*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303696 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #868 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 09:44:13 μμ »
Περιμένω τη μέρα που θα πάω με  10 συναδελφους στο σχολείο για να κάνουμε από εκεί webex. Κεραμεως ακούς; Θα εκθεσουμε ανεπανορθωτα τόσο εσένα ,όσο και το αφήγημα της καλής λειτουργίας των ελληνικών σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #869 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 09:55:39 μμ »
Kι εγω το ιδιο θα κανω στο ΑΠΕΥΚΤΑΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ κλεισιματος σχολειων για ακομη μια φορα…!!!
Απο το σχολειο και ο,τι γινει!
Webex θελουν; webex θα εχουν αλλά απο εκει που πρεπει! Απο το σχολειο!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #870 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:27:20 μμ »
Περιμένω τη μέρα που θα πάω με  10 συναδελφους στο σχολείο για να κάνουμε από εκεί webex. Κεραμεως ακούς; Θα εκθεσουμε ανεπανορθωτα τόσο εσένα ,όσο και το αφήγημα της καλής λειτουργίας των ελληνικών σχολείων.

Ευτυχώς, γιατί τις περισσότερες φορές είμαστε σκορποχωρι, περιμένουμε πολλοί αυτή τη μέρα! Ούτε ένας σπίτι του! Όλα τα παιχνίδια τα παίζουν στην πλάτη μας και τα ανεχόμαστε! Ας αρχίσουμε συνάδελφοι να αντιδρούμε επιτέλους! Ε όχι και αυτό, πάλι!

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #871 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:57:37 μμ »
Ευτυχώς, γιατί τις περισσότερες φορές είμαστε σκορποχωρι, περιμένουμε πολλοί αυτή τη μέρα! Ούτε ένας σπίτι του! Όλα τα παιχνίδια τα παίζουν στην πλάτη μας και τα ανεχόμαστε! Ας αρχίσουμε συνάδελφοι να αντιδρούμε επιτέλους! Ε όχι και αυτό, πάλι!
Τους αναπληρωτές ωστόσο τους ρωτάτε ή τους σκέφτεστε;; Να βρίσκονται μακριά από το σπίτι τους και να πληρώνουν τόσα για να πηγαίνουν σε ένα άδειο σχολείο για μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #872 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:58:04 μμ »
Περιμένω τη μέρα που θα πάω με  10 συναδελφους στο σχολείο για να κάνουμε από εκεί webex. Κεραμεως ακούς; Θα εκθεσουμε ανεπανορθωτα τόσο εσένα ,όσο και το αφήγημα της καλής λειτουργίας των ελληνικών σχολείων.
Λες να μην το ξέρει η κεραμεως. Γι αυτό δεν τα κλείνει. Η δοε και η ολμε την πάτησαν σαν χαζουλες. Πρώτα κλείνει το σχολειο και μετά λες κάνεις εκπαιδευτικος για webex από σπίτι

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #873 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 11:11:10 μμ »
Πάντως οι ειδήσεις για το κλείσιμο των σχολείων είναι τροχοπέδη στον εμβολιασμό των παιδιών… Και με ποια δικαιολογία θα κλείσουν πχ λύκεια με εμβολιασμένους ίσως κ τους μισούς, κι όχι παιδικούς κ νηπιαγωγεία ή κ δημοτικά που υπάρχει τεράστια διασπορά; Δύσκολη εξίσωση…

Δύσκολο το βλέπω και εγώ. Σε ένα υποθετικό σενάριο κλεισίματος σχολείων μπαίνει το παρακάτω δίλημμα: Τα μικρά παιδιά (νηπιαγωγείο-δημοτικό) δεν είναι ακόμα εμβολιασμένα (εδώ και στο γυμνάσιο τα εμβολιασμένα είναι μειοψηφία), αλλά πως θα  μείνουν σπίτι αν δεν  πάρουν άδεια οι γονείς;

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #874 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 11:19:11 μμ »
Τα σχολεία δεν μπορεί να μείνουν ανοιχτά για πολύ ακόμα. Τα παιδιά δεν προσέχουν και κολλάνε και στη συνέχεια μεταφέρουν τον ιό στα σπίτια τους. Είναι εστίες υπερμετάδοσης για όλες τις ηλικίες. Άρα πιστεύω ότι θα αναγκαστουν να τα κλείσσουν σε όλες τις βαθμίδες. Όσο για τις άδειες δεν θα διστάσουν να τις δώσουν. Λεφτά δεν θέλουν να δώσουν και όχι άδειες. Το μόνο που σκέφτονται και δεν τα έχουν κλείσει μέχρι τώρα είναι ότι οι εκπαιδευτικοί, μετά τον πόλεμο που έχουν υποστεί από το υπουργείο τόσο καιρό, θα τους ξεμπροστιάσουν για τις ελλείψεις στα σχολεία πηγαίνοντας στο σχολείο να κάνουν τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #875 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 11:48:26 μμ »
Τους αναπληρωτές ωστόσο τους ρωτάτε ή τους σκέφτεστε;; Να βρίσκονται μακριά από το σπίτι τους και να πληρώνουν τόσα για να πηγαίνουν σε ένα άδειο σχολείο για μάθημα;

Νομίζω ότι δε μιλάμε, οι περισσότεροι τουλάχιστον, εκ του ασφαλούς. Αναπληρωτές είμαστε που διανύουμε χιλιόμετρα κάθε μέρα...Αλλά πρέπει να δούμε πού τελικά μας οδήγησε όλο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #876 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 08:07:34 πμ »
Ποιος σας είπε ότι οι εκπαιδευτικοί θα πάνε σχοκειο να κάνουν ηλεκπαιδευση; Όσοι έχουν παιδιά στο σπίτι; Ή θα πάρουν άδειες μήπως για να μείνουν οι μαθητες χωρίς μάθημα; Πώς είναι δυνατόν ένας κλάδος που ωφελείται η ασφάλεια κι η υγεία του από το κλείσιμο σχολείων κι ενώ το ζητούμενο είναι η τηλεργασια, να λέει ότι θα πηγαίνει στη δουλειά του με φυσική παρουσία; Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μια τεράστια ξεφτίλα των σωματείων μας. Εκ του ασφαλούς μαγκιά για ένα ζήτημα τελευταίο στην προτεραιότητα. Όταν υπάρχουν τόσα προβλήματα στον κλάδο, κάνουμε σημαία το πιο άκυρο;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #877 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 08:44:36 πμ »
Ποιος σας είπε ότι οι εκπαιδευτικοί θα πάνε σχοκειο να κάνουν ηλεκπαιδευση; Όσοι έχουν παιδιά στο σπίτι; Ή θα πάρουν άδειες μήπως για να μείνουν οι μαθητες χωρίς μάθημα; Πώς είναι δυνατόν ένας κλάδος που ωφελείται η ασφάλεια κι η υγεία του από το κλείσιμο σχολείων κι ενώ το ζητούμενο είναι η τηλεργασια, να λέει ότι θα πηγαίνει στη δουλειά του με φυσική παρουσία; Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μια τεράστια ξεφτίλα των σωματείων μας. Εκ του ασφαλούς μαγκιά για ένα ζήτημα τελευταίο στην προτεραιότητα. Όταν υπάρχουν τόσα προβλήματα στον κλάδο, κάνουμε σημαία το πιο άκυρο;
Κανενα προβλημα και απο το σπιτι.Αρκει να μου δωσει υπολογιστη,γραφιδα

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #878 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 09:57:36 πμ »
Ποιος σας είπε ότι οι εκπαιδευτικοί θα πάνε σχοκειο να κάνουν ηλεκπαιδευση; Όσοι έχουν παιδιά στο σπίτι; Ή θα πάρουν άδειες μήπως για να μείνουν οι μαθητες χωρίς μάθημα; Πώς είναι δυνατόν ένας κλάδος που ωφελείται η ασφάλεια κι η υγεία του από το κλείσιμο σχολείων κι ενώ το ζητούμενο είναι η τηλεργασια, να λέει ότι θα πηγαίνει στη δουλειά του με φυσική παρουσία; Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μια τεράστια ξεφτίλα των σωματείων μας. Εκ του ασφαλούς μαγκιά για ένα ζήτημα τελευταίο στην προτεραιότητα. Όταν υπάρχουν τόσα προβλήματα στον κλάδο, κάνουμε σημαία το πιο άκυρο;
Δεν έχω καμία πρόθεση να μπω σε αντιπαράθεση. Απλά θα απαντήσω σε αυτό που γράφεις μια φορά και τέλος. Όσοι εκπαιδευτικοί πάνε στο σχολείο για τηλεκπαίδευση θα είναι απόλυτα δικαιολογημένοι γιατί δεν είναι δυνατόν το Υπουργείο να κάνει μνημόσυνο με ξένα κόλυβα. Μέσα από τη δική μας προσπάθεια και το δικό μας φιλότιμο βγαίνει το Υπουργείο και μιλάει για επιτυχημένη τηλεκπαίδευση χωρίς να παρέχει ούτε το ελάχιστο. Βάλε εσύ εκπαιδευτικέ λεφτά από την  τσέπη σου για κάμερες, γραφίδες, γρήγορες συνδέσεις παρόλο που παίρνεις αυτόν τον πενιχρό μισθό αλλά εγώ σαν Υπουργείο δεν σε στηρίζω πουθενά. Και όταν έρχεται η ώρα να συζητήσω μαζί σου για κρίσιμα ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση στη χώρα σε στέλνω απλά στα δικαστήρια. Το λες και αχαριστία αυτό (τουλάχιστον)...έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #879 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:11:06 πμ »
με μικρά παιδιά στο σπίτι, σωστή τηλεκπαίδευση δεν γίνεται και το λέω εν πλήρει γνώσει γιατί το έκανα. Μάθημα σωστό δεν μπόρεσα να κάνω, συνέχεια υπήρχαν διακοπές, δεν μπορώ να κλειδωθώ στο δωμάτιο και να αδιαφορήσω για το τι κάνουν τα 4χρονα στο υπόλοιπο σπίτι. Όταν είπα στον διευθυντή οτι αν κλείσουμε εγώ θα έρχομαι στο σχολείο για webex μου είπε: "έλα αλλά δεν έχουμε καλή σύνδεση".
Αν μπορούσα να πάρω άδεια θα έπαιρνα...

Στο δικό μας σχολείο πάντως, τα περισσότερα κρούσματα ήταν παιδιά που είχαν ανεμβολίαστους γονείς...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #880 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:25:18 πμ »
με μικρά παιδιά στο σπίτι, σωστή τηλεκπαίδευση δεν γίνεται και το λέω εν πλήρει γνώσει γιατί το έκανα. Μάθημα σωστό δεν μπόρεσα να κάνω, συνέχεια υπήρχαν διακοπές, δεν μπορώ να κλειδωθώ στο δωμάτιο και να αδιαφορήσω για το τι κάνουν τα 4χρονα στο υπόλοιπο σπίτι. Όταν είπα στον διευθυντή οτι αν κλείσουμε εγώ θα έρχομαι στο σχολείο για webex μου είπε: "έλα αλλά δεν έχουμε καλή σύνδεση".
Αν μπορούσα να πάρω άδεια θα έπαιρνα...

Στο δικό μας σχολείο πάντως, τα περισσότερα κρούσματα ήταν παιδιά που είχαν ανεμβολίαστους γονείς...

Και τα παιδιά με ποιον θα είναι;
Κι εγώ εκανα τηλεκπαίδευση με μικρό στο σπίτι, τις περισσότερες μέρες με νταντά, κάποιες όμως δεν ήταν και ζορίστηκα πολύ. Αλλά κ όταν ΄΄ηταν η νταντά, συνήθως έπαιζαν στο σαλονι-κουζίνα κ εγώ έκανα μάθημα στο δωμάτιο από το κινητό κ μετά από ένα λαπτοπ που δανείστηκα από το σχολείο. Ο άντρας μου πήγαινε σχολείο μαζί με 7-8 άτομα. Δεν υπηρχε περίπτωση όμως να πάω κι εγώ και να επιβαρύνω το σχολείο γιατί ήδη καποιοι πηγαιναν χωρίς λόγο ανωτέρας βίας, μόνο από ιδεολογία. ΕΓώ θεωρώ ανήθικο να πάω σχολείο για να μη ζοριστώ κάπως, και να ζορίσω ανθρώπους που έχουν αντικειμενικό θέμα πχ κακό δίκτυο ή θέμα εξοπλισμού. Φυσικά ξεκαθάρισα στον διευθυντή ότι δεν έχει δικαίωμα να μιλάει για ατομική ευθύνη στον εξοπλισμό, ζήτησα να δανειστώ συσκευη, πήγα στο σχολείο όποτε είχα διακοπή ρευματος, και φροντίσαμε με τις κατάλληλες πιεσεις σαν σύλλογος να αναβαθμιστεί ο εξοπλισμός του σχολείου ώστε να εξυπηρετηθούν όσοι συνάδελφοι ήθελαν, όπως κ έγινε. Κατά τ' άλλα όμως, έχουμε πανδημία, αν κλείσουν τα σχολεία για να μείνουμε μέσα, δεν πάμε στη δουλειά για συναναστροφές. Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα. Δηλαδή φωνάζουμε να επιβληθεί τηλεργασία στους άλλους, αλλά εμείς να μην κλειστούμε, αλλά να μην έχουμε κ τους μαθητές για να φοβόμαστε για την υγεία μας... Ε μην τα θέλουε κ όλα δικά μας...


Υ.Γ. Στα σπτια η διασπορά γίνεται βασικά από παιδιά που κόλλησαν στο σχολείο. Ειδικά παιδιά νηπιαγωγείου, δημοτικού κ παιδικού. Είναι σοβαρό θέμα αυτό πράγματι και σίγουρα το πρωτόκολο πρέπει να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #881 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 11:11:41 πμ »
εγω προσωπικα δεν είχα νταντα, ειχα 2 παιδακια και οχι ενα και πολυ απλα ημουν εκ των πραγμάτων ανεπαρκης στη δουλειά μου...
Και ναι, να παμε στα σχολεια αυτη τη φορα, να ξυπνησουν και οι γονείς μπας και καταλαβουν τι γίνεται...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.