*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301667 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 07:33:07 μμ »
Ωχ!!!!! Πάντως στο δικό μας σχολείο τους αφήνουμε χωρίς μάσκα στα διαλείμματα... για να πάρουν ανάσα.

Όλοι το ίδιο κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:52 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 07:36:55 μμ »
Με θετικό rapid σε φαρμακείο ,είσαι αυτόματα θετικός και παίρνεις 6μηνο πιστοποιητικό. Δεν κάνει " ο ασθενής" άλλο rapid ή μοριακό σε δημόσια δομή παρά μόνο ακτινογραφία και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι τώρα. Ευτυχώς που οι Έλληνες φαρμακοποιοί είναι τίμιοι και ηθικοί αλλιώς τα κρούσματα  θα είχαν εκτινάχθεί.   8)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 07:37:13 μμ »
Όλοι το ίδιο κάνουν.
εις τους εχουμε πει να τις έχουν μαζί κ να τις φοράνε αν είναι μεγάλες παρέες, αλλά ελάχιστα το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 08:41:26 μμ »
Από ό,τι βλέπω...μια χαρά κολλάνε τα παιδιά στο σχολείο, μαζί και οι εκπαιδευτικοί (φυσικά και οι υπεύθυνοι covid).
Μια χαρά τα λέτε, είμαι παράλληλη σε 4 παιδιά (μια εκ των πολλών) δύο από τα παιδιά κόλλησαν κορονοιο ηλικίες 5-11 Δημοτικό το διευκρινίζω γιατί θα μου πουν "πηγαίνετε κάντε εμβόλιο" εμείς το έχουμε κάνει, τα παιδιά όχι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:52 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 08:15:57 πμ »
Κρουσμα στο σχολείο του παιδιού μου.. Όχι σε μαθητή. Δεν έχω κοιμηθεί όλη νύχτα από την ένταση. Τη μια σκέφτομαι ότι αν μεταδόθηκε σε παιδιά, θα κολλήσουν όλα, την άλλη σξεφτομαι αν είχε εναλλακτική να τον κρατούσα σπίτι δέκα μέρες, αλλά ταυτόχρονα σκέφτομαι ότι του αρέσει στο σχολείο κ δεν θα το δεχόταν, μετά σκέφτομαι ότι αν είχε μπει σε καραντίνα όπως συνέβαινε με τα περσινά, δεν θα μπορούσε ούτε βόλτα να βγει, μετά σκέφτομαι την άδεια που χρεώθηκε σήμερα μέχρι να ανοίξει το ΚΥ για τα ραπιντ και γιατί η δασκάλα είναι ανεμβολιαστη αρα πρέπει να κάνει κ εκείνη ραπιντ κι έτσι δεν λειτουργεί το τμήμα σημερα, μετά σκέφτομαι ότι θα πονέσει το ραπιντ και θα έχουμε γκρίνια κ ποσο αναίτια ταλαιπωρία είναι αυτή, πραγματικά έχω τρελαθεί. πώς θα βγει η χρονιά έτσι; γιατί το κλείσιμο το ζήσαμε, χάλι είναι κι αυτό…

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 10:51:06 πμ »
Όταν διαταράσσεται η κανονικότητα δημιουργούνται ένα σωρό προβλήματα στις οικογένειες αλλά και στη λειτουργία του κράτους και της κοινωνίας. Εγώ έλαβα από το σχολείο του μικρού παιδιού μου τις ζωγραφιές του και παρατήρησα πως σε όλες υπήρχαν παντού τελίτσες. Ρώτησα το παιδί γιατί βάζει τελίτσες παντού και μου απάντησε πως είναι η αρρώστια! Έτσι κατάλαβα πως η παρατεταμένη κατάσταση με την πανδημία έχει περάσει στα μικρά παιδιά πως η αρρώστια είναι μέρος της ζωής μας και μάλιστα μία μόνιμη κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 11:56:15 πμ »
Μα για ενα πενταχρονο η τελευταία διετία είναι όλη του η ζωή. Λογικό. Εδώ εμείς και αρχίζουμε να σκεφτόμαστε ότι δεν θα απαλλαγούμε ποτέ.
Έσπερος εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #231 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 12:14:53 μμ »
Μα για ενα πενταχρονο η τελευταία διετία είναι όλη του η ζωή. Λογικό. Εδώ εμείς και αρχίζουμε να σκεφτόμαστε ότι δεν θα απαλλαγούμε ποτέ.
Έσπερος εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Θα παμε σε λίγο για τεστ, το μισό τμήμα περίπου έχει ήδη ελεγχθεί και είναι οκ. Η εκπαιδευτικός ήταν σχολαστική στη μάσκα όπως έμαθα, λογικά δεν θα μετέδωσε σε κάποιον.... \
\
Το δικό μου παιδί έχει σοβαρά θέματα κοινωνικοποίησης. Σε βαθμό που αν δεν ήταν η χαμένη διετία, θα το πήγαινα για έλεγχο... Καθε χαμένη μέρα στο σχολείο, είναι ένα χαμένο βήμα στο να αποκτήσει άνεση στις συναναστροφές του. Δυο χρόνια ήμασταν σχολαστική όσο πήγαινε με την αποφυγή επαφών, ούτε τους συγγενείς μας δεν βλέπαμε για να μην ταξιδέψουμε. Φέτος είχαμε τόσα σχέδια και πάνε στράφι. Είναι απελπιστική η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #232 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 02:27:04 μμ »
Δεν έχεις τύχει σε κρούσμα κοντά για αυτό. Μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και δεν κόλλησα. Ο εμβολιασμένος επίσης δεν μεταδίδει το ίδιο ιικό φορτίο ακόμη και αν νοσήσει. Τέλος, και βασικότερο, σπανιότατα καταλήγει στο νοσοκομείο και σχεδόν ποτέ στον θάνατο. Εξαπατάς εσύ!!! Αυτοεξαπατάσαι μάλιστα...και είναι αυτοκτονικό!!!

Τα παιδιά δεν κολλούν στο σχολείο...στα μπαράκια κολλούν τα λυκειόπαιδα...με τα τεστ όμως κόβεται η φόρα του ιού...μια χαρά μέχρι τώρα στο σχολείο μας!!
Εγώ πράγματι δεν έχω τύχει κοντά σε κρούσμα. Ο αδελφός μου πάλι που ζει με τους γονείς μου στο ίδιο σπίτι νόσησε και δεν τους κόλλησε. Όλοι ανεμβολίαστοι. Όσο για το αν καταλήγουν κι αυτόί κάποτε στο θάνατο δες αυτό https://www.google.com/amp/s/www.tovima.gr/2021/11/11/society/kriti-pethane-49xronos-apo-epiploki-tou-koronoiou-itan-pliros-emvoliasmenos/amp/
Δεν λέω ότι δεν κάνει τίποτα το εμβόλιο. Κάτι θα κάνει αλλά δεν είναι πανάκεια όπως θέλουν να το παρουσιάσουν.
Γιατί να μην δοθεί βάρος στα φάρμακα αν κάποιος νοσήσει; Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή τη λύσσα να εξαναγκάσουν τους πάντες να το κάνουν.Σαν πρόβατα επί σφαγή. Χωρίς να ληφθουν υπ όψη προβλήματα υγείας που μπορεί να έχει κάποιος πχ θρομβοφιλία ή αλεργίες κλπ Κάντο και αν δεν πεθάνεις θα εξετάσουμε μήπως δεν πρέπει να κάνεις τη 2η δόση.Και η ευθύνη αν το κάνω και πάθω οτιδήποτε ειναι όλη δική μου για βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις. Σας φαίνονται λογικά όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #233 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 04:23:30 μμ »
Υφυπουργός Παιδείας τώρα στο Mega: "Δεν υπάρχει καμία περιπτωση να κλείσουν φέτος τα σχολεία"
Ναι σωστά γιατί μήπως εχει και αξία γι αυτούς η ζωή μας;
Σε σχολειο συναδελφου με 26 παιδια νοσούν τα 10 με κοβιντ και δεν κλείνει σαφώς το τμήμα..φτάσαμε 8600 κρούσματα δε μπορεί να μη βλέπει κανείς ότι ότι κάτι δε γίνεται σωστα..

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #234 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 05:15:20 μμ »
Εγώ πράγματι δεν έχω τύχει κοντά σε κρούσμα. Ο αδελφός μου πάλι που ζει με τους γονείς μου στο ίδιο σπίτι νόσησε και δεν τους κόλλησε. Όλοι ανεμβολίαστοι. Όσο για το αν καταλήγουν κι αυτόί κάποτε στο θάνατο δες αυτό https://www.google.com/amp/s/www.tovima.gr/2021/11/11/society/kriti-pethane-49xronos-apo-epiploki-tou-koronoiou-itan-pliros-emvoliasmenos/amp/
Δεν λέω ότι δεν κάνει τίποτα το εμβόλιο. Κάτι θα κάνει αλλά δεν είναι πανάκεια όπως θέλουν να το παρουσιάσουν.
Γιατί να μην δοθεί βάρος στα φάρμακα αν κάποιος νοσήσει; Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή τη λύσσα να εξαναγκάσουν τους πάντες να το κάνουν.Σαν πρόβατα επί σφαγή. Χωρίς να ληφθουν υπ όψη προβλήματα υγείας που μπορεί να έχει κάποιος πχ θρομβοφιλία ή αλεργίες κλπ Κάντο και αν δεν πεθάνεις θα εξετάσουμε μήπως δεν πρέπει να κάνεις τη 2η δόση.Και η ευθύνη αν το κάνω και πάθω οτιδήποτε ειναι όλη δική μου για βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις. Σας φαίνονται λογικά όλα αυτά;
Φυσικά! Ενώ εξαιτίας σου κ άλλων τόσο αμυαλων που σκέφτονται μόνο το άτομό τους κ μετα πηγαίνουν κ φορτώνουν τα νοσοκομεία με αποτέλεσμα να πηγαίνουν πίσω σοβαρές εγχειρήσεις ατόμων με ανίατες ασθένειες ή να χάνουν τόσοι τις δουλειές τους από τις καραντίνες... εσένα σου φαίνονται φυσιολογικά?  Δεν ντρεπομαστε λέω ε

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #235 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 05:20:30 μμ »
Φυσικά! Ενώ εξαιτίας σου κ άλλων τόσο αμυαλων που σκέφτονται μόνο το άτομό τους κ μετα πηγαίνουν κ φορτώνουν τα νοσοκομεία με αποτέλεσμα να πηγαίνουν πίσω σοβαρές εγχειρήσεις ατόμων με ανίατες ασθένειες ή να χάνουν τόσοι τις δουλειές τους από τις καραντίνες... εσένα σου φαίνονται φυσιολογικά?  Δεν ντρεπομαστε λέω ε

Γιατί, το ότι περιμένουμε φάρμακα που έφτιαξαν οι ίδιες εταιρείες που κάνουν τα εμβόλια που «ίσως κάνουν δουλειά», φαίνεται λογικό; Λες κ το φάρμακο δεν έχει παρενέργειες;

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #236 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 05:37:03 μμ »
Εσύ πήγαινε μα ζήσεις σε άλλο κόσμο που δεν έχει παρενέργειες.  Δεν αμφισβητώ ότι το εμβολιο μπορεί να έχει παρενέργειες όπως κ όλα τα εμβολια κ φάρμακα, όμως δεν σκέφτηκα τον εαυτούλη μου αλλά τους γύρω μου θέλοντας να δώσω με την κίνηση μου αυτή ένα τέλος σε αυτό το κακό. Άλλωστε απόδειξη του ότι το εμβολιο ειναι αποτελεσματικό είναι ότι η πλειοψηφία των στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ντρέπομαι για τους παρτάκηδες δυστυχώς είναι διαχρονικό το φαινόμενο όπως κ σε ένα πόλεμο που πολλοί σκέφτηκαν τον εαυτούλη τους κ έφυγαν στο εξωτερικό. Γι αυτούς κανένα εμβολιο και  φαρμακο δεν υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #237 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 05:39:21 μμ »
Εσύ πήγαινε μα ζήσεις σε άλλο κόσμο που δεν έχει παρενέργειες.  Δεν αμφισβητώ ότι το εμβολιο μπορεί να έχει παρενέργειες όπως κ όλα τα εμβολια κ φάρμακα, όμως δεν σκέφτηκα τον εαυτούλη μου αλλά τους γύρω μου θέλοντας να δώσω με την κίνηση μου αυτή ένα τέλος σε αυτό το κακό. Άλλωστε απόδειξη του ότι το εμβολιο ειναι αποτελεσματικό είναι ότι η πλειοψηφία των στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ντρέπομαι για τους παρτάκηδες δυστυχώς είναι διαχρονικό το φαινόμενο όπως κ σε ένα πόλεμο που πολλοί σκέφτηκαν τον εαυτούλη τους κ έφυγαν στο εξωτερικό. Γι αυτούς κανένα εμβολιο και  φαρμακο δεν υπάρχει...

Δεν το λέω για μένα! γι αυτούς που προτιμούν να αρρωστήσουν κ να πάρουν φάρμακο παρα να εμβολιαστούν επειδή το εμβόλιο «έχει παρενέργειες» και «ίσως κάνει δουλειά»!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.