*

Αποστολέας Θέμα: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών  (Αναγνώστηκε 8210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2023, 11:17:18 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την εμπειρία σας ως βαθμολογητές Πανελλαδικών. Εγώ βαθμολογούσα φέτος Έκθεση για πρώτη φορά. Με πήραν τηλέφωνο όμως από το Βαθμολογικό για να μου πουν να ανεβάσω τη βαθμολογία μου σε 9 γραπτά.  Σίγουρα είμαι άπειρη και θέλω να μαθαίνω, ίσως φταίω κι εγώ γιατί δε ρωτούσα τους συντονιστές και βαθμολογούσα κατά βούληση, αλλά νιώθω ότι ακύρωσαν την προσπάθειά μου και το χειρότερο ότι αδίκησα μαθητές με τις βαθμολογίες μου. Προσπάθησα να μην είμαι επιεικής γιατί είναι γραπτά Πανελληνίων όπως και οι ίδιοι μας είχαν υποδείξει και πήγα στο άλλο άκρο... Σας έχει συμβεί κι εσάς κάτι αντίστοιχο, να σας πάρουν τηλέφωνο και να σας πουν να αλλάξετε τη βαθμολογία σας; Πιστεύω ότι αν τηρούσαν τη διαδικασία της αναβαθμολόγησης όπως ορίζει και ο νόμος, το θέμα θα λυνόταν άμεσα κι εγώ δε θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Έτσι κι αλλιώς μετρούν οι δύο υψηλότερες βαθμολογίες...
μου εχει τυχει ενα παρομοιο. ΗΜουν στην αιθουσα και διορθωνα και ηρθε ο συντονιστης- αναβαθμολογητης και αφου με εντοπισε ρωτωντας σε ποιον ανηκει ο 3ψηφιος κωδικος βαθμολογητη, με τραβηξε ιδιαιτερως για να μου δειξει ενα γραπτο στο οποιο ειχα βαλει 83 ενω ο δευτερος 75 δηλ στην κλιμακα βαθμολογιας με τα πιο "μπελαλιδικα"γραπτα. Μου ειπε οτι στο συγκεριμενο βαθμολογικο εχουν ως πρακτικη να τσεκαρουν (ατυπα) τα γραπτα που εχουν απο 8 -11 μοναδες διαφορα οι βαθμολογησεις, παρολο οτι τυπικα καλυπτεται το συστημα, αφου δεν ειναι στο πανω απο 12 μορια η διαφορα για να παει σε τριτο βαθμολγητη. Κι αυτο για να μην υπαρχουν αδικες σε βαρος των παιδιων. Μου ειπε οτι βαθμολογησε κι αυτος το γραπτο και ειδε οτι ειχε δικιο ο αλλος βαθμολγητης. Ευγενικα μου ζητησε να ξαναδιαβασω το γραπτο και πραγματι ειχα κανει λαθος εκτιμηση. Μου ειπε οτι ΑΝ ΘΕΛΩ να κατεβασω βαθμολογια ετσι ωστε να υπαρχει δικαιοσυνη και ως προς την επιδοση των μαθητων , αλλα και για τον αλλο συναδελφο ,μιας και οταν βγαινουν οι βαθμοι στα τζαμια των σχολειων οι γονεις ριχνουν το αναθεμα στον βαθμολογητη με τον μικροτερο βαθμο, ενω στην προκειμενη περιπτωση εκεινος ειχε κανει σωστη εκτιμηση. Πραγματι θεωρησα πως εφοσον ειχα κανει λαθος εκτιμηση (σε  θεμα αναπτυξης) οφειλα να κατεβασω βαθμολογια, αλλαζοντας τον βαθμο πανω στο εσωφυλλο (μονογραφη+στρογγυλη βαθμολογικου). Προφανως αν ηταν να πανε  σε τριτο βαθμολογητη τα δικα σου γραπτα εχεις δικιο να εξανιστασαι αφου ουτως ή αλλως μπαινουν οι δυο μεγαλυτεροι βαθμποι και ως γνωστον ο γ βαθμολογητης ειναι "υποψιασμενος". Μηπως ομως ηταν στο 8-11 η αποκλιση? γιατι σε αυτη την περιπτωση νομιζω οτι ολοι κανουν εξτρα και μη αμειβομενο κοπο προκειμενου να διασφαλιστει η αξιοπιστια της βαθμολογησης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:19 »

Αποσυνδεδεμένος joessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2023, 12:48:01 πμ »
Όχι,  ήταν πάνω από 12 μονάδες. Τα γραπτά έπρεπε να πάνε για αναβαθμολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 17, 2023, 10:04:53 πμ »
Το πιο πιθανό είναι να μη θέλουν στο βαθμολογικό να πάνε σε αναβαθμολόγηση, ειδικά αν οι βαθμολογητές έρχονται από μακριά (νησιά, απομονωμένες περιοχές κλπ).
Αν είσαι σίγουρη για τη βαθμολογία σου και έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες του επόπτη σου, άστο όπως έχει να πάει σε αναβαθμολόγηση. Σίγουρα θα είναι πιο δίκαιο έτσι παρά να ανεβάσεις "αυθαίρετα" τη βαθμολογία σου για να συγκλίνεις με τον άλλο βαθμολογητή.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 17, 2023, 12:43:55 μμ »
Υπάρχουν στο μάθημά σας ερωτήσεις κλειστού τύπου στις οποίες οι δύο βαθμολογητές πρέπει να έχουν απόλυτη σύμπτωση;
Αν στα γραπτά αυτα έχετε κάποιο λάθος σε τέτοια ερωτήματα, θα πρέπει να διορθωθούν έστω και για ένα μόριο, δεν περνάνε καν στο σύστημα καταχώρισης των βαθμών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 12:46:19 μμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:19 »

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 17, 2023, 01:44:34 μμ »
Υπάρχουν στο μάθημά σας ερωτήσεις κλειστού τύπου στις οποίες οι δύο βαθμολογητές πρέπει να έχουν απόλυτη σύμπτωση;
Αν στα γραπτά αυτα έχετε κάποιο λάθος σε τέτοια ερωτήματα, θα πρέπει να διορθωθούν έστω και για ένα μόριο, δεν περνάνε καν στο σύστημα καταχώρισης των βαθμών.

Υπήρχε φέτος μια τέτοια άσκηση, αλλά την ελέγχουν οι επόπτες πριν παραδώσουμε τον φάκελο (τουλάχιστον στο δικό μας βαθμολογικό έτσι κανουν).

Θα πω και κάτι αιρετικό τώρα: στην έκθεση θα πρέπει να υπάχουν υποχρεωτικά 3 βαθμολογητές και η βαθμολογία του μαθητή να είναι ο μέσος όρος των 2 πιο κοντινών βαθμολογιών. Έτσι θα υπάρξει κάποια σχετική αντικειμενικότητα σε αυτό το ρευστό μάθημα. Φυσικά αυτό προϋποθέτει να διορθώνουν όλοι όσοι νομικά πρέπει να διοεθώσουν και όχι να φορτωθούν εξτρά δουλειά οι ίδιοι και οι ίδιοι που πάμε κάθε χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 17, 2023, 01:58:41 μμ »
Υπήρχε φέτος μια τέτοια άσκηση, αλλά την ελέγχουν οι επόπτες πριν παραδώσουμε τον φάκελο (τουλάχιστον στο δικό μας βαθμολογικό έτσι κανουν).
Υποθέτω όταν παραδίδει ο δεύτερος βαθμολογητής. Τότε όμως μπορεί να διαπιστωθεί λάθος του πρώτου και να πρέπει να έρθει να το διορθώσει.

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 17, 2023, 03:12:11 μμ »
οχι, το κοιτάνε οι εποπτες και στον α και στον β βαθμολογητη

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 17, 2023, 03:42:47 μμ »
οχι, το κοιτάνε οι εποπτες και στον α και στον β βαθμολογητη

Αυτό προϋποθέτει ότι οι συντονιστές είναι παρόντες όσες ώρες είναι ανοιχτό το βαθμολογικό. Αν θέλει κάποιος να παραδώσει φάκελο και δεν είναι εκεί ο συντονιστής, τι κάνει; Περιμένει να έρθει;

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 17, 2023, 03:46:49 μμ »
σε εμας ειναι 2 και χωριζουν την ημέρα σε βαρδιες, οπότε παντα βρισκεις καποιον.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 17, 2023, 03:57:45 μμ »
σε εμας ειναι 2 και χωριζουν την ημέρα σε βαρδιες, οπότε παντα βρισκεις καποιον.

Στη γλώσσα ναι, προφανώς. Σε εμάς είναι 4. Αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα (αρχαία, λατινικά, ιστορία, κ.α.) είναι ένας. Δεν μου φαίνεται πολύ λειτουργικό.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 17, 2023, 06:35:45 μμ »
Σε αρκετά βαθμολογικά, κυρίως στην επαρχία γίνεται αυτό, να καλούν οι συντονιστές τους βαθμολογητές των γραπτών των οποίων η απόκλιση ξεπερνά τις 12 μονάδες, για να αποφεύγονται οι αναβαθμολογήσεις. Αυτό βέβαια κινείται από το όρια του παράτυπου στα όρια του παράνομου.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 18, 2023, 05:01:28 μμ »
Ερωτηση: μπορουν να διορθωνουν γραπτα πανελληνιων εκπαιδευτικοι που τα παιδια τους δινουν πανελλαδικες;Υπαρχει νομο , εγκυκλιος,οποιαδηποτε νομικη οδηγια που οριζει αυτο;
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 18, 2023, 05:41:06 μμ »
Ερωτηση: μπορουν να διορθωνουν γραπτα πανελληνιων εκπαιδευτικοι που τα παιδια τους δινουν πανελλαδικες;Υπαρχει νομο , εγκυκλιος,οποιαδηποτε νομικη οδηγια που οριζει αυτο;
"Δεν μπορεί να μετέχει στην Επιτροπή Β.Κ. με οποιαδήποτε ιδιότητα ή ως βαθμολογητής
αναβαθμολογητής σε Β.Κ., όποιος έχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και του τρίτου βαθμού με
εξεταζόμενο ή είναι σύζυγος υποψηφίου, τα γραπτά του οποίου βαθμολογούνται σ’ αυτό το Β.Κ. Δεν μπορεί να
είναι Πρόεδρος Βαθμολογικού Κέντρου όποιος έχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και τρίτου
βαθμού με εξεταζόμενο ή είναι σύζυγος υποψηφίου που συμμετέχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών
Λυκείων."
Στην πρωτη ενημερωτικη συναντηση βαθμολογητων τους δινουν να υπογραψουν ΥΔ για το αν εχουν ή οχι το παραπανω κωλυμα

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 18, 2023, 06:09:03 μμ »
Οι βαθμολογητές ενημερώνονται από ποια μέρη της Ελλάδος είναι τα γραπτά που διορθώνουν και υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγενείς στα μέρη αυτά. Π.χ. διορθώνουν γραπτά από Θεσσαλονίκη και Ξάνθη, υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγένεια με εξεταζόμενο από αυτούς τους νομούς. Αν έχουν παιδί που δίνει Πανελληνιες στο νομό που κατοικούν δεν έχει σημασία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.