*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 24875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 09, 2022, 02:50:24 μμ »
Με τα διαγωνίσματα τι κάνετε συνάδελφοι οταν λείπουν πολλοι μαθητές λόγω κορονοιού;

Δεν εννοώ να χάσουν το διαγώνισμα. Εννοώ αν έχετε προγραμματίσει και τελικά τις μέρες που διδάσκετε την υλη, λείπουν πολλά παιδια και χάσουν τις παραδόσεις (πάνω απο 2-3 ας πουμε). Ακυρώνετε το διαγώνισμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:32 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 30, 2022, 08:46:06 πμ »
Τώρα που τα σχολεία θα ανοίξουν χωρίς μάσκες όπως φαίνεται, εσείς τι θα κάνετε; Θα φοράτε; Τα παιδιά σας θα τα στειλετε με μάσκα;

Γενικα πόσοι από εσάς αρρώστησαν; Κολλήσατε στο σχολείο, στο σπίτι ή αλλού;

Εγω και ο σύζυγος δεν έχουμε κολλήσει, το παιδί κόλλησε στο σχολείο. Μάσκα δεν θα του βαλω γιατί είναι νηπιαγωγειο και δεν βρίσκω νόημα, τη βγάζουν  για να φάνε και ούτως ή άλλως κολλάνε οτιδήποτε, άρα δεν τα προστατεύει. Σε απλούς κλειστούς χώρους όμως όταν παμε, του φοράω. Όλοι φοράμε δηλαδή στα ψώνια και σε υπηρεσίες.

Για εμένα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να σέρνομαι με μικρό παιδί στο σπίτι, να αναγκάζω και το παιδί να κλειστεί μαζί μου, και να χρεωθώ και άδειες. Είμαι 100% σίγουρη ότι αν κολλήσω θα είναι μόνο από το σχολείο γιατί οι συναναστροφές μου είναι πολύ προσεγμένες και γενικα όχι σε κλειστό χώρο. Αλλά αν είμαι η μόνη (νομίζω ότι όσοι δεν είχαν κολλήσει πριν στο σχολείο μας, κόλλησαν το καλοκαίρι), θα νιώθω άσχημα και είναι και ταλαιπωρία για τη φωνή. Ο άντρας μου λέει ότι δεν μπαίνει στην τάξη χωρίς μάσκα αλλά σε δέκα μέρες μπορεί και να έχει αλλάξει γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 30, 2022, 09:18:04 πμ »
Τέλος στο φίμωτρο και γαια πυρί μειχθητω...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 05:49:38 μμ »
Εσείς πως τα πάτε στο σχολείο σας από κρούσματα; Από τους 20+ εκπαιδευτικούς του Συλλόγου μας, τρεις έχουν κολλήσει, ευτυχώς με ελαφρά συμπτώματα. Ελπίζω να είναι υπόλοιπα του καλοκαιριού και να σταματήσει εκεί.
Μάσκα και μακριά από το μικρό και στριμωγμένο γραφείο, όσο μπορώ.
Καλή σχολική χρονιά με υγεία για όλους, εκπαιδευτικούς και  μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:32 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:04:48 μμ »
Τώρα που τα σχολεία θα ανοίξουν χωρίς μάσκες όπως φαίνεται, εσείς τι θα κάνετε; Θα φοράτε; Τα παιδιά σας θα τα στειλετε με μάσκα;

Γενικα πόσοι από εσάς αρρώστησαν; Κολλήσατε στο σχολείο, στο σπίτι ή αλλού;

Εγω και ο σύζυγος δεν έχουμε κολλήσει, το παιδί κόλλησε στο σχολείο. Μάσκα δεν θα του βαλω γιατί είναι νηπιαγωγειο και δεν βρίσκω νόημα, τη βγάζουν  για να φάνε και ούτως ή άλλως κολλάνε οτιδήποτε, άρα δεν τα προστατεύει. Σε απλούς κλειστούς χώρους όμως όταν παμε, του φοράω. Όλοι φοράμε δηλαδή στα ψώνια και σε υπηρεσίες.

Για εμένα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να σέρνομαι με μικρό παιδί στο σπίτι, να αναγκάζω και το παιδί να κλειστεί μαζί μου, και να χρεωθώ και άδειες. Είμαι 100% σίγουρη ότι αν κολλήσω θα είναι μόνο από το σχολείο γιατί οι συναναστροφές μου είναι πολύ προσεγμένες και γενικα όχι σε κλειστό χώρο. Αλλά αν είμαι η μόνη (νομίζω ότι όσοι δεν είχαν κολλήσει πριν στο σχολείο μας, κόλλησαν το καλοκαίρι), θα νιώθω άσχημα και είναι και ταλαιπωρία για τη φωνή. Ο άντρας μου λέει ότι δεν μπαίνει στην τάξη χωρίς μάσκα αλλά σε δέκα μέρες μπορεί και να έχει αλλάξει γνώμη.
Είχα κολλήσει παρά τις 3 δόσεις εμβολίου (μετάνιωσα που τις έκανα αλλά αυτό άλλο θέμα). Μάσκα τέλος για μένα. Δε θα φοράω πια. Πιθανώς θα ξανακολλήσω αλλά δε με απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:08:19 μμ »
Εσείς πως τα πάτε στο σχολείο σας από κρούσματα; Από τους 20+ εκπαιδευτικούς του Συλλόγου μας, τρεις έχουν κολλήσει, ευτυχώς με ελαφρά συμπτώματα. Ελπίζω να είναι υπόλοιπα του καλοκαιριού και να σταματήσει εκεί.
Μάσκα και μακριά από το μικρό και στριμωγμένο γραφείο, όσο μπορώ.
Καλή σχολική χρονιά με υγεία για όλους, εκπαιδευτικούς και  μαθητές!

Στο σχολείο μου είμαστε νομίζω 4 που δεν έχουμε κολλήσει καθολου. (δεν ξέρω για τους καινούργιους). Οι περισσότεροι κόλλησαν το καλοκαίρι οπότε τώρα είναι προς το παρόν άνετοι. Εμείς, επειδή θεωρούμε δεδομένο το να κολλησουμε από το παιδί, έχουμε παραιτηθεί κάπως από την ιδέα της προστασίας… Μάσκα φοράμε σε κάθε κλειστό χώρο, όμως στο σχολείο του μικρου δεν θα του βαλω μάσκα γιατί δεν έχει νόημα. Εμείς θα είμαστε τις πρώτες μέρες χωρίς, για να γνωρίσουμε τα παιδιά καπωσ πιο ανθρώπινα, και μετά θα τη βάλουμε. Τα παιδιά στο νησί κυρίως είναι έξω, δεν συναντιούνται σε σπίτια, τα πολλά πανηγύρια έχουν τελειώσει, οι επισκέπτες είναι λιγότεροι, ελπίζω ότι για έναν μήνα τουλάχιστον θα είμαστε οκ. Έκανα προχτές κ την 4η δόση καλού κακού. Ο σύζυγος την είχε κάνει με τις ευπαθείς ομάδες πριν από καιρό και ελπίζει ότι θα δικαιούται επικαιροποιημένο μόλις έρθει… Ίσως εκείνος τη μάσκα τη φορέσει πιο πριν από εμένα. Αλλά δεν έχει και πολύ νόημα, ο μικρός θα κολλήσει στο σχολείο ούτως ή άλλως, περιμενω να πάει 5 να εμβολιαστεί..

Ο αρνητής διευθυντής μας κόλλησε κ το πέρασε ελαφρά οπότε θεωρεί εαυτόν «δικαιωμένο». Σ αυτό το πλαίσιο, δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει οποιαδήποτε συμβουλή για χρήση μάσκας από μαθητες ή εκπαιδευτικούς και αμφιβάλλω αν θα προβληματιστεί για το αν τα παιδιά φορούν μάσκα στο λεωφορείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:11:19 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:19:08 μμ »
Μάσκα τέλος! Ανασαίνουμε ελεύθερα!
Για πόσο, θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:22:40 μμ »
Μάσκα τέλος! Ανασαίνουμε ελεύθερα!
Για πόσο, θα δείξει...

Είμαστε μεγάλοι και ώριμοι άνθρωποι. Ενταξει ήταν
οα ταλαιπωρία η χρήση της μάσκας σε επαγγέλματα όπως το δικό μας, και είναι και στενάχωρο να μην αλληλεπιδρας με όλες τις εκφράσεις του προσώπου με τα παιδθα, χώρια που δεν ακούγαμε και πολλά!!! Αλλά ας μην υπερβάλουμε έτσι, ένα μέσο προφύλαξης είναι, το πιο ανώδυνο από όλους τους περιορισμούς. Η κατάργηση τξς σε κλειστούς χώρους όπως καταστήματα, εργασία κλπ, είναι λάθος. Και θα το πληρώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:40:53 μμ »
Είμαστε μεγάλοι και ώριμοι άνθρωποι. Ενταξει ήταν
οα ταλαιπωρία η χρήση της μάσκας σε επαγγέλματα όπως το δικό μας, και είναι και στενάχωρο να μην αλληλεπιδρας με όλες τις εκφράσεις του προσώπου με τα παιδθα, χώρια που δεν ακούγαμε και πολλά!!! Αλλά ας μην υπερβάλουμε έτσι, ένα μέσο προφύλαξης είναι, το πιο ανώδυνο από όλους τους περιορισμούς. Η κατάργηση τξς σε κλειστούς χώρους όπως καταστήματα, εργασία κλπ, είναι λάθος. Και θα το πληρώσουμε.
Μπορεί και να επανέλθει. Κάποια στιγμή θα φύγουν και οι τουρίστες.  :D
Φυσικά η κατάσταση αυτή με μάσκες κλπ. δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμη. Άλλωστε όποιος θέλει είναι ελεύθερος να φοράει και μάσκες και ασπίδες κι ό,τι επιθυμεί.


Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:00:33 μμ »
Φυσικά τόσο η μάσκα όσο και τα εμβόλια είναι απαραίτητα από υγειονομικής άποψης. Αλλά το έχουμε ξαναπεί. Όλες οι πανδημίες λήγουν πρώτα κοινωνικά και αργότερα (ίσως και ποτέ) υγειονομικά. Σε αυτή την φάση βρισκόμαστε. Στην αρχή της  κοινωνικής λήξης της πανδημίας. Θα δούμε ποιοι από εμάς θα προλάβουν την επόμενη. Δυστυχώς τα παιδιά μας είναι σίγουρο πλέον ότι θα αντιμετωπίσουν παρόμοια κατάσταση στο μέλον.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:04:20 μμ »
Συνάδερφοι, εγώ αν και δις εμβολιασμένη, και επισήμως μη νοσήσασα, κατάλαβα ότι θεωρούμαι ανεμβολίαστη! Πειράζει, λέτε, αν κάνω το τεστάκι μου, Δευτέρα μετά το σχολείο; Είναι σαφές, νομίζω, ότι πρέπει να γίνει πριν την Τρίτη, ή κάνω τόσο λάθος;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:05:30 μμ »
Παράθεση
Τέλος στο φίμωτρο και γαια πυρί μειχθητω...

Lucifer, εκλογές γαρ....

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:34:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:39:07 μμ »
Lucifer, εκλογές γαρ....

Αν το εκλογικό σώμα έχει τετοια νοημοσύνη που το μόνο του πρόβλημα αν θα ψηφίσει Μητσοτακη είναι οι μάσκες… δεν ξέρω τι να πω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 263
Σύνολο: 272

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.