*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 36330 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 18, 2022, 10:44:16 πμ »
@mtsag : Η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Θέλω πάρα μα πάρα πολύ να μειωθεί η οργανική σε ένα χρόνο. Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αλλά θυμώνω όταν ακούω κινήσεις όπου απαιτείτε να μην γίνουν νέοι διορισμοί λες και φταίμε εμείς αν δεν σας ικανοποιούν το αίτημα σας. Το ξαναλέω μακάρι να γίνει αυτό που θέλετε. Και εγώ στη θέση σας θα το θεωρούσα άδικο.


ΟΜΩΣ

Το να μη θες να γίνουν διορισμοί, είναι καταπτυστο. Είμαι κάθετος σε αυτό. Δε το λέω για σένα προσωπικά. Αλλά για όποιον το σκέφτεται έτσι. Και ναι ανάμεσα στα δύο, οι διορισμοί είναι το πιο σημαντικό. Θα σου πω γιατί. Κανείς δε μας εγγυάται ότι θα γίνουν του χρόνου ή ότι δε θα μπούμε σε μνημόνια κτλ και θα περάσουμε αλλά δέκα χρόνια αναπλήρωσης. Κανείς. Όμως σε εσάς ακόμη και να χάσετε κάποια οργανικά φέτος, θα έρθουν πολλές συνταξιοδοτησεις του χρόνου τις οποίες θα πάρετε. Ξαναλέω , μακάρι να γυρίσετε φέτος. Αλλά και να μην γυρίσετε φέτος δεν καταδικάζεστε όπως νομίζετε. Εμείς όμως δεν υπάρχει καμμία εγγύηση τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια με την οικονομία.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 18, 2022, 10:44:59 πμ »
,@serton Δεν ισχύουν αυτά που λες σε όλες τις ειδικότητες. Τα οργανικά κενά Βιολογίας μεταθέσεων στην Αττική υπήρχαν και πέρσι και προπερσι και πριν 10 χρόνια. Το υπουργείο επέλεξε να μην διορίσει σε αυτά ενώ κάλυψε το 90- 100% των οργανικών κενών μεταθέσεων σε όλες τις ειδικότητες πλην Βιολόγων , γεωλόγων, αγγλικων, δασκάλων, νηπιαγωγών κ.α.. Αν υπήρχε ίση κάλυψη οργανικών κενών σε όλες τις ειδικότητες τότε από πέρσι αυτοί που διορίστηκαν σε αυτές τις ειδικότητες θα ήταν πιο κοντά στο τόπο συμφερόντων τους. Η αυθαιρεσία των αποφάσεων στην μεροληπτική κατανομή δεν τους έδωσε το δικαίωμα, όχι η μη ύπαρξη οργανικών κενών μεταθέσεων. Και ξανατονιζω την ορολογία οργανικών κενών μεταθέσεων σε αυτές τις ειδικότητες στα οποία γίνονται διορισμοί, τα επίσημα, που είναι διαφορετικά από τα οργανικά κενά των σχολείων και στα οποία δεν γίνονται.διορισμοι. όντως λοιπόν μου φταίει η απόφαση της διοίκησης από πέρσι και οφείλουμε να τους φέρουμε προ των ευθυνών της αυθαιρεσίας τους, να τους.ελεγξουμε και να τους σταματήσουμε/αποτρέψουμε από αυθαιρεσίες που αφορούν έστω με διαφορετικό τρόπο εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και μαθητές όλων των περιοχών. Ένας πολύ σημαντικός τρόπος είναι η διαφάνεια καθώς παρέχει τα μέσα ενστάσεων. Για αυτό όμως αντιστέκονται τόσο έντονα στην δημοσιοποίηση υπηρεσιακών δεδομένων. Η γκρινια θα έλεγα ότι όχι απλώς χρειάζεται αλλά απαιτείται μέχρι να σπάσει ο σκοτεινός κλοιός της αδιαφάνειας στις υπηρεσίες παιδείας κεντρικά και περιφερειακά που εξυπηρετεί στο τέλος αυτό που είπες ( τα διαπλεκόμενα συμφέροντα ορισμένων μόνο συναδέλφων, όχι της πλειοψηφίας, ούτε φυσικά των μαθητών)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 18, 2022, 10:56:33 πμ »
@mtsag : Η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Θέλω πάρα μα πάρα πολύ να μειωθεί η οργανική σε ένα χρόνο. Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αλλά θυμώνω όταν ακούω κινήσεις όπου απαιτείτε να μην γίνουν νέοι διορισμοί λες και φταίμε εμείς αν δεν σας ικανοποιούν το αίτημα σας. Το ξαναλέω μακάρι να γίνει αυτό που θέλετε. Και εγώ στη θέση σας θα το θεωρούσα άδικο.


ΟΜΩΣ

Το να μη θες να γίνουν διορισμοί, είναι καταπτυστο. Είμαι κάθετος σε αυτό. Δε το λέω για σένα προσωπικά. Αλλά για όποιον το σκέφτεται έτσι. Και ναι ανάμεσα στα δύο, οι διορισμοί είναι το πιο σημαντικό. Θα σου πω γιατί. Κανείς δε μας εγγυάται ότι θα γίνουν του χρόνου ή ότι δε θα μπούμε σε μνημόνια κτλ και θα περάσουμε αλλά δέκα χρόνια αναπλήρωσης. Κανείς. Όμως σε εσάς ακόμη και να χάσετε κάποια οργανικά φέτος, θα έρθουν πολλές συνταξιοδοτησεις του χρόνου τις οποίες θα πάρετε. Ξαναλέω , μακάρι να γυρίσετε φέτος. Αλλά και να μην γυρίσετε φέτος δεν καταδικάζεστε όπως νομίζετε. Εμείς όμως δεν υπάρχει καμμία εγγύηση τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια με την οικονομία.

Συνάδελφε, ούτε το έχω πει, ούτε το εχω υπαινιχθεί καν. Για του λογου το αληθές μπορείς να κανεις αναζήτηση τα ποστ μου.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:03:29 πμ »
@mtsag: το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιέζουν να μην γίνουν και είναι απαράδεκτο. Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά δεν έχω δει εν δυνάμει διοριστεοηυς να πολεμάνε ενεργά τη μείωση της οργανικής. Το αντίστροφο υπάρχει. Τέλος πάντων . Δε λέω ότι αν δε γίνουν διορισμοί δε θα γίνουν εξαιτίας σας, αλλά είναι τρομερά απογοητευτικό να βλέπεις ανθρώπους που μέχρι πέρυσι ήταν αναπληρωτές να πολεμούν τόσο λυσσαλέα το δικαίωμα συναδέλφων τους στη μόνιμη και σταθερή εργασία. Το θεωρώ ασυγχώρητο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:11:55 πμ »
@mtsag: το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιέζουν να μην γίνουν και είναι απαράδεκτο. Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά δεν έχω δει εν δυνάμει διοριστεοηυς να πολεμάνε ενεργά τη μείωση της οργανικής. Το αντίστροφο υπάρχει. Τέλος πάντων . Δε λέω ότι αν δε γίνουν διορισμοί δε θα γίνουν εξαιτίας σας, αλλά είναι τρομερά απογοητευτικό να βλέπεις ανθρώπους που μέχρι πέρυσι ήταν αναπληρωτές να πολεμούν τόσο λυσσαλέα το δικαίωμα συναδέλφων τους στη μόνιμη και σταθερή εργασία. Το θεωρώ ασυγχώρητο.

Αυτό που λες δεν το γνωρίζω. Κρίνοντας από αυτά που βλέπω εδώ στο pde, θα έλεγα ότι περισσότερο 'λυσσαλέοι' είναι εκείνοι που δε θέλουν τη μείωση της οργανικής, καθώς οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε εδώ δεν είμαστε κατά των νέων διορισμών. Τι γίνεται από πίσω δεν το ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:21:21 πμ »
@mtsag: το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιέζουν να μην γίνουν και είναι απαράδεκτο. Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά δεν έχω δει εν δυνάμει διοριστεοηυς να πολεμάνε ενεργά τη μείωση της οργανικής. Το αντίστροφο υπάρχει. Τέλος πάντων . Δε λέω ότι αν δε γίνουν διορισμοί δε θα γίνουν εξαιτίας σας, αλλά είναι τρομερά απογοητευτικό να βλέπεις ανθρώπους που μέχρι πέρυσι ήταν αναπληρωτές να πολεμούν τόσο λυσσαλέα το δικαίωμα συναδέλφων τους στη μόνιμη και σταθερή εργασία. Το θεωρώ ασυγχώρητο.
T.K εκτιμάω πολύ τη στάση σου και σε διαβεβαιώνω ότι η ομάδα νεοδιόριστων που κινείται οργανωμένα για τη μείωση της οργανικής ουδέποτε προσπάθησε να σταματήσει ενδεχόμενους διορισμούς. Ίσα ισα αν δεις τις δημοσιεύσεις της ομάδας αυτής, θα δεις ότι πάντα λέμε πόσο σημαντικό είναι να γίνουν νέοι διορισμοί. Οπότε να είσαι σίγουρος ότι δεν είμαστε εμείς αυτοί που θέλουν να μη γίνουν διορισμοί.

Αντίθετα, όσοι πρόκειται να διοριστούν σε ενδεχόμενους διορισμούς βγάζουν χολή για εμάς και μου είναι ακατανόητο αυτό γιατί το μόνο που ζητάμε είναι να καλυτερεύσουμε τη ζωή μας χωρίς να επιβαρύνουμε κάποιον. Ποιος είναι αυτός που επιβαρύνεται από ενδεχόμενη μείωση της διετίας; Κανένας....Ποιον, όμως δεν συμφέρει μια μείωση της διετίας; Αυτούς που ξαφνικά βρέθηκαν σε θέση διορισμού. Άρα εκεί θεωρώ ότι υπάρχει δόλος από την πλευρά αυτών που είναι ενάντια στη μείωση της 2ετιας

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:23:06 πμ »
,@serton Δεν ισχύουν αυτά που λες σε όλες τις ειδικότητες. Τα οργανικά κενά Βιολογίας μεταθέσεων στην Αττική υπήρχαν και πέρσι και προπερσι και πριν 10 χρόνια. Το υπουργείο επέλεξε να μην διορίσει σε αυτά ενώ κάλυψε το 90- 100% των οργανικών κενών μεταθέσεων σε όλες τις ειδικότητες πλην Βιολόγων , γεωλόγων, αγγλικων, δασκάλων, νηπιαγωγών κ.α.. Αν υπήρχε ίση κάλυψη οργανικών κενών σε όλες τις ειδικότητες τότε από πέρσι αυτοί που διορίστηκαν σε αυτές τις ειδικότητες θα ήταν πιο κοντά στο τόπο συμφερόντων τους. Η αυθαιρεσία των αποφάσεων στην μεροληπτική κατανομή δεν τους έδωσε το δικαίωμα, όχι η μη ύπαρξη οργανικών κενών μεταθέσεων. Και ξανατονιζω την ορολογία οργανικών κενών μεταθέσεων σε αυτές τις ειδικότητες στα οποία γίνονται διορισμοί, τα επίσημα, που είναι διαφορετικά από τα οργανικά κενά των σχολείων και στα οποία δεν γίνονται.διορισμοι. όντως λοιπόν μου φταίει η απόφαση της διοίκησης από πέρσι και οφείλουμε να τους φέρουμε προ των ευθυνών της αυθαιρεσίας τους, να τους.ελεγξουμε και να τους σταματήσουμε/αποτρέψουμε από αυθαιρεσίες που αφορούν έστω με διαφορετικό τρόπο εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και μαθητές όλων των περιοχών. Ένας πολύ σημαντικός τρόπος είναι η διαφάνεια καθώς παρέχει τα μέσα ενστάσεων. Για αυτό όμως αντιστέκονται τόσο έντονα στην δημοσιοποίηση υπηρεσιακών δεδομένων. Η γκρινια θα έλεγα ότι όχι απλώς χρειάζεται αλλά απαιτείται μέχρι να σπάσει ο σκοτεινός κλοιός της αδιαφάνειας στις υπηρεσίες παιδείας κεντρικά και περιφερειακά που εξυπηρετεί στο τέλος αυτό που είπες ( τα διαπλεκόμενα συμφέροντα ορισμένων μόνο συναδέλφων, όχι της πλειοψηφίας, ούτε φυσικά των μαθητών)


οχι η γκρινια κι η μεμψιμοιρια δεν χρειαζονται κατ εμε..χρειαζεται σοβαρος αγωνας ισως σε καποια θεματα ...αλλο το ενα κι αλλο το αλλο..αλλο διεκδικηση αλλο γκρινια....αν γκρινιαζουμε διαρκως και μαλιστα για πραγματα που δεν πρεπει τοτε γινομαστε και αντιπαθητικοι και κουραστικοι και δεν ασχολείται κανεις μαζι μας , βρισκοντας πατημα να μας απαξιωσουν ακομα κι οταν εχουμε δικιο..για την ειδικοτητα σου την οποια δεν γνωριζω πιθανον να εχεις δικιο..ομως, ενας νομος γινεται για ολους και δυστυχως δυστυχεστατα παντα υπαρχουν και χλωρα που καιγονται με τα ξερα...βεβαια μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και μακαρι για τετοιες περιπτωσεις να βρεθει μια πατεντα ισως μεσω ομοσπονδιας ή καπως τελοσπαντων...και παλιοτερα καπου βυσματικα επαιρναν πλεοναζοντες με μεταθεσεις σε χ νομό και μετα εκλεινε για χρονια για αλλους..τι να λεγαμε τοτε;;επειδη πχ σε αστροναυτες δεν δινουν θεσεις στην αθηνα λογω παλιοτερων υπεραριθμιων να μην μετατεθουν ουτε ξυλουργοι.;;...να ξερεις ομως οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε υποστει αδικιες  , χωρις να σημαινει οτι δεν πειραζει αφου ολοι εχουμε υποστει ας υποστουν κι αλλοι..το λεω με τη λογικη οτι η ζωη ειναι κι αδικη πολλες φορες δυστυχως......και ξερεις και κατι;;και παλιοτερα γινοντουσαν αδικιες τετοια κλαψα και τοσος εγωκεντρισμος δεν υπηρχε..γκρινια ξεκινησε με τη νεα γενια εκπαιδευτικων και κυριως απο τους δασκαλους που προφανως νομισαν οτι επειδη καποια στιγμη ανοιξε ο κλαδος τους οτι θα κρατουν τα σκηπτρα διαρκως και τωρα μαλλον τους κακοφαινεται ..και συνεχισαν στο ιδιο μοτιβο και νεοτερες γενιες αλλων/ολων ειδικοτητων ..κοιτα τι εγινε πχ με το παραβολο...ξερεις κατι ;;ειδικα αν εισαι και παλιος παραβολο παντα βγαζαμε κι ειδικα επι γραπτου ασεπ ηταν και 20 ευρω οχι 3 ...τοτε γιατι δεν γινονταν λαθη;;ή μηπως γινοντουσαν και απλα δεν επαιρνε εκταση το θεμα γιατι καποιοι αναλαμβαναν την ευθυνη εκανα λαθος θα το επωμιστω;;...παντου καποιοι θελουν πλεον νταντεμα απο ολους για τον εαυτο τους και αυτο εχει πλεον καταντησει κουραστικο και για τους υπολοιπους...οσον αφορα αυτο που λες δεν καλυφθηκαν ισομερως τα κενα, εχεις απολυτο δικιο, αλλα και παλι δεν ηταν γνωστο ωστε να το παλεψουμε τοτε που εγινε;;;αν μπορουσαν οι ομοσπονδιες δοε και ολμε να το φρεναρουν νομικα-μπορει και να μην μπορουσαν δεν ξερω δεν ειμαι νομικος-και δεν το εκαναν για αλλους λογους δικου τους βολεματος δεν φταιει μονο η διοικηση ...αλλα και εμεις που ψηφιζουμε οτι ψηφιζουμε ..ειναι ενας δασκαλακος στο φμπ πολυγραφοτατος , που ολη την ωρα ανεβαζει μπαρουφες  βλακειες και πεφτουν και αρκετα λαικ απο κατω..αυτος αν βαλει υποψηφιοτητα θα εκλεγει πιστευεις ή οχι;;αν εκελγει χωρις να εχει πει ή κανει επι της ουσιας τιποτα απολυτως, απλα αερολογιες, και τον επιλεξεις να σε εκπροσωπει ενω προωθει μονο τον εαυτο σου η διοικηση θα σου φταιει ή εσυ ο ιδιος ;;και δεν ειναι αποκομενο αυτο που λεω απο το θεμα μας γιατι κι αυτο υποστηριζει οτι υποστηριζει για τον εαυτο του οσον αφορα νεοδιοριστους και νεους διορισμους...οταν επιλεγεις αιρετο πχ μονο και μονο επειδη σου γραφει οτι την πεμπτη πληρωνοματε αυτο το λες ενημερωση;;αυτο το βλεπω και στο ΑΤΜ...ξερω μια-δυο μερες πανω κατω ποτε πληρωνομαι..δεν τον χρειαζομαι γι αυτο ευχαριστω. τον αιρετο τον θελω να παλεψει να μην γινουν αδικιες στην κατανομη οπως λες κι εσυ..δηλαδη σε σοβαρα ζητηματα...αυτοι μας κοροιδευουν και μεις μετα μενουμε πισω να μετραμε αδικιες..μας κοροιδευουν ομως με τις ευλογιες τις δικες μας..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2022, 11:32:38 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:25:20 πμ »
@leedorf : για μένα είναι δίκαιο το αίτημα σας για μείωση της οργανικής. Και απορώ πως το υπουργείο δε κάνει αυτό το απλό βήμα ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι. Να σας μεταθέσει φέτος και να προχωρήσει σε μόνιμους διορισμούς.

Και ειλικρινά δε με νοιάζει καν αν δοθεί μόνο σε σας και όχι σε μας (δλδ κάνουμε εμείς δύο χρόνια). Δε με νοιάζει.

Θέλω πολύ να γίνουν μόνιμοι διορισμοί γιατί ξαναλέω τίποτα δεν εγγυάται ότι θα γίνουν του χρόνου κτλ. Μακάρι να γινονται κάθε χρόνο.

Εύχομαι πραγματικά να πραγματοποιηθεί το αίτημα σας για να συμφιλιωθεί ο κλάδος. Αυτός ο κανιβαλισμός μόνο καλό δε κάνει στο κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 18, 2022, 11:41:46 πμ »
@leedorf : για μένα είναι δίκαιο το αίτημα σας για μείωση της οργανικής. Και απορώ πως το υπουργείο δε κάνει αυτό το απλό βήμα ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι. Να σας μεταθέσει φέτος και να προχωρήσει σε μόνιμους διορισμούς.

Και ειλικρινά δε με νοιάζει καν αν δοθεί μόνο σε σας και όχι σε μας (δλδ κάνουμε εμείς δύο χρόνια). Δε με νοιάζει.

Θέλω πολύ να γίνουν μόνιμοι διορισμοί γιατί ξαναλέω τίποτα δεν εγγυάται ότι θα γίνουν του χρόνου κτλ. Μακάρι να γινονται κάθε χρόνο.

Εύχομαι πραγματικά να πραγματοποιηθεί το αίτημα σας για να συμφιλιωθεί ο κλάδος. Αυτός ο κανιβαλισμός μόνο καλό δε κάνει στο κλάδο.
Καταρχήν να ξέρεις ότι σε περίπτωση που πάρουμε τη μείωση της διετίας θα ωφεληθούν και οι επόμενοι αλλά αν δεν ωφεληθούν εγω προσωπικά θα κάνω μεγαλύτερο αγώνα για τους επόμενους γιατί θα πρόκειται για τεράστια αδικία.

Δεύτερον, κι εγώ θέλω πάρα πολύ να γίνουν διορισμοί γιατί έχω υπάρξει 15 χρόνια συμβασιούχος και δεν ανέχομαι κανένας συνάδελφός μου να περνάει αυτό το μαρτύριο. Και έχω κάνει πολύ αγώνα όλα αυτά τα χρόνια για τους διορισμούς.

Ο κλάδος πάει κατά διαόλου. Αντί αυτή τη στιγμή όλοι μαζί να αγωνιζόμαστε για νέους διορισμούς και μείωση της διετίας κοιτάμε πως θα βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου και γι αυτό μας πατάει από κάτω το Υπουργείο. ΓΙατί δεν διεκδικούμε ενωμένοι τα αυτονόητα και τα δίκαια. Ο κανιβαλισμός πρέπει να σταματήσει...ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 18, 2022, 12:19:44 μμ »

οχι η γκρινια κι η μεμψιμοιρια δεν χρειαζονται κατ εμε..χρειαζεται σοβαρος αγωνας ισως σε καποια θεματα ...αλλο το ενα κι αλλο το αλλο..αλλο διεκδικηση αλλο γκρινια....αν γκρινιαζουμε διαρκως και μαλιστα για πραγματα που δεν πρεπει τοτε γινομαστε και αντιπαθητικοι και κουραστικοι και δεν ασχολείται κανεις μαζι μας , βρισκοντας πατημα να μας απαξιωσουν ακομα κι οταν εχουμε δικιο..για την ειδικοτητα σου την οποια δεν γνωριζω πιθανον να εχεις δικιο..ομως, ενας νομος γινεται για ολους και δυστυχως δυστυχεστατα παντα υπαρχουν και χλωρα που καιγονται με τα ξερα...βεβαια μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και μακαρι για τετοιες περιπτωσεις να βρεθει μια πατεντα ισως μεσω ομοσπονδιας ή καπως τελοσπαντων...και παλιοτερα καπου βυσματικα επαιρναν πλεοναζοντες με μεταθεσεις σε χ νομό και μετα εκλεινε για χρονια για αλλους..τι να λεγαμε τοτε;;επειδη πχ σε αστροναυτες δεν δινουν θεσεις στην αθηνα λογω παλιοτερων υπεραριθμιων να μην μετατεθουν ουτε ξυλουργοι.;;...να ξερεις ομως οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε υποστει αδικιες  , χωρις να σημαινει οτι δεν πειραζει αφου ολοι εχουμε υποστει ας υποστουν κι αλλοι..το λεω με τη λογικη οτι η ζωη ειναι κι αδικη πολλες φορες δυστυχως......και ξερεις και κατι;;και παλιοτερα γινοντουσαν αδικιες τετοια κλαψα και τοσος εγωκεντρισμος δεν υπηρχε..γκρινια ξεκινησε με τη νεα γενια εκπαιδευτικων και κυριως απο τους δασκαλους που προφανως νομισαν οτι επειδη καποια στιγμη ανοιξε ο κλαδος τους οτι θα κρατουν τα σκηπτρα διαρκως και τωρα μαλλον τους κακοφαινεται ..και συνεχισαν στο ιδιο μοτιβο και νεοτερες γενιες αλλων/ολων ειδικοτητων ..κοιτα τι εγινε πχ με το παραβολο...ξερεις κατι ;;ειδικα αν εισαι και παλιος παραβολο παντα βγαζαμε κι ειδικα επι γραπτου ασεπ ηταν και 20 ευρω οχι 3 ...τοτε γιατι δεν γινονταν λαθη;;ή μηπως γινοντουσαν και απλα δεν επαιρνε εκταση το θεμα γιατι καποιοι αναλαμβαναν την ευθυνη εκανα λαθος θα το επωμιστω;;...παντου καποιοι θελουν πλεον νταντεμα απο ολους για τον εαυτο τους και αυτο εχει πλεον καταντησει κουραστικο και για τους υπολοιπους...οσον αφορα αυτο που λες δεν καλυφθηκαν ισομερως τα κενα, εχεις απολυτο δικιο, αλλα και παλι δεν ηταν γνωστο ωστε να το παλεψουμε τοτε που εγινε;;;αν μπορουσαν οι ομοσπονδιες δοε και ολμε να το φρεναρουν νομικα-μπορει και να μην μπορουσαν δεν ξερω δεν ειμαι νομικος-και δεν το εκαναν για αλλους λογους δικου τους βολεματος δεν φταιει μονο η διοικηση ...αλλα και εμεις που ψηφιζουμε οτι ψηφιζουμε ..ειναι ενας δασκαλακος στο φμπ πολυγραφοτατος , που ολη την ωρα ανεβαζει μπαρουφες  βλακειες και πεφτουν και αρκετα λαικ απο κατω..αυτος αν βαλει υποψηφιοτητα θα εκλεγει πιστευεις ή οχι;;αν εκελγει χωρις να εχει πει ή κανει επι της ουσιας τιποτα απολυτως, απλα αερολογιες, και τον επιλεξεις να σε εκπροσωπει ενω προωθει μονο τον εαυτο σου η διοικηση θα σου φταιει ή εσυ ο ιδιος ;;και δεν ειναι αποκομενο αυτο που λεω απο το θεμα μας γιατι κι αυτο υποστηριζει οτι υποστηριζει για τον εαυτο του οσον αφορα νεοδιοριστους και νεους διορισμους...οταν επιλεγεις αιρετο πχ μονο και μονο επειδη σου γραφει οτι την πεμπτη πληρωνοματε αυτο το λες ενημερωση;;αυτο το βλεπω και στο ΑΤΜ...ξερω μια-δυο μερες πανω κατω ποτε πληρωνομαι..δεν τον χρειαζομαι γι αυτο ευχαριστω. τον αιρετο τον θελω να παλεψει να μην γινουν αδικιες στην κατανομη οπως λες κι εσυ..δηλαδη σε σοβαρα ζητηματα...αυτοι μας κοροιδευουν και μεις μετα μενουμε πισω να μετραμε αδικιες..μας κοροιδευουν ομως με τις ευλογιες τις δικες μας..
ακόμη αγωνιζόμαστε νομικά δίνοντας και λεφτά, απλώς δεν το κάνουμε θέμα για να μην σας ζαλίζουμε. Εχει άδικο δηλαδή ότι δεν προσπαθούμε να φέρουμε δικαιοσύνη με όποιο μέσο μπορούμε. Δεν φταίμε καθόλου. Αντιθέτως δες τις τοποθετήσεις σου που αναφέρεσαι σε ψυχολογική επιρροή, συμπάθειες και αντιπάθειες. Αυτά λέω ότι δεν έχουν θέση στην διοίκηση και κατάλαβες ότι ισχύουν. όταν αυτά παίζουν ρόλο οδηγούν σε αυθαιρεσίες. η κάλυψη των οργανικών κενών με διορισμούς και των λειτουργικών με προσλήψεις αναπληρωτών είναι υποχρέωση του κράτους και όχι συμπάθεια της κυρίας τάδε στο τάδε γραφείο. ΜΕ άλλα λόγια δημοσίευση δεδομένων με διαφάνεια και λήψη αποφάσεων στηριγμένες στους νόμους και στα στοιχεία είναι το σωστό. Αλλαγή των νόμων όπου υπάρχουν παράθυρα αυθαιρεσίας από την διοίκηση. Είμαι ξεκάθαρα υπέρ των διορισμών στο 100% των οργανικών κενών κάθε χρόνο (και φέτος) χωρίς συμπάθειες και αντιπάθειες και είτε διόρθωση των αποφάσεων που δεν το τήρησαν είτε απομάκρυνση από την διοίκηση όσων δεν το τηρούν (και δεν το μετανιώνουν).

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 18, 2022, 02:31:57 μμ »
ΝΤΡΟΠΗ σε σένα, που αποκαλείς εκπαιδευτικούς σκουπίδια. Διορίστηκε κατά παράβαση της σειράς των πινάκων, καθώς δεν δόθηκε το δικαίωμα στους ειδικής να δηλώσουν περιοχές και κατά παράβαση της νομοθεσίας για τις μετατάξεις. Δείξε μήνυμα που ζητούσες πέρυσι να αλλάξουν οι διατάξεις νόμων για να μπορούσαν να γίνουν αυτά και μετά κουνά το δάκτυλο.
Διοριστηκα με σειρα διορισμου στην πρωτη 30αδα. Οι της ειδικης που με περνουσαν στα μορια ηταν 5 ολοι κι ολοι.Διοριστηκα σε δυσπροσιτο και παλι σε δυσπροσιτο θα πηγαινα αν ειχαν δικαιωμα οι της ειδικης. Μη μιλατε αν δεν ξερετε!!!Κανεναν πινακα δεν παραβιασα ουτε καταστρατηγησα.Το μονο που θα αλλαζε θα ηταν οτι το πολυ πολυ θα πηγαινα σε αλλο δυσπροσιτο.Τον χαρακτηρισμο σας τον επιστρεφω!!

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 18, 2022, 04:36:52 μμ »
@mtsag: το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιέζουν να μην γίνουν και είναι απαράδεκτο. Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά δεν έχω δει εν δυνάμει διοριστεοηυς να πολεμάνε ενεργά τη μείωση της οργανικής. Το αντίστροφο υπάρχει. Τέλος πάντων . Δε λέω ότι αν δε γίνουν διορισμοί δε θα γίνουν εξαιτίας σας, αλλά είναι τρομερά απογοητευτικό να βλέπεις ανθρώπους που μέχρι πέρυσι ήταν αναπληρωτές να πολεμούν τόσο λυσσαλέα το δικαίωμα συναδέλφων τους στη μόνιμη και σταθερή εργασία. Το θεωρώ ασυγχώρητο.
👏👏👏👏

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 19, 2022, 12:40:26 πμ »

Δεν εχω κατι μαζι σας ουτε ειμαι εναντιον των νεων διορισμων οπως και οι περισσοτροι συναδελφοι μας νεοδιοριστοι!Ομως μας κουνατε το δακτυλο και λετε οτι ξεραμε για τη διετια και διαμαρτυρομαστε εκ των υστερων!Χωρις να μεμψιμοιρω η σειρα διορισμου μου ηταν 23 και διοριστηκα σε δυσπροσιτο μετα απο 14 χρονια αναπληρωσης και 4 χρονια ωρομισθιας!!!Εχω τουλαχιστον 40 μορια περισσοτερα
 απο αυτους που πηραν μεταθεση σημερα στην περιοχη ενδιαφεροντος μου.Κι εσεις τι μας λετε?Ας προσεχαμε?Ποιος ειναι ο ηθικος και ο δικαιος?Ποιος ειναι ο νομιμος?Εχω οικογενεια και παιδια που αφησα πισω επι 15 χρονια.Τι θελετε? Να διοριστειτε στη θεση μου με 100 μορια λιγοτερα?Ε αντε καντε το!!!

Αποσυνδεδεμένος alekos76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 19, 2022, 06:41:13 πμ »
Αν έδιναν μεταθέσεις σε νεοδιοριστους, το υπουργείο θα ήταν αντιμέτωπο με πολλές πρόσφυγες στη δικαιοσύνη. Αν γίνει αλλαγή στο νομό θα πρέπει να γίνει για τους επόμενους διορισμούς. Να  ξέρουν όλοι, από την αρχή, τους όρους του παιχνιδιού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.