*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;  (Αναγνώστηκε 7548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:21:35 μμ »
να προσθέσω στα παραπάνω, που δεν τα γνωρίζω ιδιαίτερα – εννοώ τα των ΕΠΑΛ, ότι κατά την προσωπική μου άποψη ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς μας είναι η «διαχείριση της τάξης» και όταν λέω μεγάλο εννοώ άνετα 50% ή και παραπάνω

διαχείριση τάξης δεν διδάσκεται επί της ουσίας πουθενά, αποκτάται ή κατακτάται σε κάποιο βαθμό με την εμπειρία, δηλαδή και μέσα από τα λάθη,

δεν είναι λίγα τα περιστατικά εκπαιδευτικών που βγήκαν με κλάματα από την τάξη ή κρατήθηκαν μέχρι να γυρίσουν σπίτι και μιλάω για «κανονικά» σχολεία δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:31:58 μμ »
Ναι, ισχύουν όσα λέει ο ernie.
Με κλάματα θα βγει ο εκπαιδευτικός από την τάξη, όμως, αν η διεύθυνση είναι κουκουρούκου και είναι διεύθυνση μόνο για το επίδομα. Αν η διεύθυνση ενός σχολείου έχει κύρος, δεν παίζει κάτι τέτοιο. Έχω παράδειγμα συστεγαζόμενων σχολείων σε κακόφημη γειτονιά. Στο Γυμνάσιο με άπειρη διευθύντρια χαμός! Ενώ το Λύκειο με έμπειρη και σοβαρή διευθύντρια κολλέγιο!!! Και γενικώς όπου βλέπεις αξιοπρεπείς διευθυντές, περνάς πιο ήσυχα. Σε σχολεία με μαθητοπατέρες διευθυντές, περνάς άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος dimi94

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70 Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:57:24 μμ »
να προσθέσω στα παραπάνω, που δεν τα γνωρίζω ιδιαίτερα – εννοώ τα των ΕΠΑΛ, ότι κατά την προσωπική μου άποψη ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς μας είναι η «διαχείριση της τάξης» και όταν λέω μεγάλο εννοώ άνετα 50% ή και παραπάνω

διαχείριση τάξης δεν διδάσκεται επί της ουσίας πουθενά, αποκτάται ή κατακτάται σε κάποιο βαθμό με την εμπειρία, δηλαδή και μέσα από τα λάθη,

δεν είναι λίγα τα περιστατικά εκπαιδευτικών που βγήκαν με κλάματα από την τάξη ή κρατήθηκαν μέχρι να γυρίσουν σπίτι και μιλάω για «κανονικά» σχολεία δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια
Και κυρίως ότι η θεωρία των σπουδών από τη πράξη και τον αέναο, καθημερινό αγώνα των εκπαιδευτικών στην τάξη, απέχει παρασάγγης.
Δεν έχουν καμία σχέση κάποιες "¨μπαρούφες" καθηγητών διαφόρων  παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ με αυτά που πραγματικά διαδραματίζονται  τα τελευταία χρόνια στα σχολεία, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας.
Αυτά και για τους νεώτερους αλλά και για να τα ξαναθυμόμαστε οι πιο παλιοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:00:26 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 02:33:05 μμ »
Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ άσχημα στα σχολεία πια.Οι περισσότεροι διευθυντές μάλλον συντελούν στη δημιουργία ή στην όξυνση των προβλημάτων παρά στην επίλυση τους.Το επίπεδο των μαθητών είναι όλο και πιο χαμηλό , η διδακτέα ύλη, η Τράπεζα Θεμάτων και τα προγράμματα σπουδών απευθύνονται σε μαθητές.....άλλου πλανήτη!Η συμπεριφορά των μαθητών είναι πραγματικά προβληματική...Είναι τόσα πολλά τα παιδιά που έρχονται στο σχολείο για να ξεσπάσουν το θυμό που έχουν μέσα τους .Το σχολείο έχει μετατραπεί σε χώρο αντιπαράθεσης μαθητών , γονιών και καθηγητών.Ξεκίνησε αυτό τα χρόνια της οικονομικής κρίσης και τώρα κορυφώθηκε!Κι όσον αφορά στα Επαλ , δυστυχώς είναι αλήθεια όσα ειπώθηκαν.Η δουλειά μας είναι πολύ ωραία αν οι συνθήκες είναι καλές.Διαφορετικά όχι μόνο δεν σου προσφέρει καμία χαρά αλλά μπορεί να γίνει βασανιστική....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 03:13:28 μμ »
Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας. Από ό,τι καταλαβαίνω οι περισσότεροι εστιάζουν στη δυσκολία στη διαχείριση της τάξης και στη δουλειά μέσα σε αυτήν. Τουλάχιστον όμως για μένα μέσα  από την εμπειρία μου από τα ΙΕΚ, τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και την πρακτική στα ΕΠΑΛ μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ η τάξη είναι το καλύτερο κομμάτι χωρίς να μου έχουν λείψει φυσικά οι αποτυχίες και τα λάθη. Μάλιστα πέρυσι με τη διαδικτυακή λειτουργία των ΙΕΚ με στενοχωρούσε που δεν έβλεπα τους σπουδαστές. Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η τάξη στα ΕΠΑΛ από ότι στα ΙΕΚ; Ίσως κάποιος που έχει εργαστεί και στα δύο να μπορεί να μας απαντήσει. Παραδέχομαι βέβαια ότι μία τετράωρη στρωτή διδασκαλία είναι πολύ πιο κουραστική από ένα τετράωρο στρωτής εργασίας στο νοσοκομείο.
Έχω ακούσει ότι οι τομείς υγείας των ΕΠΑΛ της περιοχής μου κατέγραψαν πολλές επιτυχίες στις πανελλαδικές και όσα παιδιά έχω συναντήσει στα ΙΕΚ που έχουν βγάλει ΕΠΑΛ μου έχουν κάνει καλή εντύπωση.
Να είμαι ειλικρινής πιο πολύ με ανησυχεί το κομμάτι των εξωδιδακτικών αρμοδιοτήτων αλλά και της προετοιμασίας καθώς οι ειδικότητες των κοντινών ΕΠΑΛ είναι αρκετά μακριά από το βασικό μου αντικείμενο.
Βέβαια οι απαντήσεις σας με έχουν προβληματίσει αρκετά...

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 03:18:36 μμ »
Συμφωνώ μαζί σας.
Από την πείρα μου έχω καταλήξει ότι οι διευθυντές ευθύνονται. Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Αν ο διευθυντής δίνει σταθερή αυστηρή γραμμή σε όλο τον σύλλογο για τη συμπεριφορά των μαθητών μέσα στην τάξη κι στο προαύλιο τότε οι μαθητές καταλαβαίνουν τα όρια ποια είναι του σχολείου και μαζεύονται. Αν τα περνούν πρέπει να υπάρχουν άμεσα συνέπειες που να εφαρμόζονται στην πράξη από διευθυντή.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι οι διευθυντές που δεν θέτουν και δεν τηρούν  τα όρια στη συμπεριφορά των μαθητών, είναι αυτοί που θα αξιολογήσουν τους καθηγητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 03:20:59 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 03:27:20 μμ »
Είμαι αναπληρωτρια νηπιαγωγος και αυτό το διάστημα έχω άδεια λόγω εγκυμοσύνης.Εχω σχετικά καλή θέση 1000+ στους εκκαθαρισμενους αλλά λίγες πιθανότητες για διορισμό (όταν και αν γίνουν), έχουμε πολλά κενά και δεν δίνουν οργανικές. Τι σημαίνει αυτό; Ανασφάλεια, να περιμένεις μνμ βραδιάτικα από το υπουργείο για τοποθέτηση και ανακατατάξεις στους πίνακες.
Μου αρέσει το νηπιαγωγείο αλλα θεωρώ δύσκολο να έχω 25 παιδιά, πολλά με δυσκολίες και χωρίς διάγνωση, έλλειψη παράλληλης κ.α. Αυτά τα διαχειρίζομαι μια χαρά, έχω υπομονή και λατρεύω την τάξη. οι γονείς είναι περισσότερο παρεμβατικοι σε σχέση με παλιότερα.
Το επάγγελμα μας είναι υποβαθμισμένο, νομίζουν πως με ένα μαγικό ραβδί θα αλλάξουν όλα.
Την μεγαλύτερη ματαίωση την βιώνω από συναδελφισσες και υπουργείο. Έχω ακούσει διάφορα σχολεία π.χ. γιατί δήλωσα αυτό το σχολείο ενώ  θα έπαιρνα άδεια εγκυμοσύνης, κριτική για τον τρόπο δουλειάς μου, ζήλεια για τις σχέσεις μου με γονείς.Το υπουργείο μας θεωρεί αναλωσιμους, οι αναπληρωτές έχουμε κυρίως υποχρεώσεις αλλα λίγα δικαιώματα. Δεν διορίζει μόνιμους, δεν καλύπτει όλα τα κενά.
Οι δυσκολίες εί ναι πολλές αλλά προσωπικά τα ξεχνάω όλα όταν βλέπω τα παιδικά ματάκια!!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 04:12:57 μμ »
Δεν έχω εργαστεί μέχρι στιγμής καθόλου σε ΕΠΑΛ αλλά μόνο στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και στα ΙΕΚ.

Συγνώμη, δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία στο υπουργείο παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 05:19:52 μμ »
Συγνώμη, δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία στο υπουργείο παιδείας;

Δυστυχώς όχι...

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 06:14:18 μμ »
Και γενικώς όπου βλέπεις αξιοπρεπείς διευθυντές, περνάς πιο ήσυχα. Σε σχολεία με μαθητοπατέρες διευθυντές, περνάς άσχημα.

όπως τα λες!! Συμφωνώ απόλυτα! Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 06:41:22 μμ »
Δυστυχώς όχι...

Εγώ πάλι θα σου έλεγα , ευτυχώς όχι...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 07:07:52 μμ »
Συμφωνώ μαζί σας.
Από την πείρα μου έχω καταλήξει ότι οι διευθυντές ευθύνονται. Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Αν ο διευθυντής δίνει σταθερή αυστηρή γραμμή σε όλο τον σύλλογο για τη συμπεριφορά των μαθητών μέσα στην τάξη κι στο προαύλιο τότε οι μαθητές καταλαβαίνουν τα όρια ποια είναι του σχολείου και μαζεύονται. Αν τα περνούν πρέπει να υπάρχουν άμεσα συνέπειες που να εφαρμόζονται στην πράξη από διευθυντή.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι οι διευθυντές που δεν θέτουν και δεν τηρούν  τα όρια στη συμπεριφορά των μαθητών, είναι αυτοί που θα αξιολογήσουν τους καθηγητές.

+++
Ισχύει για όλα τα σχολεία και όχι μόνο για τα ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 07:57:30 μμ »
Έχεις διοριστεί στον τόπο που επιθυμείς; Τα μαθήματα που θα κάνεις είναι μόνο ειδικότητας (υποθέτω φαρμακοποιών; δεν ξέρω σε ποια ειδικότητα θα μπορείς να διδάσκεις) ή θα κάνεις και γενικής παιδείας; Θα μπορείς να συμπληρώνεις ωράριο σε ένα σχολείο; Υπάρχουν οργανικές στην ειδικότητά σου στην περιοχή ή θα είσαι για πολλά χρόνια στην διάθεση; Μάθε πληροφορίες για τα ΕΠΑΛ της περιοχής που διορίστηκες. Τι κλίμα επικρατεί. Ας μην εθελοτυφλούμε. Όχι δεν είναι "όπως όλοι οι μαθητές" οι μαθητές του ΕΠΑΛ, όχι στο ίδιο ποσοστό. Εάν στα γενικά έχεις 1-2 περιπτώσεις παιδιών από διαλυμένα σπίτια, στο ΕΠΑΛ έχεις 5-6. Και όταν λέω διαλυμένα, δεν εννοώ διαζύγια. Εννοώ φυλακές, ναρκωτικά, πορνεία, κακοποίηση, αδιαφορία. Ανάλογα την περιοχή του ΕΠΑΛ αυτά τα φαινόμενα είναι πιο έντονα ή πιο ήπια. Τα παιδιά που πηγαίνουν παραϊατρικές ειδικότητες όμως, επειδή είναι πιο "δύσκολες", είναι γενικά σε καλύτερη "κατάσταση" από άλλα που πηγαίνουν μηχανολόγοι πχ. Επίσης, περισσότερα κορίτσια έναντι αγοριών (ποσοστιαία παίζει ρόλο στην παραβατικότητα). Να ξέρεις πάντως, ότι οι ώρες δουλειάς το πρωί είναι μεν αρκετά λιγότερες, αλλά είναι πολύ πιο εξαντλητικές. 4 ώρες μαθήματος μπορούν να σε κάνουν να γυρίσεις σπίτι σου πτώμα από την ένταση, την συνεχή εγρήγορση και τον θόρυβο. Επίσης, υπολόγισε ότι θα έχεις και το απόγευμα δουλειά για να προετοιμάσεις το μάθημά σου, 2-3 ώρες τουλάχιστον καθημερινά τα πρώτα χρόνια. Ανάλογα το πόσα διαφορετικά μαθήματα έχεις και το πόσο συχνά αλλάζει η ύλη και τα βιβλία, θα εξαρτηθεί για πόσο καιρό θα έχεις ανάλογο φόρτο τα απογεύματα. Για να φανταστείς λίγο πως είναι η τάξη, φαντάσου να έχεις καμιά 15αριά άτομα ταυτόχρονα μέσα στο φαρμακείο σου και να προσπαθείς να τους εξυπηρετήσεις όλους ταυτόχρονα. Αναλογίσου για πόση ώρα κάθε μέρα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο και με ποιόν τρόπο θα μπορούσες να το κάνεις, και θα πάρεις ίσως μία ιδέα για το εάν θα αντέχεις την πίεση. Τονίζω λίγο το θέμα της πίεσης στο μάθημα, γιατί πολλοί μη-εκπαιδευτικοί δυσκολεύονται πολύ να αντιληφθούν ότι οι περισσότερες ώρες δουλειάς σε μία δουλειά που, ναι μεν μπορεί να είναι συνεχής χωρίς διαλλείματα, αλλά είναι δομημένη, γίνεται με τους ρυθμούς και με τις επιλογές του εργαζόμενου , μπορεί να είναι πολύ πιο ξεκούραστη από λιγότερες ώρες δουλειάς σε μία τάξη, όπου το εάν μια ώρα θα είναι "ήρεμη" ή όχι, δεν εξαρτάται από εσένα και επίσης, δεν υπάρχει περιθώριο χαλάρωσης την ώρα του μαθήματος.
Εν κατακλείδι, σκέψου εάν αυτό που σε κουράζει στην τωρινή δουλειά σου είναι οι πολλές ώρες (δηλαδή εάν ήταν λιγότερες οι ώρες θα ήσουν ευχαριστημένη; ) ή η φύση της δουλειάς (δηλαδή εάν κουράζεσαι από αυτά που έχεις να κάνεις την ώρα της δουλειάς). Εάν είναι μόνο το πρώτο, έχε υπόψη σου ότι οι λιγότερες ώρες του σχολείου παίζει να σε κουράζουν περισσότερο.
Συμφωνώ με τους περισσότερους συναδέλφους για αυτά που λένε. Και όχι τα Επαλ δεν είναι όπως τα υπόλοιπα. Σε τάξη 25 ατόμων είχα 20 με διαγνώσεις αυτισμού, δυσλεξίας, ΔΕΠΥ, you name it. Και φυσικά διευθύντρια αγράμματη, συμπλεγματική και μαθητομητέρα διαπλεκόμενη με την τοπική κοινωνία. Αν θες τη γνώμη μου, όλα έχουν να κάνουν με το τι αγαπάς περισσότερο να κάνεις. Τι δεν σου αρέσει στο τωρινό επαγγελμά σου κυρίως. Μην εξιδανικεύεις καταστάσεις. Απάντα τίμια στον εαυτό σου. Έχεις εναλλακτική να ξαναγυρίσεις στη θέση σου αν δοκιμάσεις; Και στο λέει άνθρωπος που λατρεύει τα παιδιά και η τάξη ήταν, είναι και θα είναι το βασιλειό του. Συνοπτικά απαντώ στο ερώτημά σου, όχι δεν αξίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 08:05:27 μμ από fivi »

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 08:38:30 μμ »
Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας. Από ό,τι καταλαβαίνω οι περισσότεροι εστιάζουν στη δυσκολία στη διαχείριση της τάξης και στη δουλειά μέσα σε αυτήν. Τουλάχιστον όμως για μένα μέσα  από την εμπειρία μου από τα ΙΕΚ, τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και την πρακτική στα ΕΠΑΛ μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ η τάξη είναι το καλύτερο κομμάτι χωρίς να μου έχουν λείψει φυσικά οι αποτυχίες και τα λάθη. Μάλιστα πέρυσι με τη διαδικτυακή λειτουργία των ΙΕΚ με στενοχωρούσε που δεν έβλεπα τους σπουδαστές. Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η τάξη στα ΕΠΑΛ από ότι στα ΙΕΚ;

Διδάσκω σε ΕΠΑΛ κι έχω υπάρξει πρόσφατα σπουδάστρια σε ΙΕΚ και μπορώ να πω με σιγουριά ότι η τάξη μπορεί να είναι πολύ διαφορετική! Από κει και πέρα ΕΠΑΛ με ΕΠΑΛ και ειδικότητα με ειδικότητα έχει διαφορά. Στο ΕΠΑΛ που διδάσκω εγώ η κατάσταση είναι καλή. Για μένα το πιο σημαντικό είναι η αγάπη που έχεις για την εκπαίδευση και τα παιδιά. Εγώ αισθάνομαι πολύ τυχερή που συναναστρέφομαι και διαπαιδαγωγώ τη νεολαία. Έχοντας δουλέψει πολλά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, η δουλειά ως εκπαιδευτικός δεν μου φαίνεται καν δουλειά αλλά περισσότερο ευχαρίστηση και τα σημαντικότερα μειονεκτήματα θεωρώ ότι είναι η αντιμετώπιση από το υπουργείο και ο χαμηλός σχετικά μισθός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.