*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301502 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #756 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 12:08:10 μμ »
Παραπάνω σε κάποιο μήνυμα ανέφερες πως αν ήταν οι νεκροί του covid-19 στην Ελλάδα ήταν στην Ιαπωνία, θα ζούσαν. Δεν έχεις άδικο. Η Ιαπωνία αντιμετωπίζει εκπληκτικά την πανδημία. Έχεις σκεφτεί όμως αν οι αξιωματούχοι ερχόταν σε αυτή τη χώρα στη θέση των δικών μας να εφαρμόσουν ακριβώς τα ίδια, θε έκαναν χαρακίρι.

Σε αυτή τη χώρα ο καθένας και η καθεμία αυτοανακηρύσσονται ειδικοί και μάλιστα σε άκρως επιστημονικά ζητήματα. Στην Ιαπωνία κανένας δεν μιλάει και δεν φέρνει αντιρρήσεις σε αυτά που ζητάνε οι κατά τόπο κυβερνήτες. Απλά τα εφαρμόζουν. Δείχνουν απόλυτη εμπιστοσύνη στην πολιτεία. Ψεκασμένοι και θεωρίες τους δεν έχουν καμία τύχη. Οι πολίτες υιοθετούν μόνο τις οδηγίες των αρμόδιων υπηρεσιών και οργανισμών. 'Έτσι οι Ιάπωνες είναι ο λαός με τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμού και τηρούν όλα αυτά τα μέτρα που λαμβάνονται παγκοσμίως έχοντας τον ίδιο αριθμό νεκρών αν και χώρα με υπερδεκαπλάσιο πληθυσμό. Στοιχεία εμβολιασμών παγκοσμίως:

https://ncovtrack.com/gr/vaccine

Οι διακοπές μου έληξαν, έχω υποχρεώσεις και δεν έχω άλλο χρόνο να ασχολούμαι με το κάθε donkey ή solareng (που ενώ έκανε εμβόλιο, στρέφεται κατά της πολιτικής εμβολιασμών). Ο/Η καθένας/μιά μας είναι υπεύθυνος/η να αποφασίσει για τον εαυτό του/της και να επηρεάσει και τα αγαπημένα πρόσωπά του/της. Εγώ νοιώθω περηφάνεια για τις επιλογές μου διότι ήδη έχει σωθεί  ένα άτομο στο παραπέντε (όλοι οι γιατροί το λένε που βοήθησαν). Η ασθένεια είναι πολύ ύπουλη. Φαίνεσαι καλά και μέσα σου ο κορονοϊός επιφέρει τεράστια ζημιά σε όργανα.
Κάνεις πάλι λάθος δυστυχώς. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν αντιδράσεις. Δεν είναι όπως τα λες. Στην Ελλάδα ίσως δεν υπάρχει τόση εμπιστοσύνη στις κυβερνήσεις αλλά γι αυτό δε φταίει ο λαός.
Ούτε εγώ έχω χρόνο να ασχολούμαι μαζί σου ειδικά για το προφανές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #757 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 12:12:45 μμ »
Ωραία, εγώ όμως δεν έχω την δυνατότητα να διαβάσω 500 σελίδες μία τέτοιας έκθεσης. Μπορείς να μας πεις εσύ να ανεβάσεις αρχείο με τις 500 σελίδες και να αναφέρεις τη σελίδα που λέει για τους θανάτους από το εμβόλιο της pfizer;
Ένα από το αρχεία αναφέρει για τους θανάτους, για της παρενέργειες οι οποίες είναι κυρίως νευρολογικής φύσεως και για τις γυναίκες, ειδικά για τις εγκύους και τον κίνδυνο αποβολών. Το γράφει και στην ιστοσελίδα αυτό. Θες να σου πω ποιο αρχείο είναι; Πρέπει να είναι στραβος κάποιος για να μην το δει.
Το περίεργο είναι ότι δε σας κάνει τίποτα εντύπωση πλέον. Είναι σαν το σπήλαιο του Πλάτωνα. Ακόμα και την αλήθεια να σας πουν κατάμουτρα θα την αρνηθείτε.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #758 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 02:19:02 μμ »
να ασχολούμαι με το κάθε donkey ή solareng (που ενώ έκανε εμβόλιο, στρέφεται κατά της πολιτικής εμβολιασμών).

Δεν είμαι κατά της πολιτικής των εμβολιασμών.

Είμαι ενάντια στην προτεραιότητα που δίνεται στους εμβολιασμούς σε σχέση με το τεστάρισμα.
Πρώτα το τεστάρισμα σε όλους ταυτοχρόνως, και μετά εμβολιασμοί.   Όπως το έκαναν οι Κινέζοι.

Καθώς επίσης είμαι και κατά του μονοπώλιου εμβολίων που οι μιζαδόροι πολιτικοί μας  έχουν επιβάλει.
Υπάρχουν δεκάδες εγκεκριμένα εμβόλια, αφήστε μας να διαλέξουμε!!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_COVID-19_vaccine_authorizations

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2021, 11:00:50 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #759 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 02:50:09 μμ »
Δεν είμαι κατά της πολιτικής των εμβολιασμών. Είμαι κατά της προτεραιότητας που δίνουν στους εμβολιασμούς σε σχέση με το τεστάρισμα,  καθώς επίσης είμαι κατά του μονοπώλιου εμβολίων που οι μιζαδόροι πολιτικοί μας επιβάλουν.

Το τεσταρισμα δεν σε προφυλάσσει καθολου από το να κολλήσεις. Απλώς κάποια στιγμή θα σε πιάσει θετικό κ θα μείνεις μέσα έχοντας όμως κολλήσει άλλους. Ο εμβολιασμός σε μεγάλο βαθμό ειδικά με την τρίτη δόση πλέον σχεδον 100% σε προφυλάσσει κ από το να κολλήσεις κ από το να μεταδώσεις. Το τεσταρισμα είναι μια πρόχειρη λύση σε πληθυσμούς που δεν εμβολιάζονται -τα παιδιά βασικά που είναι αναμενόμενη μια επιφύλαξη των γονέων, κατά τ άλλα όμως είναι το μεγαλύτερο αλλοθι των αντιεμβολιαστων που θεωρούν ότι μ αυτό αποδεικνύουν πως δεν έχουν ενώ ξέρουμε κσλα ότι μπορεί να είναι ήδη μεταδοτικοί χωρίς να ανιχνεύονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #760 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 03:14:32 μμ »
Το ταυτόχρονο μοριακό τεστάρισμα σε όλο τον πληθυσμό και ο αυστηρός μοριακός έλεγχος στις εισόδους, σε προφυλάσσει μια χαρά.
Έγραψα παραπάνω το σκεπτικό μου. Το παραθέτω ξανά.

Τουλάχιστον θα συμφωνήσεις ότι το μονοπώλιο εμβολίων που έχουν επιβάλει  οι λαδιάρηδες πολιτικοί είναι ύποπτο;;;

Ή ούτε και με αυτό συμφωνείς;;;;

Υπάρχουν δεκάδες εγκεκριμένα εμβόλια, αφήστε μας να διαλέξουμε!!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_COVID-19_vaccine_authorizations

Μα και το μοριακό ακόμα δεν είναι ακριβές από την πρώτη μέρα. Το θέμά είναι να προλάβει κάποιος να μην κολλήσει, όχι να τον πιάσεις εκ των υστέρων που θα έχει κάνει ήδη κάποια διασπορά. Τέλος πάντων να χαμε να λέγαμε. Προφανώς αφού δεν κλείσαμε τώρα, δεν θα κλείσουμε πριν από τις γιορτές. Τουλάχιστον κλείνονται ραντεβού μαζικά και για πρώτη και για τρίτη δόση.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #761 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 05:00:21 μμ »
Το τεσταρισμα δεν σε προφυλάσσει καθολου από το να κολλήσεις. Απλώς κάποια στιγμή θα σε πιάσει θετικό κ θα μείνεις μέσα έχοντας όμως κολλήσει άλλους. Ο εμβολιασμός σε μεγάλο βαθμό ειδικά με την τρίτη δόση πλέον σχεδον 100% σε προφυλάσσει κ από το να κολλήσεις κ από το να μεταδώσεις. Το τεσταρισμα είναι μια πρόχειρη λύση σε πληθυσμούς που δεν εμβολιάζονται -τα παιδιά βασικά που είναι αναμενόμενη μια επιφύλαξη των γονέων, κατά τ άλλα όμως είναι το μεγαλύτερο αλλοθι των αντιεμβολιαστων που θεωρούν ότι μ αυτό αποδεικνύουν πως δεν έχουν ενώ ξέρουμε κσλα ότι μπορεί να είναι ήδη μεταδοτικοί χωρίς να ανιχνεύονται.
Στην πραγματικότητα μεταδίδεις όπως ο ανεμβολίαστος, ίσως και πιο πολύ σύμφωνα με άρθρο που δημοσιεύτηκε πρόσφατα στο Lancet. Τώρα για το αν είσαι προστατευόμενος με την τρίτη δόση και για πόσο καιρό δεν το ξέρω. Πάντως ήδη μιλάνε για 3 μήνες ισχύ στα πιστοποιητικά εμβολιασμού. Για το ανοσοποιητικό σου σύστημα, πάλι δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα βρίσκεται μετά από μερικές δόσεις. Αν νομίζεις ότι θα είναι καλό αυτό να γίνει κάθε 3 μήνες για να έχεις αντισώματα έναντι στον κοβιντ, συνεχίζεις ακάθεκτος. Ο καθένας κρίνει και κάνει τις επιλογές του. Μακριά από υποχρεωτικοτητες όμως.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #762 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 07:31:55 μμ »
https://www.grland.info/ellinida-giatros-sto-giochanesmpourgk-gia-ti-metallaksi-omikron/?feed_id=24280&_unique_id=61ae4526ac5fe&utm_source=Twitter&utm_medium=GRland-Newsroom&utm_campaign=FS%20Poster
Στην Ν Αφρική η όμικρον επικράτησε σε μια εβδομάδα. Πλήττει κυρίως τα παιδιά. Αναγκάστηκαν να κλείσουν τα σχολεία.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #763 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 07:44:33 μμ »
https://www.grland.info/ellinida-giatros-sto-giochanesmpourgk-gia-ti-metallaksi-omikron/?feed_id=24280&_unique_id=61ae4526ac5fe&utm_source=Twitter&utm_medium=GRland-Newsroom&utm_campaign=FS%20Poster
Στην Ν Αφρική η όμικρον επικράτησε σε μια εβδομάδα. Πλήττει κυρίως τα παιδιά. Αναγκάστηκαν να κλείσουν τα σχολεία.

Μια χαρά βολεύει την κυβέρνηση αυτό το σενάριο. Όλα καλά και Άγιος ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #764 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 09:38:01 μμ »
Στην πραγματικότητα μεταδίδεις όπως ο ανεμβολίαστος, ίσως και πιο πολύ σύμφωνα με άρθρο που δημοσιεύτηκε πρόσφατα στο Lancet.
Δεν νομίζω να έχει δημοσιευθεί τέτοιο άρθρο στο Lancet. Αυτό που υπάρχει μόνο  είναι ένα μονοσελιδο letter στο Lancet Regional Health Europe.

Αποσυνδεδεμένος chicken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #765 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 12:50:26 μμ »
Εγώ βλέπω πάντως πως πολλοί το ζητάνε πλέον.
https://www.lifo.gr/now/greece/koronoios-o-dimarhos-pyrgoy-zita-na-kleisoyn-ta-sholeia-en-meso-ayxisis-kroysmaton

Για τη φήμη που βγήκε ότι θα κλείσουν στις 10/12 ξέρει κανείς κάτι;;

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #766 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:20:32 μμ »
Δεν νομίζω να έχει δημοσιευθεί τέτοιο άρθρο στο Lancet. Αυτό που υπάρχει μόνο  είναι ένα μονοσελιδο letter στο Lancet Regional Health Europe.
https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00648-4/fulltext

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #767 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:42:16 μμ »
https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00648-4/fulltext
1. Δεν είναι η ίδια πηγή που παρέθεσες πιο πάνω κ βασιζεις τον ισχυρισμό σου ότι οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν πιο πολύ από τους ανεμβολιαστους και την οποία αναβάθμισες σε άρθρο του  Lancet.
2. Αυτό που παραθέτεις τωρα αναφέρει ότι στις περιπτώσεις των breakthrough, όντως οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν όσο κ οι ανεμβολιαστοι.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #768 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 02:40:01 μμ »
Εγώ βλέπω πάντως πως πολλοί το ζητάνε πλέον.
https://www.lifo.gr/now/greece/koronoios-o-dimarhos-pyrgoy-zita-na-kleisoyn-ta-sholeia-en-meso-ayxisis-kroysmaton

Για τη φήμη που βγήκε ότι θα κλείσουν στις 10/12 ξέρει κανείς κάτι;;

Δεν έχω ακούσει κάτι.. Υπάρχει λέτε τέτοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #769 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 02:43:53 μμ »
Πλεύρης: Tο lockdown δεν βρίσκεται στο τραπέζι ούτε σε τοπικό επίπεδο
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.