*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 36236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 10:52:21 πμ »
Σε ευχαριστουμε πολυ!!!!! Προσωπικα, εχω χασει διορισμο για διψηφιο αριθμο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 11:48:42 πμ »
Οι θέσεις στ' αστικά κέντρα στους νέους διορισμούς το καλοκαίρι του '22 θα καταληφθούν από συναδέλφους με υψηλότερη μοριοδότηση από σας που δεν αποδέχτηκαν διορισμό το καλοκαίρι λόγω περιοχών. Και τις αξίζουν αυτοί. Όχι εσείς. Εσείς και χαμηλότερα στον πίνακα κατάταξης είστε και αποδεχτήκατε τη διετία υποβάλλοντας αίτηση διορισμού ενώ αυτοί όχι.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 12:05:22 μμ »
α) Δεν είστε μόνιμοι. Είστε δόκιμοι. Έχετε άγνοια του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα.

β) Όροι προκήρυξης δεν αλλάζουν π ο τ έ ως αντισυνταγματική πράξη. Βάσει αυτών των όρων, της διετίας συμπεριλαμβανομένης, δεν αποδέχτηκαν χιλιάδες συνάδελφοι διορισμό. Και καρπώθηκαν οι χαμηλότεροι στον πίνακα τη θέση.
Συνάδελφε ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας ορίζει ότι κάθε Υπουργείο έχει τη δυνατότητα να αυτορρυθμίζεται. Ο λόγος που το πρόβλεπει είναι γιατί οι υπάλληλοι κάθε υπουργείου αποτελούν διαφορετική κατηγορία υπαλλήλων λόγω των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα. Π.χ οι εκπαιδευτικοί που διορίστηκαν σχεδόν στο σύνολό τους έχουν υπηρετήσει πολλά χρόνια σε διαφορετικά μέρη ως συμβασιούχοι (αναπληρωτές) και δεν μπορούν να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο με κάποιον που απλά διορίζεται στο δημόσιο χωρίς να έχει αντίστοιχη προϋπηρεσία. Στην ουσία δεν θα έπρεπε να λεγόμαστε νεοδιόριστοι μιας και οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουμε περισσότερα από 10 χρόνια ως συμβασιούχοι.
Επίσης ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν αποδέχτηκαν διορισμό. Μιλάμε για το πολύ 10-15 % και δεν ήταν μόνο ο λόγος της διετίας που δεν αποδέχτηκαν να διοριστούν. Με άλλα λόγια οι μόνοι που ίσως είναι άδικο γι αυτούς να γίνει δεκτό το αίτημά μας είναι ένα μέρος αυτού του 10-15% των συναδέλφων που αρνήθηκαν διορισμό. Για όλους τους υπόλοιπους είναι και δίκαιο αλλά και καλό να γίνει γιατί δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει αδιόριστος συνάδελφος που θα ήθελε να μείνει 2 χρόνια στην περιοχή διορισμού του όταν με το καλό διοριστεί. Αν τα καταφέρουμε αφήνουμε μια καλή ρύθμιση του νόμου για τους επόμενους που θα διοριστούν.

Ναι έχεις δίκιο και σε αυτό. Τα έχω διαβάσει και αυτά... θέλω να πιστεύω πως λίγοι αυτοί που εύχονται να μην διοριστεί κόσμος... απλως ειναι οι πιο ακραιοι και αυτοι που αυτοπροβαλλονται πολυ στις σελιδες. Αν εκφράζει την πλειονότητα αυτό τότε λυπάμαι..  μέσα λίγους μήνες ξέχασαν αυτό που ήταν...
Πιο λογικό θα ήταν να ζητήσουν  να γίνουν διορισμοί αλλά μετά το Μάρτιο του 23 που θα έχουν πάρει οι ίδιοι τις μεταθέσεις τους. Έτσι θα έχουν στήριξη πολλών. Και θα είναι και δικαιότερο για όλους.
Αλλά αυτοί που τους εκπροσωπούν τόσο τους κόβει.
Γνωρίζω νεοδιοριστους  που το αίτημα που προωθούσαν για υπογραφή δεν το υπέγραψαν, Όχι γιατί είναι βολεμένοι, αλλά γιατι ξέρουν ότι αυτό που ζητείται ειναι άδικο και κατά βάση απραγματοποιητο.
Φυσικά και θέλουμε να γίνουν νέοι διορισμοί. Επίσης κι εγώ ξέρω αναπληρωτές που περιμένουν να διοριστούν οι οποίοι υπέγραψαν το αίτημα μας γιατί το θεωρούν δίκαιο παρόλο που ξέρουν ότι δεν τους βολεύει...


Παντως τα νεα Τμηματα Ενταξης αγνοουνται...Και κανεις νεοδιοριστος δεν ενδιαφερεται. Μαλλον δεν θα τους ενδιαφερει και η μεταθεση
Δεν είναι εύκολο να ασχοληθεί μια ομάδα με όλα τα θέματα που αφορούν την εκπαίδευση. Φυσικά και θάλουμε ως νεοδιόριστοι να ιδρυθούν νέα Τμήματα Ένταξης.
Οι όποιοι διορισμοί (αν γίνουν) φέτος θα είναι πάλι στην επαρχία και σε νησια... Οπότε μη σκατε.

Συμφωνώ στο ότι η εξέγερση των νεοδιοριστων δεν έγινε ούτε πριν την προκήρυξη, ούτε τον Αύγουστο που διοριστηκαν ούτε τον Σεπτέμβριο που πήγαν στα νησιά....

Εμφανίσθηκαν τον Νοέμβριο που ο Βοριδης είπε στην Αδεδυ ότι τον Απρίλιο μετά τις συνταξιοδοτησεις θα καθοριστεί ο αριθμός των νέων διορισμών του καλοκαιριού...  Και εντάχθηκαν όταν σιγά σιγά ο Κοπτσης και η Κεραμεως άρχισαν να λένε ότι προσπαθούν για διορισμούς το καλοκαίρι..
Δεν εμφανιστήκαμε τον Νοέμβριο. Από το Σεπτέμβριο προσπαθούμε να γίνει δεκτό το αίτημά μας γιατί θεωρούμε ότι είναι δίκαιο αλλά σίγουρα είναι άδικο να γίνουν νέοι διορισμοί πριν μας δοθεί το δικαίωμα μετάθεσης. Ωστόσο εννοείται ότι τασσάμαστε υπέρ των νέων διορισμών γιατί θεωρούμε ότι είναι αναγκαίοι για να δουλέψουν σωστά τα σχολεία μας.

Επίσης, όλοι γνωρίζουμε ότι δεν δόθηκαν πέρσι όλα τα κενά για διορισμό ενώ αντίθετα όταν διορίστηκαν οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ που δικαιώθηκαν στα δικαστήρια τους δόθηκαν πολύ περισσότερες επιλογές από τον αριθμό των υποψηφίων που διεκδικούσαν τις θέσεις. Σε καμία περίπτωση δεν υποννοώ ότι φταίνε οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ συνάδελφοι γι αυτό.
Για μένα το ερώτημα είναι πολύ απλό: είναι σωστή η 2ετής παραμονή των νεοδιόριστων στην περιοχή τοποθέτησης ή όχι;

Αν κάποιος θεωρεί ότι οι νεοδιόριστοι -ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ- οφείλουν να παραμένουν 2 χρόνια στην περιοχή αρχικής τοποθέτησης τους, σωστά υποστηρίζει την διατήρηση της διετίας. Αν όμως κάποιος θεωρεί οτι η 2ετής παραμονή δεν εξυπηρετεί κάτι, τότε σωστά διαμαρτύρεται για ένα νόμο ο οποίος δεν έχει λόγο ύπαρξης και μπορεί άνετα να καταργηθεί χωρίς να ζημιωθεί κάποιος. Εκτός και αν ζημιώνεται κάποιος από την παραμονή των νεοδιόριστων για 1 έτος στην αρχικη περιοχή τοποθέτησης. Ποιος;

Τα υπόλοιπα μου φαίνεται ότι λέγονται για να κρύψουν το τι θεωρεί ο καθένας συμφέρον για τον εαυτό τους.

Πολύ σωστό elranna

Συνάδελφοι εμείς σας θέλουμε όλους μαζί μας στο δίκαιο αγώνα που κάνουμε. Από μια τέτοια ρύθμιση θα ωφεληθεί όλος ο κλάδος. Μικροσυμφέροντα που υπάρχουν ας μπουν λιγάκι στην άκρη επειδή εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα 'ρθεις...και αν έρθεις (στο εύχομαι να διοριστείς έχοντας υπάρξει 16 χρόνια αναπληρωτής) τότε θέλω πολύ να δω πως θα το αντιμετωπίσεις όλο αυτό που ζούμε εμείς οι νεοδιόριστοι

Υ.Γ Να διευκρινήσω ότι δεν γράφω εκ μέρους κάποιας ομάδας αλλά ως μεμονωμένο μέλος του PDE
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 12:11:26 μμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 12:09:10 μμ »
Ασχοληθήκατε απ' το Σεπτέμβρη; Μα αυτό είναι μετά το διορισμό. Όχι πριν. Άρα θέλατε να σας βοηθήσει η διετία να διοριστείτε εις βάρος άλλων που δεν αποδέχτηκαν. Και καπάκι να την καταργήσετε. Κουτοπονηριά στο έπακρο. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 12:33:31 μμ »
Με άλλα λόγια οι μόνοι που ίσως είναι άδικο γι αυτούς να γίνει δεκτό το αίτημά μας είναι ένα μέρος αυτού του 10-15% των συναδέλφων που αρνήθηκαν διορισμό.

Προσωπικά δε βλέπω ακριβώς με ποιοι τρόπο θα ζημιωθούν αν αλλάξει ο χρόνος παραμονής στην οργανικη στο 1 έτος... Αρχικά, όλοι όσοι αρνήθηκαν πέρυσι διορισμό δούλεψαν φέτος από τη πρώτη φάση αναπληρωτές στο σπίτι τους. Δεύτερον, όλοι αυτοί θα διοριστούν φέτος. Τρίτον, θα μπορέσουν να πάρουν μετάθεση μετά από ένα χρόνο, αντί για δύο. Δεν βλέπω κάποια φοβερή ζημία, δηλαδή.

Ξέρεις μόνο ποιοι δε θέλουν αυτήν την αλλαγή; Κάποιοι λίγοι που προσβλέπουν σε οργανικές που διαφορετικά δε θα έπιαναν. Οκ, κατανοητό από τη μια μεριά, αλλά όπως έχω ξαναγράψει, ας μη μας κουνάνε και το δάκτυλο. Δηλαδή σόρυ κιόλας, αλλά προφανώς δε θεωρώ και πολύ δικαιο κάποιος 1000 θέσεις πιο κάτω από μένα στον πίνακα να διοριστεί εκεί που θέλω να μετατεθώ. Και να πω και το άλλο: σν το υπουργείο ειχε πει περυσι ότι θα κάνει και διορισμούς και φέτος, θα μπορούσε κανείς να επιλέξει να ρισκάρει και να περιμένει τα κενά της δεύτερης χρονιάς ή να δεχθεί τα δύο χρόνια μακριά κλπ. Τότε θα είχε την ευθύνη της επιλογής του και δε θα είχε νόημα να μιλάμε για κατατρατήγηση της σειράς του πίνακα, γιατί θα ήξερε ότι μπορούσε να συμβεί και έκανε την επιλογή του. Τώρα όμως ειναι διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 12:36:16 μμ »
Π.Δ. 50/96 και 100/97 τα οποία ορίζουν ότι οι διορισμοί έπονται της διαδικασίας των μεταθέσεων

Αναρωτιέμαι αν όντως μπορεί να παρακαμφθεί αυτο το κομμάτι του νομου. Δηλ γίνεται να πει η Κεραμεως οτι φετος θα διορισω στη γενικη αγωγη χωρίς να εχω δωσει μεταθέσεις;
Μηπως ομως καλύπτεται απο το οτι, εκτος απο τους νειδιοριστους, οι υπολοιποι μονιμοι της Γενικής θα κανουν αίτηση για μετάθεση;


Ακριβως αυτο...




F συμφωνω απολυτως ..ελεος με την κλαψα και την κακομαθημενη συμπερφορα του 98% των εκπαιδευτικων πια.τους νταντεψανε πολυ οι δικοι  τους και καποιοι συνδικαλιστες της κακης συμφορας καθαρα ξεκαθαρα για ψηφους και μονο ,και νομιζουν ολη η κοινωνια θα κανει το ιδιο..βαρεθηκαμε εμεις που ειμαστε απο μεσα...που να φανταστεις οι απ εξω

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 01:21:44 μμ »
Οι θέσεις στ' αστικά κέντρα στους νέους διορισμούς το καλοκαίρι του '22 θα καταληφθούν από συναδέλφους με υψηλότερη μοριοδότηση από σας που δεν αποδέχτηκαν διορισμό το καλοκαίρι λόγω περιοχών. Και τις αξίζουν αυτοί. Όχι εσείς. Εσείς και χαμηλότερα στον πίνακα κατάταξης είστε και αποδεχτήκατε τη διετία υποβάλλοντας αίτηση διορισμού ενώ αυτοί όχι.
Ας υποθεσουμε οτι στο ταδε αστικο κεντρο περισι δεν δοθηκαν κενα ειτε γιατι δεν υπηρχαν ειτε γιατι δεν καλυφθηκαν 100%.Ενας νεοδιοριστος(που ηθελε να διοριστει στο συγκεκριμενο αστικο κεντρο) τελικα διοριστηκε σε καποιο δυσπροσιτο σχολειο γιατι δεν ηξερε αν θα υπαρχουν του χρονου κενα σ αυτην την περιοχη ούτε βεβαια ποσα κι αν θα καλυφθουν. Φετος λοιπον προκυπτουν τα κενα και ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ αυτοι που ηταν πιο πανω στον πινακα εχουν διοριστει. Καποιος με χαμηλοτερη σειρα λοιπον δηλωνει και διοριζεται σε αυτην την περιοχη.Δεν παει το μυαλο σου εκει ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 01:27:06 μμ από GiannisPs »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 01:43:24 μμ »
Οι θέσεις στ' αστικά κέντρα στους νέους διορισμούς το καλοκαίρι του '22 θα καταληφθούν από συναδέλφους με υψηλότερη μοριοδότηση από σας που δεν αποδέχτηκαν διορισμό το καλοκαίρι λόγω περιοχών. Και τις αξίζουν αυτοί. Όχι εσείς. Εσείς και χαμηλότερα στον πίνακα κατάταξης είστε και αποδεχτήκατε τη διετία υποβάλλοντας αίτηση διορισμού ενώ αυτοί όχι.

Αυτό δεν νομίζω ότι στεκει, τουλάχιστον όχι σα νόρμα. Εγώ μια χαρά θέση είχα στον πίνακα, στη δίκη μου περιοχή δεν άνοιξαν πολλά κενά. Και γω και πολλοί με ακόμη υψηλότερη από μένα θέση βρεθήκαμε σε όμορους νόμους. Αυτοί λοιπόν που θα διεκδικήσουν διορισμό στην περιοχή μου είναι πολύ μα πολύ πιο κάνω από μενα στον πίνακα.

Επίσης, εμενα η αίσθηση από τον κλάδο μου είναι ότι εκείνοι που αρνήθηκαν διορισμοί ήταν προς τα κάτω του πίνακα. Όσοι ήταν σχετικά ψηλά και είχαν φάει το αναπληρωτηλικι με το κουτάλι διορίστηκαν
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 06:03:57 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 02:23:27 μμ »
....https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/370343_shetika-me-tin-anagki-meiosis-tis-ypiretisis-tis-organikis-ton-neodioriston-apo-2 Να μειωθεί ο χρόνος αναγκαστικής υπηρέτησης της οργανικής θέσης ζητούν εκπαιδευτικοί
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 02:25:17 μμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 02:24:06 μμ »
Αυτό που δεν νομίζω ότι στεκει, τουλάχιστον όχι σα νόρμα. Εγώ μια χαρά θέση είχα στον πίνακα, στη δίκη μου περιοχή δεν άνοιξαν πολλά κενά. Και γω και πολλοί με ακόμη υψηλότερη από μένα θέση βρεθήκαμε σε όμορους νόμους. Αυτοί λοιπόν που θα διεκδικήσουν διορισμό στην περιοχή μου είναι πολύ μα πολύ πιο κάνω από μενα στον πίνακα.

Επίσης, εμενα η αίσθηση από τον κλάδο μου είναι ότι εκείνοι που αρνήθηκαν διορισμοί ήταν προς τα κάτω του πίνακα. Όσοι ήταν σχετικά ψηλά και είχαν φάει το αναπληρωτηλικι με το κουτάλι διορίστηκαν
Αν δεν γίνουν νέοι διορισμοι το καλοκαίρι να δεις τι ωραία θα θέλουν να μειωθεί η διετία για τους επόμενους διορισμούς

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 04:06:37 μμ »
Προσωπικά δε βλέπω ακριβώς με ποιοι τρόπο θα ζημιωθούν αν αλλάξει ο χρόνος παραμονής στην οργανικη στο 1 έτος... Αρχικά, όλοι όσοι αρνήθηκαν πέρυσι διορισμό δούλεψαν φέτος από τη πρώτη φάση αναπληρωτές στο σπίτι τους. Δεύτερον, όλοι αυτοί θα διοριστούν φέτος. Τρίτον, θα μπορέσουν να πάρουν μετάθεση μετά από ένα χρόνο, αντί για δύο. Δεν βλέπω κάποια φοβερή ζημία, δηλαδή.

Ξέρεις μόνο ποιοι δε θέλουν αυτήν την αλλαγή; Κάποιοι λίγοι που προσβλέπουν σε οργανικές που διαφορετικά δε θα έπιαναν. Οκ, κατανοητό από τη μια μεριά, αλλά όπως έχω ξαναγράψει, ας μη μας κουνάνε και το δάκτυλο. Δηλαδή σόρυ κιόλας, αλλά προφανώς δε θεωρώ και πολύ δικαιο κάποιος 1000 θέσεις πιο κάτω από μένα στον πίνακα να διοριστεί εκεί που θέλω να μετατεθώ. Και να πω και το άλλο: σν το υπουργείο ειχε πει περυσι ότι θα κάνει και διορισμούς και φέτος, θα μπορούσε κανείς να επιλέξει να ρισκάρει και να περιμένει τα κενά της δεύτερης χρονιάς ή να δεχθεί τα δύο χρόνια μακριά κλπ. Τότε θα είχε την ευθύνη της επιλογής του και δε θα είχε νόημα να μιλάμε για κατατρατήγηση της σειράς του πίνακα, γιατί θα ήξερε ότι μπορούσε να συμβεί και έκανε την επιλογή του. Τώρα όμως ειναι διαφορετικά.
Αν δεν ικανοποιηθούν οι μεταθέσεις σε μια Δ/νση, δε θα κάνει ύστερα διορισμούς εκεί. Μην το ξεχνάτε αυτό.
Επομένως, δεν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να μετατεθείς κάπου, να μην ικανοποιηθεί αυτό το αίτημά σου και μετά να δεις να διορίζει εκεί άλλα άτομα. Δε γίνεται αυτό.
Τέλος, δεν είναι το ίδιο να εργάζεται κάποιος ως αναπληρωτής με το να εργάζεται ως μόνιμος... Και ξεχνάς πως φέτος λόγω των διορισμών, πολλοί αναπληρωτές πήγαν να εργαστούν πιο μακριά απ' ό,τι τις προηγούμενες χρονιές, μιας κι αυτοί λειτουργικά κενά καλύπτουν...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Disappoint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 04:24:03 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί της ειδικής επίσης ίσως να αδικουνται που υπηρέτησαν διετία και περιμένουν φέτος μετάθεση. Αυτό βέβαια θα συμβεί μόνο αν τα κενά τους διεκδικηθούν από εκπαιδευτικούς γενικής με προσόντα διορισμού στην ειδική.Μακαρι να καταργηθεί η διετία αλλά να μη ζημιωθεί κάνεις από μια ευνοϊκή αλλαγή για την εκπαιδευτική κοινότητα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 04:27:44 μμ από Disappoint »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 04:55:13 μμ »
Αν δεν ικανοποιηθούν οι μεταθέσεις σε μια Δ/νση, δε θα κάνει ύστερα διορισμούς εκεί. Μην το ξεχνάτε αυτό.
Επομένως, δεν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να μετατεθείς κάπου, να μην ικανοποιηθεί αυτό το αίτημά σου και μετά να δεις να διορίζει εκεί άλλα άτομα. Δε γίνεται αυτό.
Τέλος, δεν είναι το ίδιο να εργάζεται κάποιος ως αναπληρωτής με το να εργάζεται ως μόνιμος... Και ξεχνάς πως φέτος λόγω των διορισμών, πολλοί αναπληρωτές πήγαν να εργαστούν πιο μακριά απ' ό,τι τις προηγούμενες χρονιές, μιας κι αυτοί λειτουργικά κενά καλύπτουν...

Θα γίνει αν δεν αλλάξει η διετία και φέτος δώσει νέα οργανικά κενά στην περιοχή μπυ. Επίσης, για τα αλλά που γράφεις, στο δικό μου κλάδο τουλάχιστον, οσοι ήταν ψηλά στον πίνακα (δηλαδή όσοι ήταν σε θέση διορισμοί πέρυσι και δεν το αποδέχθηκαν) δούλευαν  σπίτι τους, καθώς αν και έγιναν  διορισμοί σε όλους τους κλάδους πήρε πάλι πολλούς αναπληρωτές..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2022, 05:08:35 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 05:04:59 μμ »
εκτιμάτε ότι η πολιτική συγκυρία θα έχει ρόλο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.