*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304360 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 02:55:34 μμ »
Σωστό σχόλιο... Σε ερώτηση δημοσιογράφου χθες στον Βοριδη για το τι θα γίνει αν η επιτροπή πει κλείσιμο σχολείων ή γενικό λοκ νταουν, η απάντησή του ήταν ότι δε θα το λάβουν υπόψιν και δε θα γίνει.
Οπότε δε θα το προτείνουν ποτέ, όπως καταλάβατε. Είναι καθαρά πολιτικές πλέον οι αποφάσεις, ενώ μέχρι πέρυσι όλα τα έριχναν στην επιτροπή.
Και πέρσι πολιτικές ήταν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 03:08:24 μμ »
Σε τι ήταν καλύτερη η καταστααη πέρσι; Στο κύμα Βοεμβριου-Δεκεμβρίου, οι διασωληνωμενοι έπιασαν μάξιμουμ 480 περίπου αν θυμάμαι καλά γιατί όπως φάνηκε δεν υπήρχαν άλλες θέσεις. Μετά  αυξήθηκαν κάπως κ στο κύμα του Μαρτίου είχαμε περάσει τπυς 600 διαδωκηνωμενους. Επίσης κ πέρσι προσεγγίζαμε τους 80-100 θανάτους. Επειδή τα κρούσματα ήταν λιγότερα; Μα δεν υπήρχαν τόσα τεστ. Τι συγκρίνουμε;

Οι εμβολιασμένοι ως ένα βαθμ μπορεί να μεταδώσουν αλλά σε πολύ χαμηλότερο ποσοστό. Και οι πιθανότητες να νοσηλευτούν και να διασωληνωθουν είναι πολύ μικρότερες, ειδικά αν οι ευπαθείς κ οι μεγάλοι κάνουν την τρίτη δόση στο εξάμηνο. Επομένως, ακόμα κι αν υπάρχουν μολύνσεις, δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο σύστημα υγείας. Τα πράγματα είναι απλα.

Αυτή τη στιγμή αν βαραίνει λιγότερο  το δικαίωμα του παιδιού στην εκπαίδευση, από το δικαίωμα του ανεκβολιαστπυ στον καφέ και το μανικιούρ, πρέπει να σκεφτούμε σοβαρα τι προτεραιότητες έχουμε ως κοινωνία.
Απορώ από που προκύπτει ότι οι εμβολιασνένοι μεταδίδουν σε μικρότερο βαθμό. Ποιο παράλογο επιχειρημα απ αυτό δεν υπάρχει και το ακούμε να το λένε παντού. Πως μπορεί να μετρηθεί αυτο; Επίσης αυτός  που εμβολιάζεται νοσεί ελαφρύτερα. Πως το ξέρουμε; Και μην μου πειτε το είπαν  τα μέσα μαζικής εξαπάτησης ... Πάντως εγώ στο περιβάλλον μου δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Βλέπω να νοσούν ακριβώς το ίδιο εμβολιασμένοι και μή.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 03:41:49 μμ »
Σωστό σχόλιο... Σε ερώτηση δημοσιογράφου χθες στον Βοριδη για το τι θα γίνει αν η επιτροπή πει κλείσιμο σχολείων ή γενικό λοκ νταουν, η απάντησή του ήταν ότι δε θα το λάβουν υπόψιν και δε θα γίνει.
Οπότε δε θα το προτείνουν ποτέ, όπως καταλάβατε. Είναι καθαρά πολιτικές πλέον οι αποφάσεις, ενώ μέχρι πέρυσι όλα τα έριχναν στην επιτροπή.
Αν αρχίσουν και διασωληνώνονται έφηβοι και παιδιά κι αν οι εντατικές και της Αττικής γεμίζουν, τότε τι θα κάνει ο Βορίδης;;; Θα περιμένει πρώτα να πεθάνουν μαθητές κι ύστερα θα πει πως κλείνουν για 1 μήνα π.χ. τα σχολεία;;;
Να τονίσω πως στο γυμνάσιο που βρίσκομαι φέτος, αυτή την εβδομάδα νόσησε έφηβος, αν κι εμβολιασμένος από το Σεπτέμβριο μήνα και στα rapid τεστ τμήματος που επακολούθησαν, βρέθηκαν άλλοι δυο μαθητές θετικοί, η μια κοπελίτσα μάλιστα κι αυτή εμβολιασμένη...
 Άρα, ..., αφόσον ο εμβολιασμός δεν προφυλάσσει και τόσο ούτε τους εφήβους, καταλαβαίνουμε πού οδηγούμαστε...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 04:09:53 μμ »
Ωχ!!!!! Πάντως στο δικό μας σχολείο τους αφήνουμε χωρίς μάσκα στα διαλείμματα... για να πάρουν ανάσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος Mars1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 04:16:37 μμ »
Τα σχολεία για πολλούς λόγους δεν πρέπει να ξανακλεισουν. Ο ενήλικος πληθυσμός και κυρίως οι ηλικακα μεγαλύτεροι και άρα πιο ευάλωτοι να ακολουθήσουν άμεσα τις οδηγίες των γιατρών τους σε σχέση με τον εμβολιασμό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 04:44:40 μμ »
Απορώ από που προκύπτει ότι οι εμβολιασνένοι μεταδίδουν σε μικρότερο βαθμό. Ποιο παράλογο επιχειρημα απ αυτό δεν υπάρχει και το ακούμε να το λένε παντού. Πως μπορεί να μετρηθεί αυτο; Επίσης αυτός  που εμβολιάζεται νοσεί ελαφρύτερα. Πως το ξέρουμε; Και μην μου πειτε το είπαν  τα μέσα μαζικής εξαπάτησης ... Πάντως εγώ στο περιβάλλον μου δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Βλέπω να νοσούν ακριβώς το ίδιο εμβολιασμένοι και μή.

Όλοι οι γιατροί τα λενε. Αλλά δεν χρειάζεται να τα επαναλαμβάνουμε. Εμείς είμαστε Βαλκάνια, θελουμε δια βίου λοκνταουν για να μην στερηθούμε τις ελευθερίες μας.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 04:50:35 μμ »
δεν το λένε όλοι οι γιατροί...
https://m.youtube.com/watch?v=qDFcU0uGAr0&feature=youtu.be
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 04:53:00 μμ »
Ωχ!!!!! Πάντως στο δικό μας σχολείο τους αφήνουμε χωρίς μάσκα στα διαλείμματα... για να πάρουν ανάσα.
Σε όλα τα σχολεία είναι χωρίς μάσκα στα διαλείμματα. Ο γιος μου βγάζει τη μάσκα αναγκαστικά μόνο στην γυμναστική και έχει σε 40 μέρες τσιμπήσει τρεις ιώσεις. Αν και εμβολιασμενος σήμερα τρέχαμε πάλι για ραπιντ.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 05:11:21 μμ »
δεν το λένε όλοι οι γιατροί...
https://m.youtube.com/watch?v=qDFcU0uGAr0&feature=youtu.be
9/11/2021, νοσηλεύονται διασωληνωμένοι 486 ασθενείς. 408 ανεμβολίαστοι ή μερικώς εμβολιασμένοι, 78 πλήρως εμβολιασμένοι (83,95% - 16,05%).
https://eody.gov.gr/imerisia-ekthesi-epitirisis-covid-19-20211109/
Σύνολο πλήρως εμβολιασμένων (ενηλίκων και ανηλίκων) 6.431.623.

Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 05:34:09 μμ »
Υφυπουργός Παιδείας τώρα στο Mega: "Δεν υπάρχει καμία περιπτωση να κλείσουν φέτος τα σχολεία"

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 06:04:55 μμ »
Απορώ από που προκύπτει ότι οι εμβολιασνένοι μεταδίδουν σε μικρότερο βαθμό. Ποιο παράλογο επιχειρημα απ αυτό δεν υπάρχει και το ακούμε να το λένε παντού. Πως μπορεί να μετρηθεί αυτο; Επίσης αυτός  που εμβολιάζεται νοσεί ελαφρύτερα. Πως το ξέρουμε; Και μην μου πειτε το είπαν  τα μέσα μαζικής εξαπάτησης ... Πάντως εγώ στο περιβάλλον μου δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Βλέπω να νοσούν ακριβώς το ίδιο εμβολιασμένοι και μή.
Δεν έχεις τύχει σε κρούσμα κοντά για αυτό. Μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και δεν κόλλησα. Ο εμβολιασμένος επίσης δεν μεταδίδει το ίδιο ιικό φορτίο ακόμη και αν νοσήσει. Τέλος, και βασικότερο, σπανιότατα καταλήγει στο νοσοκομείο και σχεδόν ποτέ στον θάνατο. Εξαπατάς εσύ!!! Αυτοεξαπατάσαι μάλιστα...και είναι αυτοκτονικό!!!

Τα παιδιά δεν κολλούν στο σχολείο...στα μπαράκια κολλούν τα λυκειόπαιδα...με τα τεστ όμως κόβεται η φόρα του ιού...μια χαρά μέχρι τώρα στο σχολείο μας!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 06:15:19 μμ »
JURE πες μας σε ποιο σχολείο "κολλέγιο" είσαι, να έρθω τρέχοντας, φεύγοντας από το δικό μου σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 06:18:59 μμ »
Καλό είναι να είμαστε φειδωλοί σε δηλώσεις ότι τα παιδιά δεν κολλάνε στα σχολεία. Τα παιδιά κολλάνε στα σχολεία όλες τις κοινές ιώσεις, φέτος σε μέγιστο βαθμό λόγω περσινής μη ανάπτυξης αντισωμάτων. Αν λοιπόν κολλάνε ρινίτιδες κ γαστρεντερίτιδες, δεν θα κολλήσουν κορονοιο αν τρυπώσει σε μια τάξη;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 06:29:05 μμ »
Από ό,τι βλέπω...μια χαρά κολλάνε τα παιδιά στο σχολείο, μαζί και οι εκπαιδευτικοί (φυσικά και οι υπεύθυνοι covid).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.