*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.  (Αναγνώστηκε 3199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:46:03 μμ »
Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.
Οι Δάσκαλοι πρέπει να κάνουν λίγο περισσότερο ή πιο σωστά Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά και οι "καθηγητικές" σχολές πολύ περισσότερο διδακτική και παιδαγωγικά (τουλάχιστον γι' αυτούς που θα ασχοληθούν με την εκπαίδευση).
Μιλάμε για επίπεδο υπεράσπισης όμως: "καθηγητούληδες", "ονειρώξεις", "τρουπώσω", "καταστροφή".
Όπως κριτικάρεις τους συναδέλφους που διδάσκουν στα Γυμνάσια να δέχεσαι και κριτική για τους συναδέλφους που διδάσκουν στα Δημοτικά.
Δεν είναι υπεράνω κριτικής και δεν έχουν το αλάθητο.

Allan turing : να ας ρωτήσω κάτι ; Οι μαθηματικοί τελειώνοντας το μαθηματικό είναι πανέτοιμοι να διδάξουν την ύλη γυμνασίου - λυκείου ; Πες την αλήθεια ! Γιατί εγώ ξέρω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:54 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:50:23 μμ »
Μην αμφισβητείτε την αυθεντία των δασκάλων! Ως γνωστόν είναι πανεπιστήμονες, γι  αυτό εκτός από τα δικά τους, κάνουν σχεδόν τα πάντα όταν λείπουν οι καθηγητές ειδικότητας από τα δημοτικά και επιπλέον ζητάνε κι αλλα…

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:52:34 μμ »
Μην αμφισβητείτε την αυθεντία των δασκάλων! Ως γνωστόν είναι πανεπιστήμονες, γι  αυτό εκτός από τα δικά τους, κάνουν σχεδόν τα πάντα όταν λείπουν οι καθηγητές ειδικότητας από τα δημοτικά και επιπλέον ζητάνε κι αλλα…

Με την ψύχωση που έχετε οι καθηγητές με τους δασκάλους , προβλέπω αν γινόταν ουσιαστική ψυχιατρική εξέταση, θα έφευγαν οι μισοί καθηγητές εκτός . Θα δινόταν ευκαιρία και σε νέους συναδέλφους.  Δεν έχω δει δάσκαλο να επιτίθεται τόσο λυσσαλέα στους άλλους κλάδους.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:54:17 μμ »
Allan turing : να ας ρωτήσω κάτι ; Οι μαθηματικοί τελειώνοντας το μαθηματικό είναι πανέτοιμοι να διδάξουν την ύλη γυμνασίου - λυκείου ; Πες την αλήθεια ! Γιατί εγώ ξέρω....
Ο δάσκαλος του παιδιου μου πάντως που θεωρούνταν και γερός στα μαθηματικά, όταν έβλεπε άλλη λύση προβλήματος εκτός από αυτή του βιβλίου, την θεωρούσε λάθος και έλεγε ότι το αποτέλεσμα βγήκε κατά λάθος. Μας στοίχισε πολλές ωρες κλάματος στο σπίτι, σε ένα παιδί που συμμετείχε και συμμετέχει σε μαθηματικούς διαγωνισμούς με διακρίσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:54 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:55:50 μμ »
Μην αμφισβητείτε την αυθεντία των δασκάλων! Ως γνωστόν είναι πανεπιστήμονες, γι  αυτό εκτός από τα δικά τους, κάνουν σχεδόν τα πάντα όταν λείπουν οι καθηγητές ειδικότητας από τα δημοτικά και επιπλέον ζητάνε κι αλλα…

Οι δάσκαλοι δεν χρειάζεται να είναι αυθεντίες . Δεν είναι αυτός ο ρόλος του δημοτικού. Ψάξτε λίγο να δείτε πόσο ενισχυμένος είναι ο ρόλος του δασκάλου στα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα στον κόσμο. Υπάρχει παιδαγωγικός λόγος για αυτό. Και στο δημοτικό θα έπρεπε όπως στις σκανδιναβικές χώρες, ο δάσκαλος να συντονίζει το παιδαγωγικό έργο των ειδικοτήτων προς όφελος των μαθητών. Και όχι να είναι αυτό το χαλι-ξεφραγο αμπέλι που είναι τώρα.


Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:56:45 μμ »
Με την ψύχωση που έχετε οι καθηγητές με τους δασκάλους , προβλέπω αν γινόταν ουσιαστική ψυχιατρική εξέταση, θα έφευγαν οι μισοί καθηγητές εκτός . Θα δινόταν ευκαιρία και σε νέους συναδέλφους.  Δεν έχω δει δάσκαλο να επιτίθεται τόσο λυσσαλέα στους άλλους κλάδους.
Περνά μια βόλτα από τα σχολεία και θα δεις την αντιμετώπιση των καθηγητών ειδικότητας από τους ¨συναδελφους¨ (ειδικά τα πρώτα χρόνια, τώρα αποδεχτήκατε εν μέρει την ύπαρξη μας)

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:59:30 μμ »
Ο δάσκαλος του παιδιου μου πάντως που θεωρούνταν και γερός στα μαθηματικά, όταν έβλεπε άλλη λύση προβλήματος εκτός από αυτή του βιβλίου, την θεωρούσε λάθος και έλεγε ότι το αποτέλεσμα βγήκε κατά λάθος. Μας στοίχισε πολλές ωρες κλάματος στο σπίτι, σε ένα παιδί που συμμετείχε και συμμετέχει σε μαθηματικούς διαγωνισμούς με διακρίσεις

Κλασσική απάντηση όταν δεν έχουμε επιχειρήματα : προσωπικές εμπειρίες.

Ωραία και εγώ θα σου πω ότι έχω πολλούς πρώην μαθητές μου που μιλάνε για αδιαφορία των καθηγητών τόσο μαθησιακά όσο και συναισθηματικά. Παιδιά που έχουν φτάσει ακόμη και σε αυτοκτονικές σκέψεις επειδή ένας καθηγητής τους μιλά προσβλητικά ή αδιαφορεί για όσα περνούν.

Θες να το γενίκευσω? Το ξαναλέω υπάρχει μεγάλο παιδαγωγικό έλλειμμα στους καθηγητές με τρομακτικές συνέπειες για τα παιδιά.

Εύχομαι να μην βιώσεις ποτέ στο δικό σου παιδί τη ζημιά που μπορεί να προκαλέσει ένας ακατάλληλος καθηγητής τόσο μαθησιακά όσο και συναισθηματικά .

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:00:57 μμ »
Οι δάσκαλοι δεν χρειάζεται να είναι αυθεντίες . Δεν είναι αυτός ο ρόλος του δημοτικού. Ψάξτε λίγο να δείτε πόσο ενισχυμένος είναι ο ρόλος του δασκάλου στα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα στον κόσμο. Υπάρχει παιδαγωγικός λόγος για αυτό. Και στο δημοτικό θα έπρεπε όπως στις σκανδιναβικές χώρες, ο δάσκαλος να συντονίζει το παιδαγωγικό έργο των ειδικοτήτων προς όφελος των μαθητών. Και όχι να είναι αυτό το χαλι-ξεφραγο αμπέλι που είναι τώρα.
Γαλλια, δημοτικό 5 χρόνια
Γερμανία, δημοτικό 4 χρόνια
Κάποια στιγμή επι Μπαμπινιώτη και Γιαννακου είχε ανοίξει και εδώ η συζήτηση για να μειωθεί ο χρόνος του δημοτικού προς όφελος του Γυμνασιου. Ένα βασικό κώλυμα ήταν οι μειωμένες αίθουσες Γυμνασίων σε σχέση με αυτές του Δημοτικου

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:02:39 μμ »
θα απαντήσω εγώ.
Οταν εγώ τελείωσα τη σχολή δεν ήξερα  που παν τα τέσσερα από διδασκαλία. Δεν ήξερα να λύνω απλές ασκήσεις φυσικής ή χημείας. Φυσικα έμαθα μέσα από τα χρόνια διδασκαλίας και με πολύ διάβασμα. Αλλά σε 1-2 χρόνια μπορούσα να κάνω μάθημα σε πανελλήνιες σε πολύ καλο βαθμο (όπως και όλοι μας). Μπορούσα όμως να διαβάσω γιατί είχα την εμπειρία του σχολείου (θετικη) και του πανεπιστημιου. Δεν έκανα αυτές τις ερωτήσεις μετά από 12 χρόνια εμπειρίας από τα οποία τα 3 τα είχα στην 5η δημοτικού όπως η συναδέλφισσα (και πολλοί άλλοι).
Αυτό που θέλω να πω είναι
Ενας δάσκαλος που παιρνούσε παλιά από θεωριτική ή οικονομικά δεν είχε διδαχθεί ποτέ φυσικές επιστήμες (εκτός από το πανε/μιο) που και κεί ήταν το δυσκολότερο μάθημα και το περνουσαν με χίλια βάσανα. ξαφνικά καλείται να διδάξει 200 αντικείμενα μεταξύ των οποίων και τρομακτικά δύσκολες έννοιες όπως θερμότητα, πυκνότητα , φωτοσύνθεση κλπ. Γιατί; Πως μπορεί να ανταπεξέλθει όταν πολλές φορές αλλαζιε τάξη. Απο 6η σε 1η κλπ. Δεν θα ήταν σωστότερο να δώσει κάποιες ώρες σε δασκάλους αποδεδειγμένα γνώστες των φυσικών επιστημών και να πάρει γλώσσα ή ιστορία ή θρσκευτικά κλπ;
Δεν αναρτώ κάτι άλλο στο θέμα γιατί πολύ το κούρασα
καλη συνέχει ασε όλους.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:03:04 μμ »
Γαλλια, δημοτικό 5 χρόνια
Γερμανία, δημοτικό 4 χρόνια
Κάποια στιγμή επι Μπαμπινιώτη και Γιαννακου είχε ανοίξει και εδώ η συζήτηση για να μειωθεί ο χρόνος του δημοτικού προς όφελος του Γυμνασιου. Ένα βασικό κώλυμα ήταν οι μειωμένες αίθουσες Γυμνασίων σε σχέση με αυτές του Δημοτικου

Όλες οι σκανδιναβικές χώρες, Ιαπωνία  κτλ 6 χρόνια και κάνουν και εικαστικά πολλές φορές.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:04:27 μμ »
Κλασσική απάντηση όταν δεν έχουμε επιχειρήματα : προσωπικές εμπειρίες.

Ωραία και εγώ θα σου πω ότι έχω πολλούς πρώην μαθητές μου που μιλάνε για αδιαφορία των καθηγητών τόσο μαθησιακά όσο και συναισθηματικά. Παιδιά που έχουν φτάσει ακόμη και σε αυτοκτονικές σκέψεις επειδή ένας καθηγητής τους μιλά προσβλητικά ή αδιαφορεί για όσα περνούν.

Θες να το γενίκευσω? Το ξαναλέω υπάρχει μεγάλο παιδαγωγικό έλλειμμα στους καθηγητές με τρομακτικές συνέπειες για τα παιδιά.

Εύχομαι να μην βιώσεις ποτέ στο δικό σου παιδί τη ζημιά που μπορεί να προκαλέσει ένας ακατάλληλος καθηγητής τόσο μαθησιακά όσο και συναισθηματικά .
Δεν είναι όλες οι καθηγητικές σχολές χωρίς παιδαγωγικά μαθήματα (ειδικά τα ξενόγλωσσα, μουσικής κα) Οι καθηγητές που βγαίνουν διδάσκουν εδώ και χρόνια σε όλες τις ηλικίες. Στο παιδί σου που θα κάνει φροντιστήριο, θα του διδάσκει κάποιος που έχει κάνει την ίδια διδακτική και παιδαγωγικά με αυτόν που θεωρείς ακατάλληλο για το δημοτικο

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:04:59 μμ »
Δεν είναι όλες οι καθηγητικές σχολές χωρίς παιδαγωγικά μαθήματα (ειδικά τα ξενόγλωσσα, μουσικής κα) Οι καθηγητές που βγαίνουν διδάσκουν εδώ και χρόνια σε όλες τις ηλικίες. Στο παιδί σου που θα κάνει φροντιστήριο θα του διδάσκει κάποιος που έχει κάνει την ίδια διδακτική και παιδαγωγικά με αυτόν που θεωρείς ακατάλληλο για το δημοτικο
Και στη Γερμανία υπάρχουν κρατίδια με 6 χρόνια δημοτικό.

Γαλλία 5 χρόνια αλλά μεγαλύτερο νηπιαγωγείο.

Επίσης topsy να σε βάλω λίγο στη θέση μου. Πώς θα ένιωθες αν έφτιαχνα ένα ποστ όπου θα έλεγα : " τα παιδιά δεν μαθαίνουν ούτε αγγλικά ούτε γαλλικά από το σχολείο" . Ειδικά στο δημοτικό δεν μαθαίνουν 2ηβξενη γλώσσα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει 2η ξένη γλώσσα γιατί είναι πεταμένα λεφτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2022, 02:22:43 μμ από ΤΚ »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:32:59 μμ »
TK
Δεν ξέρεις τι λες. Είσαι πανασχετος και ρεζιλεύεσαι εσύ . Τι μπούρδες είναι αυτές που λες συνέδελφε; Μπορεί να λυθεί το θέμα αν δεν δίνονται οι πυκνότητες των υλικών; Τις ξέρουν απεξω  παιδιά; Τι ειναι αυτά συνάδελφε ; Σύνελθε λίγο . κατάλαβε τι λέω και άσε τα περρι παγίδων. Καλά διδάσκεις και λες τετοια πράματα. Αν είναι δυτατόν . τι α καούω ο άνθρωπος. Δε παίζεσαι. Ελπίζω ποτέ το παιδί μου να μην σε έχει δάσκαλο και ας έχεις και 15 πτυχία.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:34:47 μμ »
Και στη Γερμανία υπάρχουν κρατίδια με 6 χρόνια δημοτικό.

Γαλλία 5 χρόνια αλλά μεγαλύτερο νηπιαγωγείο.

Επίσης topsy να σε βάλω λίγο στη θέση μου. Πώς θα ένιωθες αν έφτιαχνα ένα ποστ όπου θα έλεγα : " τα παιδιά δεν μαθαίνουν ούτε αγγλικά ούτε γαλλικά από το σχολείο" . Ειδικά στο δημοτικό δεν μαθαίνουν 2ηβξενη γλώσσα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει 2η ξένη γλώσσα γιατί είναι πεταμένα λεφτά.
Θα αδιαφορούσα γιατί το λένε έτσι κι αλλιώς οι «αγαπητοί συνάδελφοι»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.