*

Αποστολέας Θέμα: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση  (Αναγνώστηκε 120796 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 06:45:36 μμ »
Αντριαννα εγω καταλαβαινω τους συναδελφους που εμεινα εξω απο το παραβολο. Και θα προτιμουσα αν ειναι να διορισει 8.000 ατομα , να τους σπασει σε δυο φασεις. Με τους παροντες ακι εμ τους νεους πινακες. Ετσι ωστε απο τα 10000 ατομα που εμειναν εκτος και ειχαν θεση διορισμου, να μπορεσουν να διοριστουν. Ομως, η ειρωνια με τρελαινει...........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 06:49:37 μμ »
Οι διορισμοι το καλοκαιρι θα γινουν και είναι χιλιαδες.. Σε ενα τριμηνακι θα ξερουμε και τον αριθμο...

Από πού προκύπτει αυτή η βεβαιότητα; Έχεις κάποια έγκυρη πηγή που σε ενημέρωσε; Αν ναι, τότε είναι πολύ ευχάριστο.

Πάντως προσωπικά κρατάω χαμηλές προσδοκίες για να μην εκπλαγώ σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Αν είναι προσωπική σου εκτίμηση, επειδή έρχονται χιλιάδες συνταξιοδοτησεις την άνοιξη, δεν είναι αναγκαίο ότι θα τις καλύψει άμεσα με μόνιμους διορισμούς. Επί δώδεκα χρόνια που γίνονταν επίσης πολλές συνταξιοδοτησεις, δεν έγινε ούτε ένας διορισμός.
Μπορει λοιπόν να εξασφαλίσει ένα καλό Εσπα με πολλά εκατομμύρια ευρώ και να σου πει " έχω πολύ χρήμα εσπα για πολλούς αναπληρωτές του χρόνου και δεν παίρνω μόνιμους". Κάνει και μερικές συγχωνεύσεις τμημάτων, κλείνει κανένα σχολείο και κάπως κουτσά στραβά τη βγάζει και του χρόνου..

Εικασία δική μου, επειδή τείνω όπως βλέπεις προς το "κράτα μικρό καλάθι".

Αν έχεις λοιπόν κάποια ευχάριστη πληροφορία , μοιράσου τη μαζί μας, αν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 07:34:26 μμ »
Συνάδελφοι οποίοι ενδιαφέρονται να πιέσουμε για το άνοιγμα των πινάκων ας γράψει το σχόλιο του στο Twitter #NikiKerameus και #anoixtetouspinakeseidikhs.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 07:49:53 μμ »
Από πού προκύπτει αυτή η βεβαιότητα; Έχεις κάποια έγκυρη πηγή που σε ενημέρωσε; Αν ναι, τότε είναι πολύ ευχάριστο.

Πάντως προσωπικά κρατάω χαμηλές προσδοκίες για να μην εκπλαγώ σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Αν είναι προσωπική σου εκτίμηση, επειδή έρχονται χιλιάδες συνταξιοδοτησεις την άνοιξη, δεν είναι αναγκαίο ότι θα τις καλύψει άμεσα με μόνιμους διορισμούς. Επί δώδεκα χρόνια που γίνονταν επίσης πολλές συνταξιοδοτησεις, δεν έγινε ούτε ένας διορισμός.
Μπορει λοιπόν να εξασφαλίσει ένα καλό Εσπα με πολλά εκατομμύρια ευρώ και να σου πει " έχω πολύ χρήμα εσπα για πολλούς αναπληρωτές του χρόνου και δεν παίρνω μόνιμους". Κάνει και μερικές συγχωνεύσεις τμημάτων, κλείνει κανένα σχολείο και κάπως κουτσά στραβά τη βγάζει και του χρόνου..

Εικασία δική μου, επειδή τείνω όπως βλέπεις προς το "κράτα μικρό καλάθι".

Αν έχεις λοιπόν κάποια ευχάριστη πληροφορία , μοιράσου τη μαζί μας, αν θέλεις.
Με λέμε τα 12 χρόνια γιατί υπήρχε μνημόνια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Συνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 08:19:31 μμ »
Αντριανα μην κουράζεσαι.. Δεν θέλουν να καταλαβουν γιατί φυσικά δεν τους συμφερει να γινουν διορισμοι μεχρι βεβαια να ανοίξουν οι πινακες και να δηλώσουν τα επιπλεον ακαδημαικα τους επιτεύγματα...

Πλεον παμε 1 προς 1..Δηλαδης 1 αποχωρηση 1 πρόσληψη...

Αυτα..

Έρχονται και θα ειναι χιλιαδες οι μονιμοι διορισμοι το καλοκαιρι...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 08:43:54 μμ »
Το 1-1 αφορά το δημόσιο όλο και όχι τους εκπαιδευτικούς μόνο... Ας μην λέμε τα ίδια. Πέταξε ο πρώην αιρετός  ένα 1-1 και το κάνατε σημαία

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 08:49:32 μμ »
Άρα αυτό σημαίνει ότι κενά που θα προκύψουν από συνταξιοδοτησεις εκπαιδευτικών δύνανται να τα δώσουν σε νέους διορισμούς σε άλλα υπουργεία (πχ υγεία, δικαιοσύνη, αστυνομία, παπάδες);....

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #525 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:34:53 μμ »
Δεν ξερω...Εγω ξερω οτι εχασα διορισμο για ελαχιστες θεσεις.... και ειμαι σε οριστικους πινακες...Λυπαμαι πολυ...να αντιστρεψω λιγο το ερωτημα γιατι απαντησες ειρωνικα.... Εσυ αν ειχες χασει διορισμο για μονοψηφιο αριθμο θεσεων, θα ευχοσουν να ανοιξουν οι πινακες χωρις να γινουν διορισμοι ; Θα ησουν τοσο Ρομπεν των Δασων ;
Καμία ειρωνία...μη βιάζεσαι...θέλω να καταληξω στο οτι πολλές πλευρές αδικουνται...όλοι ομως στο έλεος του υπουργείου είμαστε...εγώ ολόψυχα σου εύχομαι διορισμό και ηρεμία....για να σου δώσω να καταλάβεις, στην ειδικοτητά μου εξαντλήθηκε ο πίνακας ΠΕ με διορισμούς και διόρισαν και 40 ΤΕ....Ενώ υπάρχουν άτομα ΠΕ απλά εκτός οριστικών πινάκων....φαντάζεσαι να ξαναγίνουν διορισμοί χωρίς να εχω εγώ και κάποιοι συμάδελφοι να συμμετάσχουμε; Και να συνεχίσουν να διορίζονται οι ΤΕ, ενώ με βάση το νομο προηγούνται στον κλάδο μας οι ΠΕ; Αυτό που σου φαίνεται;;;; Εγώ έρχομαι στη θέση σου διότι την ίδια αγωνία έχουμε....

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #526 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:36:11 μμ »
Μωρέ τι λέτε και γράφετε ;;;; Είναι λόγος αυτός να μη προχωρήσει σε διορισμούς ;; Λέει Κεραμεως αμάν ο Τάκης ,ο Λάκης ,ο Πακης λάθος το παράβολο !!! Όχι δε θα διορισω τους 11.000 ούτε άλλους διορισμους θα κάνω ποτέ ξανά μελλοντικά μέχρι να είμαι σίγουρη πως αυτοί θα είναι στους πίνακες χώρος λάθη και όχι απέξω ...ότι να ναι με μαλλια
Εσύ ειδικά μπορεις να μην απαντάς σε μένα; Ευχαριστώ...τράβα διορίσου να ηρεμήσουμε

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #527 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:39:57 μμ »
@eve : Πάντως δε καταλαβαίνω γιατί διαφωνούμε. Μπορούν κάλλιστα να ανοίξουν οι πίνακες και παράλληλα να γίνουν διορισμοί. Επίσης Eve πίστεψε με, όλοι καταλαβαίνουμε πόσο άσχημο είναι για ένα παράβολο να μένεις 2-3 χρόνια εκτός πινάκων. Δεν είναι ότι κανείς χαίρεται. Μάλιστα πολλοί διαμαρτυρηθήκαμε τότε για να σας αφήσουν να μπείτε ακόμη και ας μην μας αφορούσε. Πήραμε τηλέφωνα, κάναμε υπογραφές κτλ. Απλά δυστυχώς δεν έπιασε τόπο. Αλλά σίγουρα και όσοι είμαστε στους πίνακες δεν φταίμε για αυτό, ούτε είναι κακό να θέλουμε να διοριστούμε ειδικά αν χάσαμε το διορισμό για λίγες θέσεις. Οπότε νομίζω γενικά δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #528 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:45:54 μμ »
Eve συμπονω και σε καταλαβαινω. Ειναι παρα πολυ αδικο. Οπως ειπε και ο συναδελφος . Για 3€ να χασεις διορισμο. Αν παρατηρησες ομως σε ενα τελευταιο ποστ που αβεβασα, ειπα οτι ο αριθμος των διορισμων μπορει να "σπασει" . Ενα μερος με τους παροντες οριστικους και ενα μερος με τους νεους οριστικους. Που πιστευω θα εισαι μεσα 100%. Οπως και αλλοι συναδελφοι που αδικηθηκαν με το παραβολο.

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #529 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:47:58 μμ »
@eve : Πάντως δε καταλαβαίνω γιατί διαφωνούμε. Μπορούν κάλλιστα να ανοίξουν οι πίνακες και παράλληλα να γίνουν διορισμοί. Επίσης Eve πίστεψε με, όλοι καταλαβαίνουμε πόσο άσχημο είναι για ένα παράβολο να μένεις 2-3 χρόνια εκτός πινάκων. Δεν είναι ότι κανείς χαίρεται. Μάλιστα πολλοί διαμαρτυρηθήκαμε τότε για να σας αφήσουν να μπείτε ακόμη και ας μην μας αφορούσε. Πήραμε τηλέφωνα, κάναμε υπογραφές κτλ. Απλά δυστυχώς δεν έπιασε τόπο. Αλλά σίγουρα και όσοι είμαστε στους πίνακες δεν φταίμε για αυτό, ούτε είναι κακό να θέλουμε να διοριστούμε ειδικά αν χάσαμε το διορισμό για λίγες θέσεις. Οπότε νομίζω γενικά δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
Γιατί βρε συνάδελφε; Όπως λες εσύ να μην ανοίξουν εγώ λέω να ανοίξουν
....δεν ειπα οτι φταίει κάποιος κάπου... Αντικρουόμενα συμφέροντα....κανείς απ τους δυό μας δεν θα αποφασίσει, αναμένουμε για το τί θα γίνει....με το καλό να διοριστείς, αλλά πρέπει κι εγώ κ όσοι μείναμε εκτός να εργαστούμε...3 χρόνια αποκλεισμός δεν είναι παιχνίδι....εσύ μπορεί να μη διοριστηκες εργάζεσαι ομως....τι να σου πω....και πάλι , ενώ καταννοώ τον καημό του να χάνεις διορισμό (ωστόσο να συνεχίζεις να εργάζεσαι στην εκπαίδευση), θεωρώ τη δική μας θέση πολυ πολύ χειρότερη....

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #531 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:52:43 μμ »
Eve συμπονω και σε καταλαβαινω. Ειναι παρα πολυ αδικο. Οπως ειπε και ο συναδελφος . Για 3€ να χασεις διορισμο. Αν παρατηρησες ομως σε ενα τελευταιο ποστ που αβεβασα, ειπα οτι ο αριθμος των διορισμων μπορει να "σπασει" . Ενα μερος με τους παροντες οριστικους και ενα μερος με τους νεους οριστικους. Που πιστευω θα εισαι μεσα 100%. Οπως και αλλοι συναδελφοι που αδικηθηκαν με το παραβολο.
Είναι πολύ τίμιο αυτό που λες σαν πρόταση (όχι πως θα ήταν εφικτό βέβαια να γίνει κάτι τετοιο, πάλι μπαχαλάκι θα το κάνουν).... Προσωπικά, θα ημουν ΥΠΕΡ-ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν ήμουν αναπληρώτρια ή έστω ωρομίσθια...ειλικρινά....γι'αυτό τέτοιες δηλώσεις (όπως πιο πάνω σε ολόκληρο το νήμα) είναι κόκκινο πανί για εμάς....που ουτε καν ωρομίσθιοι δεν δικαιουμαστε μέχρι το 23-24....κάν'το εικόνα, έλα στη θέση μας και πες μου πως θα ένιωθες....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.