*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303551 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 07:30:29 μμ »
Τόσα χρόνια πληρώνω φόρους στο κράτος για να έχω ένα αξιόλογο σύστημα υγείας. Αλλά επειδή θα μου πεις ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα θα σου απαντήσω με πιο σοβαρά επιχειρήματα.
1) Πόσα δις κόστισε το lockdown στη χώρα; Κατά τα άλλα οι κλίνες ΜΕΘ κοστίζουν και τα μονοκλωνικά κοστίζουν.
2) Τι ποσοστό καλύπτουν στις ΜΕΘ άτομα της ηλικίας μου χωρίς υποκείμενα νοσήματα; Προφανώς μηδαμινό.
3) Το κράτος θα με καλύψει αν πάθω κάτι από το εμβόλιο; Προφανώς όχι.
Άρα όπως εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος το κράτος όχι μόνο δεν κοστίζω κάτι ούτε το επιβαρύνω αλλά αντιθέτως το πληρώνω και από πάνω για περίθαλψη που δεν έχω.
Στην τελική προτιμώ να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση για να μην νοσηλευτώ πάρα να εκβιαζομαι για ένα εμβόλιο που δεν έχω ανάγκη.
Ο φασισμός δε θα περάσει! Οι ναζί ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας!
Αν και δεν είναι εδώ το θέμα οι εμβολιασμοί ή η υποχρεωτικότητα τους θα μπορούσα να ισχυριστώ πως τα σχολεία τα κλείνουν οι ανεμβόλιαστοι και επομλενως νομιμοποιούμαστε κατά κάποιο τρόπο να συζητάμε αυτή την αιτία (γνώμη μου).

1. Λες συνάδελφε πως κακώς δώσανε τα εκατομμύρια για τις συνέπειες τις πανδημίας ΚΑΙ πως θα μπορούσαν να τα είχαν δώσει κατ ευθείαν στη ρίζα του προβλήματος που είναι ο αριθμός των ΜΕΘ. Θα μπορούσαν να κάνανε όντως εκατοντάδες ΜΕΘ με αυτά τα χρήματα. Καμία χώρα όμως δεν το έκανε αυτό. Άρα για σας τους αρνητές ή τους ομολογητές κατ άλλους, υπάρχει παγκόσμια συνομωσία. Επομένως δεν μπορεί να αναπτυχθεί καμία σοβαρή συζήτηση. Για την ουσία του θέματος θα σε υπενθυμίσω πως οι ΜΕΘ χρειάζονται γιατρούς και άλλο εξειδικευμένο προσωπικό. Στην Ελλάδα από την αρχή της πανδημίας ακόμη και πριν από αυτή πολλοί γιατροί έφυγαν για άλλες πολιτείες. Για τις ειδικότητες των κορονο-ΜΕΘ στην μέση ανατολή πληρώνουν χρυσάφι οι Άραβες.

2. Δεν είναι μόνο ο αριθμός των ΜΕΘ που καταλαμβάνουν κυρίως οι ανεμβόλιαστοι αλλά και το σημαντικότερο πως αποτελούν μονοπάτια διάδοσης της ασθένειας αλλά και της εκθετικής αύξησης των κρουσμάτων από ένα σημείο και πέρα με τις γνωστές συνέπειες.

3. Και πάμε τώρα στην ηλικία. Εδώ δεν έχω κανένα σχόλιο. Αυτό που ήθελα να ακούσω το άκουσα. Στην αρχή της πανδημίας σε ένα ανοικτό στάδιο ήταν δύο μικροί μαθητές κοντά μου. Έλεγε ο ένας: Έλα βρε μην φοβάσαι, εμάς δεν μας πιάνει η αρρώστια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 07:42:12 μμ »
Στο εξής όσοι καπνίζουν και παθαίνουν πρόβλημα στα πνευμόνια από το κάπνισμα ή καρκίνο να τους θεωρούμε εγκληματίες γιατί παίρνουν τις μεθ από άλλους που παθαίνουν καρκίνο χωρίς να καπνίζουν έτσι; Επίσης ο υπέρβαρος να θεωρείται εγκληματίας γιατί τρώει πολύ και παίρνει τη μεθ απο εμένα που θα την χρειαστώ και δεν είμαι υπέρβαρη. Είστε σοβαροί άνθρωποι εσείς; Τι φασισμοί είναι αυτοί; Δεν πληρώνουμε όλοι μας το σύστημα υγείας για να μας περιθάλπει όταν το χρειαστόυμε;
Οι υπέρβαροι δεν είναι καλό παράδειγμα καταρχήν. για τους καπνιστές έχουν λάβει μέτρα και σε κάποιες χώρες σκληρά. Π.χ. αυξάνουν τα ασφάλιστρα υγείας. Αυτή τη στιγμή όμως έχουμε πανδημία και κινδυνεύουμε με πολλές συνέπειες (υγεία, φτώχια, κοινωνικά προβλήματα). Οι ειδικοί σε όλο τον κόσμο μας λένε τι να κάνουμε και οφείλουμε όλοι να ακολουθήσουμε τις οδηγίες τους. Όσο για το φασισμοί, καλώ όλους τους αρνητές να κοιτάξουν τον καθρέπτη και να αναρωτηθούν: Μήπως δεν είναι όλοι οι άλλοι που οδηγούν ανάποδα;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2521
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 08:43:37 μμ »
Στο θέμα μας τώρα. Σε τμήμα με 19 παιδιά, τέσσερα είναι άρρωστα, καθώς  και δύο εκπαιδευτικοί  που κάνουν μάθημα εκεί. Το τμήμα δεν κλείνει καθώς θα πρέπει να περιμένουμε υπομονετικά να αρρωστήσουν άλλα έξι. Αποτέλεσμα: Παρά τα συνεχή ράπιντ τεστ και ελέγχους, σήμερα ήρθαν μόνο τέσσερα παιδάκια, ενώ όλα τα υπόλοιπα (από ότι φαίνεται) θα εξαντλήσουν τις απουσίες  τους για λίγες ημέρες  μέχρι να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 09:00:04 μμ »
Στο θέμα μας τώρα. Σε τμήμα με 19 παιδιά, τέσσερα είναι άρρωστα, καθώς  και δύο εκπαιδευτικοί  που κάνουν μάθημα εκεί. Το τμήμα δεν κλείνει καθώς θα πρέπει να περιμένουμε υπομονετικά να αρρωστήσουν άλλα έξι. Αποτέλεσμα: Παρά τα συνεχή ράπιντ τεστ και ελέγχους, σήμερα ήρθαν μόνο τέσσερα παιδάκια, ενώ όλα τα υπόλοιπα (από ότι φαίνεται) θα εξαντλήσουν τις απουσίες  τους για λίγες ημέρες  μέχρι να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση.

Σε νηπιαγωγειο στην πολη μου, 2 κρουσματα στα 24 παιδια της ταξης. Παροντα σημερα 4 παιδια…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 09:13:32 μμ »
Αν και δεν είναι εδώ το θέμα οι εμβολιασμοί ή η υποχρεωτικότητα τους θα μπορούσα να ισχυριστώ πως τα σχολεία τα κλείνουν οι ανεμβόλιαστοι και επομλενως νομιμοποιούμαστε κατά κάποιο τρόπο να συζητάμε αυτή την αιτία (γνώμη μου).

1. Λες συνάδελφε πως κακώς δώσανε τα εκατομμύρια για τις συνέπειες τις πανδημίας ΚΑΙ πως θα μπορούσαν να τα είχαν δώσει κατ ευθείαν στη ρίζα του προβλήματος που είναι ο αριθμός των ΜΕΘ. Θα μπορούσαν να κάνανε όντως εκατοντάδες ΜΕΘ με αυτά τα χρήματα. Καμία χώρα όμως δεν το έκανε αυτό. Άρα για σας τους αρνητές ή τους ομολογητές κατ άλλους, υπάρχει παγκόσμια συνομωσία. Επομένως δεν μπορεί να αναπτυχθεί καμία σοβαρή συζήτηση. Για την ουσία του θέματος θα σε υπενθυμίσω πως οι ΜΕΘ χρειάζονται γιατρούς και άλλο εξειδικευμένο προσωπικό. Στην Ελλάδα από την αρχή της πανδημίας ακόμη και πριν από αυτή πολλοί γιατροί έφυγαν για άλλες πολιτείες. Για τις ειδικότητες των κορονο-ΜΕΘ στην μέση ανατολή πληρώνουν χρυσάφι οι Άραβες.

2. Δεν είναι μόνο ο αριθμός των ΜΕΘ που καταλαμβάνουν κυρίως οι ανεμβόλιαστοι αλλά και το σημαντικότερο πως αποτελούν μονοπάτια διάδοσης της ασθένειας αλλά και της εκθετικής αύξησης των κρουσμάτων από ένα σημείο και πέρα με τις γνωστές συνέπειες.

3. Και πάμε τώρα στην ηλικία. Εδώ δεν έχω κανένα σχόλιο. Αυτό που ήθελα να ακούσω το άκουσα. Στην αρχή της πανδημίας σε ένα ανοικτό στάδιο ήταν δύο μικροί μαθητές κοντά μου. Έλεγε ο ένας: Έλα βρε μην φοβάσαι, εμάς δεν μας πιάνει η αρρώστια.
Τελευταία απάντηση γιατί βλέπω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να κατανοήσεις κάποια πράγματα.
1. Πολλές χώρες αύξησαν τις ΜΕΘ άρα δεν ισχύει αυτό που λες. Επίσης υπήρχαν και άλλα μέτρα που πήραν κάποιες χώρες για τον έλεγχο της πανδημίας που δεν κόστιζαν όσο το δικό μας έξυπνο lockdown. Δεν είσαι ενημερωμένος στο θέμα αυτό βλέπω.
2. Οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό όσο και οι ανεμβολίαστοι. Οι ανεμβολίαστοι όμως ελέγχονται δύο φορές την εβδομάδα. Άρα πιο επικίνδυνοι είναι οι εμβολιασμένοι.
3. Υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις με το IFR και το ποσοστό νοσηλείας. Κάθισε διάβασε τες.
Τέλος, τη Δευτέρα όταν πας στο σχολείο να πιάσεις τους χοντρούς και καπνιστές συναδέλφους σου και να τους πεις ότι είναι εγκληματίες επειδή επιβαρύνουν το ΕΣΥ και το κράτος εξαιτίας του κόστους νοσηλείας τους δεν έχει χρήματα για να φτιάξει ΜΕΘ και να θωρακίσει το σύστημα υγείας.
Επίσης όπως είπες εμείς είμαστε εγκληματίες επειδή αρνουμαστε ιατρική πράξη πάνω μας η οποία όπως αποδεικνύεται στην πράξη είναι και επικίνδυνη και αμφιβόλου αποτελέσματος.
Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 09:37:58 μμ »
Τελευταία απάντηση γιατί βλέπω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να κατανοήσεις κάποια πράγματα.
1. Πολλές χώρες αύξησαν τις ΜΕΘ άρα δεν ισχύει αυτό που λες. Επίσης υπήρχαν και άλλα μέτρα που πήραν κάποιες χώρες για τον έλεγχο της πανδημίας που δεν κόστιζαν όσο το δικό μας έξυπνο lockdown. Δεν είσαι ενημερωμένος στο θέμα αυτό βλέπω.
2. Οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό όσο και οι ανεμβολίαστοι. Οι ανεμβολίαστοι όμως ελέγχονται δύο φορές την εβδομάδα. Άρα πιο επικίνδυνοι είναι οι εμβολιασμένοι.
3. Υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις με το IFR και το ποσοστό νοσηλείας. Κάθισε διάβασε τες.
Τέλος, τη Δευτέρα όταν πας στο σχολείο να πιάσεις τους χοντρούς και καπνιστές συναδέλφους σου και να τους πεις ότι είναι εγκληματίες επειδή επιβαρύνουν το ΕΣΥ και το κράτος εξαιτίας του κόστους νοσηλείας τους δεν έχει χρήματα για να φτιάξει ΜΕΘ και να θωρακίσει το σύστημα υγείας.
Επίσης όπως είπες εμείς είμαστε εγκληματίες επειδή αρνουμαστε ιατρική πράξη πάνω μας η οποία όπως αποδεικνύεται στην πράξη είναι και επικίνδυνη και αμφιβόλου αποτελέσματος.
Καλό βράδυ!

1 Συμφωνώ, η κυβέρνηση είναι υπόλογη σε αυτό το θέμα. Για να τα παίρνουν οι ιδιωτικές κλινικές
2.Συμφωνώ ως προς το πρώτο σκέλος, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο ποσοστό. Πάλι λάθος της κυβέρνησης που δεν ισχύουν τα μέτρα και για εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους.
Όσο για τα υπόλοιπα, σε ελεύθερη χωρά δεν ζούμε? ΥΓ εγώ έχω κάνει 3 δόσεις...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 10:05:56 μμ »
Σε νηπιαγωγειο στην πολη μου, 2 κρουσματα στα 24 παιδια της ταξης. Παροντα σημερα 4 παιδια…..
Σήμερα έλειπαν δύο αδέλφια σε διαφορετικές τάξεις γιατί αδελφάκι τους βρέθηκε χτες θετικό. Επίσης σε άλλη τάξη ήρθαν και πήραν ένα παιδάκι μετά από τις δύο πρώτες ώρες γιατί η μαμά βρέθηκε θετική. Αναρωτιέμαι πόσα παιδιά θα έρθουν την Δευτέρα. Και μπαίνω σε όλες αυτές τις τάξεις....
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 10:10:34 μμ »
Ποιοι είναι αυτοί που δίνουν νοσηλείες στις ΜΕΘ; Ηλικιακά είναι άνω των 40 αν δεν κάνω λάθος με τα στατιστικά του ΕΟΔΥ. Εκεί θα πρέπει να εστιαστεί η προσπάθεια για εμβολιασμό.
Αντ αυτού μας έχουν να μιλάμε και να μαλώνουμε μεταξύ μας γιατί το ένα γιατί το άλλο και τους αρέσει πιστεύω όλο αυτό το χάος.
Φυσικά θα υπάρχουν και ακρότητες αλλά εάν έχουμε κριτική σκέψη μπορούμε να καταλάβουμε πολλά.

Κουίζ
Πείτε ότι εμβολιάζεται όλος ο πληθυσμός αύριο. Επόμενη μέρα τι κάνουμε;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 10:11:57 μμ »
Σήμερα έλειπαν δύο αδέλφια σε διαφορετικές τάξεις γιατί αδελφάκι τους βρέθηκε χτες θετικό. Επίσης σε άλλη τάξη ήρθαν και πήραν ένα παιδάκι μετά από τις δύο πρώτες ώρες γιατί η μαμά βρέθηκε θετική. Αναρωτιέμαι πόσα παιδιά θα έρθουν την Δευτέρα. Και μπαίνω σε όλες αυτές τις τάξεις....

Εγω μπαινω σε ολα τα νηπιαγωγεια δυο πόλεων και ενα πανεπιστημιο……

Μερα παρα μερα ειμαι για τεστ
(Πληρως εμβολιασμενη)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2521
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 10:59:59 μμ »
Αναγκαίο κακό. Μόνο η μύτη μας  ξέρει πόσα τεστ έχουμε κάνει τον τελευταίο καιρό... :-\

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 11:04:11 μμ »
Οι υπέρβαροι δεν είναι καλό παράδειγμα καταρχήν. για τους καπνιστές έχουν λάβει μέτρα και σε κάποιες χώρες σκληρά. Π.χ. αυξάνουν τα ασφάλιστρα υγείας. Αυτή τη στιγμή όμως έχουμε πανδημία και κινδυνεύουμε με πολλές συνέπειες (υγεία, φτώχια, κοινωνικά προβλήματα). Οι ειδικοί σε όλο τον κόσμο μας λένε τι να κάνουμε και οφείλουμε όλοι να ακολουθήσουμε τις οδηγίες τους. Όσο για το φασισμοί, καλώ όλους τους αρνητές να κοιτάξουν τον καθρέπτη και να αναρωτηθούν: Μήπως δεν είναι όλοι οι άλλοι που οδηγούν ανάποδα;
Γιατί δεν είναι καλό παράδειγμα οι υπέρβαροι; Δεν ξέρουν ότι αν φάνε πολλά γλυκά θα τους ανέβει το σάκχαρο και θα πάνε στη μεθ να πιάσουν το κρεβάτι που θα μπορούσα να έχω εγώ που δεν τρώω γλυκά; Τέλος πάντων αν δεν σου αρέσει το παράδειγμα υπάρχουν άπειρα άλλα. Τι λες για αυτόν που μεθάει και παίρνει τ αυτοκίνητο και τρακάρει; Πρέπει να τον νοσηλέψουμε ή όχι; Τι λες για τους πραγματικούς εγληματίες που πολλές φορες στην προσπάθειά τους να διαφύγουν τραυματίζονται συχνά σοβαρά, αυτούς να μην τους νοσηλεύσουμε; Σκεφτήτε παρακαλώ κάποια στιγμή σοβαρά και σταματήστε ν ακούτε και ν αναπαράγετε αυτά που λένε δημοσιογράφοι της συμφοράς...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 11:33:06 μμ »
Το να είναι κάποιος υπερβαρος δεν είναι ακριβώς... επιλογή. Δεν είναι καλό παράδειγμα. Είναι ρατσιστικό σχόλιο. Κάπνισμα, μέθη, εμβολια είναι επιλογές.
Όντως οι γιατροί έχουν ορκιστεί να περιθαλπτουν όλους τους ανθρώπους και δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν να βοηθήσουν ακόμη και εγκληματίες. (κυριολεκτικά).
Όλοι ζούμε και πεθαίνουμε με τις επιλογές μας. Και οι γιατροί που έχουν ένα κρεβάτι για δύο άτομα καλούνται να κάνουν μια επιλογή. Και πρέπει να ζήσουν μετά με αυτήν. Είτε θα ακολουθήσουν συγκεκριμένες οδηγίες είτε θα ακολουθήσουν την συνείδηση τους. Αλλά η επιλογή θα γίνει. Και εφόσον το ξέρουμε εκ των προτέρων το λογικό θα ήταν να κάνουμε ο, τι περνάει από το χέρι μας να μην βρεθούμε έρμαιο μιας τέτοιας απόφασης. Να κάνουμε εμείς την επιλογή για να μην την κάνουν άλλοι για εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2021, 11:41:38 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 11:38:45 μμ »
Γιατί δεν είναι καλό παράδειγμα οι υπέρβαροι; Δεν ξέρουν ότι αν φάνε πολλά γλυκά θα τους ανέβει το σάκχαρο και θα πάνε στη μεθ να πιάσουν το κρεβάτι που θα μπορούσα να έχω εγώ που δεν τρώω γλυκά; Τέλος πάντων αν δεν σου αρέσει το παράδειγμα υπάρχουν άπειρα άλλα. Τι λες για αυτόν που μεθάει και παίρνει τ αυτοκίνητο και τρακάρει; Πρέπει να τον νοσηλέψουμε ή όχι; Τι λες για τους πραγματικούς εγληματίες που πολλές φορες στην προσπάθειά τους να διαφύγουν τραυματίζονται συχνά σοβαρά, αυτούς να μην τους νοσηλεύσουμε; Σκεφτήτε παρακαλώ κάποια στιγμή σοβαρά και σταματήστε ν ακούτε και ν αναπαράγετε αυτά που λένε δημοσιογράφοι της συμφοράς...
Θα πρέπει όμως όμως να γνωρίζεις τις αιτίες για τις οποίες κάποιος είναι υπέρβαρος όπως και βέβαια και για το είδος μικροβίων, τη διάδοση και αντιμετώπιση των ασθενειών. Όλα δυστυχώς ξεκινάνε από την ΄΄παιδεία΄΄ με την ευρεία έννοια. Αν καθένας μας νομίζει πως μπορεί να υποκαταστήσει τον επιστήμονα, τον γιατρό, τον τεχνίτη κοκ διότι πλέον έχει πρόσβαση στα social media και βρήκε το φως του τότε θα πάψουμε να λειτουργούμε ως οργανωμένη κοινωνία και θα γυρίσουμε σε άλλες εποχές. Τέλος, μία ευνοούμενη και δημοκρατική κοινωνία δεν βασίζεται σε ένα μικρό ποσοστό παραβατικών ανθρώπων που και αυτοί δικαιολογούνται επιστημονικά για τη συμπεριφορά τους. Στην περίπτωση της πανδημίας αναφερόμαστε στο σύνολο των ενήλικων πολιτών.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 11:39:56 μμ »
Κουίζ
Πείτε ότι εμβολιάζεται όλος ο πληθυσμός αύριο. Επόμενη μέρα τι κάνουμε;
Στην Ολλανδία εμβολιάστηκε (σχεδόν) όλος ο πληθυσμός. Την επόμενη μέρα έκαναν λοκντάουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159555
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.