*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303469 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1064 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 04:46:38 μμ »
Προτείνω να κάνουν τα παντα να μεινουν τα σχολεία ανοιχτά για το καλό όλων!


οπως;;;για μετρα μιλησα κι εγω αν μπορουν αν ατα αφησουν ανοιχτα σαφως αλλα με μετρα ..τα βλεπεις εσυ να ερχονται;;πχ αραιωση τμμηματων , λιγοτερα κρουσματα γαι να κλεισει το σχολειο;;ποιος σου ειπε οτι θελουμε σχολεια κλειστα;;θελουμε σχολεια κλειστα ΕΦΟΣΟΝ δεν παιρνουν κανενα απολυτω ς μετρο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:15 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1065 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 04:49:16 μμ »
Τωρα εκλεισαν τα σχολεια. Τα φανει σε δυο βδομάδες ολο αυτο
 Παντως το ευτύχημα ειναι οτι τα παιδια εμβολιαζονται!

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1066 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 04:57:50 μμ »
παντως επειδη εχω πολυ καλη μνημη και δεν μου αρεσει καποιοι να μου κουνανε το δακτυλο σε θυμαμαι περσι με το που διοριστηκες στην ειδικη αγωγη να ρωτας συνεχως για μεταταξεις αρα μαλλον δεν σου αρεσει η ταξη και πολυ οποτε μην που το παιζεις και πολυ ευσυνειδητη εκπαιδευτικος . η μηπως επειδη εισαι ειδικη και περσι η ειδικη δεν εκλεισε το πας εκδικητικα να μη κλεισουν και στη γενικη γιατι θα πανε σπιτια τους οπως λες ενω εσυ θα μεινεις εκει που εισαι;;γιατι δεν ειμαστε και κοροιδακια ολοι εδω μεσα..καταλαβαινουμε πολλα περισσοοτερα απο οσα διαβαζουμε ...
Αλλο περυσι αλλο φετος!  Εγω βλεπω να παρακαλας να κλείσουν τα σχολεία μονίμως! Δε το παιζω εκπαιδευτικός, να επιστρέψουμε στην καθημερινότητα θελω! Περυσι δεν ειχαμε εμβόλια και ηταν τραγικο που μας αφησε ανοιχτα. Τωρα αυτο αλλαξε ομως. Δεν εμβολιαστηκαμε για μεινουμε αιωνιως μεσα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1067 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:02:21 μμ »
Αλλο περυσι αλλο φετος! Εγω βλεπω να παρακαλας να κλείσουν τα σχολεία μονίμως! Δε το παιζω εκπαιδευτικός, να επιστρέψουμε στην καθημερινότητα θελω! Περυσι δεν ειχαμε εμβόλια και ηταν τραγικο που μας αφησε ανοιχτα. Τωρα αυτο αλλαξε ομως. Δεν εμβολιαστηκαμε για μεινουμε αιωνιως μεσα.

και παλι κανεις λαθος ή δεν εχεις διαβασει ολα μου τα μνμ ή διαβαζεις και καταλαβαινεις οτι σε συμφερει..εχω μιλησει για μετρα και τα εχω αναφερει ονομαστικα σε ποια αναφερομαι..αλλα αν αυτα δεν υπαρχουν δεν θα κοψω το δικο μου κεφαλι...αλλο περσι αλλο φετος τι αλλαξε δηλαδη;;κανονικοττητα ειναι κι ολα τα αλλα καφε κλπ αλλα αυτα τα θες κλειστα...και ποιος δεν θελει την κανονικοτητα δηλαδη;;θελουμε να κινδυνευουμε οι υπολοιποι;;μηπως ανακαλυψαμε και τις μεταλλαξεις για να σου τη σπασουμε;;κι αυτο περιμενω να το ακουσω...οσο για το αν μενεις μεσα δεν σε κλεινω εγω ..πως θα μπορουσα αλλωστε...αν δεν βλεπεις τι επικρατει στην πραγματικοτητα και στην καθημερινοτητα δεν σου φταιεει κανεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:15 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1068 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:06:41 μμ »
Με 30.000 κρούσματα (πάνω-κάτω) σήμερα, πιστεύετε πως δε θα πάμε σε τηλεμαθήματα;;;
Αυτό θα γίνει και για όσο χρειαστεί, από τη στιγμή που τα ελληνικά δημόσια σχολεία λειτουργούν όπως λειτουργούν, δηλ. με ανυπαρξία μέτρων προστασίας! Ας αραιώσει τους μαθητές το Υπουργείο, ας κάνει διπλές βάρδιες, ας προσλάβει ένα σωρό εκπαιδευτικούς που μένουν άνεργοι, αλλά ας κάνει κάτι ουσιώδες! Τα selftest που δε γίνονται κι ο εμβολιασμός των μαθητών, που δεν έχει προχωρήσει, δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα.
Πολύ κακώς συγχέεται τα σχολεία & τη λειτουργία τους με τις υπόλοιπες οικονομικές δραστηριότητες, αν και βλέπετε τι πλήγμα δέχεται συνεχώς η εστίαση. Η τηλεκπαίδευση δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά βοηθά τους μαθητές να παραμείνουν σε επαφή με το σχολείο κι εξάλλου μιλάμε για λίγες εβδομάδες, όχι για το β'  τετράμηνο! Επιπλέον, είναι και δυσκολότερη (αυτό συστηματικά δεν αναφέρεται)!
Είναι δυνατόν να ακούμε & να δεχόμαστε τις ανοησίες (για να μην τις χαρακτηρίσω βαρύτερα) του κυβερνητικού εκπροσώπου, που έλεγε με κομπασμό χθες στο ΣΚΑΙ ότι έκλεισαν μόνο 200 τμήματα στη χώρα λόγω του ιού;;; Πώς να ήταν διαφορετικά;;; Μ' αυτό το γελοίο 50+1 % υπήρχε ποτέ περίπτωση να είχαν κλείσει περισσότερα;; Μας δουλεύουν στα μούτρα;;; Πού τα λένε αυτά;;; Ας αλλάξουν τα πρωτόκολλα να δούμε πόσα τμήματα θα κλείσουν! Αλλά δεν το τολμούν... Γι' αυτό, ας πάνε σε αναστολή της λειτουργίας των σχολείων για 2-3 εβδομάδες, μέχρι να ελεγχθεί καπως η κατάσταση. Και εν τω μεταξύ ας πείσουν το μαθητόκοσμο να εμβολιαστεί.
Τα υπόλοιπα φαιδρά που γράφονται εδώ μέσα τα αντιπαρέρχομαι....
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1069 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:13:50 μμ »
Αλλο περυσι αλλο φετος!  Εγω βλεπω να παρακαλας να κλείσουν τα σχολεία μονίμως! Δε το παιζω εκπαιδευτικός, να επιστρέψουμε στην καθημερινότητα θελω! Περυσι δεν ειχαμε εμβόλια και ηταν τραγικο που μας αφησε ανοιχτα. Τωρα αυτο αλλαξε ομως. Δεν εμβολιαστηκαμε για μεινουμε αιωνιως μεσα.
Οι μαθητές είναι εμβολιασμένοι;;;
Αυτό πληρώνει η κοινωνία τώρα, που η Όμικρον δείχνει τα δόντια της! Πόσοι μαθητές σου έχουν κάνει το εμβόλιο;; Το έχεις κοιτάξει;;; Γιατί εγώ στο Γυμνάσιο που είμαι κι ελέγχω τα χαρτιά των μαθητών, όταν τις Τρίτες και τις Παρασκευές έχω 1η ώρα μάθημα, σε πληροφορώ πως ούτε 5 σε κάθε τμήμα δεν είναι εμβολιασμένοι (δηλ. 50-60 μαθητές συνολικά στο συγκεκριμένο σχολείο, που αριθμεί 370).
Δεν παρακαλάει κανείς να κλείσουν τα σχολεία, άλλωστε τώρα η δουλειά του α΄ τετραμήνου έχει γίνει, με τα διαγωνίσματα, τις εκθέσεις, τα τετράδια κλπ. Δε θα λουφάρουμε, μην ανησυχείς! Όμως, απέχουμε πολύ απ' την επιστροφή στην κανονικότητα! Να είστε ρεαλιστές & να μην δέχεστε άκριτα όσα λέει το Υπουργείο! Ήμαρτον!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1070 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:17:42 μμ »
και παλι κανεις λαθος ή δεν εχεις διαβασει ολα μου τα μνμ ή διαβαζεις και καταλαβαινεις οτι σε συμφερει..εχω μιλησει για μετρα και τα εχω αναφερει ονομαστικα σε ποια αναφερομαι..αλλα αν αυτα δεν υπαρχουν δεν θα κοψω το δικο μου κεφαλι...αλλο περσι αλλο φετος τι αλλαξε δηλαδη;;κανονικοττητα ειναι κι ολα τα αλλα καφε κλπ αλλα αυτα τα θες κλειστα...και ποιος δεν θελει την κανονικοτητα δηλαδη;;θελουμε να κινδυνευουμε οι υπολοιποι;;μηπως ανακαλυψαμε και τις μεταλλαξεις για να σου τη σπασουμε;;κι αυτο περιμενω να το ακουσω...οσο για το αν μενεις μεσα δεν σε κλεινω εγω ..πως θα μπορουσα αλλωστε...αν δεν βλεπεις τι επικρατει στην πραγματικοτητα και στην καθημερινοτητα δεν σου φταιεει κανεις
Πολύ σωστά μιλάς!
Κι όσο υπάρχει κόσμος που δεν εμβολιάζεται, τόσο υπάρχει χώρος και για νέες μεταλλάξεις, ακόμη και για μετάλλαξη, που θα συνδυάζει τη Δέλτα με την Όμικρον, έχω διαβάσει!
Δείτε ποια είναι η πραγματικότητα που βιώνουμε στα σχολεία κι όχι ό,τι δίνει στο τηλεοπτικό κοινό η Υπουργός ή ο κ. Γιάννης Οικονόμου.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1071 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:39:33 μμ »
Με 30.000 κρούσματα (πάνω-κάτω) σήμερα, πιστεύετε πως δε θα πάμε σε τηλεμαθήματα;;;

Ναι αυτο πιστευουμε, διοτι αν ειναι σωστες οι μελετες  της αφρικης και της αγγλιας που λενε οτι ναι μεν ειναι υπερμεταδοτικη η ομικρον αλλα τα συμπτωματα ειναι πολυ ελαφρα και οι νοσηλειες ελαχιστες τοτε δεν βλεπω το λογο να κλεισουμε τα παντα για μια ιωση με συμπτωματα απλου κρυολογηματος η ακομη και χωρις καν συμπτωματα σε πολλες περιπτωσεις..
Ο ιδιος ο Τζανακης ελεγε που ειναι ειδικος οτι η ομικρον θα ειναι στην πραξη ενα τζουφιο κυμα που θα εχει πολυ μεγαλο αριθμο κρουσματων αλλα με πολυ ελαφρα συμπτωματα που θα εχει ως αποτελεσμα να μην αυξηθουν οι νοσηλειες και να μην πιεστει το συστημα υγειας.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:53:55 μμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1072 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:48:37 μμ »
Οι μαθητές είναι εμβολιασμένοι;;;
Αυτό πληρώνει η κοινωνία τώρα, που η Όμικρον δείχνει τα δόντια της! Πόσοι μαθητές σου έχουν κάνει το εμβόλιο;; Το έχεις κοιτάξει;;; Γιατί εγώ στο Γυμνάσιο που είμαι κι ελέγχω τα χαρτιά των μαθητών, όταν τις Τρίτες και τις Παρασκευές έχω 1η ώρα μάθημα, σε πληροφορώ πως ούτε 5 σε κάθε τμήμα δεν είναι εμβολιασμένοι (δηλ. 50-60 μαθητές συνολικά στο συγκεκριμένο σχολείο, που αριθμεί 370).
Δεν παρακαλάει κανείς να κλείσουν τα σχολεία, άλλωστε τώρα η δουλειά του α΄ τετραμήνου έχει γίνει, με τα διαγωνίσματα, τις εκθέσεις, τα τετράδια κλπ. Δε θα λουφάρουμε, μην ανησυχείς! Όμως, απέχουμε πολύ απ' την επιστροφή στην κανονικότητα! Να είστε ρεαλιστές & να μην δέχεστε άκριτα όσα λέει το Υπουργείο! Ήμαρτον!
Στο τμημα του παιδιου μου (β γυμνασιου) ειναι 100% εμβολιασμένοι, δεν είχαν ουτε ενα κρουσμα απο την αρχη της χρονιάς και γενικά το σχολείο του (δημόσιο) έχει πολύ υψηλά ποσοστα εμβολιασμενων παιδιών και ελάχιστα κρουσματα. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να κλείσουν

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1073 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 06:08:11 μμ »
Ναι αυτο πιστευουμε, διοτι αν ειναι σωστες οι μελετες  της αφρικης και της αγγλιας που λενε οτι ναι μεν ειναι υπερμεταδοτικη η ομικρον αλλα τα συμπτωματα ειναι πολυ ελαφρα και οι νοσηλειες ελαχιστες τοτε δεν βλεπω το λογο να κλεισουμε τα παντα για μια ιωση με συμπτωματα απλου κρυολογηματος η ακομη και χωρις καν συμπτωματα σε πολλες περιπτωσεις..
Ο ιδιος ο Τζανακης ελεγε που ειναι ειδικος οτι η ομικρον θα ειναι στην πραξη ενα τζουφιο κυμα που θα εχει πολυ μεγαλο αριθμο κρουσματων αλλα με πολυ ελαφρα συμπτωματα που θα εχει ως αποτελεσμα να μην αυξηθουν οι νοσηλειες και να μην πιεστει το συστημα υγειας.
Να τα λες σωστά. Ο Τζανάκης είπε ότι "επιθυμεί να είναι τζούφια (η Όμικρον)" (χθες μάλιστα το δήλωσε) κι επίσης ήταν πολύ ανήσυχος για το δείκτη θετικότητας!
Το αν η Όμικρον θα είναι ήπια και στη χώρα μας, επειδή είναι στη Νότια Αφρική, που έχει πιο νέο πληθυσμό κι άλλη εποχή τώρα, αυτό δεν το έχει υποστηρίξει ΚΑΝΕΝΑΣ. Το ελπίζουν μόνο...
 Δες τι έγραψα σήμερα το πρωί για 4 ήδη νεκρούς απο την Όμικρον στη Γερμανία & για τα παιδιά που νοσηλεύονται στο Τέξας λόγω της ίδιας μετάλλαξης! Αυτά δε γίνεται να τα αγνοείτε και να βγάζετε υποθετικά συμπεράσματα, κάνοντας άλματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1074 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 07:46:10 μμ »
Η προστασία από τα εμβόλια φθίνει πολύ πιο γρήγορα απέναντι στην όμικρον κάτι το οποίο ήταν αναμενόμενο. Από την άλλη οι συχνές δόσεις εμβολίων μπορεί να φέρουν έξαρση στα αυτοάνοσα σύμφωνα με επιστήμονες.
Ακόμα δεν μπορούμε να είμαστε σε θέση για να ξέρουμε τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η όμικρον έστω και αν όπως όλα δείχνουν πρόκειται για μία πολύ ήπια μετάλλαξη.
Τα σχολεία πρέπει να κλείσουν για τον έναν και μόνο λόγο. Το σύστημα υγείας της χώρας είναι διαλυμένο και δεν έγινε τίποτα αυτά τα δύο χρόνια για να αναβαθμιστεί και να θωρακιστει. Η κυβέρνηση το μόνο που έκανε ήταν να προωθήσει τον μαζικό εμβολιασμό με τις γνωστές φασιστικές μεθόδους ακόμα και σε άτομα που δεν κινδυνεύουν από τον ιό.
Το να μην κλείσουν τα σχολεία αυτή τη στιγμή θεωρείται εγκληματικό όπως εγκληματική ήταν η αδράνεια της κυβέρνησης στο να αναβαθμίσει το σύστημα υγείας και να χρησιμοποιήσει τις υπάρχουσες θεραπείες.
Εγκληματική επίσης είναι η διάθεση των εμβολίων και ειδικά της moderna σε άτομα κάτω των 30 ετών.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1075 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 07:48:36 μμ »
Η προστασία από τα εμβόλια φθίνει πολύ πιο γρήγορα απέναντι στην όμικρον κάτι το οποίο ήταν αναμενόμενο. Από την άλλη οι συχνές δόσεις εμβολίων μπορεί να φέρουν έξαρση στα αυτοάνοσα σύμφωνα με επιστήμονες.
Ακόμα δεν μπορούμε να είμαστε σε θέση για να ξέρουμε τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η όμικρον έστω και αν όπως όλα δείχνουν πρόκειται για μία πολύ ήπια μετάλλαξη.
Τα σχολεία πρέπει να κλείσουν για τον έναν και μόνο λόγο. Το σύστημα υγείας της χώρας είναι διαλυμένο και δεν έγινε τίποτα αυτά τα δύο χρόνια για να αναβαθμιστεί και να θωρακιστει. Η κυβέρνηση το μόνο που έκανε ήταν να προωθήσει τον μαζικό εμβολιασμό με τις γνωστές φασιστικές μεθόδους ακόμα και σε άτομα που δεν κινδυνεύουν από τον ιό.
Το να μην κλείσουν τα σχολεία αυτή τη στιγμή θεωρείται εγκληματικό όπως εγκληματική ήταν η αδράνεια της κυβέρνησης στο να αναβαθμίσει το σύστημα υγείας και να χρησιμοποιήσει τις υπάρχουσες θεραπείες.
Εγκληματική επίσης είναι η διάθεση των εμβολίων και ειδικά της moderna σε άτομα κάτω των 30 ετών.
πως δεν εγινε αυτα τα 2 χρονια?
ανακοινώθηκαν 400 ονοματα πανεπιστημιακής αστυνομίας δε σου κάνουν?
στα επαλ βεβαια ξερουμε ολοι πολεμικες τεχνες και το εχουμε

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1076 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 10:18:20 μμ »
πως δεν εγινε αυτα τα 2 χρονια?
ανακοινώθηκαν 400 ονοματα πανεπιστημιακής αστυνομίας δε σου κάνουν?
στα επαλ βεβαια ξερουμε ολοι πολεμικες τεχνες και το εχουμε

Έτσι ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1077 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 10:01:00 πμ »
Η παράταση των διακοπών συζητείται ευρέως και πιο ανοιχτά. Ακόμα κ το esos σήμερα δημοσίευσε την απόφαση αναστολης των εκδρομών και γράφει ότι τα σχολεία θα συζητηθούν την Τετάρτη. Αφήνει ανοιχτά τρία ενδεχόμενα, κανονικό άνοιγμα, τηλεκπαίδευση ή μια εβδομάδα παράταση διακοπών κ αναπλήρωση της στο τέλος. Το esos δεν γράφει τυχαία προφανώς. Το ότι σκόπιμα δεν λέει κάτι σαφές υποψιάζομαι ότι δείχνει μια αβεβαιότητα. Μιλά κ για ριζική αλλαγή πρωτοκόλλων.

Η μια εβδομάδα δεν νομίζω ότι θα συνεισφέρει κάτι επιδημιολογικά, ελπίζω αν γίνει να υπάρχει στο πλάνο συστηματικός έλεγχος εργαστηριακός οργανωμένος έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε ως γονείς κ ως εργαζόμενοι. Αν έρθουν όλοι οι μαθητες ελεγμένοι είναι ένα καλό βήμα. Οι λοιπές παρεμβάσεις στο σύνολο των κοινωνικών δραστηριοτήτων (τηλεργασια κ περιορισμός δια ζώσης συναλλαγών με υπηρεσίες) θεωρώ πώς είναι ανεπαρκείς… Η εστίαση στοχοποιήθηκε για άλλη μια φορά κ έμειναν απ έξω πολλά άλλα επίφοβα όπως πχ τα εμπορικα κέντρα, για προφανείς λόγους. και μάλιστα εκεί δεν υπάρχει καν η υποχρέωση μάσκας υψηλής προστασίας.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω από χτες, που ανεβαίνουν συνεχώς οι τόνοι. Χρειάζονται συνολικές παρεμβάσεις παντού. Τα κλειστά σχολεία είναι μια πρόσκαιρη ανακούφιση για εκπαιδευτικούς κ αρκετούς γονείς, ότι δεν θα «συναντηθούμε» με τον κορονοιο. Σαν γονέας ομολογώ ότι κάπως μ αρέσει η ιδέα να μείνει το παθδι λίγο σπίτι γιατί είναι πρώτη φορά σχολείο κ έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ από ιώσεις. Σαν εκπαιδευτικός όμως, δεν θα έλεγα ότι θέλω. Φέτος φοβάμαι πολύ λιγότερο λόγω του εμβολιασμού κ επειδή σταματήσαμε κ τα χωριστά διαλείμματα, που πέρσι με είχαν οδηγήσει στην παράνοια, νιώθω αρκετά πιο ήρεμη στην τάξη κ απλώς αν ενοχληθώ πολύ από φασαρία, κλεινω τα παράθυρα. Αλλά τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.

Αυτό που θέλω να πω ως προς το σύνολο, είναι ότι τα σπασμωδικά μέτρα βολεύουν προσωρινά, είτε γιατί βρίσκεις ένα εξιλαστήριο θύμα (εστίαση πχ) είτε γιατί προφυλάσσεσαι ο ίδιος. Συνολικά όμως δεν προσφέρουν κάτι, αν δεν γίνουν συνολικές παρεμβάσεις. Αν ο κόσμος γενικα μπορεί να κυκλοφορήσει, το κλείσιμο μιας δραστηριότητας προφυλάσσει μεμονωμένα (εμάς βασικά κ όσα παιδιά τα έχουν οι οικογένειες περιορισμένα). Λογικό να μας βολεύει κ να το αποζητούμε, αλλά είναι κοντόφθαλμο. Γιατί μεταθέτει απλα το πρόβλημα, δεν το αντιμετωπίζει. Από πέρσι η κουλτούρα της προστασίας κ του περιορισμού των δραστηριοτήτων κάηκε με τα σπασμωδικά κ αντιφατικά μέτρα κ τα απανωτα ψευτολοκνταουν. Γι αυτό χρειάζονται μέτρα που να περάσουν συνολικά το μήνυμα ότι για ένα διάστημα δεν ζούμε άνετα και χαλαρά. Σωστά μέτρα, όχι μέτρα εύκολο να ληφθούν και να δικαιολογηθούν.

Τέλος, αφού το ιό δεν τον εξαλειψαμε κ θα είναι ανάμεσα μας, δυστυχώς οι εκπαιδευτικοί πρέπει να αποδεχτούμε ότι αν πάσα στιγμή θα μας συναντήσει. Δεν γίνεται να καλυπτομαστε πάντα πίσω από το προσωρινό κλεισιμο. Ο ιός δυστυχώς θα μείνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.