*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 06:48:41 μμ »
... όπως κ σε ένα πόλεμο που πολλοί σκέφτηκαν τον εαυτούλη τους κ έφυγαν στο εξωτερικό.
Συναδέλφισσα αυτό ημπορείτε να μας το συγκεκριμενοποιήσετε; Εννοείτε την κυβέρνηση με το παλάτι που 'φυγαν το '41 για Κάιρο ή είχατε κατά νουν κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:14 »

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 07:06:31 μμ »
Εσύ πήγαινε μα ζήσεις σε άλλο κόσμο που δεν έχει παρενέργειες.  Δεν αμφισβητώ ότι το εμβολιο μπορεί να έχει παρενέργειες όπως κ όλα τα εμβολια κ φάρμακα, όμως δεν σκέφτηκα τον εαυτούλη μου αλλά τους γύρω μου θέλοντας να δώσω με την κίνηση μου αυτή ένα τέλος σε αυτό το κακό. Άλλωστε απόδειξη του ότι το εμβολιο ειναι αποτελεσματικό είναι ότι η πλειοψηφία των στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ντρέπομαι για τους παρτάκηδες δυστυχώς είναι διαχρονικό το φαινόμενο όπως κ σε ένα πόλεμο που πολλοί σκέφτηκαν τον εαυτούλη τους κ έφυγαν στο εξωτερικό. Γι αυτούς κανένα εμβολιο και  φαρμακο δεν υπάρχει...
Όχι αγαπητέ μου. Διαφωνώ.Πρέπει να προστατέψω τον εαυτο μου γιατί δεν με προστατεύει η πολιτεία..Το κράτος δεν παίρνει καμία ευθύνη αν εγώ βγω έξω απο το εμβολιαστικό κέντρο και πεθάνω ή μεινω ανάπηρη. Εφόσον ξέρω οτι έχω πρόβλημα δεν θα το κάνω. Δεν μπορούν να μου μιλούν για ατομική ευθύνη οι ακαταδίωκτοι και κάποιοι οι οποίοι δεν θέλουν να πάρουν καμία εθύνη απέναντι στους πολίτες.Επίσης είναι εντελώς παράλογο για τη μη αποτελεσματικότητα ενός εμβολίου να φταίει αυτος που δεν το έκανε!!!

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 07:47:00 μμ »
Όχι αγαπητέ μου. Διαφωνώ.Πρέπει να προστατέψω τον εαυτο μου γιατί δεν με προστατεύει η πολιτεία..Το κράτος δεν παίρνει καμία ευθύνη αν εγώ βγω έξω απο το εμβολιαστικό κέντρο και πεθάνω ή μεινω ανάπηρη. Εφόσον ξέρω οτι έχω πρόβλημα δεν θα το κάνω. Δεν μπορούν να μου μιλούν για ατομική ευθύνη οι ακαταδίωκτοι και κάποιοι οι οποίοι δεν θέλουν να πάρουν καμία εθύνη απέναντι στους πολίτες.Επίσης είναι εντελώς παράλογο για τη μη αποτελεσματικότητα ενός εμβολίου να φταίει αυτος που δεν το έκανε!!!

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Ιατρικής που η ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ενός εμβολίου, οφείλεται σε αυτούς που δεν το έκαναν!! Και με θλίβει που πιστεύουν αυτόν τον παραλογισμό και μορφωμένοι άνθρωποι ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2021, 07:49:23 μμ από sogood »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 07:58:49 μμ »
KI ενώ κάποιοι τσακώνονται για τα εμβόλια .... https://www.ieidiseis.gr/ellada/118230/vomva-kai-fovoi-gia-anapofefkto-lockdown-stin-ellada-apo-proedro-iatrikoy-syllogou    «Βόμβα» και φόβοι για αναπόφευκτο lockdown στην Ελλάδα από πρόεδρο Ιατρικού Συλλόγου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:14 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 08:05:49 μμ »
Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Ιατρικής που η ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ενός εμβολίου, οφείλεται σε αυτούς που δεν το έκαναν!! Και με θλίβει που πιστεύουν αυτόν τον παραλογισμό και μορφωμένοι άνθρωποι ...

Τα εμβόλια που προστατεύουν από μεταδοτικές ασθένειες είναι αποτελεσματικά μόνο αν τα κάνει μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Πού είναι ο παραλογισμός;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 08:06:21 μμ »
Θα κλείσουν πρώτα τους ανεμβολιαστους και μετά όλους
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #244 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 08:28:03 μμ »
Τα εμβόλια που προστατεύουν από μεταδοτικές ασθένειες είναι αποτελεσματικά μόνο αν τα κάνει μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Πού είναι ο παραλογισμός;

Ο παραλογισμός είναι αυτό που ζούμε....Διακρίσεις σε εμβολιασμένους και μη, μίσος και κακία για τους ανεμβολίαστους συνανθρώπους μας. Προφανώς τα εμβόλια δεν είναι τόσο αποτελεσματικά, όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν.
Γιατί πως αλλιώς εξηγείται το γεγονός ότι πέρισυ με μηδενικούς  εμβολιασμούς ίδια χρονική περίοδο είχαμε
λιγότερα κρούσματα και τα 8πλάσια τώρα, με πάνω από το 60% του πληθυσμου εμβολιασμένο;
Δεν περιμένω  ούτε θέλω απάντηση, η ερώτηση είναι ρητορική.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2021, 08:45:06 μμ από sogood »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #245 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 08:30:22 μμ »
Τα εμβόλια που προστατεύουν από μεταδοτικές ασθένειες είναι αποτελεσματικά μόνο αν τα κάνει μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Πού είναι ο παραλογισμός;
Λάθος. Το εμβόλιο είναι αποτελεσματικό στο άτομο που το κάνει ανεξαρτήτως εμβολιασμών των άλλων. Αυτό που θέλετε μάλλον να πείτε είναι πως μολυσματικές ασθένειες εξαλείφθηκαν μετά από μαζικούς εμβολιασμούς. Δεν είναι ούτε αυτό ακριβές. Υπάρχουν τρεις λόγοι, οι οποίοι πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα.

1) Μαζικοί εμβολιασμοί.

2) Καλές συνθήκες υγιεινής.

3) Φυσική ανοσία (μαζί με τεχνητή) λόγω πολλών χρόνων κυκλοφορίας του μολυσματικού παράγοντα.

Απαιτείται η ταυτόχρονη ισχύς και των τριών λόγων για εξάλειψη. Αλλιώς δε θα συμβεί. Για παράδειγμα υπάρχουν μολυσματικές ασθένειες στην Αφρική παρά τα πολλά χρόνια παρουσίας εκεί και παρά τους μαζικούς εμβολιασμούς από Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. Αυτό συμβαίνει λόγω απουσίας καλών συνθηκών υγιεινής.

Στην περίπτωση του κορονιού για να εξαλειφθεί αυτός χρειάζεται πλην του 1) και του 2) να υπάρχει και το 3). Άρα το εμβόλιο τώρα προστατεύει από βαριά νόσηση και τελεία.

Τα πράγματα είναι απλά. Αν υπάρχουν πολύ λίγοι εμβολιασμένοι σε ΜΕΘ και πάρα πολλοί ανεμβολίαστοι τότε είναι πετυχημένο το εμβόλιο. Αλλιώς όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2021, 12:13:48 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #246 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 10:38:40 μμ »
Υπάρχουν απαντήσεις πάντως για το πως έχουμε παρόμοια κατάσταση με τον περσινό Νοέμβρη. Πρώτον η μετάλλαξη Δ που έχει επικρατήσει πλήρως είναι πολύ πιο μεταδοτική από όλες τις προηγούμενες και μάλιστα και σε μικρότερες ηλικίες. Δεύτερον η συμπεριφορά όλων μας φέτος είναι πολύ πιο χαλαρή από πέρσι. Τα εμβόλια από μόνα τους και μάλιστα σε χαμηλό ποσοστό σε σχέση με άλλες χώρες δεν μπορούν να σταματήσουν τη διάδοση της επιδημίας. Χρειάζεται τήρηση των υγειονομικών οδηγιών από εμβολιασμένους και μη. Η τραγική κατάσταση και το μπλοκάρισμα στα νοσοκομεία όπου πεθαίνουν πλέον ευκολότερα και ασθενείς από άλλες αιτίες οφείλεται κυρίως σε αυτούς που επιλέγουν να μην κάνουν το εμβόλιο.

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 10:42:56 μμ »
Άρα φταίμε όλοι εμείς που συμβαίνει ότι συμβαίνει;;;
Ποιος φταίει;

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 10:59:50 μμ »
Τα εμβόλια που προστατεύουν από μεταδοτικές ασθένειες είναι αποτελεσματικά μόνο αν τα κάνει μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Πού είναι ο παραλογισμός;
Αγαπητέ συνάδελφε. Τα εμβόλια πάντα γίνονταν και γίνονται για να προστατευθεί ο εμβολιαζόμενος. Σε όλα δε τα εμβόλια μεταδοτικών ασθενειών (πχ φυματίωσης) ποτέ δεν κολλούσε και προπαντώς δεν μετδιδε ο εμβολιασμένος.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 11:01:53 μμ »
Αυτή τη φορά όμως, αν κλείσουμε, δεν θα πέσει ο παράς...

Δεν υπάρχει σεντ...επομένως, εμβολιαστείτε, για να σωθείτε! Αν και δεν προλαβαίνετε...μάσκες διπλές, καλές, μακριά από τον κόσμο, εκτός δουλειάς!!! Μετακινήσεις λίγες, μόνο οι απαραίτητες. Μωρά παιδιά, είστε;;; Ξέρετε να προστατεύεστε!!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 11:03:35 μμ »
Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Ιατρικής που η ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ενός εμβολίου, οφείλεται σε αυτούς που δεν το έκαναν!! Και με θλίβει που πιστεύουν αυτόν τον παραλογισμό και μορφωμένοι άνθρωποι ...
Μείνετε να παίζετε με τις πιθανότητες...ΔΕΝ έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας!!! Εν μέσω πανδημίας οι αποφάσεις είναι όλες κρίσιμες!!!!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 11:06:36 μμ »
Εσύ πήγαινε μα ζήσεις σε άλλο κόσμο που δεν έχει παρενέργειες.  Δεν αμφισβητώ ότι το εμβολιο μπορεί να έχει παρενέργειες όπως κ όλα τα εμβολια κ φάρμακα, όμως δεν σκέφτηκα τον εαυτούλη μου αλλά τους γύρω μου θέλοντας να δώσω με την κίνηση μου αυτή ένα τέλος σε αυτό το κακό. Άλλωστε απόδειξη του ότι το εμβολιο ειναι αποτελεσματικό είναι ότι η πλειοψηφία των στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ντρέπομαι για τους παρτάκηδες δυστυχώς είναι διαχρονικό το φαινόμενο όπως κ σε ένα πόλεμο που πολλοί σκέφτηκαν τον εαυτούλη τους κ έφυγαν στο εξωτερικό. Γι αυτούς κανένα εμβολιο και  φαρμακο δεν υπάρχει...
Κανένα πρόβλημα δεν θα είχαμε, αν πλήρωναν τις νοσηλείες τους...με δική τους ευθύνη καταλαμβάνουν χώρο στα νοσοκομεία. Ξέρετε το κόστος της νοσηλείας σε ΜΕΘ;;;; Αλλά βέβαια, όταν σας φέρνουν εμβόλιο να σας σώσουν, δεν το θέλετε, όταν όμως παύει ο πνεύμονας να αναπνέει, τρέχετε στο δημόσιο σύστημα υγείας, που φτύσατε!!!! Αιδώς!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.