*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304028 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1302 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 12:48:13 πμ »
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως, ποιος έχει σοβαρό λόγο να θέλει κλειστά σχολεία;
Ο εμβολιασμενος γονέας με εμβολιασμενο παιδί, όχι και σιγουρ θα νιώσει μαλακας αν κλείσουν και με το δίκιο του.
Ο εμβολιασμενος με ανεμβολιαστο παιδί από επικογη, έχει αποδεχτεί το ρίσκο να κολλήσει το παιδί του κ να το περάσει σοβαρα, που είναι πολύ μικρό, κ γνωρίζει ότι ο ίδιος δεν θα κινδυνεύσει από κάτι παραπάνω από μια μικρή ταλαιπωρία.
Ο εμβολιασμενος με παιδί που δεν δικαιούται να εμβολιαστεί, γνωρίζει ότι δεν κινδυνεύει ο ίδιος να κολλήσει από το παιδί του σοβαρα και φοβάται μεν αλλά το παιδί του πιθανότατα δεν θα κινδυνεύσει. Αυτός αμφιταλαντεύεται (κι εγω ως γονέας μια ανησυχία την έχω φυσικά)
Ο αρνητής, προφανώς δεν θέλει κλειστά σχολεία γιατί δεν τον αφορά το θέμα
Ο ανεμβολιαστος που δεν είναι απόλυτα σιγουρος για το αν φοβάται τον ιό, μάλλον δεν καίγεται ιδιαίτερα να κλείσουν.
Μένει η κατηγορία αυτών που πιστεύουν στον ιό κ ισωσ φοβούνται κ λίγο αλλά διαφωνούν με όλα τα μέτρα γιατί είναι της κυβέρνησης, διαφωνούν με το εμβόλιο γιατί είναι της κυβέρνησης, οπότε ο,τι κι αν πει η κυβέρνηση θα θέλουν το αντίθετο.
χαχα τα πες όλα τέλεια,οι μόνοι που θέλουν κλειστα σχολεία είναι οι συνάδελφοι που μετακινούνται μακριά,για προφανή λόγο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:58 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1303 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 08:59:25 πμ »
Μπράβο στον Γιώργο Καραμέρο, που τώρα το πρωί στρίμωξε την υφυπουργό με τα ερωτήματά του!
Η Μακρή ήταν τραγική και μιλούσε συνεχώς για τα "όπλα"που έχουν στη διάθεσή τους και για τον ψυχολογικό παράγοντα, που επιβάλλει τα σχολεία να ανοίξουν (εν μέσω έκρηξης της Όμικρον!!!).
Ο Καραμέρος έκανε και μια πρόβλεψη: ότι δηλ. τελικά θα δοθεί μια εβδομάδα παράταση στο άνοιγμα των σχολείων. Οψόμεθα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1304 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 09:11:22 πμ »
Μα το λενε ανοιχτά πόσους μηνες
 Για ψυχολογικούς λόγους τα ανοιγουμε και τα κραταμε ανοιχτά. Όχι υγειονομικους.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1305 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 09:20:17 πμ »
Μα το λενε ανοιχτά πόσους μηνες
 Για ψυχολογικούς λόγους τα ανοιγουμε και τα κραταμε ανοιχτά. Όχι υγειονομικους.

Έλα με την καραμέλα! Ψυχολογικούς λόγους επικαλείσαι όταν είναι καιρό τα σχολεία κλειστά. Καθαρή δικαιολογία είναι. Δεν υπάρχουν λεφτά για άδειες, αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης, είμαι τριπλά εμβολιασμένος, έχω κλείσει εμβόλιο στα παιδιά μου αλλά μην τρελαθούμε! Η κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο μη κατάλληλη για άνοιγμα σχολείων όταν τόσα παιδιά νοσούν. Μάλλον είναι και επικίνδυνη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:58 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1306 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 09:21:34 πμ »
Έχω κάνει τρεις δόσεις εμβολίου όπως και όλο το περίβαλλον  μου και τηρώ τα μέτρα αυτοπροστασίας. Το παιδί μου είναι εμβολιασμένο σε τμήμα με 100% εμβολιασμό και καθόλου κρούσματα από την αρχή της χρονιάς. Οι οποίοι φόβοι μπορεί να έχω ( και έχω) υπερκαλύπτονται από τη ζημιά που βλέπω ότι έγινε από την μη φυσική παρουσία στο σχολείο. Σαν γονιός και εκπαιδευτικός θελω το παιδί μου να είναι στο σχολείο του.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1307 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 09:35:16 πμ »
Πέρα από το ψυχολογικό που δεν νομίζω ότι πλήττει ίδιο όλα τα παιδιά, δεν έχει λογική μια απολύτως αναγκαία υπηρεσία να παρέχεται επι μακρον εξαποστασεως όταν η κοινωνία είναι κατά τ άλλα ανοιχτή. Δεν συζητάμε τώρα για ανοιχτά σχολεία με λοκνταουν, που είναι λογικό να προβληματίζει. Δεν συζητάμε για επιδημία που κινδυνεύουν άμεσα τα παιδθα. Και δεν μιλάμε και για ασθένεια που δεν έχει ένα βασικό όπλο πρόληψης.

Οι χώρες που έκλεισαν δραστηριοτγτες τώρα, μην ξεχνάμε ότι κάποιες ούτε μάσκα δεν είχαν υποχρεωτική προηηηουνενως. Ήταν σε κατάσταση σχεδον πλήρους ελευθερίας κ πήραν μέτρα για να μην γίνει κάποιο τεράστιο κύμα που δεν το προλάβουν εξαιτίας ανετοιμότητας. Ακομα κ για σχολικές διακοπές να έκλεισαν πρόωρα, κ μα τις παρατείνουν κιόλας, έχουν πλάνο, παρατηρούν εισαγωγές κ διασωληνωσεις κ θα ανοίξουν σύντομα.

Εδώ το λενε εμμέσως: η κορύφωση έρχεται σε μια δυο βδομαδες κ αν κλείσουν τώρα τα σχολεία δεν θα μπορούν να ανοίξουν πάνω στο πικ. Άρα αν κλείσουν μιλάμε για μήνα κ βάλε. Υποθέτω ότι θέλουν να καθυστερήσουν την περίοδο κλεισίματος κ θα περιμένουν την κορύφωση ώστε όταν ανοίξουν να φαίνεται ότι η κατάσταση βελτιώνεται. Επίσης ίσως πιστεύουν πώς τα ήπια συμπτώματα της Ο θα δώσουν πλέον λιγότερη πίεση στα νοσοκομεία πράγμα βέβαια που δεν ισχύει για τους ανεμβολιαστους οπότε είναι πολύ επίφοβο.

Αυτή τη στιγμή παντωες με όποιον μιλήσεις, νοσεί ή έχει κάποιον στην οικογένεια (εμείς όχι αλλά στην Αθήνα δεν θα εκπλαγώ αν κολλήσουν οι συγγενείς μας). Οι τριπλό εμβολιασμένοι το πέρασαν σαν επίμονα ελαφρά συμπτώματα ενός κρυολογήματος κ το βρήκαν μετά από πολλά τεστ γιατί ήταν υποψιασμένοι. Άρα χαμηλό ιικο φορτίο κ ανώδυνη νοσηση. Μετά απ αυτό πιστεύω πώς ο κόσμος θα πάψει να φοβάται. Σωστό ή λάθος, δεν το γνωριζω, αλλά σίγουρα θα πάψει. Μέχρι τώρα μπορεί να είχαμε περισσότερο κάποιες ιστορίες τρόμου από γνωστούς που ηυαν υγιείς κ το πέρασαν βαριά ή τους άφησε κάτι. Τώρα όμως αν ακούς ότι όλοι δεν θα το είχαν υποψιαστεί αν δεν είχαν κάποιο κρουσμα στο περιβάλλον τους, λογικό είναι να αποδεχτείς την υπάρχουσα κατάσταση, της συμβίωσης, κ να εύχεσαι να μην έρθει άλλη μετάλλαξη. Επομένως δεν θεωρώ εφικτό σε βάθος χρόνου να επιβάλλεται οποιοσδήποτε περιορισμός πλην των ογκωδών συγκεντρώσεων κ της μάσκας.

Εγω για τον εαυτό μου σκέφτομαι πλέον το πρακτικό κομμάτι της φροντίδας της οικογένειας. Το παιδί έχει κολλήσει τόσα στο νηπιαγωγειο που αν είναι να έχει επιπλοκές θα έχει κ από ένα κρυολόγημα κ είναι αναπόφευκτο να κολλήσει είτε στις 10 Γενάρη είτε στις 10 Μαρτη… Ο άντρας μου έχει θέματα υγείας και καλό θα ήταν να μην κολλήσει, αλλά κι εκείνος δεν έχει εντονη άποψη για τα σχολεία. Σίγουρα φοβάται γιατί στο νησί η αναλογία κρουσμάτων πληθυσμού είναι χειρότερη από της θες/νίκης, θα ήθελε να καθυστερήσουμε μια βδομάδα αν είναι να κάνουν όλοι ραπιντ, αλλά δεν πετάει απ τη χαρά του για τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1308 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 10:14:15 πμ »
Έλα με την καραμέλα! Ψυχολογικούς λόγους επικαλείσαι όταν είναι καιρό τα σχολεία κλειστά. Καθαρή δικαιολογία είναι. Δεν υπάρχουν λεφτά για άδειες, αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης, είμαι τριπλά εμβολιασμένος, έχω κλείσει εμβόλιο στα παιδιά μου αλλά μην τρελαθούμε! Η κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο μη κατάλληλη για άνοιγμα σχολείων όταν τόσα παιδιά νοσούν. Μάλλον είναι και επικίνδυνη....
Μα το εχει πει και ο Άδωνις. Δεν υπάρχουν λεφτα για κλείσιμο και αναστολες. Μετα θα ξαναθελουμε μνημόνιο. Προφανώς δε σκεφτομαι υγειονομικα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1309 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 11:24:09 πμ »
Εγώ είμαι εμβολιασμένη, αλλά: βρίσκομαι σε σχολείο που για διάφορους λόγους δεν τηρούνται τα πρωτόκολλα και μακάρι αυτό να είναι το μοναδικό σχολείο στο οποίο δεν τηρείται σχεδόν τίποτα. Οι συνάδερφοι, εμβολιασμένοι μεν, κάποιοι όμως με σοβαρές παθήσεις για τις οποίες φέτος ξαφνικά δεν αποτελούν ευπαθή ομάδα. Εμβολιασμένοι μαθητές 3-4 στους 25 το πολύ.  Μαθητές που προσέρχονται όποτε θέλουν, έρχονται χωρίς σελφ τεστ, τους στέλνουμε στο γραφείο, πετάγονται για τυρόπιτα στο φούρνο και φέρνουν το σελφ τεστ. Άλλοι μαθητές που έχουν άδεια από τη διεύθυνση να μη φοράνε μάσκα και να μην φέρνουν σελφ τεστ (μη με ρωτάτε το γιατί, δεν ξέρω). Συνάδερφοι που δεν φοράνε μάσκες, και για τους οποίους έγιναν καταγγελίες. Πολύ φοβάμαι πως θα θρηνήσουμε με αυτά που συμβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1310 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 11:40:18 πμ »
Εγώ είμαι εμβολιασμένη, αλλά: βρίσκομαι σε σχολείο που για διάφορους λόγους δεν τηρούνται τα πρωτόκολλα και μακάρι αυτό να είναι το μοναδικό σχολείο στο οποίο δεν τηρείται σχεδόν τίποτα. Οι συνάδερφοι, εμβολιασμένοι μεν, κάποιοι όμως με σοβαρές παθήσεις για τις οποίες φέτος ξαφνικά δεν αποτελούν ευπαθή ομάδα. Εμβολιασμένοι μαθητές 3-4 στους 25 το πολύ.  Μαθητές που προσέρχονται όποτε θέλουν, έρχονται χωρίς σελφ τεστ, τους στέλνουμε στο γραφείο, πετάγονται για τυρόπιτα στο φούρνο και φέρνουν το σελφ τεστ. Άλλοι μαθητές που έχουν άδεια από τη διεύθυνση να μη φοράνε μάσκα και να μην φέρνουν σελφ τεστ (μη με ρωτάτε το γιατί, δεν ξέρω). Συνάδερφοι που δεν φοράνε μάσκες, και για τους οποίους έγιναν καταγγελίες. Πολύ φοβάμαι πως θα θρηνήσουμε με αυτά που συμβαίνουν.

Δυστυχώς κι εγώ σε ένα τέτοιο σχολείο βρίσκομαι και φοβάμαι πολύ πως τώρα η κατάσταση θα ξεφύγει εντελώς και οι συνέπειες θα είναι δραματικές.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1311 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:23:18 μμ »
Πρόταση για 3 selftest από ανεμβολίαστους μαθητές, θα γίνονται Κυριακή, Τρίτη, Πέμπτη (άρα θα επιδεικνύονται Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή), υποθέτω ότι κάτι ανάλογο αλλά με rapid test θα προταθεί για το ανεμβολίαστο προσωπικό των σχολείων:
https://www.esos.gr/arthra/76165/anoigma-sholeion-self-test-ana-dyo-imeres-oi-anemvoliastoi-mathites-egkataleipei-i
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι τα selftest γίνονται σωστά και από όλους τους υπόχρεους μαθητές, η στατιστική των κρουσμάτων του τελευταίου 10ημέρου υποδεικνύει την διενέργεια αντίστοιχων τεστ και από εμβολιασμένους μαθητές, εκπαιδευτικούς κλπ αντί της εισόδου τους στα σχολεία με τη λευκή επιταγή του όποιου πιστοποιητικού.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1312 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:31:34 μμ »
Ισχυρή σύσταση από την ΟΕΦΕ για εξ αποστάσεως μαθήματα αυτή τη βδομάδα:
https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1269344/oefe-systasi-gia-tilekpaideysi-sta-frontistiria-einai-mia-ektakti-synthiki
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1313 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:32:02 μμ »
Τι σελφ τεστ; Αφού λενε οτι την όμικρον δεν την ανιχνεύουν...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1314 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:36:20 μμ »
Τι σελφ τεστ; Αφού λενε οτι την όμικρον δεν την ανιχνεύουν...
Μια χαρά την ανιχνεύουν βγήκε θετικό το δικό μου χτες!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1315 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:46:24 μμ »
Εγώ είμαι εμβολιασμένη, αλλά: βρίσκομαι σε σχολείο που για διάφορους λόγους δεν τηρούνται τα πρωτόκολλα και μακάρι αυτό να είναι το μοναδικό σχολείο στο οποίο δεν τηρείται σχεδόν τίποτα. Οι συνάδερφοι, εμβολιασμένοι μεν, κάποιοι όμως με σοβαρές παθήσεις για τις οποίες φέτος ξαφνικά δεν αποτελούν ευπαθή ομάδα. Εμβολιασμένοι μαθητές 3-4 στους 25 το πολύ.  Μαθητές που προσέρχονται όποτε θέλουν, έρχονται χωρίς σελφ τεστ, τους στέλνουμε στο γραφείο, πετάγονται για τυρόπιτα στο φούρνο και φέρνουν το σελφ τεστ. Άλλοι μαθητές που έχουν άδεια από τη διεύθυνση να μη φοράνε μάσκα και να μην φέρνουν σελφ τεστ (μη με ρωτάτε το γιατί, δεν ξέρω). Συνάδερφοι που δεν φοράνε μάσκες, και για τους οποίους έγιναν καταγγελίες. Πολύ φοβάμαι πως θα θρηνήσουμε με αυτά που συμβαίνουν.
Σε παρά πολλούς τομείς σήμερα υπάρχουν εργαζόμενοι που και φοβούνται μην κολλήσουν και δεν τηρούνται τα μέτρα στον εργασιακό τους χωρο, αναγκάζονται όμως να πάνε για δουλειά για το μεροκάματο. Τα μέτρα προστασίας  που λαμβάνουν έχουν ως κριτήριο το όφελος που μπορεί να έχουν για την κοινωνία συνολικά , το τι βολεύει τον καθένα ατομικά δυστυχώς η ευτυχώς δεν λαμβάνεται υπόψιν γιατί αλλιως ούτε Σούπερ μάρκετ και τα φαρμακεία δεν θα ήταν ανοιχτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2022, 01:50:48 μμ από Pwpwpw »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.