*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 24947 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 10:03:24 μμ »
Δεν νομίζω ότι μπορείς να το πετύχεις. Έχω την εντύπωση οτι ο μοναδικός τρόπος για να μπλοκαριστεί μία πολυήμερη εκδρομή, ενώ υπάρχουν διαθέσιμοι συνοδοί είναι η ακύρωση των συμμετοχών (δηλαδή τα ίδια τα παιδιά να ακυρώσουν τη συμμετοχή τους).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:42 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 10:43:37 μμ »
Δεν μπορεί δηλαδή ο σύλλογος να πει απλα ότι δεν εγκρίνει; Μόνο οι συνοδοί είναι λόγος μη έγκρισης;
Σίγουρα δεν είμαι  η μόνη που θα ψήφιζε κατά αλλά δεν νομιζω ότι θα είμαστε πλειοψηφία…

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:24:50 πμ »
Μα η εκδρομή δεν είναι πρόταση του συλλόγου;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:38:22 πμ »
Μα η εκδρομή δεν είναι πρόταση του συλλόγου;

Πρόταση τι εννοείς; Εμείς ποτέ δεν προτείνουμε και αν δεν γίνει ποτέ ξανά δεν μας νοιάζει βασικά. Απλώς κάποιοι θεωρούν ότι αφού έχει ξεκινήσει κ τα παιδιά το περιμένουν, καλό να είναι να προσφέρεται κάποιος κι έτσι συνοδεύει πάντα κάποιος παλιός του σχολείου. Τώρα πάλι ο διευθυντής την προτείνει ως εκπαιδευτική στο πλαίσιο του δικού του μαθήματος. Άλλες φορές έχει φτάσει στα πρόθυρα μη πραγματοποίησης λογω συνοδών. Φέτος δυστυχώς βρέθηκαν συνοδοί που δεν το πιστεύουμε ακόμα ότι έχει συμβεί αυτό και γι αυτό έχουμε προβληματιστεί… Γιατί λενε κάποιοι ότι είναι η μόνη φορά σχεδον που δεν μας έπρηξαν οι μαθητες με ερωτήσεις για το ποιος θα έρθει κλπ και είναι κάπως προκλητικό να το αρνηθούμε. Άλλοι λέμε ότι είναι ανευθυνο λογω πανδημίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:42 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:49:08 πμ »
Εγώ θα διατύπωνα τις ενστάσεις μου, αλλά ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να την αποτρέψω.  Αφού είναι και εκπαιδευτική, έχουν και επιχειρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:52:50 πμ »
Εγώ θα διατύπωνα τις ενστάσεις μου, αλλά ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να την αποτρέψω.  Αφού είναι και εκπαιδευτική, έχουν και επιχειρήματα.

Κάποιες ενστάσεις θα υπάρξουν αλλά δεν με νοιάζει να γραφτούν στο πρακτικό. Δεν είναι κάποιο σοβαρό παιδαγωγικό ζήτημα για να με ενδιαφέρει. Απλώς θεωρούμε ανεύθυνη την εκδρομή κ αν γυρίσουν και γεμίσει το νησί κρούσματα θα την πληρώσουμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 10:27:59 πμ »
Νομίζω ότι είναι άκυρο το όλο θέμα και πρέπει να κλειδώσει. Ήδη πολλές χώρες έχουν άρει όλους τους περιορισμούς αφού η όμικρον δείχνει να έχει πολύ μικρή θνητότητα. Η Αγγλία προχώρησε ακόμα παραπέρα. Ακόμα και αν νοσήσεις δεν μπαίνεις σε καραντίνα κάτι το οποίο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Κι επειδή κάποιοι θα ουρλιάξουν λες και τους έχεις πατήσει τον κάλο, να επισημάνουμε ότι το αρχικό στέλεχος είχε μέσο IFR στο 0,56% σύμφωνα με το CDC (όχι τον ψέκα Ιωαννίδη) και τώρα με την όμικρον αυτό το ποσοστό δείχνει ότι έχει υποδιπλασιαστεί. Άρα μιλάμε για έναν ιό ο οποίος είναι γίνει πλέον ενδημικός και δεν υπάρχει κανένας λόγος για να μετράμε κρούσματα, να έχουμε πιστοποιητικά και να κάνουμε ράπιντ τεστ για να μπορούμε να κυκλοφορούμε ελεύθερα. Σε λίγο καιρό όπως πάει θα πρέπει να μετράμε κρούσματα για όλες τις εποχικές ιώσεις, ακόμα και για το απλό συνάχι και να μπαίνουμε σε καραντίνα. Είναι τραγικά όλα αυτά που ζούμε τα τελευταία δύο χρόνια και δυστυχώς δεν έχει ανοίξει ρουθούνι.
Οπότε όχι μόνο οι σχολικές εκδρομές πρέπει να επιτραπούν, αλλά να αρθούν όλα τα μέτρα και οι περιορισμοί στα σχολεία αλλά και στην κοινωνία. Να καταργηθεί επίσης το φασιστικό πιστοποιητικό εμβολιασμού και να επιστρέψουν στις δουλειές τους οι ανεμβολιάστοι υγειονομικοί. Είναι παράνομα και καταχρηστικά όλα αυτά που γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 10:40:14 πμ »
Οι εκδρομές στα γυμνάσια είναι περιττές και προσχηματικά βαφτίζονται εκπαιδευτικές και περιβαλλοντικές κλπ. Θες εσυ τα σχολεία να υπηρετούν τα συμφέροντα των τουριστικών λόμπι; Ο κορονοιος είναι μια ευκαιρία για να τις γλιτώσουμε και δεν βρίσκω πού είναι κακό να την αξιοποιήσουμε.

Τα άλλα που λες είναι πολιτικές κι όχι υγειονομικές αποφάσεις. Δεν είμαστε στην ίδια κατάσταση εμβολιαστικης κάλυψης με τη Δανία και την Αγγλία κ την Ελβετία ούτε έχουμε ίδια συστήματα υγείας. Εδώ πεθαίνουν 80-90 άνθρωποι κάθε μέρα. Από επικογη ανεμβολιαστοι αλλά δεν μπορούμε να τους πετάμε στον Καιαδα για τη ζωάρα μας. Ούτε τα παιδιά μας είναι πειραματόζωα. Εμένα το παιδί μου αρρώστησε εξαιτίας ανεύθυνων γονέων αλλά εγω δεν μπορώ να δεχτω ότι θα στείλω εφήβους να κολλήσουν επειδή πλέον δεν μπορώ να προστατεύσω το δικό μου παιδί.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:10:07 πμ »
Οι εκδρομές στα γυμνάσια είναι περιττές και προσχηματικά βαφτίζονται εκπαιδευτικές και περιβαλλοντικές κλπ. Θες εσυ τα σχολεία να υπηρετούν τα συμφέροντα των τουριστικών λόμπι; Ο κορονοιος είναι μια ευκαιρία για να τις γλιτώσουμε και δεν βρίσκω πού είναι κακό να την αξιοποιήσουμε.

Τα άλλα που λες είναι πολιτικές κι όχι υγειονομικές αποφάσεις. Δεν είμαστε στην ίδια κατάσταση εμβολιαστικης κάλυψης με τη Δανία και την Αγγλία κ την Ελβετία ούτε έχουμε ίδια συστήματα υγείας. Εδώ πεθαίνουν 80-90 άνθρωποι κάθε μέρα. Από επικογη ανεμβολιαστοι αλλά δεν μπορούμε να τους πετάμε στον Καιαδα για τη ζωάρα μας. Ούτε τα παιδιά μας είναι πειραματόζωα. Εμένα το παιδί μου αρρώστησε εξαιτίας ανεύθυνων γονέων αλλά εγω δεν μπορώ να δεχτω ότι θα στείλω εφήβους να κολλήσουν επειδή πλέον δεν μπορώ να προστατεύσω το δικό μου παιδί.
Αυτά περί εμβολιασμού που λες είναι παραμύθια καθώς αποδεδειγμένα τα υπάρχοντα εμβόλια είναι αναποτελεσματικά απέναντι στην όμικρον μετά από μερικούς μήνες. Αν δεις την ανακοίνωση του ΕΟΔΥ θα δεις ότι 25% αυτών που βρίσκονται στις ΜΕΘ διασωληνωμένοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι (αυξανόμνεο ποσοστό) και οι υπόλοιποι είναι μερικώς εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι, δηλαδή 1 -2 δόσεις ή καμία. Σε άλλες χώρες δε με την ίδια εμβολιαστική κάλυψη οι νεκροί είναι πολλοί λιγότεροι από την Ελλάδα. Άλλα το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι η εμβολιαστική κάλυψη. Επίσης σε πολλές χώρες αυτοί που βρίσκονται στις ΜΕΘ στην πλειοψηφία τους είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Τέλος χώρες με πολύ μικρότερη εμβολιαστική κάλυψη έχουν λιγότερα κρούσματα από τις χώρες με υψηλή εμβολιαστική κάλυψη.
Άρα μιλάμε για ένα εμβόλιο που παρέχει 50-60% προστασία ένα μήνα μετά την τρίτη δόση απέναντι στην όμικρον, προστασία η οποία πέφτει απότομα στους 2-3 μήνες, ένα μη αποστειρωτικό εμβόλιο καθώς δεν εμποδίδει την μετάδοση και τη νόσηση και ένα εμβόλιο με τις περισσότερες σοβαρές καταγεγραμμένες παρενέργειες και θανάτους. Ο ΕΜΑ επίσης δε συστήνει τις πολλαπλές επαναλαμβανόμενες δόσεις:
https://www.tanea.gr/2022/01/11/science-technology/proeidopoiisi-apo-ema-oi-synexeis-anamnistikes-doseis-mporei-na-vlaptoun/
Δηλαδή ήταν ανεύθυνοι οι γονείς που δεν ήθελαν να κάνουν το παιδί τους πειραματόζωο και κόλλησε το δικό σου το οποίο θα μπορούσε να είχε κολλήσει και από ένα εμβολιασμένο παιδί. Μου αρέσει η λογική σου.
Εν τω μεταξύ χθες γινόταν ο χαμός σε όλα τα ξενυχτάδικα και εμείς εδώ μιλάμε για το αν θα επιτρέψουμε τις εκδρομές. Σε πολλά σχολεία η μετακίνηση των μαθητών από και προς το σχολείο γίνεται με λεωφορεία και οι περισσότεροι μαθητές δεν φοράνε καν μάσκα.
Αν κάποιες εκδρομές είναι περιττές, τότε ναι θα πρέπει να καταργηθούν.
Από τη νέα χρονιά νομίζω πως θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε και το κοινό κρυολόγημα. Μάσκες παντού και μαζικός υποχρεωτικός εμβολιασμός σε όλους είναι η μόνη λύση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:12:40 πμ »
Εμείς πάντως με ένα αναποτελεσματικό όπως λες εμβόλιο, δυο μήνες σχεδον από την τρίτη δόση, δεν κολλήσαμε μέσα στο σπίτι χωρίς μέτρα προστασίας. Κι όταν λέω χωρίς μετρα, σκεψου ότι λίγες ώρες πριν κάνει το παιδί τεστ κ ενώ είχε ήδη συμπτώματα, αφηρημένη έφαγα από το πιάτο του.

Κανονικότητα ειναι η μάσκα;

Μην ξεχνάς ότι η Αγγλία τις είχε πετάξει από πέρσι με το αναποτελεσματικό εμβόλιο.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 04:21:53 μμ »
Μου αρέσει πολύ το σκεπτικό σου. Από περιέργεια τι ειδικότητα είσαι; Να δω αν έχω πέσει μέσα.
Παρεμπιπτόντως στη Σκωτία ο οργανισμός της δημόσιας υγείας αναφέρει ότι το 80% των νοσηλειων είναι πλήρως εμβολιασμένοι με το 68% τριπλά εμβολιασμενοι.

Μιλάμε για τεράστιο φιάσκο και την μετοχή της μοντέρνα να κατρακυλά τις τελευταίες ημέρες λόγω όμικρον.
Ο δε Μπιλ Γκέιτς πρόσφατα δήλωσε ότι η όμικρον έκανε αυτό που απέτυχαν να κάνουν τα εμβόλια.
Κλασική περίπτωση της αλληγορίας του σπηλαίου του Πλάτωνα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 05:44:24 μμ »
Το ποσοστό των εμβολιασμένων σε ΜΕΘ από μόνο του δεν λέει κάτι, αν δεν το συγκρίνεις αναλογικά με τον εμβολιασμενο και ανεμβολιαστο πληθυσμό. Αν εμβολιαστούμε όλοι υποθετικά, το 100% στις ΜΕΘ θα είναι εμβολιασμένο. Αν από το 75% του πληθυσμού που είναι οι εμβολιασμένοι  εχεις 100 διασωληνωμενους και από το 25% ανεμβολιαστων εχεις 300, τα ποσοστά δείχνουν σαφέστατα τη διυλεια που κάνουν τα εμβόλια στην αποτροπή σοβαρής νοσου. Φιλόλογος είμαι αλλά κοινή λογική διαθέτω.

Επίσης αυτό το παραμυθάκι για τις χώρες που αιρουν όλα τα μέτρα, να το δούμε λίγο προσεκτικά χωρίς να διαβάζουμε μόνο τίτλους ειδήσεων. Οι μάσκες δεν φεύγουν σε όλες τις χώρες άρα για ποια κανονικότητα μιλάμε; Επίσης όσες χώρες αιρουν τα μέτρα τονίζουν ότι αυτό γίνεται χάρη στα υψηλότατα ποσοστά εμβολιασμού που δεν φέρνουν κορεσμό στο σύστημα υγείας γιατί ο κόσμος νοσεί ελαφρά.

Ξαναλέω για να το διαβάσουν όλοι όσοι αναμασούν την καραμέλα ότι και οι εμβολιασμένοι κολλάνε. Δεν τηρούσα κανένα μέτρο αλλά δεν κολλησα από το παιδί μου. Στο ίδιο δωμάτιο κοιμόμασταν, όλη μέρα μαζί παίζαμε, από το πιάτο του είχα φάει, δεν κολλησα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 04:29:30 μμ »
Έσπερος έχω την αίσθηση ότι ο καθένας μπορεί να δώσει οποιαδήποτε δικαιολόγηση νομίζει για την ψήφο του στην εκδρομή. Μπορείς πχ να δηλώσεις ότι κατά την γνώμη σου φέτος θεωρείς πως τα παιδιά που συμμετέχουν είναι ατίθασα (θα βοηθήσει εάν υπάρχουν όντως αρκετά παιδιά της τάξης που πάει εκδρομή που έχουν πάρει αποβολές περασμένες στο ποινολόγιο) και ότι οι εκπαιδευτικοί δεν μπορείτε να εγγυηθείτε την ασφάλειά τους. Όμως από την άλλη, άμα υπάρχουν πρόθυμοι συνοδοί, δεν καταλαβαίνω γιατί άλλοι συνάδελφοι να έχουν δυσαρέσκεια. Η ευθύνη βαραίνει τους συνοδούς και ό,τι κι αν συμβεί το δικό τους κεφάλι είναι στον τορβά. Εγώ προσωπικά, θα τους άφηνα να πάνε στην ευχή του Θεού, αρκεί να μη πιέζουν εμένα για συνοδεία :)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 04:37:40 μμ »
Έσπερος έχω την αίσθηση ότι ο καθένας μπορεί να δώσει οποιαδήποτε δικαιολόγηση νομίζει για την ψήφο του στην εκδρομή. Μπορείς πχ να δηλώσεις ότι κατά την γνώμη σου φέτος θεωρείς πως τα παιδιά που συμμετέχουν είναι ατίθασα (θα βοηθήσει εάν υπάρχουν όντως αρκετά παιδιά της τάξης που πάει εκδρομή που έχουν πάρει αποβολές περασμένες στο ποινολόγιο) και ότι οι εκπαιδευτικοί δεν μπορείτε να εγγυηθείτε την ασφάλειά τους. Όμως από την άλλη, άμα υπάρχουν πρόθυμοι συνοδοί, δεν καταλαβαίνω γιατί άλλοι συνάδελφοι να έχουν δυσαρέσκεια. Η ευθύνη βαραίνει τους συνοδούς και ό,τι κι αν συμβεί το δικό τους κεφάλι είναι στον τορβά. Εγώ προσωπικά, θα τους άφηνα να πάνε στην ευχή του Θεού, αρκεί να μη πιέζουν εμένα για συνοδεία :)

ΥΠό άλλες συνθήκες δεν θα το συζητούσαμε, να έχουν βρεθεί συνοδοί και να μην θέλουμε. Τώρα όμως έχουμε κορονοιό. Αν τα παιδιά κολλήσουν κάτι και το φέρουν στο νησί, όλοι θα έχουμε πρόβλημα.

Επίσης δεν έχουμε καταλάβει τι προβλέπεται για την καραντίνα. Μ¨ενουν όλοι παραπάνω; Γιατί να έχουμε εγκρι΄νει εμείς μια απίστευτη ταλαιπωρια; και γιατί ας πούμε αν μείνουν παραπάνω να χάσουμε κ εμείς ώρες μαθημάτων περισσότερς από αυτές που θα χαθούν ήδη από την εκδρομή;
απλώς δεν με νοιάζει να διαχωρίσω τη θέση  μου. Αν γίνει, δεν θα μου προσφέρει κάτι να έχω ψηφίσει κατά. ΤΙς συνέπειες κι εγώ θα τις υποστώ.

Εσέις ξέρετε τι γίνεται αν βρεθεί αθητής θετικός στην πορεία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.