*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 262468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #602 στις: Μάιος 14, 2022, 01:29:40 μμ »
Προφανώς έχουμε απογοητευτεί με τη δήλωση 3.. στη πίτα μου μας δίνουν γι αυτο και ασχολούμαστε με κάθε πιθανό σενάριο, ακόμα κι όσοι είμαστε σε νούμερο κάτω του 300.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:00 »

Συνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #603 στις: Μάιος 14, 2022, 03:06:53 μμ »
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται με τόσα χρόνια συνταξιοδοτήσεων και στασιμότητα διορισμών να έχουν προκύψει μόνο 1600 οργανικές. Όλοι όσοι έβγαιναν στη σύνταξη ήταν υπεράριθμοι δηλαδή; Και το 3++ που ακούγεται είναι πολύ μικρό νούμερο για τον κλάδο μας, αλλά η ΠΕΑΔ και η ΠΕΑΦ κοιμάται. Μόνο πέρσι έτρεχε, βολεύτηκαν κάποιοι και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #604 στις: Μάιος 14, 2022, 03:08:00 μμ »
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται με τόσα χρόνια συνταξιοδοτήσεων και στασιμότητα διορισμών να έχουν προκύψει μόνο 1600 οργανικές. Όλοι όσοι έβγαιναν στη σύνταξη ήταν υπεράριθμοι δηλαδή; Και το 3++ που ακούγεται είναι πολύ μικρό νούμερο για τον κλάδο μας, αλλά η ΠΕΑΔ και η ΠΕΑΦ κοιμάται. Μόνο πέρσι έτρεχε, βολεύτηκαν κάποιοι και τέλος.

Οχι δεν ηταν υπεραριθμοι. Μην ξεχνας συναδελφε οτι γινανε αυτα τα χρονια πάνω απο 2.500 συγχωνεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #605 στις: Μάιος 14, 2022, 03:19:38 μμ »
Η ΠΕΑΔ συναδελφε εκανε μεγαλο αγωνα και φετος για τους διορισμους. Συμφωνω με τον νικολ πολ για τις συγχωνευσεις. Επισης, καποια στιγμη ειχε ανεβασει και ο Πατρεας για την «εξαφανιση» των κενων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:00 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #606 στις: Μάιος 14, 2022, 03:28:35 μμ »
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται με τόσα χρόνια συνταξιοδοτήσεων και στασιμότητα διορισμών να έχουν προκύψει μόνο 1600 οργανικές. Όλοι όσοι έβγαιναν στη σύνταξη ήταν υπεράριθμοι δηλαδή; Και το 3++ που ακούγεται είναι πολύ μικρό νούμερο για τον κλάδο μας, αλλά η ΠΕΑΔ και η ΠΕΑΦ κοιμάται. Μόνο πέρσι έτρεχε, βολεύτηκαν κάποιοι και τέλος.
Πολύ σωστά γράφεις!
Αρκεί που διορίστηκαν κάποιοι από το προεδρείο της ΠΕΑΔ χωρίς κόπο. Για τους υπόλοιπους, αγρόν ηγοράζει η ΠΕΑΔ...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #607 στις: Μάιος 14, 2022, 03:36:36 μμ »
Πολύ σωστά γράφεις!
Αρκεί που διορίστηκαν κάποιοι από το προεδρείο της ΠΕΑΔ χωρίς κόπο. Για τους υπόλοιπους, αγρόν ηγοράζει η ΠΕΑΔ...

Δεν συμφωνώ συναδελφισσα. Μέχρι πριν τους περσινούς διορισμούς οι δάσκαλοι έλυναν και έδεναν. Και η ΠΕΑΔ συνέβαλε στην ανατροπή του κλιματος αυτου, που ειχε ως αποτέλεσμα την κατανομή μου είδαμε πέρυσι. Απλά η ΠΕΑΔ δεν μπορεί να δημιουργήσει οργανικά κενα. Είναι αυτά που είναι. Και από δω και πέρα κάπου εκεί θα παίζουν, λίγο κάτω από τον αριθμο των συνταξιοδοτήσεων κάθε χρονιάς. Εκτός κι αν κάτι αλλάξει τα δεδομένα (πχ δημιουργια οργανικών θέσεων στα πειραματικα, αύξηση ωρών μαθημάτων). Τέλος, υπάρχουν επιφανή μέλη της που είναι ακόμα αδιοροστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2022, 03:39:29 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #608 στις: Μάιος 14, 2022, 04:01:55 μμ »
Δεν συμφωνώ συναδελφισσα. Μέχρι πριν τους περσινούς διορισμούς οι δάσκαλοι έλυναν και έδεναν. Και η ΠΕΑΔ συνέβαλε στην ανατροπή του κλιματος αυτου, που ειχε ως αποτέλεσμα την κατανομή μου είδαμε πέρυσι. Απλά η ΠΕΑΔ δεν μπορεί να δημιουργήσει οργανικά κενα. Είναι αυτά που είναι. Και από δω και πέρα κάπου εκεί θα παίζουν, λίγο κάτω από τον αριθμο των συνταξιοδοτήσεων κάθε χρονιάς. Εκτός κι αν κάτι αλλάξει τα δεδομένα (πχ δημιουργια οργανικών θέσεων στα πειραματικα, αύξηση ωρών μαθημάτων). Τέλος, υπάρχουν επιφανή μέλη της που είναι ακόμα αδιοροστοι.
Ίσως εσύ να τους γνωρίζεις καλύτερα τους της ΠΕΑΔ.
Από όσο όμως εγώ ξέρω, κοίταζαν να προτάξουν τους διορισμούς με κριτήρια την παλαιότητα των πτυχίων & την προυπηρεσία (κριτήρια που εξυπηρετούσαν τους ιδίους & γενικότερα τους μεγάλους σε ηλικία εκπαιδευτικούς, δηλ. κριτήρια μη αντικειμενικά).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #609 στις: Μάιος 14, 2022, 04:05:20 μμ »
Πολλα συγχαρητηρια για την ΠΕΑΔ. Την προηγουμενη εβδομαδα επικοινωνησαν με το ΥΠΑΙΘ και με το ΥΠΕΣ και μας εδωσαν πληροφοριες για τους διορισμους. Τους προηγουμενους μηνες , με ανακοινωσεις τους πιεζαν οσο μπορουσαν για τους διορισμους. Πολλα μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oπως και στον ΠΑΣΑΔ. Οι μονοι συλλογοι που παλευαν ολο αυτο το διαστημα για να υλοποιηθουν οι διορισμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2022, 04:08:22 μμ από Vagg91 »

Συνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #610 στις: Μάιος 14, 2022, 04:32:10 μμ »
Πολλα συγχαρητηρια για την ΠΕΑΔ. Την προηγουμενη εβδομαδα επικοινωνησαν με το ΥΠΑΙΘ και με το ΥΠΕΣ και μας εδωσαν πληροφοριες για τους διορισμους. Τους προηγουμενους μηνες , με ανακοινωσεις τους πιεζαν οσο μπορουσαν για τους διορισμους. Πολλα μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oπως και στον ΠΑΣΑΔ. Οι μονοι συλλογοι που παλευαν ολο αυτο το διαστημα για να υλοποιηθουν οι διορισμοι.

Δεν αντιλέγω. Ξέρω ότι έτρεχε η ΠΕΑΔ όντως. Για πέρσι όμως. Φέτος δεν έχω εικόνα. Ο ΠΑΣΑΔ και γενικά οι πρωτοβάθμιοι ακόμη περισσότερο και τους χαίρομαι. Δεν έχουν διασπαστεί, διεκδικούν και παίρνουν.

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #611 στις: Μάιος 14, 2022, 06:01:16 μμ »
Στη πρωτοβάθμια δεν έγιναν συγχωνεύσεις; Επίσης οι δάσκαλοι κάποτε διορίζονταν με το τσουβάλι σε σχέση με τις υπόλοιπες ειδικότητες, πως έχουν τόσα πολλά κενά ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάνε με το σταγονόμετρο. Το βλέπει κανείς απ το ΜΟ ηλικίας στη πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια (ειλικρινής απορία)

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #612 στις: Μάιος 14, 2022, 06:10:50 μμ »
Ίσως εσύ να τους γνωρίζεις καλύτερα τους της ΠΕΑΔ.
Από όσο όμως εγώ ξέρω, κοίταζαν να προτάξουν τους διορισμούς με κριτήρια την παλαιότητα των πτυχίων & την προυπηρεσία (κριτήρια που εξυπηρετούσαν τους ιδίους & γενικότερα τους μεγάλους σε ηλικία εκπαιδευτικούς, δηλ. κριτήρια μη αντικειμενικά).
εννοοειται ότι είναι κριτήριο ο άλλος να είναι αναπληρωτής με 100 μήνες και 50 ετών .βάθμια κοινωνικό κριτήριο ..τι είναι δλδ κριτήριο να είναι 27 χρόνων και να έχει τελειώσει διδακτορικό πυρηνικής φυσικής για να διδάξει στο γυμνάσιο ;

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #613 στις: Μάιος 14, 2022, 06:12:49 μμ »
* βαθιά

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #614 στις: Μάιος 14, 2022, 07:40:12 μμ »
Στη πρωτοβάθμια δεν έγιναν συγχωνεύσεις; Επίσης οι δάσκαλοι κάποτε διορίζονταν με το τσουβάλι σε σχέση με τις υπόλοιπες ειδικότητες, πως έχουν τόσα πολλά κενά ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάνε με το σταγονόμετρο. Το βλέπει κανείς απ το ΜΟ ηλικίας στη πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια (ειλικρινής απορία)
Διαφορετικός τρόπος υπολογισμού οργανικών οργανικών κενών. Αν ποτέ εφαρμοστει στην πρωτοβάθμια ο τρόπος υπολογισμού κενών της δευτεροβάθμιας, που δίνει τα κενά δυναμικά, με βάση τις πραγματικές ώρες που έγιναν την προηγουμενη χρόνια, θα δούμε τα πραγματικά κενά των δασκάλων.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #615 στις: Μάιος 14, 2022, 08:30:40 μμ »
Η ΠΕΑΔ ακόμα τρέχει και τρέχει πολύ περισσότερο φέτος . Μάλιστα αν μπείτε στο site της θα διαπιστώσετε ότι ήταν ο πρώτος σύλλογος που είχε μιλήσει για νέους διορισμούς . Gia καλουλα μου τι κάνεις ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.