*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303513 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #938 στις: Δεκέμβριος 26, 2021, 07:49:14 μμ »
αυτο το συμπερασμα απο που προκυπτει;;

καθαρά πιθανολογικά. μια οικογένεια που ενδιαφέρεται για τη διασπορά θα έχει λάβει μέτρα και στις εορταστικές συναναστροφές της. Μια οικογένεια που δεν ενδιαφέρεται, δεν θα έχει λάβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #939 στις: Δεκέμβριος 26, 2021, 09:21:02 μμ »
Βρε τους ευσυνείδητους εμβολιασμένους Έλληνες που είναι προσεκτικοί στο να μην υπάρχει διασπορά του ιού. Κάποιοι συνεχίζουν να είναι εκτός πραγματικότητας δυστυχώς. Χρόνια πολλά.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #940 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 09:05:52 πμ »
Τα ακουσα και εγω ολα αυτα που γραφεις.
ΘΑ κανω μονο ενα σχολιο σχετικα για τον κυριο Καπραβελο.
Αυτος ο κυριος φωναζει απο Αυγουστο μηνα να παρθουν μετρα, αυτος σαν διευθυντης  νοσοκομειου  το μονο που τον αποσχολει  ειναι να βγαινουν οι εφημεριες οσο το δυνατο πιο ευκολα   και να  παμε αριστα απο υγειονομικης αποψης γενικοτερα, δεν τον απασχολει τιποτε αλλο.
Αν του δινανε τα κλειδια της χωρας  θα εβαζε λουκετο 12 μηνες για να υπαρχει η μικροτερη δυνατη διασπορα.
Μπορει να ειναι αποτελεσματικα αν εφαρμοστουν αυτα που λεει  εδω και μηνες(βασικα αυτος αυτο που προτεινει ειναι ενα μονιμο lockdown ουσιαστικα), αλλα το Lockdown ειναι μια πολυδιαστατη κατασταση που πρπει να λαβεις υποψην την οικονομια, την ψυχικη υγεια των πολιτων και ενα σωρο αλλους παραγοντες. Μπορει απο υγειονομικης πλευρας να ειναι απτελεσματικα ολα αυτα που λεει, αλλα θα ειναι καταστροφικα για ενα σωρο αλλους τομεις.
Κι επειδή το lockdown είναι μια πολυδιάστατη κατάσταση που σχετίζεται με την οικονομία και την ψυχική υγεία, δεν πρέπει να εφαρμοστεί ούτε τώρα, που η Όμικρον καλπάζει;
Ποιος μίλησε για μόνιμο lockdown; Ας κλείσουν όλα για μερικές εβδομάδες, 3 ή 4, δε θα έρθει δα κι η συντέλεια του κόσμου... Τώρα προέχει η δημόσια υγεία, τα υπόλοιπα ξαναβρίσκονται. Αν εμένα ή εσένα ή του οποιουδήποτε εδώ μέσα χαθεί ο πατέρας ή η μάνα ή ο αδελφός κ.ο.κ. θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου; Δηλ. οι 80 κι οι 90 κι οι 100 άνθρωποι που χάνονται καθημερινά, επειδή η κυβέρνηση δε διαχειρίζεται σωστά την πανδημία, δεν σε αγγίζουν; Δεν μάς αφορούν, γιατί δεν προέρχονται από το δικό μας σπίτι;
Πάντως, κι ο Σαρηγιάννης (μιας και τον Καπραβέλο τον απορρίπτεις) τα έχει πει καθαρά: αν δεν πάμε σε lockdown στις 3 του Γενάρη και το καθυστερήσουμε για τα μέσα του ίδιου μήνα, θα πορευτούμε έτσι μέχρι το Μάρτη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #941 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 09:13:34 πμ »
καθαρά πιθανολογικά. μια οικογένεια που ενδιαφέρεται για τη διασπορά θα έχει λάβει μέτρα και στις εορταστικές συναναστροφές της. Μια οικογένεια που δεν ενδιαφέρεται, δεν θα έχει λάβει.
Άλλο η οικογένεια που ενδιαφέρεται και άλλο ότι ενδιαφέρονται μόνο οι εμβολιασμενοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #942 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 10:22:04 πμ »
Άλλο η οικογένεια που ενδιαφέρεται και άλλο ότι ενδιαφέρονται μόνο οι εμβολιασμενοι...

ok ας δεχτούμε για να μη χαλιόμαστε ότι υπάρχουν ανεμβολιαστοι που φοβούνται τον ιό παρα πολύ κι ενδιαφέρονται παση θυσία να μην κολλήσουν. Όπως και να χει έχουν μικρότερη προστασία άρα είναι πιο πιθανό να έχουν μολυνθεί ειδικά αν το περιβάλλον τους έχει όμοιες απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #943 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 10:28:38 πμ »
Στην πράξη όμως αναπληρωτής δεν θα έμπαινε. Και γιατί να προτιμώ να μπει αναπληρωτής με δθαφιρετικες συνήθειες από εμένα κ να αλλάξει ο προγραμματισμός μου, ενώ μπορώ να κάνω μάθημα σπίτι; γιατί να θέλω να πάω στο σχολείο όπου στην καλύτερη θα μπορπυν να κάνουν οι μισοί ταυτόχρονα; τι θα κερδίσω με το να χαλάσει όλος μου ο προγραμματισμός; γιατί να μετακινείται οποίος μένει μακριά, γιατί να μην γυρίσει σπίτι του οποίος είναι μακριά; ποιος ωφελείται απ το να πάμε όλοι στο σχολείο; κανεις. να ζητήσεις εξοπλισμό το καταλαβαίνω. να ζητήσεις να μπορούν να είναι στο σχολείο όσοι επιθυμούν, επίσης το καταλαβαίνω. να μην κανεις τηλεκπαίδευση στην κατάληψη ή την κακοκαιρία που μπορεί να μην έχει ρεύμα, όχι απλα το καταλαβαίνω αλλά το θεωρώ και αυτονόητο αίτημα. Το να μην κανεις τηλεκπαίδευση σπίτι σου ενώ είμαστε σε λοκνταουν, λυπάμαι δεν το καταλαβαίνω.
Νομίζω ότι η ΟΛΜΕ το έχει κάνει ξεκάθαρο για ποιο λόγο ζητάει να κάνουμε όλοι τηλεκπαίδευση από τα σχολεία. Για να αποκαλυφθεί στην πράξη και χωρίς αμφιβολία πλέον, το γεγονός ότι τα δημόσια σχολεία λειτουργούν με το δικό μας φιλότιμο και τα δικά μας λεφτά. Ότι οι λογικές (όπως λες και συ) λύσεις, όπως πχ αναπληρωτής για όποιον δεν μπορεί να είναι εκεί και για το παιδί του και να δουλεύει ταυτόχρονα, εξοπλισμός για όποιον δεν έχει (και για όποιον έχει θα έλεγα εγώ, οι σοβαρές εταιρίες δίνουν τον απαραίτητο εξοπλισμό σε όλους ανεξαιρέτως και απαιτούν να χρησιμοποιείται μόνο για θέματα δουλειάς) κτλ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ. Και μένα στην φάση του λοκντάουν με βόλεψε κάργα να κάνω τηλεκπαίδευση από το σπίτι μου, καθώς είχα το προνόμιο να έχω και καλό εξοπλισμό και εγώ και το παιδί μου και σύζυγο που παράταγε την δικιά του δουλειά για να επιτηρεί το παιδί την ώρα του μαθήματος. Όμως, αυτό που θα με βόλευε πολύ περισσότερο είναι να αντιμετωπίζομαι επιτέλους ως σοβαρός εργαζόμενος με δικαιώματα και όχι σαν τεμπέλικο σκλαβάκι. Οπότε, σε επόμενο λοκντάουν ή θα πάρω άδεια λόγω του παιδιού ή θα πηγαίνω στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #944 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 10:58:41 πμ »
Οσο κι αν θα βόλευε να κλείσουν τα σχολεία απο πολλές πλευρές, δεν σηκώνει η οικονομία νέο κλείσιμο. Κλειστό σχολείο, σημαίνει άδεια για τον γονέα για να είναι στο σπίτι. Αν η δουλειά του είναι τέτοια που βολεύεται με τηλεργασία, κανένα πρόβλημα. Αν όμως όχι, ποιος θα πληρώσει τις χαμένες ώρες εργασίας και τα χαμένα έσοδα του ιδιωτικού τομέα; Από το να ζήσω καμία νέα μείωση μισθών για να βγουν τα σπασμένα, προτιμώ να κάνω μάθημα με το μπουφάν, όπως οι ένδοξοι εκπαιδευτικοί του παρελθόντος...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #945 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 10:59:24 πμ »
Νομίζω ότι η ΟΛΜΕ το έχει κάνει ξεκάθαρο για ποιο λόγο ζητάει να κάνουμε όλοι τηλεκπαίδευση από τα σχολεία. Για να αποκαλυφθεί στην πράξη και χωρίς αμφιβολία πλέον, το γεγονός ότι τα δημόσια σχολεία λειτουργούν με το δικό μας φιλότιμο και τα δικά μας λεφτά. Ότι οι λογικές (όπως λες και συ) λύσεις, όπως πχ αναπληρωτής για όποιον δεν μπορεί να είναι εκεί και για το παιδί του και να δουλεύει ταυτόχρονα, εξοπλισμός για όποιον δεν έχει (και για όποιον έχει θα έλεγα εγώ, οι σοβαρές εταιρίες δίνουν τον απαραίτητο εξοπλισμό σε όλους ανεξαιρέτως και απαιτούν να χρησιμοποιείται μόνο για θέματα δουλειάς) κτλ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ. Και μένα στην φάση του λοκντάουν με βόλεψε κάργα να κάνω τηλεκπαίδευση από το σπίτι μου, καθώς είχα το προνόμιο να έχω και καλό εξοπλισμό και εγώ και το παιδί μου και σύζυγο που παράταγε την δικιά του δουλειά για να επιτηρεί το παιδί την ώρα του μαθήματος. Όμως, αυτό που θα με βόλευε πολύ περισσότερο είναι να αντιμετωπίζομαι επιτέλους ως σοβαρός εργαζόμενος με δικαιώματα και όχι σαν τεμπέλικο σκλαβάκι. Οπότε, σε επόμενο λοκντάουν ή θα πάρω άδεια λόγω του παιδιού ή θα πηγαίνω στο σχολείο.

Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι το σκεπτικό αρκετών συναδέλφων. Δεν είμαι σίγουρη ότι η ολμε έχει αγαθή πρόθεση γιατί ουσιαστικά ποτέ δεν αποδέχτηκε την τηλεκπαίδευση ακόμα κ όταν ήταν αναγκαία. Επίσης είμαι σίγουρη ότι πολλοί θα το εκμεταλλευτούν κ θα πάρουν άδειες ενώ οι σύζυγοι τους θα μπορούσαν να αναλάβουν μέρος της φροντίδας των παιδιών, το κλασικό που συμβαίνει με τη δικαιολογία ότι εμείς παίρνουμε άδειες χωρίς επιπτώσεις κλπ κ λείπουν μονιμα οι εκπαιδευτικοί κ όχι ο άλλος γονιός. Αυτό είναι ένας λόγος που αντιδρώ, κ ο άλλος λόγος είναι ότι εμένα προσωπικά με πιέζει αυτό ψυχολογικά. Φυσικά δεν θέλω να αντιδράσω σε κάτι που λέει το σωματείο, όμως αν το ακολουθήσω, θα πρέπει ή να πληρώσω νταντά ( ωραίο σωματείο να σε βάζει σε τετοια έξοδα) ή μα πάρω άδειες εγω κ ο σύζυγος (που είμαστε στο ίδιο σχολείο άρα η μοιρασιά δεν θα λύσει το πρόβλημα που θα δημιουργήσουμε ούτε θα περιορίσει το βρισίδι που θα φαμε). και φυσικά θα χάσω τόσες ώρες μάθημα που εγω θα πιαστώ μετά να κάνω πασαλειμματα για να προφτάσω τις άλλες φιλολόγους κ γενικα για να διδάξω αυτά που πρέπει. Πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όφελος ως εργαζόμενη με μια τετοια επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #946 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 11:18:03 πμ »
Η εργασία από το σπίτι στους εκπαιδευτικούς βολεύει το μεγαλύτερο ποσοστό συναδέλφων, ειδικά των αναπληρωτών που πλέον αποτελούν μεγάλο ποσοστό του προσωπικού και επίσης ωρομίσθιων συναδέλφων σε ΙΕΚ,ΣΔΕ κτλ. που μετακινούνται όχι όπως οι μόνιμοι σε διπλανά σχολεία αλλά χιλιόμετρα από 200 και πάνω την εβδομάδα και μερικοί 500 και βάλε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #947 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 12:05:49 μμ »
Η εργασία από το σπίτι στους εκπαιδευτικούς βολεύει το μεγαλύτερο ποσοστό συναδέλφων, ειδικά των αναπληρωτών που πλέον αποτελούν μεγάλο ποσοστό του προσωπικού και επίσης ωρομίσθιων συναδέλφων σε ΙΕΚ,ΣΔΕ κτλ. που μετακινούνται όχι όπως οι μόνιμοι σε διπλανά σχολεία αλλά χιλιόμετρα από 200 και πάνω την εβδομάδα και μερικοί 500 και βάλε.

Ακριβώς... Συμπεριφορές δεκαπενταμελούς, αντιδράσεις για τον χαβαλέ μόνο, που δεν λαμβάνουν υπόψη τις αληθινές δυσκολίες του κλάδου, ούτε θα προσφέρουν κάτι εντέλει στον κλάδο. Ειλκρινά ποιος σκέφτηκε ότι θα προσφέρει κάτι στον κλάδο το " να αναδειχτεί η γύμνια". ΄ποιος έχει καλή γνώμη για εμάς, έχει είτε γιατί γνωρίζει την κατάσταση, είτε γιατί δεν είναι κάφρος. Όποιος δεν έχει καλή γνώμη για εμάς, δεν θα την αλλάξει, θα έχει απλώς άλλο ένα επιχείρημα για να τη διατηρήσει.

Αν η ΟΛΜΕ ήθελε σοβαρή αντίδραση, ας έκλεινε τα σχολεία με απεργία διαρκείας για τα υγειονομικά πρωτόκολα. Έχουν ταλαιπωρηθει πλέον τόσες οικογένειες φέτος με τα τεστ και τα κρούσματα, που αυτό ναι θα είχε αντίκρυσμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #948 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 01:26:57 μμ »
Αυτό που θεωρείτε ότι η πολιτεία θεωρεί τη ζωή σας σημαντική με ξεπερνά. Πρακτικό είναι το ζήτημα. Τους ζαλίζουν τους γονείς απόγευμα τα παιδιά, να τους ζαλίζουν και το πρωί; Δηλαδή κάπου έλεος...
Στόχος είναι η οικονομία και η φτωχοποίηση-βλέπε ωράριο μαγαζιών και προστασία συγκεκριμένων κατηγοριών πχ βουλή ή υπηρεσιών που έτσι κι αλλιώς ποιος πατάει...δε θα φανεί η απώλεια.
Ας τολμήσει καποιος να παρει τηλέφωνο σε σχολείο και να μην το σηκώσει κανείς όπως γίνεται σε όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες...

Το πρωί που γίνεται ο χαμός ο ένας πάνω στον άλλο και γίνονται πολλαπλασιαστές σε απογευματινές δραστηριότητες τα παιδιά, όλα καλά...Με φτωχοποίηση είναι ακόμη πιο εύκολος ο έλεγχος της οικονομίας και γενικά... 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2021, 01:29:28 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #949 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 01:40:32 μμ »
Αυτό που θεωρείτε ότι η πολιτεία θεωρεί τη ζωή σας σημαντική με ξεπερνά. Πρακτικό είναι το ζήτημα. Τους ζαλίζουν τους γονείς απόγευμα τα παιδιά, να τους ζαλίζουν και το πρωί; Δηλαδή κάπου έλεος...
Στόχος είναι η οικονομία και η φτωχοποίηση-βλέπε ωράριο μαγαζιών και προστασία συγκεκριμένων κατηγοριών πχ βουλή ή υπηρεσιών που έτσι κι αλλιώς ποιος πατάει...δε θα φανεί η απώλεια.
Ας τολμήσει καποιος να παρει τηλέφωνο σε σχολείο και να μην το σηκώσει κανείς όπως γίνεται σε όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες...

Το πρωί που γίνεται ο χαμός ο ένας πάνω στον άλλο και γίνονται πολλαπλασιαστές σε απογευματινές δραστηριότητες τα παιδιά, όλα καλά...Με φτωχοποίηση είναι ακόμη πιο εύκολος ο έλεγχος της οικονομίας και γενικά...
Αφήστε τη πιπίλα με τα μαγαζιά της εστίασης, έχουν άδεια για 50 άτομα και πιάνουν όλους τους κοινόχρηστους χώρους και εξυπηρετούν 200 τα ξέρουμε καλά,με τα παράνομα κιόσκια και όλα τα καλά, τόσα χρόνια έχουν εκμεταλλευτεί  το κράτος και με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #950 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 01:57:42 μμ »
Ένα παράδειγμα έδωσα που μάλιστα μειώνει τα ποσοστά ανεργίας στον πληθυσμό νέων ανθρώπων. Προφανώς όμως δε μας νοιάζει πώς θα ζήσουν οι άλλοι....λες και δεν είμαστε όλοι αλυσίδα...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #951 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 02:21:43 μμ »
Ένα παράδειγμα έδωσα που μάλιστα μειώνει τα ποσοστά ανεργίας στον πληθυσμό νέων ανθρώπων. Προφανώς όμως δε μας νοιάζει πώς θα ζήσουν οι άλλοι....λες και δεν είμαστε όλοι αλυσίδα...
Νόμιμες δουλειές θέλουμε, όχι παρανομίες, τα μισά μαγαζιά εστίασης-καφέ έχουν παρανομίες,έτσι θέλετε ; υπάρχει και το εμπόριο ναρκωτικών άμα θέλετε να καταπολεμήσουμε την ανεργία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.