*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1190 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 02:28:51 μμ »
Γιατί, αν κλείσουν τα σχολεία, ο κόσμος θα σταματήσει να συναντιέται έτσι ώστε να μην πολλαπλασιάζονται οι αλυσίδες μετάδοσης; όχι προφανώς. μπορεί να μην συναντιούνται εύκολα τα παιδθα, οι ενήλικες όμως θα συνεχίσουν κ έτσι πάλι θα έχουμε κρπυσματα.

Άρα, αν ακολουθήσουμε αυτό το σκεπτικό, επειδή κάποιοι άνθρωποι συναντιούνται στο σπίτι τους με άλλους ανθρώπους, τότε μία λογική κυβέρνηση δεν θα έπρεπε να πάρει κανένα άλλο μέτρο; Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ήδη η κυβέρνηση έχει πάρει ένα σωρό άλλα μέτρα, κάποια από αυτά τόσο αυταρχικά που να περιορίζουν το δικαίωμα σε βασικές ανάγκες των πολιτών. Ας τα καταργήσει ΟΛΑ τα μέτρα λοιπόν και ας μείνει να κατηγορεί τους πολίτες που φταίνε αυτοί για τη διάδοση της πανδημίας.

Αυτοσυγκράτηση χωρίς απαγόρευση δεν μπορούμε να δείξουμε; επειδή δλδ ο κόσμος δεν θέλει να προσεξει μόνος του, θα κλείνουν τα σχολεία. Ωραία λογική. Ο ένας θα χτυπιέται στα γυμναστηρια, ο άλλος θα φτιάχνει τα νύχια του κ θα αποτριχώνεται, ο παραλος θα κοινωναει, ο δεινα θα παντρευτεί με καλεσμένους, ο τάδε θα γιορτάσει, άλλοι θα ταξιδεύουν, αλλά προς θεού μην λειτουργήσουν τα σχολεία. Λες κ μόνο εκεί έχουμε κρούσματα. Λες κ οι 550 περίπου διασωληνωμενοι ανεμβολιαστοι κόλλησαν επειδή λειτουργούν τα σχολεία.
Αυτοί που κάνουν όλες τις δραστηριότητες που αναφέρεις είναι εμβολιασμένοι π.χ. τα γυμναστήρια δεν δέχονται ανεμβολίαστους ή κάνουν διαγνωστικούς ελέγχους, π.χ. για να πάνε σε ένα κέντρο αισθητικής και γι’ αυτό τους δίνεται η δυνατότητα από τα πρωτόκολλα του κράτους να κάνουν αυτές τις δραστηριότητες. Για ποιο λόγο φταίνε αυτοί που τις κάνουν;
Για τους ανεμβολίαστους (αλλά και τους εμβολιασμένους, γιατί τους βγάζεις αυτούς από τη συζήτηση;) που είναι διασωληνωμένοι αυτή τη στιγμή δεν έχουμε κανένα στοιχείο για το πού κόλλησαν. Μπορεί να κόλλησαν στο σχολείο, μπορεί στο κομμωτήριο, μπορεί στη δουλειά τους, μπορεί στα ΜΜΜ. Έχεις εσύ κάποια επίσημα στοιχεία που να δείχνουν με ακρίβεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:06 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1191 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 02:39:45 μμ »
Άρα, αν ακολουθήσουμε αυτό το σκεπτικό, επειδή κάποιοι άνθρωποι συναντιούνται στο σπίτι τους με άλλους ανθρώπους, τότε μία λογική κυβέρνηση δεν θα έπρεπε να πάρει κανένα άλλο μέτρο; Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ήδη η κυβέρνηση έχει πάρει ένα σωρό άλλα μέτρα, κάποια από αυτά τόσο αυταρχικά που να περιορίζουν το δικαίωμα σε βασικές ανάγκες των πολιτών. Ας τα καταργήσει ΟΛΑ τα μέτρα λοιπόν και ας μείνει να κατηγορεί τους πολίτες που φταίνε αυτοί για τη διάδοση της πανδημίας.
Αυτοί που κάνουν όλες τις δραστηριότητες που αναφέρεις είναι εμβολιασμένοι π.χ. τα γυμναστήρια δεν δέχονται ανεμβολίαστους ή κάνουν διαγνωστικούς ελέγχους, π.χ. για να πάνε σε ένα κέντρο αισθητικής και γι’ αυτό τους δίνεται η δυνατότητα από τα πρωτόκολλα του κράτους να κάνουν αυτές τις δραστηριότητες. Για ποιο λόγο φταίνε αυτοί που τις κάνουν;
Για τους ανεμβολίαστους (αλλά και τους εμβολιασμένους, γιατί τους βγάζεις αυτούς από τη συζήτηση;) που είναι διασωληνωμένοι αυτή τη στιγμή δεν έχουμε κανένα στοιχείο για το πού κόλλησαν. Μπορεί να κόλλησαν στο σχολείο, μπορεί στο κομμωτήριο, μπορεί στη δουλειά τους, μπορεί στα ΜΜΜ. Έχεις εσύ κάποια επίσημα στοιχεία που να δείχνουν με ακρίβεια;

Δεν είμαι κατά των μέτρων. Είμαι υπερ των αυστηρών μέτρων για ΟΛΟΥΣ σε ΟΛΟΥΣ τουσ τομείς και πρωτίστως τους μη αναγκαίους (ψυχαγωγία και κατανάλωση δηλαδή) και αυτούς που η δουλειά γίνεται ισοδύναμα με τηλεργασία. Αν δεν δω τίποτα από αυτά και δω μόνο κλειστά σχολεία, θα πω ό,τι είπα και πέρσι τον Μάρτιο: ότι η κυβέρηση επιλέγει την φτηνή λύση.

Η ελεύθερη ψυχαγωγία δίνει την αίσθηση ότι όλα βαίνουν καλώς και αυτό δεν καταλαβαίνω πώς συμβαδίζει με κλειστά σχολεία που είναι  μια ακραία κίνηση (όταν έχει δοκιμαστεί κι έχει τραβήξει σε μάκρος κι ενώ τα κρουσματα δεν έπεφταν). Μεταξύ εμβολιασμένων μπορεί να υπάρξει κάποια μετάδοση, ειδικά αν δεν έχει γίνει τρίτη δόση, ή για όσους έκαναν το μονοδοσικό (μεγάλο μέρος των νέων), και σε χώρους που δεν τηρούνται άλλα μέτρα όπως η μάσκα (γυμναστήρια, εστίαση). Οι ανεμβολίαστοι επίσης, έχουν κανονική κοινωνική ζωή, όσοι δε από αυτούς είναι αρνητές του ιού δεν προσέχουν  κιόλας.

Σην Ελλάδα δεν υπάρχει επιτήρηση και ιχνηλάτηση οπότε κανέις δεν ξέρει πού κόλλησε. Ίσως το μόνο μέρος που γίνεται  ιχνηλάτηση είναι το σχολείο..... Δεν νομίζω ότι κάνουν ιχνηλάτηση ή ενημερώνουν για κροσύματα οι εξωσχολικές δραστηριότητες που είναι ιδωτικές επιχειρήσεις κ θέλουν πελατεία, δεν κανουν ιχνηλάτηση μεγάλοι χώροι εργασίας με κακές συνθήκες, ο ΕΟΔΥ δεν προλαβαίνει να κάνει ιχνηλάτηση σε καμία επαφή για να διαπιστωθεί πόσοι κολλούν από τις ιδιωτικε΄ς συναναστροφες. Τα παιδιά που είναι μεγάλο ποσοστό των κροσυμάτων, εκτός από τα σχολεία πήγαιναν ελεύθερα και χωρίς κανένα μέτρο σε αθλητικε΄ς δραστηριότητες (χωρίς μάσκα), σε φροντιστήρια που αμφιβάλουμε αν οι ιδιώτες τηρούν τα μέτρα (σιγά μη διώχνουν τους πελάτες επειδή δεν φοράνε σωστά τη μάσκα), σε πάρτι, σε παιδότοπους.... Δεν βλέπω κανέναν να λέει να κλείσουν αυτά πρώτα για να μείνουν ανοιχτά τα σχολεία.

Από την ηλικία των διασωλνημώνενων προφανώς δεν είναι μαθξτἐς που κόλλσαν στο σχοπλείο, ίσως εκτός από την 16χρονη.

ΟΙ διασωληωμένοι εμβολιασμένοι δεν είναι ούτε 100 άτομα. καταλαβαίνουμε λοιπόν σε τι κατάσταση θα ήταν τα νσοομεία μας, αν είχαν εμβολιαστεί σχεδόν όλοι...


Αυτές οι λύσεις του να κερδίζουμε προσωρινά χρόνο μέχρι να γίνει ένα θαύμα, δεν αποδίδουν. εμένα δεν με νοιάζει να φυλάξω τον κ@λο μου μέχρι τον Φλεβάρη κ μετά πάλι να αναρψτιεμαι αν έχει κρουσμα το σχολείο. Γιατί έτσι κ αλλιώς αν δεν τελειώσει η ιστορία αυτή δεν πηγαίνω πουθενά αλλού και θα συνεχίσω να μην πηγαίνω, με ή χωρίς κλειστά σχολεία. Χρειάζεται μια ριζική λύση. Να ιεραρχήσουμε τι είναι πιο σημαντικό. Τα σχολεία σίγουρα δεν ειναο στον πάτο για να λέμε ότι είναι το μόνο που πρέπει να κλείσει κ κανεις από τους ειδικούς δεν λέει κατι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 02:54:06 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1192 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 03:04:48 μμ »
Δεν είμαι κατά των μέτρων. Είμαι υπερ των αυστηρών μέτρων για ΟΛΟΥΣ σε ΟΛΟΥΣ τουσ τομείς και πρωτίστως τους μη αναγκαίους (ψυχαγωγία και κατανάλωση δηλαδή) και αυτούς που η δουλειά γίνεται ισοδύναμα με τηλεργασία. Αν δεν δω τίποτα από αυτά και δω μόνο κλειστά σχολεία, θα πω ό,τι είπα και πέρσι τον Μάρτιο: ότι η κυβέρηση επιλέγει την φτηνή λύση.

Η ελεύθερη ψυχαγωγία δίνει την αίσθηση ότι όλα βαίνουν καλώς και αυτό δεν καταλαβαίνω πώς συμβαδίζει με κλειστά σχολεία που είναι  μια ακραία κίνηση (όταν έχει δοκιμαστεί κι έχει τραβήξει σε μάκρος κι ενώ τα κρουσματα δεν έπεφταν). Μεταξύ εμβολιασμένων μπορεί να υπάρξει κάποια μετάδοση, ειδικά αν δεν έχει γίνει τρίτη δόση, ή για όσους έκαναν το μονοδοσικό (μεγάλο μέρος των νέων), και σε χώρους που δεν τηρούνται άλλα μέτρα όπως η μάσκα (γυμναστήρια, εστίαση). Οι ανεμβολίαστοι επίσης, έχουν κανονική κοινωνική ζωή, όσοι δε από αυτούς είναι αρνητές του ιού δεν προσέχουν  κιόλας.

Σην Ελλάδα δεν υπάρχει επιτήρηση και ιχνηλάτηση οπότε κανέις δεν ξέρει πού κόλλησε. Ίσως το μόνο μέρος που γίνεται  ιχνηλάτηση είναι το σχολείο..... Δεν νομίζω ότι κάνουν ιχνηλάτηση ή ενημερώνουν για κροσύματα οι εξωσχολικές δραστηριότητες που είναι ιδωτικές επιχειρήσεις κ θέλουν πελατεία, δεν κανουν ιχνηλάτηση μεγάλοι χώροι εργασίας με κακές συνθήκες, ο ΕΟΔΥ δεν προλαβαίνει να κάνει ιχνηλάτηση σε καμία επαφή για να διαπιστωθεί πόσοι κολλούν από τις ιδιωτικε΄ς συναναστροφες. Τα παιδιά που είναι μεγάλο ποσοστό των κροσυμάτων, εκτός από τα σχολεία πήγαιναν ελεύθερα και χωρίς κανένα μέτρο σε αθλητικε΄ς δραστηριότητες (χωρίς μάσκα), σε φροντιστήρια που αμφιβάλουμε αν οι ιδιώτες τηρούν τα μέτρα (σιγά μη διώχνουν τους πελάτες επειδή δεν φοράνε σωστά τη μάσκα), σε πάρτι, σε παιδότοπους.... Δεν βλέπω κανέναν να λέει να κλείσουν αυτά πρώτα για να μείνουν ανοιχτά τα σχολεία.

Από την ηλικία των διασωλνημώνενων προφανώς δεν είναι μαθξτἐς που κόλλσαν στο σχοπλείο, ίσως εκτός από την 16χρονη.

ΟΙ διασωληωμένοι εμβολιασμένοι δεν είναι ούτε 100 άτομα. καταλαβαίνουμε λοιπόν σε τι κατάσταση θα ήταν τα νσοομεία μας, αν είχαν εμβολιαστεί σχεδόν όλοι...


Αυτές οι λύσεις του να κερδίζουμε προσωρινά χρόνο μέχρι να γίνει ένα θαύμα, δεν αποδίδουν. εμένα δεν με νοιάζει να φυλάξω τον κ@λο μου μέχρι τον Φλεβάρη κ μετά πάλι να αναρψτιεμαι αν έχει κρουσμα το σχολείο. Γιατί έτσι κ αλλιώς αν δεν τελειώσει η ιστορία αυτή δεν πηγαίνω πουθενά αλλού και θα συνεχίσω να μην πηγαίνω, με ή χωρίς κλειστά σχολεία. Χρειάζεται μια ριζική λύση. Να ιεραρχήσουμε τι είναι πιο σημαντικό. Τα σχολεία σίγουρα δεν ειναο στον πάτο για να λέμε ότι είναι το μόνο που πρέπει να κλείσει κ κανεις από τους ειδικούς δεν λέει κατι τέτοιο.
Οι ανεμβολίαστοι έχουν αποκλειστεί από σχεδόν όλες τις κοινωνικές δραστηριότητες. Μη συνεχίζουμε να κοροιδευομαστε. Είναι κρίμα.
Τα περισσότερα κρούσματα με όμικρον είναι εμβολιασμένοι οι οποίοι μεταδίδουν κανονικά και κολλάνε το ίδιο με τους ανεμβολίαστους. Αυτό ίσχυε και από την μετάλλαξη δέλτα. Οπότε και πάλι μη συνεχίζουμε την κοροϊδία.
Δε χρειάζεται να εμβολιαστούν όλοι για να μειωθούν οι διασωληνώσεις. Έπρεπε να εμβολιαστούν αυτοί που κινδυνεύουν. Το ποιοί κινδυνεύουν είναι πολύ εύκολο να το δει κανείς από ένα ημερήσιο δελτίο του εοδυ. Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορείς να εξαναγκάσεις κάποιον σε ιατρική πράξη με κίνδυνο για τη ζωή του, δες έκθεση Pfizer για αδειοδότηση προς FDA.
Παρόλο που η όμικρον αποτελεί μια μεγάλη ευκαιρία προς την ανοσία του πληθυσμού και την ενδημικότητα του ιού, κάποιοι συνεχίζουν τις απειλές και τους εκβιασμούς.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1193 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 03:15:54 μμ »
Ο μέσος όρος ηλικίας των κρουσμάτων έχει πέσει κ των θανάτων επίσης. Το ποιοι κινδυνεύουν είναι πολύ σχετικό.


Κ γι αυτό που λετε συνεχώς για τους χώρους που τηρούνται μέτρα. Σοβαρα τώρα; Σε ποσα καταστήματα σας ζητούν χαρτιά; Πόσες φορές μπαίνετε κάπου κ βλέπετε τον υπάλληλο να φοράει τη μάσκα εκείνη την ώρα; Τα ραπιντ στα φαρμακεία έχετε δει πώς γίνονται; παρωδια, έξω έξω στο ρουθούνι, από μη εξειδικευμένο προσωπικό. Και αν γίνονται… Έχουμε αποδείξεις ότι όλοι οι εργοδότες ελέγχουν τα τεστ των υπαλλήλων τους;

Οι ανεμβολιαστοι απ όσο ξέρω εξακολουθούν να εργάζονται, να παίρνουν ΜΜΜ και να συναντούν ελεύθερα όποιον θέλουν σε ιδιωτικό χώρο, χωρίς μάσκες προφανώς. Άρα εξακολουθούν να έχουν σοβαρότατες πιθανότητες να κολλήσουν, επομένως ας σταματήσει αυτή η κλάψα ότι δεν πηγαίνουν πουθενά και δεν κινδυνεύουν ή δεν θέτουν άλλους σε κίνδυνο. Όλοι αυτοί οι ανεμβολιαστοι στις ΜΕΘ, από το πουθενά κόλλησαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:06 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1194 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 03:42:07 μμ »
Πιστεύω πως από τη στιγμή που βγαίνουν άνθρωποι ειδικοί, που ξέρουν καλύτερα απ'τον καθένα μας τι συμβαίνει με την Όμικρον, τη μεταδοτικότητά της και το δείκτη θετικότητας & που μελετούν τα στοιχεία κι ετοιμάζουν μοντέλα και συνάμα είναι κι άνθρωποι σοβαροί, όλοι εμείς κι οι πολιτικοί πρέπει να σταματούμε και να τους ακούμε. Επιβάλλεται να συμμορφωνόμαστε σε όσα αυτοί γνωρίζουν και συστήνουν.
Έτσι  πρέπει να γίνει και με τα σχολεία και τώρα δε μιλάμε ούτε για τα σούπερ μάρκετς, ούτε για τα εμπορικά, ούτε για τα κομμωτήρια, ούτε για τα γυμναστήρια. Μιλάμε για τα σχολεία, με τις ιδιαιτερότες και τις δυσκολίες που έχουν. Αν λοιπόν, δεν εισακουστούν από το Υπουργείο οι γνώμες όσων τονίζουν την επιθετικότητα και την έξαρση της Όμικρον τώτα και το επόμενο διάστημα, θα ταλαιπωρηθούμε όλοι μας! Και τα σχολείο θα κλείσουν σε λίγες μέρες αναπόφευκτα & σπίτι θα καθίσουν παιδιά και γονείς (ως άρρωστοι, όμως). Είπαμε χρειάζεται ευθυκρισιά και αποφασιστικότητα. Μ'ένα rapidtest η κατάσταση δε σώζεται! Ήμαρτον!
 
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1195 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 03:45:07 μμ »
Ανοίγουν τα σχολεία στις 10/1 με τρία σελφ τεστ την εβδομάδα.
Ο Σαριγιαννης από εκεί που έλεγε κλείσιμο σχολείων, τώρα του κάνανε παρατήρηση από το υπουργείο και λέει ξεκάθαρα να ανοίξουν με περισσότερα τεστ. "Θα νοσησουμε όλοι και θα τελειώσουμε", είπε ο Σαριγιαννης.
http://fresh-education.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-10-%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 03:48:06 μμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1196 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 04:09:00 μμ »
Σε όλο αυτό που συμβαίνει η ΟΛΜΕ έχει τεράστια ευθύνη. Στις συνεχείς και χωρίς σκεψη ως προς τις τραγικές συνέπειες απειλές της περί webex από το σχολείο το υπουργείο απαντά εκδικητικά: "Δεν θέλετε τηλεκπαίδευση; Τότε τα σχολεία δεν θα κλείσουν ούτε και με 100.000 κρουσματα τη μέρα και όποιοι είναι να ζήσετε θα ζήσετε."

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1197 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 04:19:02 μμ »
Σε όλο αυτό που συμβαίνει η ΟΛΜΕ έχει τεράστια ευθύνη. Στις συνεχείς και χωρίς σκεψη ως προς τις τραγικές συνέπειες απειλές της περί webex από το σχολείο το υπουργείο απαντά εκδικητικά: "Δεν θέλετε τηλεκπαίδευση; Τότε τα σχολεία δεν θα κλείσουν ούτε και με 100.000 κρουσματα τη μέρα και όποιοι είναι να ζήσετε θα ζήσετε."

Οι συνάδελφοι που είναι υπέρ του ανοίγματος των σχολείων δεν έχουν θέσει ούτε ταβάνι στα κρούσματα.Το ότι η κυβέρνηση δεν λαμβάνει μέτρα ,σημαίνει ότι και εμείς πρέπει να οδηγηθούμε στον γκρεμό; Πρέπει να θέσουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο επειδή λειτουργούν τα σούπερ μάρκετ όπως λειτουργούν; Επειδή είναι ανοιχτά το λιανέμποριο και η εστίαση;Γίναμε πρόβατα και επίσημα λοιπόν. Μας ζητάνε να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ,να ακολουθούμε ό,τι μας λένε οι " ειδικοί" , να θυσιαστουμε για να μη χάσει ευρώ ο Κούλης.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1198 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 04:37:07 μμ »
Οι ειδικοί συνιστούν 1. να εμβολιαστούμε και 2. να περιοριστούν όλες οι δραστηριοτητες, οι επαφές και οι συναναστροφές. Εδώ βλέπω διαβάζουμε επιλεκτικά, κατά πώς βολεύει και συμφέρει τον καθέναν.

Υποθέτω εσείς όλοι που δεν θέλετε να γυρίσετε στη δουλειά σας (που είναι παροχή απολύτως αναγκαίας υπηρεσίας που δεν γίνεται ισότιμα εξαποστάσεως), επειδή φοβάστε πολύ όλον αυτόν τον καιρό, δεν επιστρέψατε στον τόπο καταγωγής σας αν δουλεύετε εκτός έδρας, δεν συναντηθήκατε με κανέναν εκτός των ατόμων που μένετε μαζί και δεν βγήκατε έξω πουθενά παρα μόνο για τα αναγκαία ψώνια.

Εγώ πάντως που δεν θα ήθελα να κλείσουν τα σχολεία χωρίς γενικό λοκντάουν, επειδή δεν θέλω να θέσω την οικογένειά μου σε κίνδυνο ή έστω να ταλαιπωρηθώ, όλα τα παραπάνω τα έκανα. Δεν ταξίδεψα κι ας έχω δυο χρόνια να δω την αδερφή μου, δεν ειδαμε κανέναν φίλο ούτε σε εξωτερικό χώρο, δεν βγήκαμε για καφέ ή φαγητό, δεν πηγαίνουμε στην παιδική χαρά. Φυσικά δεν θα νιώθω απόλυτα ασφαλής στο σχολείο, αλλά καμία σχέση με την εποχη που δεν ήμασταν εμβολιασμένοι. Για τον εαυτο μου μόνο την ταλαιπωρία φοβάμαι και τις ώρες μαθήματος που ενδεχομένως θα χάσω. Το ότι το παιδί θα μας φέρει κοβιντ στο σπίτι είτε με άνοιγμα στις 10 ΓΕνάρη είτε στις 10 Φλεβαρη είτε στις 10 Μάρτη είτε στις 10 Απρίλη, το θεωρώ πολύ πιθανό. Αλλά επειδή ξέρω ότι αν είναι να γίνει, θα γίνει, δεν εθελοτυφλώ περιμένοντας να μείνει το σχολείο 10 μέρες κλειστό και να κρούσματα να εξαφανιστούν χωρίς τη ληψη κανενός άλλου μέτρου και χωρίς τον περιορισμό της κινητικότητας και των λοιπών συνανστροφών.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1199 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 04:38:50 μμ »
Σε όλο αυτό που συμβαίνει η ΟΛΜΕ έχει τεράστια ευθύνη. Στις συνεχείς και χωρίς σκεψη ως προς τις τραγικές συνέπειες απειλές της περί webex από το σχολείο το υπουργείο απαντά εκδικητικά: "Δεν θέλετε τηλεκπαίδευση; Τότε τα σχολεία δεν θα κλείσουν ούτε και με 100.000 κρουσματα τη μέρα και όποιοι είναι να ζήσετε θα ζήσετε."

Η αλήθεια είναι ότι η ΟΛΜΕ έκανε τα πάντα για να μειώσει τη δουλειά και την προσπάθειά μας στην τηλεκπαίδευση. Ως συνήθως δηλαδή, ένα σοβαρό θέμα στο οποίο είχε λογικά επιχειρήματα να αντιτείνει, το έκανε τσίρκο και ψήφισμα 15μελους.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1200 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 05:11:27 μμ »

Υποθέτω εσείς όλοι που δεν θέλετε να γυρίσετε στη δουλειά σας (που είναι παροχή απολύτως αναγκαίας υπηρεσίας που δεν γίνεται ισότιμα εξαποστάσεως), επειδή φοβάστε πολύ όλον αυτόν τον καιρό, δεν επιστρέψατε στον τόπο καταγωγής σας αν δουλεύετε εκτός έδρας, δεν συναντηθήκατε με κανέναν εκτός των ατόμων που μένετε μαζί και δεν βγήκατε έξω πουθενά παρα μόνο για τα αναγκαία ψώνια.

Εγώ πάντως που δεν θα ήθελα να κλείσουν τα σχολεία χωρίς γενικό λοκντάουν, επειδή δεν θέλω να θέσω την οικογένειά μου σε κίνδυνο ή έστω να ταλαιπωρηθώ, όλα τα παραπάνω τα έκανα. Δεν ταξίδεψα κι ας έχω δυο χρόνια να δω την αδερφή μου, δεν ειδαμε κανέναν φίλο ούτε σε εξωτερικό χώρο, δεν βγήκαμε για καφέ ή φαγητό, δεν πηγαίνουμε στην παιδική χαρά. Φυσικά δεν θα νιώθω απόλυτα ασφαλής στο σχολείο, αλλά καμία σχέση με την εποχη που δεν ήμασταν εμβολιασμένοι. Για τον εαυτο μου μόνο την ταλαιπωρία φοβάμαι και τις ώρες μαθήματος που ενδεχομένως θα χάσω. Το ότι το παιδί θα μας φέρει κοβιντ στο σπίτι είτε με άνοιγμα στις 10 ΓΕνάρη είτε στις 10 Φλεβαρη είτε στις 10 Μάρτη είτε στις 10 Απρίλη, το θεωρώ πολύ πιθανό. Αλλά επειδή ξέρω ότι αν είναι να γίνει, θα γίνει, δεν εθελοτυφλώ περιμένοντας να μείνει το σχολείο 10 μέρες κλειστό και να κρούσματα να εξαφανιστούν χωρίς τη ληψη κανενός άλλου μέτρου και χωρίς τον περιορισμό της κινητικότητας και των λοιπών συνανστροφών.

Κι άλλοι κάναμε αυτά που περιγράφεις και με το παραπάνω. Γι αυτό και φοβόμαστε να επιστρέψουμε άλλωστε.
Προσωπικά, δεν έχω κοινωνική ζωή από την μέρα που ξεκίνησε η πανδημία αλλά ας μην αναλύσουμε τι έχει κάνει ο καθένας μας γιατί όλοι έχουμε θυσιάσει πράγματα, άλλοι περισσότερα άλλοι λιγότερα.
Το θέμα είναι ότι τα σχολεία είναι το μοναδικό μέρος στο οποίο δεν υπάρχουν μέτρα γιατι οι υφασμάτινες μάσκες φορεμένες στο πιγούνι και τα σελφ τεστ που δεν κάνουν οι μαθητές δεν είναι μέτρα.
Κι αντί η ΟΛΜΕ να διαμαρτύρεται για όλα αυτά, το μόνο που ξέρει να λέει είναι webex από το σχολείο.

Δυστυχώς κάποιοι μας έχουν σκάψει το λάκκο. Το θέμα είναι αν εμείς θα πέσουμε μέσα ή όχι. Έχουμε επιλογή άραγε;

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1201 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 05:12:25 μμ »
Ο μέσος όρος ηλικίας των κρουσμάτων έχει πέσει κ των θανάτων επίσης. Το ποιοι κινδυνεύουν είναι πολύ σχετικό.


Κ γι αυτό που λετε συνεχώς για τους χώρους που τηρούνται μέτρα. Σοβαρα τώρα; Σε ποσα καταστήματα σας ζητούν χαρτιά; Πόσες φορές μπαίνετε κάπου κ βλέπετε τον υπάλληλο να φοράει τη μάσκα εκείνη την ώρα; Τα ραπιντ στα φαρμακεία έχετε δει πώς γίνονται; παρωδια, έξω έξω στο ρουθούνι, από μη εξειδικευμένο προσωπικό. Και αν γίνονται… Έχουμε αποδείξεις ότι όλοι οι εργοδότες ελέγχουν τα τεστ των υπαλλήλων τους;

Οι ανεμβολιαστοι απ όσο ξέρω εξακολουθούν να εργάζονται, να παίρνουν ΜΜΜ και να συναντούν ελεύθερα όποιον θέλουν σε ιδιωτικό χώρο, χωρίς μάσκες προφανώς. Άρα εξακολουθούν να έχουν σοβαρότατες πιθανότητες να κολλήσουν, επομένως ας σταματήσει αυτή η κλάψα ότι δεν πηγαίνουν πουθενά και δεν κινδυνεύουν ή δεν θέτουν άλλους σε κίνδυνο. Όλοι αυτοί οι ανεμβολιαστοι στις ΜΕΘ, από το πουθενά κόλλησαν;
Τα κρούσματα δεν μας ενδιαφέρουν ηλικιακά. Μας ενδιαφέρουν οι θάνατοι, οι διασωληνωμενοι και οι νοσηλειες στα νοσοκομεία. Αυτά δεν έχουν αλλάξει και είναι τα ίδια περίπου. Καταγράφονται στο δελτίο τύπου του εοδυ.
Όπου και αν πήγα τώρα τις γιορτές μου ζήτησαν πιστοποιητικό και ταυτότητα. Δεν ρισκάρει ο άλλος να του κλείσουν το μαγαζί.
Τα κρούσματα αυτή την στιγμή κατά μεγάλη πλειοψηφία είναι εμβολιασμένοι που κινούνταν σε εσωτερικούς χώρους.
Το παραμύθι της κυβέρνησης για την πανδημία ανεμβολίαστων πρέπει να τελειώσει. Η αποτυχία των εμβολίων απέναντι στην όμικρον είναι πασιφανής.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1202 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 05:14:25 μμ »
Οι συνάδελφοι που είναι υπέρ του ανοίγματος των σχολείων δεν έχουν θέσει ούτε ταβάνι στα κρούσματα.Το ότι η κυβέρνηση δεν λαμβάνει μέτρα ,σημαίνει ότι και εμείς πρέπει να οδηγηθούμε στον γκρεμό; Πρέπει να θέσουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο επειδή λειτουργούν τα σούπερ μάρκετ όπως λειτουργούν; Επειδή είναι ανοιχτά το λιανέμποριο και η εστίαση;Γίναμε πρόβατα και επίσημα λοιπόν. Μας ζητάνε να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ,να ακολουθούμε ό,τι μας λένε οι " ειδικοί" , να θυσιαστουμε για να μη χάσει ευρώ ο Κούλης.

Έτσι μας βλέπουν από την αρχή.. Το θέμα είναι ότι κάτι πρέπει να κάνουμε για όλο αυτό και να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1203 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 06:20:47 μμ »
Τα κρούσματα δεν μας ενδιαφέρουν ηλικιακά. Μας ενδιαφέρουν οι θάνατοι, οι διασωληνωμενοι και οι νοσηλειες στα νοσοκομεία. Αυτά δεν έχουν αλλάξει και είναι τα ίδια περίπου. Καταγράφονται στο δελτίο τύπου του εοδυ.
Όπου και αν πήγα τώρα τις γιορτές μου ζήτησαν πιστοποιητικό και ταυτότητα. Δεν ρισκάρει ο άλλος να του κλείσουν το μαγαζί.
Τα κρούσματα αυτή την στιγμή κατά μεγάλη πλειοψηφία είναι εμβολιασμένοι που κινούνταν σε εσωτερικούς χώρους.
Το παραμύθι της κυβέρνησης για την πανδημία ανεμβολίαστων πρέπει να τελειώσει. Η αποτυχία των εμβολίων απέναντι στην όμικρον είναι πασιφανής.

Οι αριθμοί των θανάτων δείχνουν ότι δεν πεθαίνουν μόνο ηλικιωμένοι για να πεις έτσι απλα ότι αυτοί μόνο είναι αναγκαίο να εμβολιαστούν.

13% μόνο των διασωληνωμενων είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Είναι προφανές το ότι τα εμβόλια δεν έχουν αποτύχει. Δεν πέτυχαν στην αποτροπή μολύνσεων όσο θα θέλαμε αλλά αυτό είναι πρόβλημα μόνο για όποιον επαναπαύτηκε στην ανοσία των άλλων. Όχι για τους εμβολιασμένους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.