*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..  (Αναγνώστηκε 32154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 07:39:30 μμ »
Σήμερα στο σχολείο ήμασταν όλοι αναστατωμένοι με το συμβάν. Δηλαδή να κάτσουμε να φάμε ξύλο; Προφανώς αυτό θέλει το Υπουργείο.  Εξάλλου τέτοια συμβάντα ενισχύουν το Υπουργείο για το θέμα της αξιολόγησης. https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/364900_n-kerameos-gia-axiologisi-apotelei-apaitisi-tis-koinonias-mas-den-fobamai
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για να καταλάβει κανείς ποια κέντρα προωθούν τέτοιες ειδήσεις (έχουμε βομβαρδιστεί τις τελευταίες μέρες), ενώ άλλες σημαντικές ειδήσεις  κουκουλώνονται γιατί δεν συμφέρει να προβάλλονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 07:55:57 μμ »
https://www.newsit.gr/ellada/ksylodarmos-mathitrias-apo-kathigiti-epal-mou-edose-tessera-xastoukia-kai-mou-travikse-ta-mallia/3423100/

«Υπήρχε αρχικά μια διαφωνία με τον καθηγητή για τις απουσίες που μας βάζει. Όλο αυτό ξεκίνησε γιατί γινόταν χαμός στην τάξη και μου είπε βγες έξω γιατί δεν επιτρέπεται αυτό που κάνεις. Εγώ ακούμπησα το κινητό μου στο θρανίο και πήγα στο τέλος της ώρας να του πω ευγενικά να μου βγάλει την απουσία. Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου τη βγάλει γιατί ο,τι κάνω είναι παράνομο και ότι αυτό σηκώνει και αποβολή. Στο συγκεκριμένο συμβάν που ήταν και ένας άλλος καθηγητής μπροστά και μου είπε να βγω από την αίθουσα για να μην δημιουργήσω θέμα. Εγώ κακώς κάθισα γιατί μετά από αυτό ήρθε απειλητικά μπροστά μου και έκανε κίνηση να με βαρέσει. Του είπα ”τι θα κάνετε; Θα με βαρέσετε; Γιατί σηκωθήκατε πάνω;” Και μετά όταν μιλούσε με τον δεύτερο καθηγητή μου ήρθε ένα χαστούκι από το πουθενά, συνέχισε με τρία χαστούκια και στην συνέχεια με έπιασε από το μαλλί, με έριξε κάτω και άρχισε να με κλωτσάει. Αυτό έγινε και δεύτερη φορά όταν σηκώθηκα πάνω και προσπαθούσα να συνέλθω», ανέφερε η μαθήτρια περιγράφοντας το περιστατικό.


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 07:59:52 μμ »
Έτσι όπως τα περιγράφει η μαθήτρια, δημιουργούνται οι εξής απορίες: ο άλλος καθηγητής τι δουλειά είχε σε όλο αυτό; Άκουσε φασαρία, τον κάλεσε κάποιος, ποιος είναι τέλος πάντων;
Η περιγραφή της δίνει την εντύπωση ότι ο καθηγητής ήταν σε έξαλλη κατάσταση, εκτός εαυτού.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:07:57 μμ »
https://www.newsit.gr/ellada/ksylodarmos-mathitrias-apo-kathigiti-epal-mou-edose-tessera-xastoukia-kai-mou-travikse-ta-mallia/3423100/

«Υπήρχε αρχικά μια διαφωνία με τον καθηγητή για τις απουσίες που μας βάζει. Όλο αυτό ξεκίνησε γιατί γινόταν χαμός στην τάξη και μου είπε βγες έξω γιατί δεν επιτρέπεται αυτό που κάνεις. Εγώ ακούμπησα το κινητό μου στο θρανίο και πήγα στο τέλος της ώρας να του πω ευγενικά να μου βγάλει την απουσία. Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου τη βγάλει γιατί ο,τι κάνω είναι παράνομο και ότι αυτό σηκώνει και αποβολή. Στο συγκεκριμένο συμβάν που ήταν και ένας άλλος καθηγητής μπροστά και μου είπε να βγω από την αίθουσα για να μην δημιουργήσω θέμα. Εγώ κακώς κάθισα γιατί μετά από αυτό ήρθε απειλητικά μπροστά μου και έκανε κίνηση να με βαρέσει. Του είπα ”τι θα κάνετε; Θα με βαρέσετε; Γιατί σηκωθήκατε πάνω;” Και μετά όταν μιλούσε με τον δεύτερο καθηγητή μου ήρθε ένα χαστούκι από το πουθενά, συνέχισε με τρία χαστούκια και στην συνέχεια με έπιασε από το μαλλί, με έριξε κάτω και άρχισε να με κλωτσάει. Αυτό έγινε και δεύτερη φορά όταν σηκώθηκα πάνω και προσπαθούσα να συνέλθω», ανέφερε η μαθήτρια περιγράφοντας το περιστατικό.
καλά κάνει μπαμ οτι ειναι μυθοπλασία
αν ειχαν γινει ολα αυτα, θα τα ειχαν γραψει με κινητο
απο ολα αυτα το 99% δεν εχει γινει
μιλάει για 4 χαστούκια πριν το βιντεο + μπονους κλοτσια καρατε κιντ, ένα έπεσε στο βιντεο και εγινε οτι εγινε....οποτε καλό το ψέμα αλλα δεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:11:12 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:17:03 μμ »
δε δίνεις λύση στο πρόβλημα νομίζω ετσι
ολοι λίγο πολυ συμφωνούμε οτι ναι μεν έπρεπε να τιμωρηθεί προφανώς αλλά ΕΠΙΣΗΣ και τα παδακια, και να σκύψουν ολοι τους στο πρόβλημα που λέγεται αυθάδεια των παιδιών στη σήμερον ημέρα
τα πράγματα έχουν ξεφύγει. δλδ αν τον σακάτευαν στο ξύλο? τι θα λέγαμε? έλα μωρε παιδιά είναι ... οχι δε πάει έτσι και δεν πρέπει
ατιμωρησία στον βανδαλισμό? τοτε γτ να τιμωρηθεί ο εκπαιδευτικος?
ατιμωρησία στο κτύπημα της μαθήτριας που άρχισε πρώτα? γιατί???
δεν ήμαστε ουτε οι κακοί της υπόθεσης ουτε τίποτα
το αλφαβητα (1) δημοσίευσε του κάτσικα νομίζω που έλεγε για τον τραμπούκο μαθητή που έβριζε χυδαία μια εκπαιδευτικό με φωνές και χτύπημα του χεριού στο θρανίο ... πάλι για σβήσιμο απουσίας και οι άλλοι απο κάτω φώναζαν δωσε μπουκέτο
εκεί που είναι η ευαισθησία υπουργείου και όσων τώρα στήνουν στο τοίχο τον εκπαιδευτικό??
που ακούστηκε κάποιος να απολύεται και να μη μπορεί να πει τη γνώμη του ? έστω να περιγράψει τι έγινε και να τιμωρηθεί για αυτό!

(1) https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/364847_klotsompoynidia-sta-thrania-shetika-me-ton-kathigiti-poy-apolythike?fbclid=IwAR1UCX_4AQ9TTWGBQ5zmlAZPSgrZHkhFzBVnQN7gVdU7OuxQh8na8yO4xv4

Η εικόνα από το ΕΠΑΛ Αττικής μας θύμισε ένα άλλο βίντεο, από περιστατικό σε ΕΠΑΛ της Βόρειας Ελλάδας στο οποίο οι ρόλοι είχαν περίπου αντιστραφεί: Μαθητής τραμπουκίζει καθηγήτρια ουρλιάζοντας μπροστά στο πρόσωπό της “σβήσ’ την απουσία μη σε γ….σω”. Η καθηγήτρια διατηρεί την ψυχραιμία της σε επίπεδο απάθειας για μια τάξη που ξεκαρδίζεται στα γέλια, φωνάζει ρυθμικά “μπουνιά – μπουνιά” προς τον συμμαθητή της, και καταγράφει το περιστατικό με κινητό.
https://www.youtube.com/watch?v=H6uvfe896IM

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:25:13 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=H6uvfe896IM
Το είχα δει και τότε αυτό το βίντεο..την θαύμασα αυτή τη γυναίκα..και ο μαθητής φαντάζομαι κάποιον άλλο άμοιρο συνάδελφο θα τραμπουκίζει ακόμα ανενόχλητος..το χρυσό μου!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:37:10 μμ »
https://www.newsit.gr/ellada/ksylodarmos-mathitrias-apo-kathigiti-epal-mou-edose-tessera-xastoukia-kai-mou-travikse-ta-mallia/3423100/

«Υπήρχε αρχικά μια διαφωνία με τον καθηγητή για τις απουσίες που μας βάζει. Όλο αυτό ξεκίνησε γιατί γινόταν χαμός στην τάξη και μου είπε βγες έξω γιατί δεν επιτρέπεται αυτό που κάνεις. Εγώ ακούμπησα το κινητό μου στο θρανίο και πήγα στο τέλος της ώρας να του πω ευγενικά να μου βγάλει την απουσία. Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου τη βγάλει γιατί ο,τι κάνω είναι παράνομο και ότι αυτό σηκώνει και αποβολή. Στο συγκεκριμένο συμβάν που ήταν και ένας άλλος καθηγητής μπροστά και μου είπε να βγω από την αίθουσα για να μην δημιουργήσω θέμα. Εγώ κακώς κάθισα γιατί μετά από αυτό ήρθε απειλητικά μπροστά μου και έκανε κίνηση να με βαρέσει. Του είπα ”τι θα κάνετε; Θα με βαρέσετε; Γιατί σηκωθήκατε πάνω;” Και μετά όταν μιλούσε με τον δεύτερο καθηγητή μου ήρθε ένα χαστούκι από το πουθενά, συνέχισε με τρία χαστούκια και στην συνέχεια με έπιασε από το μαλλί, με έριξε κάτω και άρχισε να με κλωτσάει. Αυτό έγινε και δεύτερη φορά όταν σηκώθηκα πάνω και προσπαθούσα να συνέλθω», ανέφερε η μαθήτρια περιγράφοντας το περιστατικό.

Μα κι αυτός αντί να αφήσει τα παιδιά να κάνουν την κουβέντα τους άνετα, αντί να τα κεράσει ένα καφεδάκι να τα πουν όμορφα και να παίζουν στο κινητό με την ησυχία τους, τους είπε να κάνουν μάθημα. Τί πιο λογικό μετά από το να ζητήσουν να σβηστεί και η απουσία...Στο βίντεο παρακολουθήσαμε το ευγενικό χέρι του θύματος να πετιέται στο λαιμό του τέρατος -καθηγητή που είχε την απαίτηση να γίνεται μάθημα στην τάξη.  Μην το παρεξηγείτε το παιδί, ήθελε να του διορθώσει το πουκάμισο. Ασε που δεν εξηγούσε καλά το μάθημα. Ξέρεις τί είναι να παίζεις με το κινητό κι ο άλλος να λέει θεωρίες να σου χαλάει τη διάθεση;

Ξαναλέω απαράδεκτο που δε συγκρατήθηκε. Ας έκανε λίγη υπομονή σε λίγα χρόνια μπροστά τους θα το έβρισκαν...Κρίμα...Προτείνω να δώσουμε επίδομα στα παιδιά αυτά-δε θα κλείνουν μάτι από τη στενοχώρια κι από τα ψυχολογικά προβλήματα.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:45:05 μμ »
https://www.newsit.gr/ellada/ksylodarmos-mathitrias-apo-kathigiti-epal-mou-edose-tessera-xastoukia-kai-mou-travikse-ta-mallia/3423100/

«Υπήρχε αρχικά μια διαφωνία με τον καθηγητή για τις απουσίες που μας βάζει. Όλο αυτό ξεκίνησε γιατί γινόταν χαμός στην τάξη και μου είπε βγες έξω γιατί δεν επιτρέπεται αυτό που κάνεις. Εγώ ακούμπησα το κινητό μου στο θρανίο και πήγα στο τέλος της ώρας να του πω ευγενικά να μου βγάλει την απουσία. Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου τη βγάλει γιατί ο,τι κάνω είναι παράνομο και ότι αυτό σηκώνει και αποβολή. Στο συγκεκριμένο συμβάν που ήταν και ένας άλλος καθηγητής μπροστά και μου είπε να βγω από την αίθουσα για να μην δημιουργήσω θέμα. Εγώ κακώς κάθισα γιατί μετά από αυτό ήρθε απειλητικά μπροστά μου και έκανε κίνηση να με βαρέσει. Του είπα ”τι θα κάνετε; Θα με βαρέσετε; Γιατί σηκωθήκατε πάνω;” Και μετά όταν μιλούσε με τον δεύτερο καθηγητή μου ήρθε ένα χαστούκι από το πουθενά, συνέχισε με τρία χαστούκια και στην συνέχεια με έπιασε από το μαλλί, με έριξε κάτω και άρχισε να με κλωτσάει. Αυτό έγινε και δεύτερη φορά όταν σηκώθηκα πάνω και προσπαθούσα να συνέλθω», ανέφερε η μαθήτρια περιγράφοντας το περιστατικό.

Παρατηρήστε προσεκτικά το video στο τέλος του ρεπορτάζ του εισαγγελάτου και της τατιάνας.
Στα πλάνα που δείχνει ο εισαγγελάτος και η τατιάνα, ΔΕΝ φαίνεται το χτύπημα της μαθήτριας στο λαιμό  του καθηγητή.
Άσχετα αν έφταιγε ή όχι ο καθηγητής, υπάρχει έστω και ένας που να μην καταλαβαίνει μετά από αυτό το μοντάζ, τις προθέσεις του εισαγγελάτου και της τατιάνας;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:49:01 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:48:48 μμ »
Παρατηρήστε προσεκτικά το ρεπορτάζ του εισαγγελάτου και της τατιάνας.
Στα πλάνα που δείχνει ο εισαγγελάτος και η τατιάνα, ΔΕΝ φαίνεται το χτύπημα της μαθήτριας στο λαιμό  του καθηγητή.
Άσχετα αν έφταιγε ή όχι ο καθηγητής, υπάρχει έστω και ένας που να μην καταλαβαίνει μετά από αυτό το μοντάζ, τις προθέσεις του εισαγγελάτου και της τατιάνας;
έχουν αποστολή

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:54:11 μμ »
έχουν αποστολή

Εργαλειοποίηση ενός προκλητικού γεγονότος που τυχαία καταγραφόταν από κινητό και δεν έχει ήχο, ενώ μοντάρεται ανάλογα με το τί θέλουν να αναδειχθεί. Μην είστε καχύποπτοι και κακοπροαίρετοι  ::) . Δηλαδή κάπου έλεος. Δείξτε λίγο σεβασμό στην ενημέρωση. Τα αξίζει τα λεφτά της!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2021, 09:04:28 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 09:56:44 μμ »
Όλο το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον των άμεμπτων καθηγητών. Μάλιστα. Εμείς όλα καλά καμωμένα τα 'χουμε. Ξανά μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 10:36:28 μμ »
Όλο το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον των άμεμπτων καθηγητών. Μάλιστα. Εμείς όλα καλά καμωμένα τα 'χουμε. Ξανά μάλιστα.

Δει ισχύει μόνο αυτό αλλά και αυτό. Ναι απαράδεκτο να χτυπήσει....ναι υπάρχουν και καθηγητές που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Ομως νομίζω υπάρχει μεγάλη διαστρέβλωση των νέων θεωριών μάθησης και εκμετάλλευση της ευαισθησίας απέναντι στους μαθητές. Αν αξιολογείται η σχέση με τους μαθητές στην αξιολόγηση και το κριτήριό τους είναι σε ποιον θα λουφάρουν αλλά θα βγάλουν και βαθμό με την αρχή της ήσσονος προσπάθειας (με το λιγότερο κόπο) κάτι δεν πάει καλά. Πήγαν μαθητές να ζητήσουν να μην ισχύσουν οι κανόνες του σχολείου και όλα καλά...κρίμα τα παιδιά. Η κοπέλα σηκώνει χέρι όλα καλά παιδί είναι...Βιντεοσκοπούν το γεγονός, χωρίς ήχο το βίντεο κι όχι τί κάνουν οι ίδιοι μέσα στην τάξη, την απαράδεκτη προφανώς συμπεριφορά. Κάνουν παραπονο που ο καθηγητής θέλει και προσπαθεί να κάνει μάθημα! Η διεύθυνση τί έχει κάνει για όλα αυτά; Ποιος υποστηρίζει ψυχολογικά τους εκπαιδευτικούς; Πώς ένα τόσο ευαίσθητο υπουργείο που είναι η πιο σημαντική επένδυση μιας χώρας δεν έχει τμήμα διαχείρισης, ανάπτυξης και υποστήριξης ανθρώπινου δυναμικού; Για ποιά μετασχηματιστική ηγεσία μιλάμε που δεν ακούει τη φωνή των ανθρώπων που καλούνται να υλοποιήσουν τις αποφάσεις της χωρίς να συμμετέχει σε αυτές; Για ποια διαχείριση ολικής ποιότητας μιλάμε και φιλοσοφίας συμπερίληψης; Σάμπως τα έχουν ακούσει αυτά ποτέ οι υπεύθυνοι;
Για ποιες καινοτομίες μιλάει ο κάθε άσχετος που ηγείται του υπουργείου; Εκτελεστές ατζέντας είναι οι περισσότεροι χωρίς κανένα μακροπρόθεσμο σχέδιο προς όφελος του κοινού καλού.

Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο...κι έχουμε παρερμηνεύσει τη νέα παιδαγωγική και την ψυχολογία. Ναι υπάρχουν κοινωνικά προβλήματα δυστυχώς. Ο ρόλος μας είναι πολύπλευρος. Όμως είμαστε μόνοι κι ανυπεράσπιστοι στα κόμπλεξ πολλών. Το στρες απίστευτο στη δουλειά κι ο κάθε άσχετος δεν καταλαβαίνει ότι την πιθανώς απαράδεκτη συμπεριφορά που έχει το παιδί του στο σπίτι,  τη συνεχίζει στο σχολείο. Τι σεβασμό να δείξει όταν όλοι βρίζουν τους δασκάλους/καθηγητές για τις 3 κτλ ώρες που θα κάνουν μάθημα κι έχουν απαίτηση να κάνουν αυτό που δεν καταφέρνουν αυτοί χρόνια ολόκληρα; Ο χαμηλότερος βαθμός είναι 15-16 κι οι μισοί αριστούχοι πλέον. Γιατί να αλλάξουν συμπεριφορά; Με τέτοιες βάσεις κάπου θα περάσουν στην τελική...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2021, 10:50:34 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 11:10:11 μμ »
Έτσι όπως τα περιγράφει η μαθήτρια, δημιουργούνται οι εξής απορίες: ο άλλος καθηγητής τι δουλειά είχε σε όλο αυτό; Άκουσε φασαρία, τον κάλεσε κάποιος, ποιος είναι τέλος πάντων;
Η περιγραφή της δίνει την εντύπωση ότι ο καθηγητής ήταν σε έξαλλη κατάσταση, εκτός εαυτού.

Το πιο πιθανο, περνουσε εκεινη την ωρα απ εξω οταν ειδε τον χαμο που γινοταν.
Εν τω μεταξυ λιγο περιεργα και πολυ βολικα τα λεει η μαθητρια. Επισης μαρεσει που θεωρει καπως φυσιολογικο το να παιζεις με το κινητο μεσα στη ταξη και το να καθεσαι επισης στη θεση σου ενώ σου εχουν ζητησει να βγεις εκτος αιθουσας.

Τελος παντων, επειδη πολλα καλοπαιδα βλεπουμε στα σχολεια και ειδικα στα ΕΠΑΛ, μπορω να καταλαβω γιατι βγηκε εκτος εαυτου ο καθηγητης. Αλλά και δικιο να ειχε, το εχασε ολο οταν χειροδικησε. Επρεπε απλα να ειχε μεινει το πολυ στην λεκτικη αντιπαραθεση ή να αποχωρουσε αμεσα απ τη ταξη αν οντως πηγαιναν να του κανουν κακο.

Οπως και να εχει ας τιμωρουνταν με απολυση ο αναπληρωτης καθηγητης αλλά με σωστη και δικαιη διαδικασια. Ουτε τον αφησαν να απολογηθει, ουτε δίκη, ουτε τιποτα. Μεχρι και οι δολοφονοι, πολλες περισσοτερες διευκολυνσεις εχουν. Μεσα σε ενα 24ωρο τον διαλύσανε.

Τελος, το πιο σημαντικο απο ολα: ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ, ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ; Και μη μου πει κανεις οτι με μια ημερησια αποβολη (ΕΑΝ την φαγανε και αυτην) εληξε το ζητημα γιατι ουτε που θα τους νοιαξει. Τελεσαν αρκετες αξιοποινες πραξεις και κανονικα θα επρεπε να σταλουν απο το ΥΠΑΙΘ ή την ΔΔΕ σε δικαστήριο. Ειδαλλως ειναι ικανοι να τα ξανακανουν. Πρεπει να αποδιδεται δικαιοσυνη και στις δυο πλευρες! Οχι μονο να φταιει για ολα ο εκπαιδευτικος, ειδαμε που οδηγει το συνεχες νταντεμα των παιδιων.

Αποσυνδεδεμένος clandestino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:07:53 πμ »
Δεν ήμουν ποτέ σε ΕΠΑΛ αλλά απ' ότι ξέρω σε κάποια μαθήματα μπαίνουν 2 καθηγητές στην τάξη …..ίσως γι' αυτό υπήρχε και δεύτερος καθηγητής εκεί. Κατά τα λοιπά δε θέλω καθόλου να σχολιάσω το περιστατικό, αρκετός χαμός έχει γίνει από τις Τατιάνες....ζούμε εποχές ανθρωποφαγίας δυστυχώς. Θα πώ μόνο ότι ο χειρισμός από το ΠΥΣΔΕ και το Υπουργείο ήταν απαράδεκτος...ευκαιρία έψαχνε η Κεραμέως φυσικά αλλά το μήνυμα τελικά ποιο είναι προς τα παιδιά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.