*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #546 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 02:29:43 μμ »
Να αρχίσω σχολιάζοντας ότι τύποι σαν τον γάιδαρο που ακόμη μπορεί και γράφει εδώ μέσα, ενώ άλλα μέλη, αξιοπρεπή, με ορθό λόγο, έχουν αποκλειστεί, είναι επικίνδυνοι!!!! Απορώ με τους διαχειριστές....

Τα λοκντάουν, βολεύουν τους δημοσίους υπαλλήλους, δεν χρειάζεται να το υπερτονίζετε όμως, γίνεστε προκλητικοί!!! Δεν νιώθω ότι κινδυνεύω στο σχολείο. Τεστ και ξανά τεστ και τεστ τεστ τεστ...και ας είμαι εμβολιασμένος και με τις 3 δόσεις!!! Πρέπει να μου επιβληθεί;;; Ξέρω πια μετά από τόσους μήνες τι πρέπει να κάνω...το κάνω για να είμαι εντάξει και να είναι εντάξει και οι γύρω μου. Το κόστος; Λιγότερο από το να κολλήσω ή να μεταφέρω σε άλλον τον ιό και ζήσει δύσκολα...τεστ!!! Έχει αποδειχθεί περίτρανα πάντως ότι δεν κολλάμε....έχω τύχει και με κρούσματα σε εγγύτητα, σε νοσοκομεία για να βοηθήσω δικό μου άνθρωπο, σε πλήθη....με μάσκα και το εμβόλιο, είμαι ήσυχος. Ησυχάστε κι εσείς, εμβολιαζόμενοι, κι αφήστε τις κορώνες!!! Δικαιούμαστε να ασκούμε κριτική, αφού έχουμε κάνει πρώτα την αυτοκριτική μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #547 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 04:26:13 μμ »
 :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #548 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 04:51:01 μμ »
Τρομερή σκέψη! Απορώ πως δεν το σκέφτηκαν πριν από σένα οι κυβερνήσεις των λοιπών κρατών.


Γιατί η Ελλάδα είναι χώρα με αρχιπέλαγος και με περιοχές γεωγραφικής απομόνωσης κάτι που δεν ισχύει για τις υπόλοιπες χώρες.
Που σημαίνει, όλοι οι κάτοικοι μιας απομονωμένης περιοχής μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα μοριακό τεστ και να εξαλείψουν τον κορονοϊο.
Στην συνέχεια η περιοχή αυτή τίθεται σε αυστηρό έλεγχο εισόδου-εξόδου με την βοήθεια στρατού και αστυνομίας, και γίνεται το ίδιο και στις υπόλοιπες περιοχές.
Ανάλογα με την δυναμικότητα που έχουμε σε μοριακούς αναλυτές (από 2 μέρες αν έχουμε πολλούς ως και ένα μήνα αν έχουμε λίγους) θα έχουμε τελειώσει το ανάλογο χρονικό διάστημα. Και στην συνέχεια εξακολουθεί να υπάρχει αυστηρός έλεγχος στις εισόδους και εξόδους.

Σχεδιασμός και οργάνωση χρειάζεται, όμως το δολοφονικό επιτελείο του κούλη το μόνο που ξέρει (και μπορεί) καλά να σχεδιάζει, είναι οι μίζες.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #549 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 06:45:14 μμ »
https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-paidia-4-18-pano-apo-11000-kroysmata
Και καλά εμείς μάσκα εμβολια κτλ δεν κολλάμε. Το πιτσιρίκι που γυρνάει από το σχολείο με μάσκα θα το έχουμε μέσα στο σπίτι. Ούτε αγκαλιά ούτε φιλιά; Δηλαδή αν δεν κολλήσουμε από τους μαθητές μας από τα παιδιά μας δεν κινδυνεύουμε;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος Rouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #550 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 06:53:04 μμ »
Νομίζω πως θά πρέπει νά κάνουμε όλοι τέστ εμβολιασμενοι καί μη. Καί πιο συχνά. Εγώ έχω πονοκέφαλο καί φοβάμαι μήν έχω κορονοιο πάλι. Όλοι μπορούμε νά τό αρπάξουμε.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #551 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:03:29 μμ »
Οι δύο από τους τρεις νοσούντες συναδέλφους στο σχολείο, το έχουν κολλήσει από τα παιδιά τους (που, επίσης,  είναι μαθητές στο ίδιο σχολείο και στο συστεγαζόμενο), τα οποία έχουν κολλήσει από συμμαθητές τους. Μια χαρά κολλάει στο σχολείο!
Προσοχή, μάσκα, αποστάσεις και τα μάτια μας 14!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2021, 07:05:56 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #552 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:20:46 μμ »
Το θέμα είναι ότι όλο και περισσότερες χώρες πάνε σε lockdown ή αυστηρότερα μέτρα. Προστέθηκαν Ιταλία, Σλοβακία, Γαλλία και πάει λέγοντας! Δεν την γλιτώνουμε ούτε εμείς, από τη στιγμή που επιθυμούν από Σάββατο να βάλουν ραπίντ τεστ για τα σούπερ μάρκετ..

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #553 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:22:54 μμ »
Ο γιος μου εμβολιασμενος αλλά δεν είναι μόνο ο covid. Τρεις γερές ιώσεις μου τις έχει φέρει τον τελευταίο ενάμιση μήνα. Έχουμε τρελαθεί στα τεστ. Και προσέχει πολύ το παιδί. Αλλά αν κολλάει τόσο εύκολα κάθε ίωση μια χαρά κολλάει και ο κορονοϊός
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #554 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:27:18 μμ »
Πρώτο κρούσμα και σε μας χθες στο σχολειο...σε νησί με ελάχιστα κρούσματα και στο σχολείο ως τωρα κανενα...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #555 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:27:57 μμ »
Σε ένα μόνο τμήμα, τις τελευταίες ημέρες νόσησαν 7 παιδιά. Το τμήμα δεν κλείνει διότι πρέπει να γίνουν 10. Κάθε φορά που έχουμε μάθημα εκεί, κάνουμε την προσευχή μας. :(
Δεν θέλουμε να κλείσουν τα σχολεία, αλλά σίγουρα θα έπρεπε να αναθεωρηθούν κάποια πρωτόκολλα για κλείσιμο τμημάτων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #556 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:37:32 μμ »
Σ εμάς όσα κρπυσματα βρέθηκαν στα σχολεία, δεν είχαν διασπορά. Δρν βρέθηκε θετικό ραπιντ σε ιχνηλατηση σχολείου. Περίεργο αλλά έχω καταλάβει ότι ή δεν θα κολλήσει κανεις (ειδικά σε περιοχές με ελάχιστη επιβάρυνση) ή θα κολλήσει το 1/3 κ παραπάνω… Οπότε ναι το πρωτοκολο θέλει αλλαγή. Κλείσιμο στα 3 το πολύ ανά τμήμα, έστω κλείσιμο για 5-6 μέρες μόνο κ επιστροφή με τεστ. κατ αρχας με το 1/3 απον, είναι φύλαξη, όχι μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #557 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:39:21 μμ »
Ο γιος μου εμβολιασμενος αλλά δεν είναι μόνο ο covid. Τρεις γερές ιώσεις μου τις έχει φέρει τον τελευταίο ενάμιση μήνα. Έχουμε τρελαθεί στα τεστ. Και προσέχει πολύ το παιδί. Αλλά αν κολλάει τόσο εύκολα κάθε ίωση μια χαρά κολλάει και ο κορονοϊός
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ: με τόσα μέτρα που παίρνουμε (μάσκες, αντισηπτικά, αποστάσεις όσο γίνεται) πού μας βρήκαν τόσες ιώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #558 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:46:30 μμ »
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ: με τόσα μέτρα που παίρνουμε (μάσκες, αντισηπτικά, αποστάσεις όσο γίνεται) πού μας βρήκαν τόσες ιώσεις!

Πέρσι τα παιδιά πήγαν σχολείο ελάχιστα κ δεν πέρασαν αυτε που κολλάνε συνήθως που δυναμώνουν τα αντισωματα τους. Γι αυτό φέτος κολλάνε τα πάντα. Ιδίως τα πιο μικρά, αλλά κ εμείς οι μεγάλοι που περαι μάλλον ούτε καν κρυολόγησαμε, εχουμε αυξημένη ευαισθησία. Προφανώς τα μέτρα στα σχολεία δεν αρκούν για την προστασία των παιδιών. Ειλικρινα βλέποντας τις ιώσεις που φέρνει ο γιος μ από το προνήπιο, απορώ πώς με δυο κρούσματα απανωτα, το ένα σε παιδί, δεν κόλλησε κανεις. Ίσως η μετάδοση μεταξύ των παιδιών είναι διαφορετική απ ο,τι σε άλλες ιώσεις…

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #559 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 08:46:14 μμ »
Φήμες για lockdown το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Ήδη έχουν αρχίσει οι "ειδικοί" να μιλάνε για κορύφωση του επιδημικού κύματος στα μέσα του Δεκέμβρη και άλλοι επίσης λένε ότι αν δεν αποδώσουν τα μέτρα (ποια μέτρα; χαχα) θα πάμε σε lockdown.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 193
Σύνολο: 207

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.