*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.  (Αναγνώστηκε 3146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 05, 2022, 02:35:15 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:21 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 05, 2022, 03:01:23 μμ »
προς Τ.Κ
Από οτι καταλαβαίνω τώρα προφανώς η συνάδελφος δεν αναφερόταν σην άσκηση του τετραδίου εργασίων η οποία δίνει τις μάζες ακριβώς γιατί θέλει να οδηγήσει στους μαθητές στο συμπέρασμα που ανέφερα και εγώ προηγούμένως. με αυτή την έννοια όπως είπα έχει νοημά η κατάταξη με βάση τη μάζα (δίνοντας τις τιμές της μάζας). Προφανώς αναφερόταν σε κάποια άλλη άσκηση που θα τους είχε βάλει ως επανάληψη. Δεν μου έδωσε τέτοιες λεπτομέρειες.  Δεν μου απάντησε όμως συνάδελφε επι της ουσίας. Πως θα γίνει κατάταξη αν δεν δίνεται η πυκνότητα. Απάντησε μου σε παρακαλώ, Γιατι είσαι όχι μόνο άσχετος αλλα και απαράδεκτος.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 05, 2022, 04:32:47 μμ »
Ολκληρώνοντας το θέμα
Πήρα τη συνάδελφο τηλέφωνο και την ρώτησα για την άσκηση.
Μου είπε ότι την βρήκε στο ιντερνετ και την έβαλε για επανάληψη επειδή της θύμιζε αυτή το έχει το τετράδιο εργασιών. Μετά με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει γιατί δεν καταλάβαινε καλά την εκφώνηση......
Συμπέρασμα από όσα έχουν γραφτει μεχρι τώρα στο συγκεκριμένο post
Aξιολόγηση και πάλι αξιολόγηση (σιβαρή όμως αξιολόγηση, με εξετάσεις, συνέτευξη και παρουσίαση μαθήματος σε επιτροπή χωρίς προειδοποίηση). Οσοι απο εμάς είμαστε ανίκανοι ....στα σπίτια μας.....
καλό καλοκαίρι από το συγκεκριμένο post.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 05, 2022, 04:40:26 μμ »
Ολκληρώνοντας το θέμα
Πήρα τη συνάδελφο τηλέφωνο και την ρώτησα για την άσκηση.
Μου είπε ότι την βρήκε στο ιντερνετ και την έβαλε για επανάληψη επειδή της θύμιζε αυτή το έχει το τετράδιο εργασιών. Μετά με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει γιατί δεν καταλάβαινε καλά την εκφώνηση......
Συμπέρασμα από όσα έχουν γραφτει μεχρι τώρα στο συγκεκριμένο post
Aξιολόγηση και πάλι αξιολόγηση (σιβαρή όμως αξιολόγηση, με εξετάσεις, συνέτευξη και παρουσίαση μαθήματος σε επιτροπή χωρίς προειδοποίηση). Οσοι απο εμάς είμαστε ανίκανοι ....στα σπίτια μας.....
καλό καλοκαίρι από το συγκεκριμένο post.

Ναι το γνωστό: "είναι από το χωριό δεν την ξέρεις!"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:21 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2022, 07:54:16 μμ »
μερικοι εδω μέσα αντί να απαντάνε επί της ουσίας  στέλνουν μηνυματα. Φυσικά αφού δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2022, 08:50:57 μμ »

Ενας δάσκαλος που παιρνούσε παλιά από θεωριτική ή οικονομικά δεν είχε διδαχθεί ποτέ φυσικές επιστήμες (εκτός από το πανε/μιο) που και κεί ήταν το δυσκολότερο μάθημα και το περνουσαν με χίλια βάσανα. ξαφνικά καλείται να διδάξει 200 αντικείμενα μεταξύ των οποίων και τρομακτικά δύσκολες έννοιες όπως θερμότητα, πυκνότητα , φωτοσύνθεση κλπ. Γιατί; Πως μπορεί να ανταπεξέλθει όταν πολλές φορές αλλαζιε τάξη.

Υπό Κ.Σ. δεν απαντώ σε τέτοια θέματα καθώς γρήγορα μετατρέπονται σε ένα πεδίο αντεγκλήσεων χωρίς νόημα. Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε συνάδελφοι μεταξύ μας. Αλλού είναι ο "εχθρός".

Όμως αυτό το σημείο συνάδελφε χτύπησε ευαίσθητες χορδές. Θα σε πάω ακόμα πιο παλιά όταν ο δάσκαλος περνούσε στο παιδαγωγικό από την τότε τρίτη δέσμη.
Όλοι έχουμε διδαχθεί φυσικές επιστήμες. Από την Α' τάξη του γυμνασίου μέχρι και την Β' Λυκείου διδασκόμασταν και εξεταζόμασταν στις φυσικές επιστήμες. Οπότε αν ένας απόφοιτος λυκείου, που περνά στο παιδαγωγικό και δεν μπορεί να παρακολουθήσει, να περάσει αυτά τα μαθήματα στη σχολή και να ανταπεξέλθει στη διδασκαλία τους στο πλαίσιο του δημοτικού σχολείου, τότε έχει αποτύχει το εκπαιδευτικό σύστημα από το οποίο πέρασε.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 07, 2022, 02:28:01 μμ »
Η αρχική μου πρόθεση ήταν να μην ασχοληθώ άλλο με το θέμα, αφου κατάλαβα ότι συνάδελφος με τον οποίο έχω έρθει σε αντιπαράθεση , όχι μόνο δεν ξέρει φυσικές επιστήμες αλλά και ειρωνεύεται. Τον προκάλεσα να απαντήσει σε συγκεκριμένο ερώτημα (γνωστικοού περιεχομένου) και δεν το έκανε. Αντι αυτού έγραψε μπουρδες για καθηγητές και δασκάλους. Δεν απαντώ εφόσον δεν μπορώ να συννεοηθώ με άτομο που δεν έχει τις ίδες γνώσεις με εμένα (έχει δηλαδή πολύ λογότερες). Αυτό που με εξόργισε είναι ότι  έλαβα το παρακάτω μήνυμα
Έχετε λάβει μια προειδοποίηση για προσβολή μελών ή/και συντονιστών/διαχειριστών. Παρακαλούμε σταματήστε αυτές τις ενέργειες και συμμορφωθείτε με τους κανονισμούς του φόρουμ αλλιώς θα αναλάβουμε περαιτέρω δράση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Η ομάδα του Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Παρακαλώ τους διαχειριστές να μου αποστείλουν α) ποια είναι τα προσβλητικά σχόλια και από ποιον έγινε η καταγγελία
Παρακαλώ επίσης να κοιτάξουν τις αναρτήσεις αυτού που παραπονέθηκε να δουν τα δικά του σχόλια.
Αν θελετε να λέγετε δημοκρατικό το φορουμ σας προκαλώ να απαντήσετε.
Ξέρω ότι δεν θα το κάνετε γιατί δεν έχετε το θάρρος. Αντί αυτου θά με βάλετε τιμωρία όπως το κάνετε με όποιον διαφωνεί με τους δικούς σας. Το έχω δει πολλές φορές το έργο και είναι γνωστή η φήμη σας στον εκπαιδευτικό κόσμο. Οποιος διαφωνήσει του γυρίζουμε τον διακόπτη. Εδω σας θέλω. γράψτε μου , ποιος παραπονέθηκε και γιατί.
Τι να πω πλέον εδω μέσα. Λυπάμαι..

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 07, 2022, 02:37:37 μμ »
Ζητώ και εγώ από τους διαχειριστές να πουν ποιος έκανε αναφορά ή έστω να πουν αν ήμουν εγώ. Gismix δεν έκανα καμία αναφορά. Γιατί απλούστατα στην αντιπαράθεση μας, νίκησα πανηγυρικά. Όχι μόνο σου απέδειξα ότι η ιστορία σου ήταν ψεύτικη ( οι θλιβερές προσπάθειες σου να αποδείξεις το αντίθετο δεν πείθουν κανένα ) αλλά σε "γλεντησα" πάνω στο γνωστικό σου αντικείμενο όπου αναφέρεις ότι χρειαζόμαστε την πυκνότητα για να κατατάξουμε αντικείμενα με βάση τη μάζα τους.

Το γεγονός πάλι ότι δεν κατανοείς το σκοπό της άσκησης επαληθεύει ακόμη περισσότερο το γεγονός πως είναι άλλο πράγμα να έχεις εντρυφήσει γνωστικά σε ένα αντικείμενο και άλλο πράγμα να ξέρεις να το διδάξεις . Η παιδαγωγική είναι επιστήμη και πολύ σημαντική μάλιστα. Και δυστυχώς πατάνε πάρα πολλοί το πόδι τους στα σχολεία χωρίς να έχουν ιδέα από παιδαγωγική.

Και τώρα δεν θα σου απαντούσα. Δεννειναι στο στυλ μου να ρίχνω μια στον άλλο όταν ήδη είναι στο εδαφος. Αλλά επειδή έχεις μανία καταδίωξης σου ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία αναφορά για σένα. Ας το επιβεβαιώσουν οι διαχειριστές. Δεν το έχω ανάγκη άλλωστε...


Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 07, 2022, 02:55:05 μμ »
Λυπάμαι τους μαθητές σου. Δεν έχεις καταλάβει τίποτα από όσα είπα. 'Εχεις γίνει περίγελο του φορουμ με την αγνοια σου  σε βασικούς κανόνες γνωστικού αντικειμένου. Άλλαξε επάγγελμα. Είσαι επικύνδυνος για τους μαθητές. Τον μόνο που έριξες κάτω είναι ο ευτός σου. Θλιβερό είναι το μάθημα που κάνεις και οι γνώσεις που προσφέρεις. Εγώ σήμερα είπα τις απόψεις σου σε συναδέλφους μου. Εκεί έγινε το πραγαμτικό γλέντι με τα γελια που κάναμε. Όσο για την ιστορία που είπα , είσαι ο τελευταίος άσχετος που με ενδιαφέρει αν την πιστεύεις ή όχι. Τους μαθητές σου ξαναλέω λυπάμαι...
Επίσης έχειςσ σοβαρό πρόβλημα . Χρειάζεσαι μαθήματα στην κατανόηση απλού κειμένου. Δεν κατανοείς απλά πράγματα και συνεχίζεις να λες τις ιστορίες για σκοπό της άσκησης.
Τέλος

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και φυσικές επιστήμες στο δημοτικό.
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 07, 2022, 06:25:43 μμ »
Για να βάλουμε τα πράγματα, ή τα κυβάκια αν θέτε, στη θέση τους. Οι δάσκαλοι γνωρίζουν φυσική; Όχι. Αν ένα αντικείμενο το αγνοείς, ημπορείς να το διδάξεις; Ούτε. Μια προϋπόθεση υπάρχει, ακόμη και για τον πλέον ταλαντούχο παιδαγωγό, ώστε να πετύχει τη μετάδοση της γνώσης στο μαθητούδι. Να κατέχει τη γνώση. Οι δάσκαλοι δε γνωρίζουν ούτε μαθηματικά ούτε φυσική. Και βασική αρχή της παιδαγωγικής, που τόσο επικαλείται ο φίλος δάσκαλος, είναι ότι για να μάθει ο μαθητής ένα πρέπει να διδάξεις δέκα. Και για να μπορείς να διδάξεις δέκα πρέπει να γνωρίζεις εκατό. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.