*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304619 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 15, 2021, 02:05:15 μμ »
Θεωρώ πως αν κλείσει σχολεία είναι σαν να παραδέχεται την αποτυχία του εμβολιαστικου προγράμματος. Σε ένα κλάδο που το προσωπικό είναι εμβολιασμενο σε υψηλό ποσοστό κ έχουν εμβολιαστεί κ μαθητές δε μπορεί να προχωρήσει σε μαζικό κλείσιμο. Πιστεύω πως τα σχολεία θα κλείσουν τελευταία γιατί αν κλείσουν, θα φέρουν κ τις άδειες ειδικού σκοπού για τους γονείς και φυσικά το πολιτικό κόστος του γιατί κλείνει ένας τομέας που κυριαρχούν οι εμβολιασμενοι.Πιστευω πως θα μας πάει σε λοκνταουν τα Χριστούγεννα που τα σχολεία είναι έτσι κ αλλιώς κλειστά για να πει μετά ότι στο γενικότερο λοκνταουν δε τα ανοίγω, όχι τα έκλεισα... Γνώμη μου φυσικά όλα αυτά...

Εγώ είχα σκεφτεί ότι πιθανόν θα τα έκλεινε λίγο πριν τις γιορτές για να το πάρει σερί.. Αλλά αυτό που λέτε ακούγεται πιο λογικό και επικοινωνιακά καλύτερο για αυτό που θέλουν να περάσουν ως μήνυμα. Πάντως πολλοί οι διασωληνωμένοι... Ανησυχώ γιατί υπάρχουν άνθρωποι που παθαίνουν κάποιο ατύχημα ή οτιδήποτε και δεν βρίσκουν κρεβάτι.. Όπως ο 54χρονος από την Κόρινθο που τον τσίμπησαν προσφατα 300 σφηκες.. Διασωληνωθηκε εκτος ΜΕΘ γιατί δεν υπηρχε κρεβατι και μετά μεταφέρθηκε στην Αθήνα σε ΜΕΘ με καθυστέρηση.

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/korinthos-evgazan-sfikes-akoma-kai-apo-tis-tsepes-tou-perigrafei-i-aderfi-tou-xeiristi-tsapas/3406483/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 15, 2021, 07:34:19 μμ »
Καλησπέρα. Έχετε καταλάβει το self test εμβολιασμενων εκπαιδευτικών στα πλαισια της ιχνηλατισης αν μπορει να δηλωθεί στο edupass;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #352 στις: Νοέμβριος 15, 2021, 09:36:26 μμ »
Ναι. Δηλώνεται κανονικά
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #353 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 01:53:20 μμ »
"Ερωτηθείς για την επιστράτευση ιδιωτών γιατρών, ο κ. Καπραβέλος δήλωσε ότι δε θα βοηθήσει και αυτό που απαιτείται είναι να ξεκινήσουν εφημερίες και τα ιδιωτικά νοσοκομεία. «Το σύστημα υγείας ήταν υποστελεχωμένο χρόνια. Δεκτή κάθε βοήθεια, αλλά αυτή γίνεται χωρίς πρόγραμμα. Αν καλέσω κάποιον να έρθει σε μια μονάδα εξειδικευμένη, όπως είναι ένα πνευμονολογικό τμήμα, λίγο θα προσφέρει. Όταν λέμε επιστράτευση, εννοούμε όλο το σύστημα, ιδιωτικός και δημόσιος τομέας, να γίνει ένα», επισήμανε.

Τόνισε ότι κάτι πρέπει να γίνει με τα σχολεία, τα οποία χαρακτήρισε ως έναν κρίκο στην αλυσίδα της διασποράς. «Η ιχνηλάτηση που έχουμε είναι ότι οι οικογένειες μολύνονται από τα παιδιά τους», σημείωσε.  Σε ό,τι αφορά στους ανεμβολίαστους, ο διευθυντής της ΜΕΘ του Παπανικολάου σημείωσε ότι πρέπει να περιοριστεί η κινητικότητά τους με lockdown, καλώντας την κυβέρνηση να λάβει άμεσα μέτρα. Τέλος, επανέλαβε την ανάγκη επέκτασης υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού και σε άλλους κλάδους, όπως για παράδειγμα η εστίαση"

Με βάση αυτό θεωρείτε ότι είμαστε μακριά από το κλείσιμο των σχολείων (κυρίως Δευεροβάθμιας) που δεν κοστίζει καθόλου οικονομικά στο κράτος; Επίσης ήδη μιλάνε για αύξηση της τηλεργασίας. Ένας από τους κλάδους του δημοσίου που μπορείνα δουλέψει με τηλεργασία είναι και οι εκπαιδευτικοί. Οι εκτιμήσεις μου και οι πληροφορίες μου λένε ότι πάμε για κλείσιμο σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #354 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:20:09 μμ »
Η κατάσταση με τα κρούσματα στα σχολεία χειροτερεύει καθημερινά... Τηλεφωνούν κάθε μέρα γονείς και λένε πως τα παιδιά τους βρέθηκαν θετικά ή πως έχουν μέσα στο σπίτι τους άλλο θετικό κρούσμα και οι μαθητές πρέπει να μείνουν σε 10ημερη καραντίνα. Κι όλα αυτά τη στιγμή που έχουν αρχίσει τα διαγωνίσματα του α΄ τετραμήνου...
Επιπλέον, εκπαιδευτικοί βρίσκονται κι αυτοί θετικοί, αφού για πολλούς απ' αυτούς έχει περάσει το 6μηνο του εμβολιασμού κι είτε δεν πρόλαβαν να κάνουν την ενισχυτική τρίτη δόση είτε δεν έχουν επαρκή αριθμό αντισωμάτων.
Θεωρώ πως το κλείσιμο των σχολείων - με εκτιμήσεις που ακούγονται για εκτόξευση των κρουσμάτων μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη- δεν πρέπει να βρίσκεται πολύ μακριά...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #355 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:27:43 μμ »
Στο δικό μου σχολείο εχουμε 0 κρούσματα σε εκπαιδευτικους και μαθητές. Βρίσκομαι σε σχολειο στο κέντρο της Αθήνας. Μαλλον η πραγματικοτητα του καθενός ειναι υποκειμενική.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #356 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:33:37 μμ »
Το ότι στο δικό σας σχολείο δεν υπάρχουν κρούσματα δεν αλλάζει την πραγματικότητα. Εύχομαι να συνεχίσετε να μην έχετε κρούσματα αλλά όπως και να το κάνουμε τον τελευταίο μήνα αντικειμενικά έχουν κολλήσει κάποιες χιλιάδες μαθητών.. Εντελώς αντικειμενικά. Σε κάποιο σχολείο πηγαίνουν και αυτοί.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #357 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:45:26 μμ »
Ναι απλά έχω πολλούς φίλους εκπαιδευτικούς σε γειτονικά σχολεία και εκεί μου λένε 0 έως 3 κρούσματα...εγώ αντικρουω την πραγματικότητα κάποιων  ότι γίνεται χαμός. Αναφέρομαι στο κέντρο της Αθήνας που τα ποσοστά εμβολιασμού είναι υψηλα
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:50:01 μμ »
Η πραγματικότητα συνεχίζει να είναι αντικειμενική.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:50:42 μμ »
Ναι απλά έχω πολλούς φίλους εκπαιδευτικούς σε γειτονικά σχολεία και εκεί μου λένε 0 έως 3 κρούσματα...εγώ αντικρουω την πραγματικότητα κάποιων  ότι γίνεται χαμός. Αναφέρομαι στο κέντρο της Αθήνας που τα ποσοστά εμβολιασμού είναι υψηλα

Σε νησί των κυκλάδων με εμβολιασμενο το 80% των ενηλίκων, σχεδον 50% μαθητών Λυκείου (ή κ παραπάνω) και 25-30% περίπου μαθητών Γυμνασίου, έχουμε έξαρση κρουσμάτων σε σχολεία της πρωτοβάθμιας. Σε νησί που μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου ζήτημα αν είχαμε 4-5 κρούσματα την εβδομάδα σε όλο τον πληθυσμό κ στα σχολεία 0. Και ξαφνικά μέσα στον Νοέμβριο, με κλειστό πλέον τον τουρισμό, έχουμε συρροές. Αν η κατάσταση είναι τετοια σε νησί με υψηλό εμβολιασμό και μειωμένη κινητικότητα (υπήρξαν βέβαια πολλές μετακινήσεις την 28η… και ανοιχτοί γάμοι γίνονται κάθε σ/κ), δεν μπορώ να φανταστώ τι συμβαίνει στα αστικά κέντρα….

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:55:06 μμ »
Ναι απλά έχω πολλούς φίλους εκπαιδευτικούς σε γειτονικά σχολεία και εκεί μου λένε 0 έως 3 κρούσματα...εγώ αντικρουω την πραγματικότητα κάποιων  ότι γίνεται χαμός. Αναφέρομαι στο κέντρο της Αθήνας που τα ποσοστά εμβολιασμού είναι υψηλα
Το ότι το δικό σας δεν έχει κρούσματα αυτό δε σημαίνει ότι συμβαίνει με όλα η ότι δεν υπάρχουν! Ο όρος υποκειμενικό ή αντικειμενικό δεν ευδοκιμεί όταν μιλάμε για πραγματικά στοιχεία....

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 05:01:21 μμ »
Μιλάμε για τα σελφ τεστ των μαθητών που δηλώνουν ό,τι θέλουν; Έτσι ναι, 0-3 κρούσματα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 05:02:42 μμ »
Πάντως κλειστά σχολεία με ανοιχτές άλλες δραστηριότητες, δεν οφελεί κάποιον. Τα παιδιά θα συναντιούνται κ θα κάνουν αλλά πράγματα. οι εκπαιδευτικοί δεν έχουμε τη δικαιολογία να ζητάμε προσωπική προστασία αφού υπάρχει το εμβόλιο κ η τρίτη δόση ανοίγει για όλους. Άρα κλειστά σχολεία δικαιολογούνται μόνο στο πλαίσιο γενικότερου κλεισίματος ή σαν κάτι πολύ σύντομο του στιλ 20-23 Δεκεμβρίου ή άνοιγμα μια βδομάδα αργότερα μετά τις γιορτές. Αλλιώς, κλείσιμο σχολείων με ποια δικαιολογία; Αλλαγή πρωτοκόλλου φυσικά χρειάζεται, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν τίθεται στο τραπέζι.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 05:36:07 μμ »
Μια διαφορετική...κατάληψη από γονείς:

https://www.rodiaki.gr/article/467828/ypo-katalhpsh-brisketai-to-dhmotiko-sxoleio-gennadioy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.