*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 31104 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 27, 2022, 08:55:54 πμ »
Καλημέρα!
Έχει αναφερθεί κάπου αν οι χθεσινές προσλήψεις έγιναν μέσω ΕΣΠΑ όλες; Δεν είδα κάτι στην ανακοίνωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 28, 2022, 08:22:56 πμ »
Καλημέρα κ καλή Κυριακή! Έχει γίνει γνωστό αν εμείς θα μπορούμε να καλύψουμε κενό που συνδυάζει Δημοτικό με νηπιαγωγείο; γιατί περσυ ήταν σαφές από την εγκύκλιο αναπληρωτών ότι κάτι τέτοιο δε μπορούσε να γίνει γιατί η πληρωμή ήταν από διαφορετικά προγράμματα εσπα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 28, 2022, 12:14:26 μμ »
Καλημέρα κ καλή Κυριακή! Έχει γίνει γνωστό αν εμείς θα μπορούμε να καλύψουμε κενό που συνδυάζει Δημοτικό με νηπιαγωγείο; γιατί περσυ ήταν σαφές από την εγκύκλιο αναπληρωτών ότι κάτι τέτοιο δε μπορούσε να γίνει γιατί η πληρωμή ήταν από διαφορετικά προγράμματα εσπα.

Αν κ οι φετινές προσλήψεις είναι από ΕΣΠΑ( που λογικά είναι) δεν μπορεί να γίνει συνδυασμός.
Δε νομίζω η περυσινη εγκύκλιος αναπληρώτων να διευκρινιζε  κάτι τέτοιο.Το πως χρηματοδείται κάθε πρόγραμμα δεν αναφέρεται στις εγκυκλίους αναπληρωτών. Επειδή όμως είχε μαθευτεί ότι οι προσλήψεις στα νηπιαγωγεία χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ καταλάβαμε,λόγω εμπειρίας, ότι δεν θα μπορούσαν να συνδυαστούν με δημοτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2022, 12:18:57 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 28, 2022, 01:12:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ναι ίσως δεν ήταν στην εγκύκλιο αλλά θυμάμαι ότι κάπου το είχα διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 28, 2022, 05:18:59 μμ »
Οι δηλώσεις σχολικών μονάδων θα γίνουν μόνο στης 2/9. Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Γιατί το άφησαν για της 2 και όχι για τις 1/9, ώστε να ανακοινωθούν την επομένη; Η δική μου ΠΔΕ δεν έχει αναρτήσει ΤΙΠΟΤΑ για τα δικαιολογητικά. Από άλλες Διευθύνσεις τα βρίσκω. Και χρειαζόμαστε κάποιες ΥΔ μέσω ΕΣΠΑ (με το λογότυπο, δηλαδή). Πότε θα τις πάρουμε; Τις συμπληρώνω ηλεκτρονικά για λόγους ευκρίνειας. Λέτε να χρειαστεί το πιστοποιητικό κτήσης πτυχίου; Μού το ζήτησαν πέρυσι, για πρώτη φορά μάλιστα.

Έχουμε και λέμε:
  • Προϋπηρεσία από τη σελίδα του ΟΠΣΥΔ.
    ΑΦΜ από τη φορολογική δήλωση ή μας καλύπτει και η βεβαίωση ασφαλισμένου του ΙΚΑ; Αναγράφονται όλα: ΑΦΜ, ΑΜΑ, ΑΜΚΑ
    Ένσημα μέσω του ΕΦΚΑ (ατομικός φάκελος)

Για τις ιατρικές βεβαιώσεις το κάτωθι κείμενο θεωρείτε ότι μας καλύπτει;

"Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για την άσκηση διδακτικού έργου/στήριξη μαθητών σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκαπίδευσης".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2022, 05:36:14 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 28, 2022, 05:28:48 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ναι ίσως δεν ήταν στην εγκύκλιο αλλά θυμάμαι ότι κάπου το είχα διαβάσει.

Ειχε πει εδώ στο pde ο Πατέρας ότι είναι μέσω ΕΣΠΑ τα νηπιαγωγεία κ από εκεί καταλάβαμε ( oσοι είχαμε εργαστεί χρόνια με πρόγραμματα ΕΣΠΑ) ότι δεν μπορεί να γίνει συνδυασμός. Μεταξύ μας τα συζητούσαμε εδώ στο PDE.


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 29, 2022, 01:00:43 πμ »
Οι δηλώσεις σχολικών μονάδων θα γίνουν μόνο στης 2/9. Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Γιατί το άφησαν για της 2 και όχι για τις 1/9, ώστε να ανακοινωθούν την επομένη; Η δική μου ΠΔΕ δεν έχει αναρτήσει ΤΙΠΟΤΑ για τα δικαιολογητικά. Από άλλες Διευθύνσεις τα βρίσκω. Και χρειαζόμαστε κάποιες ΥΔ μέσω ΕΣΠΑ (με το λογότυπο, δηλαδή). Πότε θα τις πάρουμε; Τις συμπληρώνω ηλεκτρονικά για λόγους ευκρίνειας. Λέτε να χρειαστεί το πιστοποιητικό κτήσης πτυχίου; Μού το ζήτησαν πέρυσι, για πρώτη φορά μάλιστα.

Έχουμε και λέμε:
  • Προϋπηρεσία από τη σελίδα του ΟΠΣΥΔ.
    ΑΦΜ από τη φορολογική δήλωση ή μας καλύπτει και η βεβαίωση ασφαλισμένου του ΙΚΑ; Αναγράφονται όλα: ΑΦΜ, ΑΜΑ, ΑΜΚΑ
    Ένσημα μέσω του ΕΦΚΑ (ατομικός φάκελος)

Για τις ιατρικές βεβαιώσεις το κάτωθι κείμενο θεωρείτε ότι μας καλύπτει;

"Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για την άσκηση διδακτικού έργου/στήριξη μαθητών σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκαπίδευσης".
Λογικά θα τα αναρτήσουν από αύριο οι Διευθύνσεις μιας και ενημερωθήκαμε Παρασκευή για την πρόσληψη. Μπορείς να δεις και περσινές ανακοινώσεις για το τι ζητούσαν για ανάληψη υπηρεσίας. Εγώ πάντα καταθέτω τις 2 σελίδες του πτυχίου, αυτό που κάνουμε ας πούμε κορνίζα  :D αλλά και τη δεύτερη σελίδα που λέει πότε γραφτήκαμε και αποφοιτήσαμε, βαθμό κλπ.

Μάλλον μες στο Σ/Κ θα ενημερωθούμε για το πού θα τοποθετηθούμε. Άβολο βέβαια για όσους έχουν ταξίδι.

Σχετικά με τις ιατρικές βεβαιώσεις νομίζω ότι το κομμάτι περί στήριξης μαθητών είναι για το Ειδικό Βοηθητικό/Επιστημονικό Προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:09:18 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390276_dikaiologitika-kai-ypeythynoi-dilosi-gia-toys-anaplirotes-poy-proslifthikan

Η υπεύθυνη δήλωση πρέπει να έχει βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής μας; Δεν αναφέρεται κάτι σχετικό. Διόρθωσα τον αποδέκτη κι άφησα μόνο το ΔΠΕ, προσθέτοντας το νομό. Θα την υπογράψω αργότερα, στις αρχές του Σεπτεμβρίου. Αν δεν απαιτείται το γνήσιο της υπογραφής, θα βάλω ως ημερομηνία τιε 5/9. Ήδη πήγα στον παθολόγο, αλλά μού έγραψε ότι η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση. Την έχει ως υπόδειγμα και μου είπε ότι όσα χρόνια του τη ζητάνε οι αναπληρωτές, ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα, γιατί τού είπα ότι υπάρχει συγκεκριμένη διατύπωση. Λογικά, δε θα υπάρξει κώλυμα, ειδάλλως θα την είχε αλλάξει ως τώρα. Χρειάστηκε να κάνω και ακτινογραφία θώρακα. Ευτυχώς θα με καλύψει και την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:34:56 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390276_dikaiologitika-kai-ypeythynoi-dilosi-gia-toys-anaplirotes-poy-proslifthikan

Η υπεύθυνη δήλωση πρέπει να έχει βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής μας; Δεν αναφέρεται κάτι σχετικό. Διόρθωσα τον αποδέκτη κι άφησα μόνο το ΔΠΕ, προσθέτοντας το νομό. Θα την υπογράψω αργότερα, στις αρχές του Σεπτεμβρίου. Αν δεν απαιτείται το γνήσιο της υπογραφής, θα βάλω ως ημερομηνία τιε 5/9. Ήδη πήγα στον παθολόγο, αλλά μού έγραψε ότι η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση. Την έχει ως υπόδειγμα και μου είπε ότι όσα χρόνια του τη ζητάνε οι αναπληρωτές, ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα, γιατί τού είπα ότι υπάρχει συγκεκριμένη διατύπωση. Λογικά, δε θα υπάρξει κώλυμα, ειδάλλως θα την είχε αλλάξει ως τώρα. Χρειάστηκε να κάνω και ακτινογραφία θώρακα. Ευτυχώς θα με καλύψει και την επόμενη χρονιά.
Δεν αναφέρεται γνήσιο υπογραφής άρα δε θα θέλει. Πέρσι πάντως απλά τα συμπλήρωσα ηλεκτρονικά, τα εκτύπωσα και τα πήγα στο σχολείο τοποθέτησης. Λογικά δε θα έχεις θέμα με τη βεβαίωση του παθολόγου. Όσο ιδιότροπες κι αν είναι κάποιες Διευθύνσεις, υπάρχει και η κοινή λογική και συνήθως λύνεται το όποιο θέμα. Κι εγώ έκανα ακτινογραφία θώρακος αλλά και άλλες εξετάσεις για να πάρω τη βεβαίωση του παθολόγου. Καλό είναι όμως αυτό, το προτιμώ από το να πάω δύο λεπτά και να πάρω το χαρτί, γιατί ένας έλεγχος καλό είναι να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:43:16 μμ »
Δεν αναφέρεται γνήσιο υπογραφής άρα δε θα θέλει. Πέρσι πάντως απλά τα συμπλήρωσα ηλεκτρονικά, τα εκτύπωσα και τα πήγα στο σχολείο τοποθέτησης. Λογικά δε θα έχεις θέμα με τη βεβαίωση του παθολόγου. Όσο ιδιότροπες κι αν είναι κάποιες Διευθύνσεις, υπάρχει και η κοινή λογική και συνήθως λύνεται το όποιο θέμα. Κι εγώ έκανα ακτινογραφία θώρακος αλλά και άλλες εξετάσεις για να πάρω τη βεβαίωση του παθολόγου. Καλό είναι όμως αυτό, το προτιμώ από το να πάω δύο λεπτά και να πάρω το χαρτί, γιατί ένας έλεγχος καλό είναι να γίνεται.

Συμφωνώ ότι καλό είναι να γίνεται κι ένας έλεγχος, αλλά υπάρχει το ζήτημα της ακτινοβολίας. Δε μας φτάνει όση συλλέγουμε από τις κεραίες. Όσο για τα διακιλογητικά, το Υπουργείο οφείλει να βγάλει μία κατάσταση που να ισχύει σταθερά, πλην όσων απαιτούνται εκτάκτως (πχ κορονοϊός). Το rapid test που πρέπει να προσκομίσουμε στις 5/6 πρέπει να είναι της ίδιας ημέρας ή μας καλύπτει και του Σαββάτου το μεσημέρι; Δεν προλαβαίνω να το κάνω αυθημερόν. Δεν ξέρω σε ποιο μέρος του νομού μου θα είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:52:57 μμ »
Εχω μια απορία, οχι για εμενα -εγω διοριστηκα αλλά για συνάδελφο καλη κ φίλη. Ειναι χαμηλά στο πίνακα κ δήλωσε μονο ΑΠΩ οποτε δεν τη πηρε Α φάση. Απο αυτά π διαβάζω, ολες π πήγανε νηπιαγωγεία αν υπαρχει κενο στο νομό τους θα αναβαθμιστουν ΑΠΩ (βαση πίνακα). Στη Β φάση αν ολοι π ναι στα νηπιαγωγεία γινουν ΑΠΩ , ποσους θα πάρει??? μπας κ εκανε βλακεία??

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 29, 2022, 05:09:46 μμ »
Εχω μια απορία, οχι για εμενα -εγω διοριστηκα αλλά για συνάδελφο καλη κ φίλη. Ειναι χαμηλά στο πίνακα κ δήλωσε μονο ΑΠΩ οποτε δεν τη πηρε Α φάση. Απο αυτά π διαβάζω, ολες π πήγανε νηπιαγωγεία αν υπαρχει κενο στο νομό τους θα αναβαθμιστουν ΑΠΩ (βαση πίνακα). Στη Β φάση αν ολοι π ναι στα νηπιαγωγεία γινουν ΑΠΩ , ποσους θα πάρει??? μπας κ εκανε βλακεία??
Αν η φίλη σου είναι πιο ψηλά στον πίνακα από τις ΑΜΩ θα πάρουν αυτή,αν όχι θα αναβαθμιστούν οι ΑΜΩ.Σε κάθε περίπτωση εγώ αν δεν ήμουν ψηλά στον πίνακα ΑΜΩ στον τόπο μου θα έβαζα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 29, 2022, 05:22:07 μμ »
Συμφωνώ ότι καλό είναι να γίνεται κι ένας έλεγχος, αλλά υπάρχει το ζήτημα της ακτινοβολίας. Δε μας φτάνει όση συλλέγουμε από τις κεραίες. Όσο για τα διακιλογητικά, το Υπουργείο οφείλει να βγάλει μία κατάσταση που να ισχύει σταθερά, πλην όσων απαιτούνται εκτάκτως (πχ κορονοϊός). Το rapid test που πρέπει να προσκομίσουμε στις 5/6 πρέπει να είναι της ίδιας ημέρας ή μας καλύπτει και του Σαββάτου το μεσημέρι; Δεν προλαβαίνω να το κάνω αυθημερόν. Δεν ξέρω σε ποιο μέρος του νομού μου θα είμαι.
Ναι, η ακτινογραφία είναι ένα θέμα αλλά στο παρελθόν έχω πάει παλιότερη ακτινογραφία (περσινή νομίζω) και έγινε δεκτή. Κανείς δεν έχει όρεξη να δέχεται συνεχώς ακτινοβολία. Πέρσι δε μου ζητήθηκε καθόλου ακτινογραφία, μόνο αιματολογικές νομίζω. Για το rapid νομίζω δέχονται 72 ωρών, έτσι διάβασα. Καλό είναι πάντως, αν δε βγάλει ανακοίνωση η Διεύθυνση να τους κάνεις ένα τηλ. για να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 29, 2022, 05:27:17 μμ »
Εχω μια απορία, οχι για εμενα -εγω διοριστηκα αλλά για συνάδελφο καλη κ φίλη. Ειναι χαμηλά στο πίνακα κ δήλωσε μονο ΑΠΩ οποτε δεν τη πηρε Α φάση. Απο αυτά π διαβάζω, ολες π πήγανε νηπιαγωγεία αν υπαρχει κενο στο νομό τους θα αναβαθμιστουν ΑΠΩ (βαση πίνακα). Στη Β φάση αν ολοι π ναι στα νηπιαγωγεία γινουν ΑΠΩ , ποσους θα πάρει??? μπας κ εκανε βλακεία??
Σαφώς και δε θα γίνουν όλοι οι ΑΜΩ στη β' φάση ΑΠΩ. Ο πρώτος σε μόρια ΑΜΩ θα αναβαθμιστεί αν προκύψει κενό πλήρους ωραρίου στη Διεύθυνση όπου ανήκει και δεν υπάρχει στον πίνακα άτομο με πιο πολλά μόρια από αυτόν που δεν έχει ήδη προσληφθεί. Η ίδια διαδικασία για τον δεύτερο, τρίτο κλπ. ΑΜΩ αν υπάρχουν παραπάνω κενά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.