*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303770 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1666 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 06:25:37 μμ »
Και το σελφ τεστ αρνητικο και το ραπιντ. Οπότε για σήμερα όλα καλά. Αλλά ο πονόλαιμος και το βάρος στο στήθος δε φεύγει.
Περαστικά σου.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:37 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1667 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 06:28:23 μμ »
Το πιο ενδιαφέρον νουμερο της σημερινής ημέρας είναι οι 7000 νοσησαντες καθηγητές. Τεράστιο νουμερο. Πολλοί από εμάς έκαναν ζωαρα μέσα στις γιορτές, τσάρκες, τσίπουροκαταστάσεις, κτλ. και μετά έμπαιναν εδώ και απαιτούσαν να μην ανοίξουν τα σχολεία εξαιτίας των παιδιων.

κι εσυ φωτεινε παντογνωστη που ξερεις πως κολλησε καποιος;;αποκλειεται απο συζυγο που δουλευε γιατι δεν παντρευονται ολοι συναδελφους ή απο συγγενεις που μπορει υποχρεωτικα να συναντησε πχ αν ειχε αρρωστο γονιο ή απο οπουδηποτε αλλου;;με τη μιση χωρα αρρωστη δεν ειναι και δυσκολο ξερεις ..εγω ξερω συναδελφο που κολλησε απο τον συζυγο της που δουλευε.ξερολες ολοι εδω μεσα...και πως γινεται οι περισσοτεροι απο τους ξερολες να ειναι εκτος ταξης...ενα περιεργο πραγμα

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1668 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 06:33:34 μμ »
κι εσυ φωτεινε παντογνωστη που ξερεις πως κολλησε καποιος;;αποκλειεται απο συζυγο που δουλευε γιατι δεν παντρευονται ολοι συναδελφους ή απο συγγενεις που μπορει υποχρεωτικα να συναντησε πχ αν ειχε αρρωστο γονιο ή απο οπουδηποτε αλλου;;με τη μιση χωρα αρρωστη δεν ειναι και δυσκολο ξερεις ..εγω ξερω συναδελφο που κολλησε απο τον συζυγο της που δουλευε.ξερολες ολοι εδω μεσα...και πως γινεται οι περισσοτεροι απο τους ξερολες να ειναι εκτος ταξης...ενα περιεργο πραγμα
Έτσι είναι..εμένα και τον άντρα μου μας κόλλησε ο γιός μου τελείως ασυμπτωματικός 19 χρονών εμβολιασμένος ενώ εμείς όχι.Ευτυχώς το περάσαμε πολύ ήπια.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1669 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:28:09 μμ »
https://fb.watch/as90D140Lv/

Κύριε εισαγγελέαααααααα ....ακούς;;;;;;;;
Σσσσσσσσσσσσ Ησυχία. Κοιμάται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:37 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1670 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:33:28 μμ »
κι εσυ φωτεινε παντογνωστη που ξερεις πως κολλησε καποιος;;αποκλειεται απο συζυγο που δουλευε γιατι δεν παντρευονται ολοι συναδελφους ή απο συγγενεις που μπορει υποχρεωτικα να συναντησε πχ αν ειχε αρρωστο γονιο ή απο οπουδηποτε αλλου;;με τη μιση χωρα αρρωστη δεν ειναι και δυσκολο ξερεις ..εγω ξερω συναδελφο που κολλησε απο τον συζυγο της που δουλευε.ξερολες ολοι εδω μεσα...και πως γινεται οι περισσοτεροι απο τους ξερολες να ειναι εκτος ταξης...ενα περιεργο πραγμα

Άνθρωπε μου καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; αυτό ακριβώς είπα. ότι ο κόσμος κολλαει οπουδήποτε. όχι μόνο στονσχολειο ούτε μόνο στη διασκέδαση. κι ανέφερα ακριβώς το παράδειγμα των συζύγων. Όπως όλος ο κόσμος, οι εκπαιδευτικοί κινδυνεύουν να κολλήσουν παντού όταν η κοινωνία λειτουργεί και γι αυτό δεν έχει λογική να περιμένουν ότι είναι μια ειδική κατηγορία ανθρώπων που χρήζουν ειδικής προστασίας, όταν όλοι οι άνθρωποι είναι εκτεθειμενοι από παντού.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1671 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:38:24 μμ »
Άνθρωπε μου καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; αυτό ακριβώς είπα. ότι ο κόσμος κολλαει οπουδήποτε. όχι μόνο στονσχολειο ούτε μόνο στη διασκέδαση. κι ανέφερα ακριβώς το παράδειγμα των συζύγων. Όπως όλος ο κόσμος, οι εκπαιδευτικοί κινδυνεύουν να κολλήσουν παντού όταν η κοινωνία λειτουργεί και γι αυτό δεν έχει λογική να περιμένουν ότι είναι μια ειδική κατηγορία ανθρώπων που χρήζουν ειδικής προστασίας, όταν όλοι οι άνθρωποι είναι εκτεθειμενοι από παντού.
Χωρίς να θέλω να γίνω δικηγόρος του συναδέλφου δεν απάντησε σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1672 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:40:24 μμ »
Άνθρωπε μου καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; αυτό ακριβώς είπα. ότι ο κόσμος κολλαει οπουδήποτε. όχι μόνο στονσχολειο ούτε μόνο στη διασκέδαση. κι ανέφερα ακριβώς το παράδειγμα των συζύγων. Όπως όλος ο κόσμος, οι εκπαιδευτικοί κινδυνεύουν να κολλήσουν παντού όταν η κοινωνία λειτουργεί και γι αυτό δεν έχει λογική να περιμένουν ότι είναι μια ειδική κατηγορία ανθρώπων που χρήζουν ειδικής προστασίας, όταν όλοι οι άνθρωποι είναι εκτεθειμενοι από παντού.

σε αλλον απαντουσα ανθρωπε μου...μετα σου κακογφανηκε οταν καπως σε ειχα χαερακτηρισει κι ειχες μιλησει για ηθος..ουτε ασχολουμαι ολη την ωρα μαζι σου...αντε ξεστραβωθειτε και μαθετε να διαβαζετε ..που θα μου πεις εμενα αν ξερω να διαβαζω..για να απευθυνεις τις ερωτησεις στον εαυτο σου..τυχερος ο αντρας σου ..βρηκε φωστηρα..που ειδες φωτεινος παντογνωστης και μυγιαστηκες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2022, 07:42:41 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1673 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:48:18 μμ »
https://fb.watch/as90D140Lv/

Κύριε εισαγγελέαααααααα ....ακούς;;;;;;;;
Σσσσσσσσσσσσ Ησυχία. Κοιμάται...
Μπήκα στον κόπο να δω το παραπάνω: ένας κύριος να κουνάει τα χείλια του και να ακούγεται η φωνή μιας κοπέλας.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1674 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:50:22 μμ »
Καλησπέρα σας. Κάνω σήμερα το self test, βγαίνει θετικό και είμαι ανεμβολίαστη.
Μπαίνω σε απομόνωση ή όχι; Δε διάβασα τι προβλέπεται σε τέτοια περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1675 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:53:19 μμ »
Αυτό λέμε. Ανοσία αγέλης δηλαδή. Όλοι εν δυνάμει κρούσματα.
Οκ, αλλά δεν έχεις συστημα υγειας να το στηρίξεις...
Και οι νεκροί σου είναι πολλοι αναλογικά με το πληθυσμο.
Κανεις δεν είναι υπέρ του καθολικου lockdown. Άλλο όμως κλείνω που είναι το ένα άκρο και άλλο ανοίγω χωρις προστασία που είναι το άλλο. Όλοι προσπαθουν να περιορισουν τον ιό. Ο ιδιωτικός τομέας κάνει τηλεργασία όπου είναι δυνατόν (πολλοι δουλευουν δυο χρόνια τώρα από το σπίτι) , τα νοσοκομεία ακόμα και για απλές εγχειρήσεις επιτρέπουν μόνο ένα συνοδο στον ασθενή και αυτόν με ραπιντ 48 ωρων (οχι επισκεπτήριο δηλαδή) , το υπόλοιπο Δημόσιο είναι στο 50% τηλεργασια κλπ. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές απλά κάνουν τεστ.
Και επιτέλους δεν υποστηρίζουμε να κλεισουμε.
ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ να γίνει ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ για λίγο.
Δουλειά είναι και αυτή με την οποία μάλιστα οι εκπαιδευτικοί απέκτησαν τεράστιο κυρος περυσι που μπήκαν στα σπίτια της κάθε οικογένειας και διαπιστώθηκε απ όλους ότι αυτοί οι άνθρωποι δουλευουν τελικά και μάλιστα πολυ καλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2022, 07:55:25 μμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1676 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 07:54:05 μμ »
Καλησπέρα σας. Κάνω σήμερα το self test, βγαίνει θετικό και είμαι ανεμβολίαστη.
Μπαίνω σε απομόνωση ή όχι; Δε διάβασα τι προβλέπεται σε τέτοια περίπτωση.
Θα κάνεις και rapid για να σε δηλώσουν θετική αλλά και μοριακό για να μπορέσεις να βγάλεις αργότερα το πιστοποιητικό νόσησης.Εγώ αυτά έκανα κι εγώ ανεμβολίαστη είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1677 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 08:00:34 μμ »
Και εννοείται δεν πας σχολείο το πρωί. Αν πήγες σήμερα ενημερώνεις άμεσα ώστε να είναι αύριο σε ετοιμότητα να κάνουν ραπιντ όλοι όσοι ήρθαν σε επαφή μαζί σου αν το δικό σου ραπιντ είναι θετικό.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1678 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 08:06:21 μμ »
https://fb.watch/as90D140Lv/

Κύριε εισαγγελέαααααααα ....ακούς;;;;;;;;
Σσσσσσσσσσσσ Ησυχία. Κοιμάται...
Όλοι μέσα στο κόλπο είναι. Προσωπικά είμαι υπέρ της λειτουργίας των σχολείων. Πάντοτε ήμουν. Σε καμιά περίπτωση δε γίνεται να μπαίνουμε σε μακροχρόνιες καραντίνες για μια νόσο που η θνητότητα για τους κάτω των 50 ετών είναι  πολύ κοντά στο 0% ενώ και στις μεγαλύτερες ηλικίες τα ποσοστά δε δικαιολογούν τέτοια μέτρα. Ειδικά η "Ο" δείχνει να είναι πολύ ήπια και δε δικαιολογείται τόσος φόβος. Σε όλες τις δουλειές υπάρχει ο κίνδυνος της μόλυνσης. Ναι κάποιοι άνθρωποι θα κινδυνέψουν ή και δυστυχώς θα πεθάνουν. Κάποιοι άνθρωποι πεθαίνουν και από τη γρίπη. Αλλά "απόλυτη ασφάλεια" δεν υπάρχει πουθενά. Δεν έχω κάνει καμία δόση εμβολίου και ούτε θα κάνω. Σιγά που θα μπω στο λούκι να εμβολιάζομαι κάθε 3 μήνες. Τι εμβόλια είναι αυτά; Πάντως όχι "θαυματουργά": Για το διάστημα Μάρτη 2020 με Φεβρουάρη 2021 (δηλαδή το 1ο έτος της "πανδημίας") ο αριθμός των θανάτων σε σχέση με άλλες χρονιές δε παρουσίασε κάποια αξιόλογη μεταβολή. Πρακτικά από όταν ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί αυξήθηκε κατακόρυφα και ο αριθμός των θανάτων. (https://www.iatronet.gr/article/105726/elstat-ayxhsh-thanaton-sthn-ellada-to-dekamhno-toy-2021). Ανάμεσα στα άλλα: 15χρονός από την Αρκαδία, υγιέστατος να πεθαίνει 2-3 μέρες μετά τον εμβολιασμό του (https://www.protothema.gr/greece/article/1161468/arkadia-se-klima-odunis-i-kideia-tou-15hronou-pou-pethane-duo-imeres-meta-ton-emvoliasmo-tou/), νεαροί μέσα σε καφετέρειες να πεθαίνουν από καρδιά (https://www.protothema.gr/greece/article/1198000/tragodia-stin-karditsa-me-aifnidio-thanato-18hronou-foititi-katerreuse-mesa-se-kafeteria/ και https://www.iefimerida.gr/ellada/aitoloakarnania-pethane-27hronos-eno-epine-kafe), ένα πολύ μεγάλο πλήθος αθλητών να παρουσιάζει πρόβλημα με την καρδιά του κτλ κτλ. Ξέρουμε "σύμπτωση σύμπτωση".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2022, 08:26:17 μμ από Aiantas91 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1679 στις: Ιανουάριος 10, 2022, 08:11:32 μμ »
Θα κάνεις και rapid για να σε δηλώσουν θετική αλλά και μοριακό για να μπορέσεις να βγάλεις αργότερα το πιστοποιητικό νόσησης.Εγώ αυτά έκανα κι εγώ ανεμβολίαστη είμαι.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.