*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303579 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1946 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:28:00 μμ »
Ποια τηλεργασία και τηλεκπαίδευση αύριο;
Εδώ αναβάλλονται μέχρι και οι εμβολιασμοί αύριο ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:01 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1947 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:33:47 μμ »
Και στους γονείς που περιμένουν το μάθημα τι θα πεις; Ότι φέτος δεν μπορείς; Καθαρα από περιέργεια ρωτάω. Γιατί εγω θα ένιωθα άσχημα να εκτεθώ ως εργαζόμενος που δεν έχει δώσει ποτέ αφορμή για να τον κατηγορήσουν για φυγοπονία,  μόνο κ μόνο για να κάνω αντιπολίτευση στην υπουργό, ενώ ο άμεσος αποδέκτης της ενέργειας μου δεν φέρει καμία ευθύνη για το θέμα.
Καταλαβαίνω ότι σ ένα σχολείο από τις 6-7 ώρες του τμήματος ίσως 1-2 την ημέρα να μην γίνουν για κάποιον τέτοιο τεχνικό λόγο και δεν θα μ ένοιαζε αν ένας συνάδελφος είχε θέμα κ δεν έκανε. Και φυσικά εκνευρίστηκα με τον διευθυντή μας που είπε σε όποιον είχε προβλήματα, να χρεωθεί άδεια, αν δεν ήθελε να πάρει απ το σχολείο (δεν ήθελε=δεν έβγαινε σε παγωμένους δρόμους). Προφανώς είναι με το μέρος των συναδέλφων κ όχι της διοίκησης ή του υπουργείου, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να αφήνω τους μαθητες μου κ να εκτίθεμαι κ εγω. Στην ανάγκη δλδ θα έλεγα δεν μπορώ ζωντανό μάθημα, κάνω ασύγχρονη, στείλτε ασκήσεις κ θα διορθώσω. Εν μέρει έτσι έκανα σήμερα που κάναμε τρία άτομα στο ίδιο σπίτι κ το ένα μάλιστα νηπιο που ήθελε βοήθεια. Δεν παραδίδαμε 40λεπτο. Βάζαμε τα παιδιά μέσα, δίναμε την άσκηση κ απαντούσαμε σε απορίες. Αλλά να επικαλεστώ ότι δεν μπορώ κ να μην κάνω ούτε αυτό το λίγο, δεν θα το έκανα. Είχα προνοήσει από την Παρασκευή που το υποψιαζόμουνα κ είχα ενημερώσει τα παιδιά ότι θα γίνει έτσι.

Ο διευθυντής τι σου είπε;
Όχι, δε νιώθω άσχημα, γιατί και οι γονείς αν δεν τους δώσει ο εργοδότης τους τα μέσα, ούτε αυτοί θα εργαστούν. Μόνο το κινητό έχω αυτή την περίοδο το οποίο λόγω έλλειψης μνήμης δεν μπορεί να υποστηρίξει το Webex. Ζήτησα έστω ένα τάμπλετ αλλά ήδη από χτες δε θα μπορούσα να πάω να το πάρω. Για τη σύνδεση δε θα έκανα λογο. Επίσης εδώ και ώρα δεν έχω ρεύμα. Αυτό που μπορώ να κάνω και κάνω είναι ασύγχρονα να ανεβάζω υλικό και ασκήσεις.
Υ.Γ. Ούτε κι εγώ δίνω δικαιώματα να με πουν φυγόπονη, το αντίθετο μάλιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2022, 08:36:56 μμ από English »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1948 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:38:10 μμ »
Όχι, δε νιώθω άσχημα, γιατί και οι γονείς αν δεν τους δώσει ο εργοδότης τους τα μέσα, ούτε αυτοί θα εργαστούν. Μόνο το κινητό έχω αυτή την περίοδο το οποίο λόγω έλλειψης μνήμης δεν μπορεί να υποστηρίξει το Webex. Ζήτησα έστω ένα τάμπλετ αλλά ήδη από χτες δε θα μπορούσα να πάω να το πάρω. Επίσης εδώ και ώρα δεν έχω ρεύμα. Αυτό που μπορώ να κάνω και κάνω είναι ασύγχρονα να ανεβάζω υλικό και ασκήσεις.

Ενταξει αυτό που λες είναι διαφορετικό. Εχεις αντικειμενικό θέμα. Δεν είναι ότι μπορείς και επιλέγεις να μην κανεις.

Δεν νομίζω ότι είναι αυτονόητο για υπαλλήλους ιδιωτικού τομέα ότι αν αρνηθούν να εργαστούν θα τους δώσουν συσκευή. Μάλλον πόδι θα τους δώσουν οπότε δεν περιμενω να κατανοήσει κανείς γιατί ένας εκπαιδευτικός αρνείται να κάνει τη διυλεια του ενώ μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1949 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:41:44 μμ »
Ενταξει αυτό που λες είναι διαφορετικό. Εχεις αντικειμενικό θέμα. Δεν είναι ότι μπορείς και επιλέγεις να μην κανεις.

Δεν νομίζω ότι είναι αυτονόητο για υπαλλήλους ιδιωτικού τομέα ότι αν αρνηθούν να εργαστούν θα τους δώσουν συσκευή. Μάλλον πόδι θα τους δώσουν οπότε δεν περιμενω να κατανοήσει κανείς γιατί ένας εκπαιδευτικός αρνείται να κάνει τη διυλεια του ενώ μπορεί.
Όχι, φέτος και να είχα συσκευή, δε θα τη χρησιμοποιούσα. Το έκανα πέρσι και είδα πόσο αναγνωρίστηκε.
Όσους εργαζόμενους ξέρω στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα που είναι σε τηλεργασία, έχουν λάβει υπολογιστή κτλ. από τη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:01 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1950 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:48:44 μμ »
Ούτε τηλεκπαιδευση αύριο
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1951 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:03:39 μμ »
Ούτε τηλεκπαιδευση αύριο

Ναι… απίστευτο. Ξεπέρασαν τον εαυτό τους κ τις αναστολές τους σ αυτό. Απορώ πώς έγινε.
Αναρψτιεμαι αν ο διευθυντής μας θα μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1952 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:18:38 μμ »
Το ανακοίνωσε επίσημα το Παιδείας
https://www.minedu.gov.gr/news/51226-24-01-22-nea-anakoinosi-tou-gg-a-thmias-v-thmias-kai-eidikis-agogis-kai-ekpaidefsis-al-koptsi-gia-tin-tilekpaidefsi
τονίζοντας φυσικά ότι ισχύει μόνο για τις περιοχές που βρίσκονται σε καθεστώς αργίας. Μην πάρουμε και πολύ αέρα...

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1953 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:22:22 μμ »
Ίσως και να αναγκάστηκαν να το κάνουν, βλέποντας ότι πολλοί από εμάς αρνηθήκαμε να μπούμε και αποφάσισαν να αποφύγουν και το αυριανό φιάσκο.
Εδώ το σχετικό δημοσίευμα για την αυριανή αργία.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1954 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:28:40 μμ »
Ίσως και να αναγκάστηκαν να το κάνουν, βλέποντας ότι πολλοί από εμάς αρνηθήκαμε να μπούμε και αποφάσισαν να αποφύγουν και το αυριανό φιάσκο.
Εδώ το σχετικό δημοσίευμα για την αυριανή αργία.

Έχουμε κάποια ένδειξη του πόσοι δεν μπήκαν;
Δεν νομίζω πάντως ότι έχει σχέση. Μια χαρά εναντίον μας θα το χρησιμοποιούσαν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1955 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:48:41 μμ »
Καλά μας δουλεύουν;;; Γενική αργία και μετά το παίρνουν πίσω; Και εγώ που είδα ειδήσεις και έπεσα για ύπνο πώς θα το ξέρω το πρωί;; Το πιτσιρίκι που έπεσε με το δεξί πλευρό για ύπνο νομίζοντας ότι δεν έχει μάθημα ποιος θα το ξυπνήσει το πρωί; Ο σύζυγος που γύρισε παγωμένος (κουριερ) θεωρώντας ότι αύριο δεν δουλεύει μέχρι τι ώρα έπρεπε να έχει το νου του μην τυχόν και κάποιος πάρει πίσω την "γενική" αργία;
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1956 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 10:16:32 μμ »
Καλά μας δουλεύουν;;; Γενική αργία και μετά το παίρνουν πίσω; Και εγώ που είδα ειδήσεις και έπεσα για ύπνο πώς θα το ξέρω το πρωί;; Το πιτσιρίκι που έπεσε με το δεξί πλευρό για ύπνο νομίζοντας ότι δεν έχει μάθημα ποιος θα το ξυπνήσει το πρωί; Ο σύζυγος που γύρισε παγωμένος (κουριερ) θεωρώντας ότι αύριο δεν δουλεύει μέχρι τι ώρα έπρεπε να έχει το νου του μην τυχόν και κάποιος πάρει πίσω την "γενική" αργία;

Τι εννοείς; Δρν πήραν τπτ πίσω. Αντιθετα έκλεισαν και την τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1957 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 10:22:23 μμ »
Μπέρδεμα μεγάλο. Τελικά ήρθε μνμ από το σχολείο ότι στις περιοχές όπου τα σχολεία είναι κλειστά (και όχι μόνο όπου κυρηχτηκε γενική αργία) Δεν θα γίνει τηλεκπαίδευση. Ωστόσο αυτό με την γενική αργία... Τελικά δεν είναι γενική αφού εννοηθηκε ότι αφορά όλη την χώρα αλλά τελικά δεν αφορά συγκεκριμένες περιοχές.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1958 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 10:24:08 μμ »
Τι εννοείς; Δρν πήραν τπτ πίσω. Αντιθετα έκλεισαν και την τηλεκπαίδευση.

Η γενικη αργια ειναι για 5-6 περθοχες.
Αλλα επειδη σεν μπορουν να βγαλουν μια σωστη ανακοινωση, αρχιξα εννοησαν ολη τη χωρα και μετα τα μαζεψαν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1959 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 10:24:49 μμ »
Μπέρδεμα μεγάλο. Τελικά ήρθε μνμ από το σχολείο ότι στις περιοχές όπου τα σχολεία είναι κλειστά (και όχι μόνο όπου κυρηχτηκε γενική αργία) Δεν θα γίνει τηλεκπαίδευση. Ωστόσο αυτό με την γενική αργία... Τελικά δεν είναι γενική αφού εννοηθηκε ότι αφορά όλη την χώρα αλλά τελικά δεν αφορά συγκεκριμένες περιοχές.

Α αυτό εννοείς; Δεν το είχα σκεφτεί ότι το γενική αργία θα ερμηνευόταν ότι αφορά όλη τη χώρα..Το γενική εγω το εξέλαβα ότι αφορά τις δραστηριότητες, όχι τις περιοχές. Κ αρχικά μάλιστα είχα υποθέσει ότι είναι για την Αττική μόνο που ειναο όλες οι υπηρεσίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.