ο νομος) τι προτεινεις να κανουμε;
Χρηση/αγορα δικου μας εξοπλισμου ή χρηση εξοπλισμου στο σχολειο;

Μην το παιδεύετε συνάδελφοι. Τα πράγματα είναι απλά.

Το υπουργείο προωθεί το webex (προσοχή, δεν προωθεί την τηλεκπαίδευση γενικά, το webex προωθεί ΜΟΝΟ ) γιατί θέλει να στηρίξει τα συμφέροντα της cisco. Και θέλει μάλιστα να το κάνει ανέξοδα, με δικό μας κόστος εξοπλισμού.

Εμείς δεν ιδιωτεύουμε στο σπίτι μας παίζοντας το παιχνίδι ιδιωτικής εταιρίας. Πάμε στο σχολείο και προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις υποδομές του σχολείου. Πρόβλημα συνωστισμού δεν υπάρχει αφού μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικός να είναι μόνος του στην τάξη και να κάνει τηλεκπαίδευση από εκεί. Αυτό είναι το υπηρεσιακό και συνταγματικό μας καθήκον, να στηρίζουμε και να βελτιώνουμε τον δημόσιο τομέα, και όχι τον ιδιωτικό.

Όσοι στηρίζουν τον ιδιωτικό τομέα και κάνουν webex, όσοι ιδιωτεύουν και λουφάρουν από το σπίτι τους προφασιζόμενοι τηλεκπαιδευση, αυτοί πρέπει να απολυθούν από το δημόσιο. Και θα απολυθούν σίγουρα, όταν θα έρθει η δικαιοσύνη που θα αποδώσει στον καθένα ότι αληθινά του αρμόζει.
Παράθεση
Άρθρο 107 Πειθαρχικά παραπτώματα που οδηγούν σε άμεση απόλυση
1.Πειθαρχικά παραπτώματα αποτελούν ιδίως: α) πράξεις με τις οποίες εκδηλώνεται άρνηση αναγνώρισης του Συντάγματος ή έλλειψη αφοσίωσης στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία.

Σκεφτήτε το λίγο, αν ερχόταν το υπουργείο και έλεγε ότι όλα τα σχολεία θα χρησιμοποιούν μόνο στυλό bic, το οποίο μάλιστα θα το αγοράζουν οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς με δικά τους έξοδα, δεν θα επενέβαινε εισαγγελέας να κλείσει τον υπουργό φυλακή; Τώρα με το webex γιατί δεν επεμβαίνει;

Έξω οι πλασιέ ιδιωτικών συμφερόντων από το δημόσιο. Φυλακή στην καταστροφέως. Και όταν λέμε ισόβια, εννοούμε ισόβια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2021, 05:03:53 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 05:54:23 πμ »
Ναι είμαι εγώ χίλια χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου και θα κάτσω να κάνω γουεμπεξ σχολείο, αντί να πάρω το αεροπλάνο να πάω σπίτι μου και να κάνω από εκεί...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 06:45:12 πμ »
Συμφωνώ να δοθεί σε περίπτωση τηλεκπαίδευσης εξοπλισμός από το σχολείο. Προσωπικά θα ζητήσω εξοπλισμό και θα προτιμήσω να δουλέψω από το σπίτι μου κι άντε, θα θεωρήσω ότι 'κερνάω' εγώ τη σύνδεση στο διαδίκτυο.  :D Αν ήμουν δίπλα στο σχολείο, θα πήγαινα εκεί για τηλεκπαίδευση αλλά δεν είμαι. Εννοείται προτιμώ να μείνουν ανοιχτά αλλά αν κλείσουν, δε θα κάνω κάθε μέρα τόσα δρομολόγια και θα συνωστίζομαι και σε μέσα. Και δε λουφάρω. Τη βολή μου, όσο γίνεται, ναι, την κοιτάω, γιατί έχω και μια οικογένεια κι άλλες υποχρεώσεις, δεν είμαι μόνο εκπαιδευτικός.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 06:51:27 πμ »
Και επειδη ειμαστε ρεαλιστες (η υπηρεσια ΔΕΝ προκειται να μας παρεχει τα μεσα οπως οριζει ο νομος) τι προτεινεις να κανουμε;
Χρηση/αγορα δικου μας εξοπλισμου ή χρηση εξοπλισμου στο σχολειο;

Σίγουρα όχι αγορά. Αν εχεις εξοπλισμό τον χρησιμοποιείς, αν δεν εχεις ή δεν σε βολεύει το σπίτι πας σχολείο. Εμάς πχ είχε χάλια υποδομές αλλά ήταν αρκετοί που για χψ λόγους δεν μπορούσαν σπίτι (πχ ο άντρας μου, γιατί δεν γινόταν να κάνουμε μάθημα κ οι δυο από το σπίτι). Πήγε λίγο να γκρινιάξει ο διευθυντής, του έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό, αμέσως αναβάθμισε την τηλεφωνική γραμμή κ έτρεξε να αγοράσει κάμερες κ μικρόφωνα κλπ. 7-8 άτομα έκαναν από το σχολείο (όχι ταυτόχρονα). άλλοι δανείστηκαν λαπτοπ κ έκαναν σπίτι τους. κι εγω στο δεύτερο κλείσιμο δανείστηκα λαπτοπ.

Είμαι κάθετη στο να μην γίνει τηλεκπαίδευση στην κατάληψη, ή αν γίνει να γίνει μόνο για συζήτηση κ προβληματισμό χωρίς απουσίες. Είμαι κάθετη στο να μην πιεστείς να αγοράσεις εξοπλισμό, αν σπίτι δεν εχεις σύνδεση κλπ, Κατά τ αλλά όμως, μην κάνουμε σαν 15μελες. Ας πούμε κλείνουν σχολεία, είσαι γονέας κ εχεις παιδιά σπίτι. Αν είναι μιας α ηλικίας μπορείς να κανεις και μάθημα από το σπίτι. Με την εξυπνάδα της ολμε, σημαίνει ότι τα παιδιά σου τα παρατάς; ή ζητάς άδεια; δεν εχεις αυτοκίνητο κ πρέπει να πάρεις συγκοινωνία ή να μετακινηθείς με άλλον. μπαίνουμε σε καραντίνα άρα φοβόμαστε πολύ μην κολλησουμε κλπ. αποφεύγουμε συναναστροφές κλπ. σύμφωνα με την ολμε, όχι! πάμε σχολείο με συγκοινωνία για να μοιραστούμε εξοπλισμό με άλλους με κίνδυνο να κολλησουμε ενώ κανονικά απαιτείται τηλεργασια στο μέγιστο. και φυσικά αφού είμαστε στο σχολείο σε κοινόχρηστο χώρο, κάνουμε και μάθημα με μάσκα από το webex! Έτσι δεν είναι;

@donkey ιδιωτεύει κ λουφάρει οποίος δουλεύει σπίτι; ενώ ας πούμε οποίος πάει για χαβαλέ σχολείο κ προφασίζεται έλλειψη εξοπλισμού κ δεν κάνει μάθημα, τι κάνει; Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η ανοησια είναι μια καλοπροαίρετη κίνηση συνδικαλιστών για να καλύψουν κ τις ντροπές τους με την αυτοαξιολόγηση, αλλά είναι επιπέδου 15μελους. Και πιο κάτω. Είναι σαν να φωνάζεις, δεν γουστάρω να δουλεύω, δεν γουστάρω τεχνολογία, δεν γουστάρω τηλεδιασκέψεις, είμαι 100 χρόνια πίσω κ αυτά είναι πράγματα του διαβολου. Ας φωνάξουν για ελεύθερη επιλογή πλατφόρμας, για παροχή εξοπλισμού στους μαθητες, για το webex στην κακοκαιρία κ τις καταλήψεις. κάτι απλό, σαφές κ συγκεκριμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2021, 06:56:16 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 07:05:00 πμ »
Καλά, τις τελευταίες μέρες συνάδελφος στο σχολείο μου πιπιλάει το μυαλό με το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση τηλεκπαίδευσης (δουλειά από το σχολείο κλπ.). Ανήκει σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και γίνεται ιδιαίτερα φορτική. Η ίδια, ωστόσο, δεν έχει υποχρεώσεις και μπορεί να 'αγωνίζεται' πηγαίνοντας σχολείο για δουλειά σε περίοδο καραντίνας ενώ η δική μου σκέψη να ζητήσω εξοπλισμό αν κλείσουν τα σχολεία δείχνει 'υποταγή' κατά τα λεγόμενά της. Προφανώς και δε θα αφήσουμε μόνα μικρά παιδιά ή θα ψάχνουμε νταντάδες ώστε να αγωνιστούμε εμείς από το σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.