*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 30783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 29, 2022, 06:34:16 μμ »
Παιδιά μια απορία. Αν εγώ του χρόνου διοριστώ, και διοριστώ στην Άνω Πέρα Ραχούλα, τι πιθανότητες έχω και σε πόσο χρονικό διάστημα θα μπορώ να γυρίσω στην Αθήνα χωρίς ως τώρα να έχω εργαστεί σε δυσπρόσιτα κτλ;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 29, 2022, 06:57:04 μμ »
Παιδιά μια απορία. Αν εγώ του χρόνου διοριστώ, και διοριστώ στην Άνω Πέρα Ραχούλα, τι πιθανότητες έχω και σε πόσο χρονικό διάστημα θα μπορώ να γυρίσω στην Αθήνα χωρίς ως τώρα να έχω εργαστεί σε δυσπρόσιτα κτλ;;
Όλοι αυτή την απορία έχουμε,για απόσπαση λένε ότι είναι κάπως πιο εύκολο,για μετάθεση..γι αυτό και πρέπει να παλέψουμε όλες οι ειδικότητες για σύσταση νέων οργανικών και περισσότεροι διορισμοί και περισσότερες μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 29, 2022, 08:06:53 μμ »
Παιδιά μια απορία. Αν εγώ του χρόνου διοριστώ, και διοριστώ στην Άνω Πέρα Ραχούλα, τι πιθανότητες έχω και σε πόσο χρονικό διάστημα θα μπορώ να γυρίσω στην Αθήνα χωρίς ως τώρα να έχω εργαστεί σε δυσπρόσιτα κτλ;;

Κανείς δεν μπορεί να σου το πει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 29, 2022, 09:48:07 μμ »
Ναι, η ακτινογραφία είναι ένα θέμα αλλά στο παρελθόν έχω πάει παλιότερη ακτινογραφία (περσινή νομίζω) και έγινε δεκτή. Κανείς δεν έχει όρεξη να δέχεται συνεχώς ακτινοβολία. Πέρσι δε μου ζητήθηκε καθόλου ακτινογραφία, μόνο αιματολογικές νομίζω. Για το rapid νομίζω δέχονται 72 ωρών, έτσι διάβασα. Καλό είναι πάντως, αν δε βγάλει ανακοίνωση η Διεύθυνση να τους κάνεις ένα τηλ. για να ρωτήσεις.

Η ΔΠΕ μου δεν μπήκε καν στον κόπο να βγάλει κάποια ανακοίνωση. Η τελευταία είναι στις αρχές Αυγούστου για τους νεοδιόριστους! Τα δε δικαιολογητικά των αναπληρωτών εμφανίζονται σε μια ανάρτηση προ ετών. :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 29, 2022, 11:21:14 μμ »
Τι ακτινογραφία λέτε; Αυτό έχει καταργηθεί χρόνια τώρα
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 29, 2022, 11:48:29 μμ »
Τι ακτινογραφία λέτε; Αυτό έχει καταργηθεί χρόνια τώρα
Κι όμως, αρκετοί γιατροί τη ζητούν για να σου δώσουν βεβαίωση. Δεν την καταθέτεις στη Διεύθυνση αλλά τη βλέπει ο γιατρός μαζί με όποιες άλλες εξετάσεις ζητήσει και την κρατάς εσύ. Φυσικά αν έχεις βγάλει πρόσφατα, το λες και δεν ξανακάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 30, 2022, 12:17:50 πμ »
Διάβασα εδώ αναλυτικά τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390364_anaplirotes-kai-eep-ebp-pliris-lista-ton-dikaiologitikon-poy-tha-hreiastoyn

Για την προϋπηρεσία από τα σχολικά έτη ΜΕΤΑ το 2019-2020 χρειάζονται και τα κάτωθι;

Δεν απαιτείται η εκ νέου προσκόμιση των σχετικών δικαιολογητικών εγγράφων για προϋπηρεσία που έχει αποκτηθεί σε σχολεία της Α΄/θμιας και Β΄/θμιας έως και το σχολικό έτος 2019-2020 (σύμφωνα με το αρ 180 του ν 4823/2021 Κατάργηση της διαδικασίας εκ νέου προσκόμισης δικαιολογητικών εγγράφων …)

Προκειμένου να αναγνωριστούν οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας του φορέα απασχόλησης για μισθολογική εξέλιξη, θα πρέπει σε αυτές να αναγράφονται:

οι αποφάσεις πρόσληψης και απόλυσης

η ιδιότητα με την οποία υπηρετήσατε (π.χ ΠΕ-70 Δασκάλων)

η σχέση εργασίας (είδος σύμβασης, πχ. Σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου)

το ωράριο εργασίας (πλήρες ή μειωμένο) και το υποχρεωτικό πλήρες ωράριο (σε περίπτωση εργασίας με μειωμένο ωράριο)

η διάρκεια των προϋπηρεσιών αυτών (π.χ 9 μήνες και 15 ημέρες) .


Δηλαδή, για τα σχολικά έτη 2020-21 και 2021-22; Δε θυμάμαι να έχω κάτι από την απόφαση πρόσληψης για το 2020-21. Το προσκόμισα στη ΔΠΕ. Η κατάσταση προϋπηρεσίας του ΟΠΣΥΔ δε μας καλύπτει;

Τα έτη βάσει των οποίων καθορίζονται τα ΜΚ είναι διδακτικά ή ημερολογιακά; Πχ, κάποιος με δύο διδακτικά έτη ως προϋπηρεσία από την πρώτη ημέρα συμπληρώνει 2 έτη στον τρίτο διορισμό του ή έχει 10 + 10 = 20 μήνες;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2022, 12:24:28 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 30, 2022, 11:46:18 πμ »
Διάβασα εδώ αναλυτικά τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390364_anaplirotes-kai-eep-ebp-pliris-lista-ton-dikaiologitikon-poy-tha-hreiastoyn

Για την προϋπηρεσία από τα σχολικά έτη ΜΕΤΑ το 2019-2020 χρειάζονται και τα κάτωθι;

Δεν απαιτείται η εκ νέου προσκόμιση των σχετικών δικαιολογητικών εγγράφων για προϋπηρεσία που έχει αποκτηθεί σε σχολεία της Α΄/θμιας και Β΄/θμιας έως και το σχολικό έτος 2019-2020 (σύμφωνα με το αρ 180 του ν 4823/2021 Κατάργηση της διαδικασίας εκ νέου προσκόμισης δικαιολογητικών εγγράφων …)

Προκειμένου να αναγνωριστούν οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας του φορέα απασχόλησης για μισθολογική εξέλιξη, θα πρέπει σε αυτές να αναγράφονται:

οι αποφάσεις πρόσληψης και απόλυσης

η ιδιότητα με την οποία υπηρετήσατε (π.χ ΠΕ-70 Δασκάλων)

η σχέση εργασίας (είδος σύμβασης, πχ. Σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου)

το ωράριο εργασίας (πλήρες ή μειωμένο) και το υποχρεωτικό πλήρες ωράριο (σε περίπτωση εργασίας με μειωμένο ωράριο)

η διάρκεια των προϋπηρεσιών αυτών (π.χ 9 μήνες και 15 ημέρες) .


Δηλαδή, για τα σχολικά έτη 2020-21 και 2021-22; Δε θυμάμαι να έχω κάτι από την απόφαση πρόσληψης για το 2020-21. Το προσκόμισα στη ΔΠΕ. Η κατάσταση προϋπηρεσίας του ΟΠΣΥΔ δε μας καλύπτει;

Τα έτη βάσει των οποίων καθορίζονται τα ΜΚ είναι διδακτικά ή ημερολογιακά; Πχ, κάποιος με δύο διδακτικά έτη ως προϋπηρεσία από την πρώτη ημέρα συμπληρώνει 2 έτη στον τρίτο διορισμό του ή έχει 10 + 10 = 20 μήνες;
Εγώ θα περιμένω να βγάλει ανακοίνωση η Διεύθυνση πρόσληψης (δεν κοίταξα από χθες είναι η αλήθεια) για να είμαι σίγουρη αν και λογικά θα ζητήσουν τα ίδια με πέρσι οπότε μπορούμε να δούμε τι θα χρειαστεί στις περσινές ανακοινώσεις.
Το link που παρέθεσες δεν είναι και πολύ σαφές για την προϋπηρεσία του σχολικού έτους 2020-2021. Αν δε βγάλεις άκρη, βάλτο κι αυτό το χαρτί, κακό δεν κάνει. Δε χρειάζεσαι απόφαση πρόσληψης, αναγράφονται τα σχετικά στη βεβαίωση προϋπηρεσίας.
Τα έτη για το ΜΚ είναι ημερολογιακά για τους αναπληρωτές. Στο παράδειγμα που αναφέρεις το άτομο έχει 20 μήνες προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 30, 2022, 03:59:02 μμ »
Επειδή είναι θέμα υγείας, οι ακτινογραφίες έχουν καταργηθεί από το 2014. Είδα βέβαια το τρελό σε διεύθυνση να ζητά ακόμα και μαντου και εξετάσεις για λοιμωδη που αφορούν εργαζόμενους σε θέσεις υγειονομικού χαρακτήρα. Δεν κάνουμε ακτινογραφία επειδή το ζητάει κάποιος ενώ δεν το απαιτεί ο νόμος. Είστε εμβολιασμενες για φυματίωση.
Οι οδηγίες και τα δικαιολογητικά που ζητά το υπουργείο είναι εδώ :
https://www.minedu.gov.gr/anaplirotes
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2022, 04:01:50 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 30, 2022, 04:27:01 μμ »
Επειδή είναι θέμα υγείας, οι ακτινογραφίες έχουν καταργηθεί από το 2014. Είδα βέβαια το τρελό σε διεύθυνση να ζητά ακόμα και μαντου και εξετάσεις για λοιμωδη που αφορούν εργαζόμενους σε θέσεις υγειονομικού χαρακτήρα. Δεν κάνουμε ακτινογραφία επειδή το ζητάει κάποιος ενώ δεν το απαιτεί ο νόμος. Είστε εμβολιασμενες για φυματίωση.
Οι οδηγίες και τα δικαιολογητικά που ζητά το υπουργείο είναι εδώ :
https://www.minedu.gov.gr/anaplirotes
Τέλος πάντων, είναι διαφορετικό το ότι δεν ζητάει ακτινογραφία ο νόμος προς κατάθεση. Ο παθολόγος μπορεί να κρίνει κατά περίπτωση (ή να το έχει και σύστημα να την ζητάει) ότι χρειάζεται. Προφανώς αν έχουμε πρόσφατη ακτινογραφία, την πάμε και δεν κάνουμε άλλη κάθε τρεις και λίγο. Εμένα μου το είπε στο τέλος του ραντεβού ότι με καλύπτει και για την επόμενη βεβαίωση.
Κάποιες Διευθύνσεις ζητούν κι άλλα δικαιολογητικά από τα αναφερόμενα στο link.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 30, 2022, 07:33:51 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390499_anaplirotes-mono-tin-paraskeyi-2/9-i-ypoboli-aitisis-protimisis-gia-topothetisi

Στο άρθρο γίνεται αναφορά σε κάποια υποδείγματα δικαιολογητικών, χωρίς να υπάρχουν κάπου συνημμένα. Πού θα βρούμε το δελτίο απογραφής αναπληρωτή, το ατομικό δελτίο κατάταξης ΜΚ, την υπέυθυνη δήλωση και την αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας; Πέρυσι η ΔΠΕ είχε αναρτήσει ένα συμπιεσμένο αρχείο με τα εν λόγω δικαιολογητικά. Η φετινή δεν έκανε τίποτα. Να χρησιμοποιήσω εκείνα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2022, 07:46:19 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 30, 2022, 07:56:20 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/390499_anaplirotes-mono-tin-paraskeyi-2/9-i-ypoboli-aitisis-protimisis-gia-topothetisi

Στο άρθρο γίνεται αναφορά σε κάποια υποδείγματα δικαιολογητικών, χωρίς να υπάρχουν κάπου συνημμένα. Πού θα βρούμε το δελτίο απογραφής αναπληρωτή, το ατομικό δελτίο κατάταξης ΜΚ, την υπέυθυνη δήλωση και την αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας; Πέρυσι η ΔΠΕ είχε αναρτήσει ένα συμπιεσμένο αρχείο με τα εν λόγω δικαιολογητικά. Η φετινή δεν έκανε τίποτα. Να χρησιμοποιήσω εκείνα;

Το ατομικό δελτίο κατάταξης θα το ζητήσεις από την διεύθυνση που δούλευες πέρυσι. Τα υπόλοιπα θα αναρτώνται στις ιστοσελίδες των διευθύνσεων. Θα τα αναρτήσει κ η δική σου διεύθυνση μέχρι να παρουσιαστείτε στο σχολείο. Επίσης, ανάλογα με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ με το οποίο έχεις προσληφθεί οι υπεύθυνες δηλωσεις πρέπει να έχουν κ το αντίστοιχο λογότυπο, οπότε τα περσινά χαρτιά που λες μπορεί να μην ταιριάζουν.
Η μπορεί να είσαι με το ίδιο ΕΣΠΑ αλλά να άλλαξε πχ το λογότυπο από πέρυσι ,οπότε πάλι μπορεί να μην ταιριάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2022, 08:10:49 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 30, 2022, 08:57:41 μμ »

Το ατομικό δελτίο κατάταξης θα το ζητήσεις από την διεύθυνση που δούλευες πέρυσι. Τα υπόλοιπα θα αναρτώνται στις ιστοσελίδες των διευθύνσεων. Θα τα αναρτήσει κ η δική σου διεύθυνση μέχρι να παρουσιαστείτε στο σχολείο. Επίσης, ανάλογα με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ με το οποίο έχεις προσληφθεί οι υπεύθυνες δηλωσεις πρέπει να έχουν κ το αντίστοιχο λογότυπο, οπότε τα περσινά χαρτιά που λες μπορεί να μην ταιριάζουν.
Η μπορεί να είσαι με το ίδιο ΕΣΠΑ αλλά να άλλαξε πχ το λογότυπο από πέρυσι ,οπότε πάλι μπορεί να μην ταιριάζουν.

Οπότε να στείλω email στην περσινή Διεύθυνση; Είναι καλύτερο από την τηλεφωνική συνομιλία. Τα γραπτά μένουν. Στα μέσα της σχολικής χρονιάς που ξεκινά εντός ολίγου συμπληρώνω τους 24 μήνες. Η αύξηση του ΜΚ θα γίνει αυτόματα ή από την καινούρια σχολική χρονιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2022, 09:00:36 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 30, 2022, 09:10:28 μμ »
Η αύξηση για το ΜΚ 2 θα γίνει από την ημέρα που συμπληρώνεις τους 24 μήνες. Εσύ κάνε μια ευγενική υπενθύμιση στη ΔΔΕ.
Εκείνοι μπορεί να καθυστερήσουν λίγο μέχρι να σου τα δώσουν, αλλά θα τα πάρεις όλα σίγουρα αναδρομικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.