*

Αποστολέας Θέμα: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση  (Αναγνώστηκε 120018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #406 στις: Ιανουάριος 26, 2022, 10:55:19 μμ »
Στο χρόνο θα πρέπει να υπολογίζεις και το πότε θα στείλουν από το πανεπιστήμιο τα απαραίτητα δικαιολογητικά για/προς το ΔΟΑΤΑΠ ώστε να οριστικοποιήσεις την αίτηση αναγνώρισης του μεταπτυχιακού σου. Έπειτα ο ΔΟΑΤΑΠ θέλει (λέει) μέχρι περίπου 40 μέρες για να ολοκληρώσει τις διαδικασίες αναγνώρισης.
Αν τίθεται και θέμα αναγνώρισης παιδαγωγικής επάρκειας (αν μιλάμε για μεταπτυχιακό σε π.χ. Επιστήμες της Αγωγής) γίνεται ξεχωριστή αίτηση προς ΔΟΑΤΑΠ έπειτα από την αναγνώριση του μεταπτυχιακού, διαδικασία που θέλει άλλες 15 μέρες.
Εσύ δηλώνεις στην αίτηση ότι έχεις τα σχετικά (μεταπτυχιακό + παιδαγωγική επάρκεια), δικαιολογητικά που να το πιστοποιούν δεν καταθέτεις (αφού δεν τα έχεις) και όταν βγουν τα προσωρινά αποτελέσματα - μέχρι τότε θα έχεις και τις αναγνωρίσεις στα χέρια σου - υποβάλεις ένσταση προς ΑΣΕΠ (20€ παράβολο) επισυνάπτοντας τις αναγνωρίσεις.
Αποτέλεσμα: χάνεις μια σχολική χρονιά (με τα αντίστοιχα μόρια προϋπηρεσίας) αλλά από την επόμενη, όλα τα μόριά σου από τους τίτλους υπολογίζονται κανονικά.
Τουλάχιστον αυτά έγιναν στην περίπτωσή μου (στα πλαίσια της 2ΓΕ/2019 πάντα με μεταπτυχιακό από ΑΠΚΥ σε Επιστήμες της Αγωγής).

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου δεν είχα ιδέα για όλα αυτά..Ειμαι πε02 με μεταπτυχιακό Ειδικης Αγωγής κ τώρα θα ξεκινήσω στο τεχνολογίες μάθησης και επικοινωνίας , εκπαίδευση STEAM. Κ τ δύο στο European Un.Cyprus. Στο πρώτο που είχα κάνει θυμάμαι έπρεπε να περιμένω την ορκομωσία και μετά να μ το στείλουν ώστε να πάει ΔΟΑΤΑΠ. Μάλιστα για σίγουρα είχα ζητήσει τότε (2014) να το στείλουν σ μένα κ όχι εκείνοι στο ΔΟΑΤΑΠ. Μάλλον λάθος μου ίσως καθυστέρησα παραπάνω αλλά τότε δε καιγόμουν κ τόσο, προλάβαινα. Δε νομίζω να χρειάζεται παιδαγωγική επάρκεια έτσι δεν είναι??δε θυμάμαι να είχα κάνει κάτι αντίστοιχο. Βαθμολογική αντιστοιχία θυμάμαι είχα ζητήσει μόνο.. Όταν έρθει η ώρα με το καλό (γιατί αναφέρομαι στο άνοιγμα των πινάκων γενικής, δε προλαβαίνω τώρα) κάνουμε αίτηση ηλεκτρονικά και το δηλώνω χωρίς να το έχω, κατάλαβα σωστα? Εκείνοι όμως δε θα το προσμετρήσουν! Όταν θα πάω Δευτεροβάθμια όμως δε θα μ το ζητήσουν? και τί θα πώ?δεν έχει κπ ποινή για ψευδή δήλωση? Συγνώμη που ρωτάω τόσα..
Σ ευχαριστώ κ πάλι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #407 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 01:33:13 πμ »
Τότε υπήρχε φήμη για άνοιγμα των πινάκων, δεν νομίζω να βγήκαν όλα ξαφνικά.

Ναι. Ίσως, όμως, τότε είχαν πει για το πότε θα έβγαινε η προκήρυξη, γιατί τότε είχαν ανακοινωθεί και διορισμοί. Πάντως, ομολογώ ότι με φοβίζει το γεγονός ότι από την πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘ δεν έχει ειπωθεί το παραμικρό για το πότε να αναμένουμε την προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #408 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 07:05:00 πμ »
Ολιβερ οι πινακες θα ανοιξουν για αναπληρωτες. Δεν υπαρχει ζητημα για αυτο. Και λογικα η προκηρυξη θα αναφερει οτι και η προηγουμενη. Οτι μπορει να παει με προσωρινους για αναπληρωτες.
Το θεμα ειναι να γινουν διορισμοι στα πολλα οργανικα κενα που υπαρχουν στην Ειδικη με τους παροντες πινακες. Και συην συνεχεια, να καλυψει αυτα που θα μεινουν (γιατι σιγουρα θα μεινουν) με αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 810
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 01:25:37 μμ »
Συνάδελφοι έχει διευκρινιστεί τι θα γίνει με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από κλάδο γενικής ΠΕ02 σε ΠΕ02 ειδικής; θα επιτραπεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:16:45 μμ »
Συνάδελφοι έχει διευκρινιστεί τι θα γίνει με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από κλάδο γενικής ΠΕ02 σε ΠΕ02 ειδικής; θα επιτραπεί;

Δεν έχουμε τίποτα ψηφισμένο που να απαγορεύει τη μεταφορά προϋπηρεσίας από γενική σε ειδική και το αντίστροφο.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 810
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:52:48 μμ »
Με το καλό να γίνει λοιπόν το άνοιγμα των πινάκων... όπως είναι ψηφισμένο να γίνει και να τελειώσει η αγωνία αυτών που διεκδικούν το αυτονόητο να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους...

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 03:21:34 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση την εμπειρία σας.. με πήραν σ σχολείο 2020 για 4 μήνες, λίγες μέρες μειωμένου κ έπειτα μέχρι ιούνιο πλήρους. Τώρα που θα ανοίξουν οι πίνακες θα καταθέσω profficiency, σεμινάριο, 2 παιδιά, κ αυτή τη λίγη προυπηρεσία που θα φανεί. Πιστεύετε θα έχει αισθητή διαφορά η θέση μου σ σχέση με τη τωρινή? Σίγουρα θα μπει πολύς κόσμος υποθέτω. (μην απορρήσετε πότε πρόλαβα να κάνω τα παιδιά δίδυμα ειναι χαχα)

Αποσυνδεδεμένος teokat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #413 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:18:33 μμ »
...είχα ζητήσει τότε (2014) να το στείλουν σ μένα κ όχι εκείνοι στο ΔΟΑΤΑΠ.... Δε νομίζω να χρειάζεται παιδαγωγική επάρκεια έτσι δεν είναι??δε θυμάμαι να είχα κάνει κάτι αντίστοιχο. Βαθμολογική αντιστοιχία θυμάμαι είχα ζητήσει μόνο.. Όταν έρθει η ώρα με το καλό (γιατί αναφέρομαι στο άνοιγμα των πινάκων γενικής, δε προλαβαίνω τώρα) κάνουμε αίτηση ηλεκτρονικά και το δηλώνω χωρίς να το έχω, κατάλαβα σωστα? Εκείνοι όμως δε θα το προσμετρήσουν! Όταν θα πάω Δευτεροβάθμια όμως δε θα μ το ζητήσουν? και τί θα πώ?δεν έχει κπ ποινή για ψευδή δήλωση?...
Θα πρέπει να δεις τι θα ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ τότε που θα έχεις τον τίτλο στα χέρια σου για να κάνεις την αίτηση. Κάποια δικαιολογητικά θέλει να τα λαμβάνει από το ίδρυμα αποφοίτησης και όχι από τους αιτούντες αναγνώρισης που στέλνουν τα δικά τους. Όλο και κάποιες αλλαγές στην πλατφόρμα του θα έχουν γίνει μέχρι τότε οπότε θα έχουν ενημερώσει και τις αντίστοιχες οδηγίες. Βαθμολογική αντιστοιχία δεν ζητούσε για μεταπτυχιακό (αφού δε μετρά η βαθμολογία σε τέτοιους τίτλους για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ) οπότε δε χρειάζεται.
Και δεν τίθεται θέμα ψευδούς δήλωσης. Δηλώνεις στην αίτηση ότι έχεις μεταπτυχιακό (που θα το έχεις) αλλά δεν θα έχεις την αναγνώρισή του από το ΔΟΑΤΑΠ (στον οποίο θα έχεις υποβάλει αίτηση αναγνώρισης πριν λήξει η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για την αντίστοιχη 2ΓΕ του ...2023). Δεν μπορείς δηλ. να υποβάλεις το έντυπο της αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ στη ΔΔΕ/ΔΠΕ αλλά γι΄αυτό δεν έχεις ευθύνη εσύ αλλά ο οργανισμός που την παρέχει στον οποίο εσύ έχεις κάνει εγκαίρως ότι χρειάζεται.
Η Διεύθυνση δεν "απαιτεί" να τους πας δικαιολογητικά για ό,τι δηλώνεις στην αίτηση. Απλά δε θα καταχωρίσει προσόντα για τα οποία δεν θα έχει λάβει τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά.
...θα καταθέσω profficiency, σεμινάριο, 2 παιδιά, κ αυτή τη λίγη προυπηρεσία...
profficiency= 7 μόρια, σεμινάριο= 2, παιδιά= 6(νομίζω), μεταπτυχιακό= 20 (+8 το 2ο), παιδαγωγική επάρκεια (αν την παρέχει κάποιο από τα μεταπτυχιακά ή την έχεις από ΑΣΠΑΙΤΕ ή από το προπτυχιακό)= άνευ μοριοδότησης αλλά προσπερνάς όσους δεν την έχουν.
Με αυτά τα δεδομένα κοιτάς πίνακες κατάταξης στον κλάδο σου, κοιτάς μόρια τελευταίων αναπληρωτών που προσελήφθησαν σε περιοχές που σε ενδιαφέρουν και βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Σίγουρα θα υπάρχει διαφορά, αλλά μην περιμένεις ότι θα είσαι και η μόνη που βελτίωσε τα τυπικά προσόντα στο μεσοδιάστημα των δύο προκηρύξεων - και πάντα με την επιφύλαξη τυχόν αλλαγών στη μοριοδότηση της επόμενης 2ΓΕ... Το γεγονός όμως ότι ήδη πήγες αναπληρώτρια δείχνει ότι έχεις μια καλή θέση και αφού δεν έμεινες εκεί αλλά βελτίωσες το status σου περισσότερο, εκτιμώ ότι η διαφορά θα φανεί έστω και στο δικό σου, κορεσμένο είναι η αλήθεια, κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #414 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 10:58:55 πμ »

teokat σ ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθειά σου, εύχομαι ο,τι καλύτερο! Πράγματι λόγω περιορισμένων επιλογών μου δε ξανα δούλεψα αλλά θα δούμε πρώτα θεός στη πορεία.. Καλή συνέχεια !
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #415 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 11:55:19 πμ »
Καλημέρα, παιδιά!
Ήθελα να ρωτήσω, αν έχω δουλέψει ως ΠΕ70 η προϋπηρεσία λαμβάνεται και στους πίνακες ΠΕ02 όντας στη γενική αγωγή και οι 2 κλάδοι;
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 810
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #416 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 12:26:57 μμ »
Είναι δύο διαφορετικοϊ κλάδοι και με επιφύλαξη δεν μεταφέρεται η προϋπηρεσία...

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:41:05 μμ »
Καλημέρα, παιδιά!
Ήθελα να ρωτήσω, αν έχω δουλέψει ως ΠΕ70 η προϋπηρεσία λαμβάνεται και στους πίνακες ΠΕ02 όντας στη γενική αγωγή και οι 2 κλάδοι;
Με το υπάρχων σύστημα ναι η προϋπηρεσία εμφανίζεται κ στους δυο κλάδους.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:45:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:57:12 μμ »
Στους επόμενους πίνακες δυστυχώς δεν αθροίζεται η προϋπηρεσία δύο κλάδων μετά από ρύθμιση που έκανε η Κεραμεως στο νομο Γαβρογλου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.