*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2022  (Αναγνώστηκε 96795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 06:06:17 μμ »
Δεν παράγει κανένα μεγαλύτερο έργο από εμένα ή τον δικό μου σύζυγο ή τον κάθε άλλο υπάλληλο για να παίρνει κατά προτεραιότητα απόσπαση. Ούτε έχει η οικογένεια του μεγαλύτερη αξία. Με τα μόρια του λοιπόν ο καθένας.
Όταν λέμε να δίνουν κίνητρα στους γιατρούς για να πηγαίνουν στα μικρά νησιά, πάντα υπάρχει κάποιος που λέει "την ίδια δουλειά θα κάνει με όλους τους άλλους γιατρούς. Θα βρεθεί κάποιος να πάει." Πολλές φορές δεν πηγαίνει κανείς. Το ίδιο ισχύει και για τους στρατιωτικούς. Θα μου πεις θα παραιτούνταν σε άλλη περίπτωση; Μπορεί και ναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 06:07:16 μμ »
Όταν λέμε να δίνουν κίνητρα στους γιατρούς για να πηγαίνουν στα μικρά νησιά, πάντα υπάρχει κάποιος που λέει "την ίδια δουλειά θα κάνει με όλους τους άλλους γιατρούς. Θα βρεθεί κάποιος να πάει." Πολλές φορές δεν πηγαίνει κανείς. Το ίδιο ισχύει και για τους στρατιωτικούς. Θα μου πεις θα παραιτούνταν σε άλλη περίπτωση; Μπορεί και ναι.

Τα κίνητρα που δίνονται δεν πρέπει να είναι σε βάρος άλλων κοινωνικών ομάδων.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 06:41:17 μμ »
Ως προς αυτο που λες συναδελφε και για τη σωστη αποτυπωση των διαδικασιών, το κυσδε προβαινει στις αποσπασεις με τον εξης τροπο:
ζηταει από τα πυσδε πινακα λειτουργικων κενων για αποσπασεις στα τελη ιουνιου. Ο πινακας αυτος ειναι όμοιος με τον πινακα Γ των μεταθεσεων, απλα προκυπτει απευθειας από τους πινακες Α, χωρις την ενεργοποιηση του αλγοριθμου δηλ των πινακων Β και αποτυπωνει τα πλεονασματα/ελλειμματα της καθε ειδικοτητας σε επιπεδο ΔΔΕ πχ ΠΕ02=7 ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ.
Πρώτο λάθος της διαδικασίας, εσκεμμένο λάθος για να καλυφθούν τα βύσματα. Να γίνει ενεργοποίηση του αλγορίθμου από την αρχή.

Στη συνεχεια βλεπει αιτηση ενος ΠΕ02 που ανηκει οργανικα στη δ δωδεκανησου και θελει να αποσπαστει σε πυσδε αττικής. Προφανως και εχει το περιθωριο να του δωσει απόσπαση, χωρις ομως εκεινη την ωρα να μπορει, χωρια οτι δεν εχει αυτη την αρμοδιοτητα, να μας πει ποιος τον αντικαθιστά.
Για να μπορουσε να γινει πράξη αυτο που ισχυριζεσαι το μονο που θα μπορουσε να κανει το κυσδε ειναι να εκδωσει μια απόφαση απόσπασης που να ειναι καπως ετσι:
" εγκυκλιος αποσπασεων απο πυσδε σε πυσδε 2022-2023...
Αρ. πρωτ... 6-7-2022
lemonpies ΠΥΣΔΕ οργανικης =δωδεκανησου - πυσδε αποσπασης= α αθηνας (σημειωση: να εχετε το  νου σας με την εναρξη του σχολ ετους δηλ 1/9 να δειτε την αναρτηση του πινακα τοποθετησεων του πυσδε δωδεκανησου αν καλυφτηκε το κενο που αφησε ο lemonpies).
Επειδη, ομως, μια τετοιας μορφης αποφαση δεν προκειται να δεις ουτε μεχρι να βγεις στη συνταξη, σκεψου εναν αλλον τροπο αναζήτησης της διαφανειας των αρμοδιων οργανων της πολιτειας.
Κάνεις λάθος. Χθες θα μπορούσε να είχε υλοποιηθεί αυτό που πρότεινα, αρκεί να υπήρχε πολιτική βούληση. Είναι ένα απλό θέμα μηχανοργάνωσης, μια απόφαση χρειάζεται ώστε να δημοσιεύονται οι αποσπάσεις σε μορφή υπερκειμένου (hypertext).  Πολιτική όμως βούληση δεν υπάρχει, γιατί το πολίτευμά μας είναι πολίτευμα βυσμάτων.

υγ. δεν ξερω αν γνωριζεις αλλά το κυσδε δινει αποσπαση χωρις να υποχρεουται να φερει αντικατασταστη πχ το παραδειγμα που προανεφερα 7 πλεονασματα πε02  που σημαινει καλυψη εκ των εσω.
Δεύτερο λάθος της διαδικασίας. Επίσης εσκεμμένο για να καλυφθούν τα βύσματα. Το κυσδε να υποχρεούται να ορίσει πιθανούς αντικαταστάτες, με την βοήθεια αλγορίθμου.

Αν παλι θελεις να μου πεις οτι δεν ανακοινωνει το υπουργειο τον πινακα με τα λειτουργικα κενα-πλεονασματα των δδε τοτε θα σου πω ΟΚ αυτο ειναι το θεμα..ας πιεσουμε να τα ανακοινωνει (σσ. και για να μη ξεχνιομστε μεχρι πριν 2 χρονια τα μαθαιναμε -εστω-απο τους αιρετους.. αρα τις πταιει??)
Εκτός των παραπάνω, ναι, και αυτό που λες θέλω να πω. Να ανακοινώνει το υπουργείο πίνακα με τα λειτουργικά κενά-πλεονάσματα των δδε . Κήρυξη απεργίας διαρκείας, μέχρι να υποχρεωθεί με νόμο το υπουργείο να τα ανακοινώνει. Χαχαχα, ας γελάσουμε λίγο βλέποντας τις αποσβολωμένες φάτσες των κομματόσκυλων και των συνδικαλιστικών θρασιμιών που κατοικοεδρεύουν στις πελατειακές ελμε και τους συλλόγους, όταν ακούν να προτείνονται αντιδράσεις που πραγματικά θα πιέσουν το υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2022, 07:11:09 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 11:26:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες 😊 καλή αρχή και καλή σχολική χρονιά. Ο σύζυγος μου όντας μόνιμος στον στρατό έχει ζητήσει έκτακτη μετάθεση για να με ακολουθήσει στη Λαμία όπου διορίστηκα. Σε περίπτωση που δεν τη λάβει, μπορώ άνοιξη του 2024 να κάνω εγώ τα χαρτιά μου συνυπηρέτηση στο δήμο όπου εργάζεται έχοντας την οργανική του θέση εκεί,όχι με απόσπαση; Ρωτάω επειδή αφενός ειδικά σχολεία στην Νέα Πέραμο και στον ευρύτερο δήμο (τα Μέγαρα) δεν υπάρχουν και αφετέρου εγώ πρέπει να παραμείνω στην ειδική αγωγή 5 χρόνια. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Με τοποθετούν σε ΣΜΕΑΕ σε όμορο δήμο (πχ Ελευσίνα ας πούμε που έχει λειτουργικά κενά Εργοθεραπευτών) ή όλα αυτά ισχύουν μόνο για τη γενική αγωγή;
Υ.Γ Εύχομαι γρήγορη τοποθέτηση σε όλους και όλες και επιστροφή στην κατοικία σύντομα!
Ευχαριστώ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Αποσπάσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 11:34:24 μμ »
Δεν παράγει κανένα μεγαλύτερο έργο από εμένα ή τον δικό μου σύζυγο ή τον κάθε άλλο υπάλληλο για να παίρνει κατά προτεραιότητα απόσπαση.

Κάποιος αποκαλούσε, από το βήμα της Βουλής, "αντιπαραγωγικά" τα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων... μα ποιος τα αποκαλούσε... α, ναι! Ο χοντροΠάγκαλος τού "όλοι μαζί τα φάγαμε"!

Δεν περιγράφω άλλο...

Υ.Γ. Να προσθέσω επίσης ότι, με την ίδια λογική κοινωνικού αυτοματισμού και κατσικογειτονισμού, έχουμε σήμερα φτάσει στο σημείο πολλές προκηρύξεις για θέσεις ιατρών του ΕΣΥ να πηγαίνουν "τζούφιες", γιατί κάποιοι έχουν την άποψη ότι ο γιατρός του ΕΣΥ θα πρέπει να εγκλωβιστεί κι εκείνος στο περιβόητο "ενιαίο μισθολόγιο" του δημοσίου. Και κάπως έτσι καταλήγουμε να περιμένουν καρκινοπαθείς σε τρίμηνες και τετράμηνες λίστες για να χειρουργηθούν (με ευνόητες συνέπειες για την εξέλιξη της ασθένειάς τους), καθώς π.χ. εντατικολόγοι και αναισθησιολόγοι έχουν καταστεί ειδικότητες υπό εξαφάνιση για διορισμό στο ΕΣΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2022, 11:51:28 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 11:59:14 μμ »
Κάποιος αποκαλούσε, από το βήμα της Βουλής, "αντιπαραγωγικά" τα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων... μα ποιος τα αποκαλούσε... α, ναι! Ο χοντροΠάγκαλος τού "όλοι μαζί τα φάγαμε"!


Οι κυριες που θα πανε πλεοναζουσες στη διευθυνση για να ειναι κοντα στον στρατιωτικο θα ειναι λεπτες; Διοτι αν ειναι λεπτες να πανε.

ΥΓ Οξυμωρο να κουνας το δαχτυλο για κοινωνικο αυτοματισμο και να λες τον αλλο χοντρο υποτιμητικα.

Αποσυνδεδεμένος sogol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 12:07:35 πμ »
Δεν παράγει κανένα μεγαλύτερο έργο από εμένα ή τον δικό μου σύζυγο ή τον κάθε άλλο υπάλληλο για να παίρνει κατά προτεραιότητα απόσπαση. Ούτε έχει η οικογένεια του μεγαλύτερη αξία. Με τα μόρια του λοιπόν ο καθένας.
Ας μην το περιορίζουμε στους στρατιωτικούς...Εδώ έχουν βάλει τόσες απίθανες κατηγορίες στις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις(σύζυγοι ΕΚΑΒ, προσωπικού ΕΣΥ, ΝΣΚ, δημοτικών αστυνομικών, ΕΥΠ, προσωπικού καταστημάτων κράτησης, πανεπιστημιακών, δικαστικών, λιμενικών, αστυνομικών). Δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας ή ο εργαζόμενος σε κάποια εταιρία, δεν έχει τις ίδιες ανάγκες  με τους παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 12:10:56 πμ »
Ας μην το περιορίζουμε στους στρατιωτικούς...Εδώ έχουν βάλει τόσες απίθανες κατηγορίες στις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις(σύζυγοι ΕΚΑΒ, προσωπικού ΕΣΥ, ΝΣΚ, δημοτικών αστυνομικών, ΕΥΠ, προσωπικού καταστημάτων κράτησης, πανεπιστημιακών, δικαστικών, λιμενικών, αστυνομικών). Δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας ή ο εργαζόμενος σε κάποια εταιρία, δεν έχει τις ίδιες ανάγκες  με τους παραπάνω;

Δεν το περιορίζω στους στρατιωτικούς προσωπικά. Όλες οι οικογένειες έχουν την ίδια ανάγκη να είναι μαζί. Οπότε τα μόρια από τη συνυπηρέτηση ορθώς δίνονται, αλλά ως εκεί. Εκτός αν θέλουμε να δίνουμε κίνητρα για τη δημιουργία οικογένειας μόνο σε συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 12:14:26 πμ »
Κάποιος αποκαλούσε, από το βήμα της Βουλής, "αντιπαραγωγικά" τα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων... μα ποιος τα αποκαλούσε... α, ναι! Ο χοντροΠάγκαλος τού "όλοι μαζί τα φάγαμε"!

Δεν περιγράφω άλλο...

Υ.Γ. Να προσθέσω επίσης ότι, με την ίδια λογική κοινωνικού αυτοματισμού και κατσικογειτονισμού, έχουμε σήμερα φτάσει στο σημείο πολλές προκηρύξεις για θέσεις ιατρών του ΕΣΥ να πηγαίνουν "τζούφιες", γιατί κάποιοι έχουν την άποψη ότι ο γιατρός του ΕΣΥ θα πρέπει να εγκλωβιστεί κι εκείνος στο περιβόητο "ενιαίο μισθολόγιο" του δημοσίου. Και κάπως έτσι καταλήγουμε να περιμένουν καρκινοπαθείς σε τρίμηνες και τετράμηνες λίστες για να χειρουργηθούν (με ευνόητες συνέπειες για την εξέλιξη της ασθένειάς τους), καθώς π.χ. εντατικολόγοι και αναισθησιολόγοι έχουν καταστεί ειδικότητες υπό εξαφάνιση για διορισμό στο ΕΣΥ.

Ναι το θυμάμαι ότι το είπε αυτό ο Πάγκαλος. Ήταν θυμάμαι ξαπλωμένος σε μια ξαπλώστρα στα κααυ και έπινε φρέντο από τα χεράκια των στρατιωτών.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:04:42 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,αυτή τη στιγμή είμαι αρκετά εξοργισμένη. Έχω 17 χρόνια υπηρεσίας, είμαι όλα τα χρόνια μακριά από τον τόπο μου την Καρδίτσα. Το προηγούμενο έτος κατάφερα και αποσπάστηκα Καρδίτσα. Φέτος που ζήτησα ξανά να έρθω με απόσπαση δεν έγινε δεκτή, έκανα και αίτηση επανεξέτασης με κανένα αποτέλεσμα. Αυτή τη στιγμή πρέπει να μετακομίσω πάλι μακριά . Χαζεύοντας τους αναπληρωτές, διαπίστωσα ότι πήραν δύο δασκάλους αναπληρωτές Καρδίτσα. Και αναρωτιέμαι, για μένα μετά από τόσο χρόνια υπηρεσίας δεν υπήρχε κενό;;;

1) O μόνος τρόπος να διορθωθεί η κατάσταση είναι να υποχρεώνεται με νόμο το υπουργείο να δημοσιεύει τους πίνακες με τα λειτουργικά κενά, πριν την απόφαση του για τις τοποθετήσεις, έτσι ώστε να μπορεί να ελεγχθεί η παρανομία του.

2) Ο μόνος τρόπος να πιεστεί το υπουργείο να δημοσιεύει τους πίνακες με τα κενά, είναι μια απεργία διαρκείας. Γιατί σε αυτήν ακριβώς την αδιαφάνεια εδράζονται τα βύσματα και βουτάνε ότι σχολείο θέλουν, και δεν πρόκειται ποτέ και με κανένα τρόπο (εκτός από την απειλή για απεργία διαρκείας) να επιτρέψουν τα βύσματα να νομοθετηθεί διαφάνεια στις τοποθετήσεις. Γιατί τα βύσματα όχι μόνο βυσματώνουν, αλλά και νομοθετούν την αδιαφάνεια, γιατί έτσι τους βολεύει.

3) Ο μόνος τρόπος για κάνουμε απεργία διαρκείας (που δεν έχει γίνει τα τελευταία 25 χρόνια), είναι να ψηφίζουμε σωστά στις ελμε/συλλογους.

Κάνε λοιπόν μια ανασκόπηση και θυμήσου, τι ψήφο έριχνες στην κάλπη όλα αυτά τα 17 χρόνια που είσαι εκπαιδευτικός; Μήπως ψήφιζες κομματόσκυλα και συνδικαλιστικά θρασίμια; Θυμήσου τι ψήφιζες, και φύλαξε την οργή σου για όταν θα έρθει ξανά η ώρα να ψηφίσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2022, 04:02:39 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:27:55 πμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες 😊 καλή αρχή και καλή σχολική χρονιά. Ο σύζυγος μου όντας μόνιμος στον στρατό έχει ζητήσει έκτακτη μετάθεση για να με ακολουθήσει στη Λαμία όπου διορίστηκα. Σε περίπτωση που δεν τη λάβει, μπορώ άνοιξη του 2024 να κάνω εγώ τα χαρτιά μου συνυπηρέτηση στο δήμο όπου εργάζεταιέχοντας την οργανική του θέση εκεί,όχι με απόσπαση; Ρωτάω επειδή αφενός ειδικά σχολεία στην Νέα Πέραμο και στον ευρύτερο δήμο (τα Μέγαρα) δεν υπάρχουν και αφετέρου εγώ πρέπει να παραμείνω στην ειδική αγωγή 5 χρόνια. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Με τοποθετούν σε ΣΜΕΑΕ σε όμορο δήμο (πχ Ελευσίνα ας πούμε που έχει λειτουργικά κενά Εργοθεραπευτών) ή όλα αυτά ισχύουν μόνο για τη γενική αγωγή;
Υ.Γ Εύχομαι γρήγορη τοποθέτηση σε όλους και όλες και επιστροφή στην κατοικία σύντομα!
Ευχαριστώ.
Για να λάβεις μόρια συνυπηρέτησης πρέπει ο σύζυγός σου να εργάζεται στο δήμο που διεκδικείς.
Δηλαδή αν ο σύζυγός σου εργάζεται στην Λαμία και θες και εσύ να πας εκεί, πρέπει να πάρεις ένα χαρτί ότι δουλεύει εκεί, και όταν κάνεις αίτηση και ζητήσεις Λαμία να καταθέσεις και το χαρτί για να πάρεις μόρια συνυπηρέτησης για την διεκδίκηση σου για τοποθέτηση στην Λαμία.
Τώρα αν ο σύζυγός σου έχει οργανική στην Λαμία αλλά έχει αποσπαστεί αλλού, θεωρητικά δεν μπορείς να πάρεις χαρτί συνυπηρέτησης, γιατί  η υπηρεσία του συζύγου σου θα σου πει ότι για το έτος 2024 αυτός υπηρετεί αλλού.
Οπότε μια λύση είναι να διακόψει την απόσπασή του ο σύζυγός σου, και να επιστρέψει στην οργανική του στην Λαμία πριν το 2024.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:35:48 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 12:01:09 πμ »
Για να λάβεις μόρια συνυπηρέτησης πρέπει ο σύζυγός σου να εργάζεται στο δήμο που διεκδικείς.
Δηλαδή αν ο σύζυγός σου εργάζεται στην Λαμία και θες και εσύ να πας εκεί, πρέπει να πάρεις ένα χαρτί ότι δουλεύει εκεί, και όταν κάνεις αίτηση και ζητήσεις Λαμία να καταθέσεις και το χαρτί για να πάρεις μόρια συνυπηρέτησης για την διεκδίκηση σου για τοποθέτηση στην Λαμία.
Τώρα αν ο σύζυγός σου έχει οργανική στην Λαμία αλλά έχει αποσπαστεί αλλού, θεωρητικά δεν μπορείς να πάρεις χαρτί συνυπηρέτησης, γιατί  η υπηρεσία του συζύγου σου θα σου πει ότι για το έτος 2024 αυτός υπηρετεί αλλού.
Οπότε μια λύση είναι να διακόψει την απόσπασή του ο σύζυγός σου, και να επιστρέψει στην οργανική του στην Λαμία πριν το 2024.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Ο σύζυγος μου έχει οργανική θέση από το 2020 στη Νέα Πέραμο που εντάσσεται στην Δυτική Αττική.  Σε περίπτωση που δε του δοθεί έκτακτη μετάθεση τώρα, θα παραμείνει στην οργανική του θέση.Οπότε την άνοιξη του 2024 θα κάνω αίτηση για απόσπαση κατά προτεραιότητα όντας ειδική κατηγορία,  σε όμορο δήμο στην Ελευσίνα,  δεδομένου ότι η Νέα Πέραμος και τα Μέγαρα δεν έχουν ΣΜΕΑΕ, ενώ η Ελευσίνα έχει λειτουργικά κενά ΠΕ29 σε ΣΜΕΑΕ και ελπίζω να τη λάβω, αν δεν πάρει τώρα την έκτακτη μετάθεση ώστε να έρθει στη Λαμία μαζί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2022, 12:02:52 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Karavidas-s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #474 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 10:24:52 πμ »
Καλημέρα και συγγνώμη για την ενόχληση , θα ήθελα τα φώτα σας, όντας πρωτάρης και μη γνωρίζοντας την όλη διαδικασία . Δικαιούμαι να πάρω απόσπαση κατά προτεραιότητα( διότι ανήκω σε ειδική κατηγορία ). Θα πρέπει να κάνω αίτηση απόσπασης, την περίοδο των αποσπάσεων. Όταν έρθει η συγκεκριμένη περίοδος , πέρα από την αίτηση κτλ θα πρέπει να δηλώσω και σε ποια σχολική μονάδα συγκεκριμένα θέλω να πάω ή μονο ότι θέλω να πάω σε μονάδα ΕΑΕ  και σε ποιο ΠΥΣΔΕ. Επιπροσθέτως , αν γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο οργανικό κενό σε σχολική μονάδα  στο ΠΥΣΔΕ που θέλω  να πάρω αποσπαση και δεν καλυφθεί από άλλες μεταβολές , μπορώ να τοποθετηθώ εκεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #475 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 07:29:56 μμ »
Καλημέρα και συγγνώμη για την ενόχληση , θα ήθελα τα φώτα σας, όντας πρωτάρης και μη γνωρίζοντας την όλη διαδικασία . Δικαιούμαι να πάρω απόσπαση κατά προτεραιότητα( διότι ανήκω σε ειδική κατηγορία ). Θα πρέπει να κάνω αίτηση απόσπασης, την περίοδο των αποσπάσεων. Όταν έρθει η συγκεκριμένη περίοδος , πέρα από την αίτηση κτλ θα πρέπει να δηλώσω και σε ποια σχολική μονάδα συγκεκριμένα θέλω να πάω ή μονο ότι θέλω να πάω σε μονάδα ΕΑΕ  και σε ποιο ΠΥΣΔΕ. Επιπροσθέτως , αν γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο οργανικό κενό σε σχολική μονάδα  στο ΠΥΣΔΕ που θέλω  να πάρω αποσπαση και δεν καλυφθεί από άλλες μεταβολές , μπορώ να τοποθετηθώ εκεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Καλησπέρα Karavidas-s.
Δεν μας είπες αν είσαι νεοδιόριστος. Οι νεοδιόριστοι είχαν τη δυνατότητα να κάνουν αίτηση για απόσπαση πριν από ένα μήνα.
Όπως και να έχει μπορείς να κάνεις αίτηση όταν θα κάνουν όλοι (τον Απρίλιο που θα βγει η εγκύκλιος αποσπάσεων).
Στην αίτηση δηλώνεις το ΠΥΣΔΕ που επιθυμείς. Όταν με το καλό πάρεις την απόσπαση, η ΔΔΕ θα σου ζητήσει να δηλώσεις σχολεία.
Οι αποσπασμένοι τοποθετούνται πριν από τους αναπληρωτές. Αν υπάρχει ακόμα τότε το κενό, μπορείς να το διεκδικήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.