*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)  (Αναγνώστηκε 52622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 10:16:23 μμ »
Εξαρτάται από τη δουλειά που γίνεται στο σχολείο και στην ΠΔΣ. Επιπλέον πόσοι μαθητές είναι στην τάξη; Η μαθήτρια είναι πρόθυμη να μπει σε πρόγραμμα από μόνη της, χωρίς τις κατευθύνσεις και την ώθηση / πίεση που ασκεί το φροντιστήριο στο μαθητή για να διαβάσει (μέσω εργασιών, διαγωνισμάτων και προφορικής εξέτασης;)Πάντως τουλάχιστον για το άγνωστο (των αρχαίων) και την έκθεση θα έλεγα να παρακολουθήσει  μαθήματα, γιατί δε νομίζω ότι επαρκεί η δουλειά που συνήθως κάνουν στα σχολεία.Σκέψου ότι στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα οι μαθητές θεωρητικά γράφουν μία έκθεση την εβδομάδα, ενώ στο σχολείο στην καλύτερη μία το μήνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:13 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 12:59:26 μμ »
Πέρασα φιλοσοφική σε μια εποχή που ήθελες 18άρια σε όλα τα μαθήματα για να μπεις χωρίς σχεδόν καθόλου φροντιστήριο. Έκανα μόνο 3 ώρες τη βδομάδα ιδιαίτερο στο άγνωστο και στις ίδιες ώρες που και που, η καθηγήτρια με έβαζε να κλείνω γραπτώς στα λατινικά όλα τα ρήματα, ουσιαστικά, αντωνυμίες κλπ. Όλα τα υπόλοιπα τα έκανα μόνη μου. Εϊχα αγοράσει αναλύσεις σε όλα τα μαθήματα και διάβαζα μόνη μου.
 Σημασία έχει πώς είναι το παιδί. Αν είναι καλή μαθήτρια, δεν έχει κενά, είναι πειθαρχημένη και αποφασισμένη να διαβάσει μόνη της, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να τα καταφέρει και πολύ καλά μάλιστα!
Προτείνω να ξεκινήσει να παρακολουθεί την ΠΔΣ, η οποία είναι κανονικό φροντιστήριο αν ο εκπαιδευτικός κάνει σωστά τη δουλειά του. Αν το υπόλοιπο τμήμα δεν είναι του ίδιου επιπέδου, μπορεί να ζητήσει από τον καθηγητή να δίνει μόνο στην ίδια επιπλέον δουλειά για το σπίτι. Στη θεωρητική κατεύθυνση, ακριβώς επειδή είναι "θεωρητική" ο μαθητής άνετα μπορεί να διαβάσει μόνος του, δε με συμφέρει που το λέω, αλλά όλος αυτός ο πανικός με τα φροντιστήρια είναι αδικαιολόγητος κατά την ταπεινή μου άποψη...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 01:10:02 μμ »
Πέρασα φιλοσοφική σε μια εποχή που ήθελες 18άρια σε όλα τα μαθήματα για να μπεις χωρίς σχεδόν καθόλου φροντιστήριο. Έκανα μόνο 3 ώρες τη βδομάδα ιδιαίτερο στο άγνωστο και στις ίδιες ώρες που και που, η καθηγήτρια με έβαζε να κλείνω γραπτώς στα λατινικά όλα τα ρήματα, ουσιαστικά, αντωνυμίες κλπ. Όλα τα υπόλοιπα τα έκανα μόνη μου. Εϊχα αγοράσει αναλύσεις σε όλα τα μαθήματα και διάβαζα μόνη μου.
 Σημασία έχει πώς είναι το παιδί. Αν είναι καλή μαθήτρια, δεν έχει κενά, είναι πειθαρχημένη και αποφασισμένη να διαβάσει μόνη της, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να τα καταφέρει και πολύ καλά μάλιστα!
Προτείνω να ξεκινήσει να παρακολουθεί την ΠΔΣ, η οποία είναι κανονικό φροντιστήριο αν ο εκπαιδευτικός κάνει σωστά τη δουλειά του. Αν το υπόλοιπο τμήμα δεν είναι του ίδιου επιπέδου, μπορεί να ζητήσει από τον καθηγητή να δίνει μόνο στην ίδια επιπλέον δουλειά για το σπίτι. Στη θεωρητική κατεύθυνση, ακριβώς επειδή είναι "θεωρητική" ο μαθητής άνετα μπορεί να διαβάσει μόνος του, δε με συμφέρει που το λέω, αλλά όλος αυτός ο πανικός με τα φροντιστήρια είναι αδικαιολόγητος κατά την ταπεινή μου άποψη...

Συμφωνώ κι εγώ, αλλά το παιδί πρέπει να ξέρει και τι να διαβάσει, οπότε χρειάζεται σίγουρα μια συμβουλή. Οπωσδήποτε να πάει στην ΠΔΣ, και αφού κρίνει αν η δουλειά που γίνεται είναι καλή ή όχι, να αποφασίσετε αν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Πάντως αν χρειαστείτε βοήθεια σχετικά με βιβλία, βοηθήματα κτλ εδώ είμαστε  :)

Υ.Γ. Olgalia, η υπογραφή σου είναι όλα τα λεφτά!!!!  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 02:48:20 μμ »
Και εγώ πέρασα με την πρώτη χωρίς να κάνω ούτε μια ώρα φροντιστήριο.
Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο...Όλα εξαρτώνται από το μαθητή.Από το πόσο προσηλωμένος είναι στο στόχο του...από το πόσο είναι διατεθειμένος να θυσιάσει κάποιο χρόνο παραπάνω για διάβασμα(που έτσι κ αλλιώς θα θυσίαζε για φροντιστήριο)....
Αν βέβαια πρόκειται για μαθητή με πολλά κενά,δεδομένου ότι είναι Β Λυκείου,δεν υπάρχει αρκετός χρόνος να τα καλύψει.Αν πρόκειται για μαθητή με καλή βάση δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσει πρόβλημα...Εξάλλου μπορεί να ξεκινήσει πδσ και αν δεν τον ικανοποιεί να σταματήσει ή να επιλεξει τελικά να κάνει ιδιαίτερα-φροντιστήριο.
Αλλά το σημαντικότερο είναι και η γνώμη της κοπέλας...
Τί πιστεύει ότι θα τη βοηθήσει;
Θέλει να κάνει ιδιαίτερα;
Θέλει να διαβάσει μόνη της;
Αν νιώθει ανασφάλεια με το προσωπικό της διάβασμα θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς κάπου είτε το κάπου είναι η πδς είτε το φροντιστήριο.
Θα σου πρότεινα να μην ακούς ότι σου λένε οι γύρω σου και να ακούσεις τί έχει να σου πεί το παιδί σου για το θέμα...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:13 »

Αποσυνδεδεμένος katbou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 03:25:01 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεων σας!
Είναι κυρίως θέμα άποψης και όχι χρηματικό το να  μην "χωθούμε" στα φροντιστήρια.
Θέλω να πω, μήπως είναι και λίγο μόδα το ότι χρειάζεται να κάνεις τόσα μαθήματα για να περάσεις;
Στη ΠΔΣ δε θέλει να πάει κυρίως επειδή δεν πρόκειται να πάνε άλλα παιδιά.
Είναι άριστη μαθήτρια (19-20 σε όλα τα θεωρητικά μαθήματα χωρίς να χρησιμοποιεί ούτε βοηθήματα ) αλλά δε σκοτώνεται στο διάβασμα, έχει προαποφασίσει ότι θα σπουδάσει έξω, οπότε αυτό που δεν ξέρω είναι αν μετράει ο βαθμός που θα πάρει στις πανελλαδικές στο βαθμό του απολυτηρίου.
Αυτό που σκεπτομαστε είναι να κάνει 4 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα (2 έκθεση, 1 αρχαία ,  1 λατινικά) κυρίως για να έχει ένα μπούσουλα στο τι πρέπει να διαβάσει.
Οψόμεθα!!!

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 03:32:04 μμ »
θα  συμφωνησω απόλυτα με τη maryκ
το μοτο ιδιαιτερα-φροντ =επιτυχια στις πανελληνιες δεν ισχυει γενικώς παρά μονο κατω υπο προυποθέσεις
ποσοι άλλωστε κανοντας ιδιαιτερα δεν καταφερνουν να περασουν καπου αξιολογα;
αν εχει καλους καθηγητες στο σχολειο της ας παει πδσ αν θελει.
αγόρασε της ορισμένα καλά βοηθήματα για τα μαθήματα κατευθυνσης (βοηθήματα όμως όχι λυσάρια!), οπωσδήποτε ενα βιβλίο με άγνωστα κείμενα για να εξασκηθεί μόνη της  καθώς στο σχολείο ισως(αναλόγως καθηγητη) δεν επαρκεί η προσπάθεια.
για την εκθεση αν εχει αστερι φιλολογο δε χρειαζεται τιποτα, αν οχι και τοσο ενα βιβλιο κι εκει και ενθαρυνε τη να γραφει 1 εκθεση τη βδομαδα μονη της. μπορει να ζητησει απο καποιο φιλολογο του σχολειου της που συμπαθει να της διορθωνει την εξτρα δουλεια που κανει. υπο φυσιολογικές συνθηκες θα χαρεί με την πρωτοβουλία του παιδιού.




μην αφηνεις κανενα να σας αγχωνει!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Μέμα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:10:12 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια των εκπαιδευτικών που έχουν εμπειρία στη διδασκαλία των θεωρητικών μαθημάτων της Γ λυκείου. Πότε "πρέπει" να ολοκληρωθεί η ύλη και πως επαναλήψεις χρειάζεται να γίνουν κατά την άποψή σας;
 

Αποσυνδεδεμένος Μέμα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:11:18 μμ »
πόσες επαναλήψεις...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:13:02 μμ »
αν εισαι σε φροντιστηριο λογικα γυρω στον Φεβρουαριο νομιζω..στο σχολειο πριν το Πασχα γιατι ετσι και αλλιως μετα δεν θα ερχονται οι περισσοτεροι μαθητες...

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 09:12:05 πμ »
αν εισαι σε φροντιστηριο λογικα γυρω στον Φεβρουαριο νομιζω..στο σχολειο πριν το Πασχα γιατι ετσι και αλλιως μετα δεν θα ερχονται οι περισσοτεροι μαθητες...

++++
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 12:12:32 πμ »
Σε ιδιαίτερο, Αρχαία, μπορείς και λίγο πιο νωρίς... ίσως και τέλη Ιανουαρίου, ανάλογα βέβαια με το μαθητή. Ως προς τα υπόλοιπα, συμφωνώ με τους συναδέλφους.
Επαναλήψεις, ανάλογα βέβαια και το μάθημα, 2 είναι πολύ καλά. Αν μιλάς για σχολείο... ούτε καν!!!!!! ::)

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 01:25:28 μμ »
Στη φυσική υπάρχει ένα είδος κίνησης που λέγεται "Ευθύγραμμη ομαλά επιταχυνόμενη κίνηση"
Εξηγώ στους μαθητές μου οτι η λέξη "ομαλά" κολάει στο επιταχυνόμενη (άρα σταθερή επιτάχυνση)
Ωστόσο τους εξηγώ οτι αν προσδιόριζε το "κίνηση" θα ήταν "ομαλή" και όχι ομαλά...
Δέν ξέρω όμως να τους πώ αν είναι επιθετικός προσδιορισμός ή κάτι άλλο...
Άν μπορεί να βοηθήσει κάποιος φιλόλογος τον ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 01:36:31 μμ »
Δεν είμαι φιλόλογος, ωστόσο νομίζω πώς το ομαλά είναι επιρρηματικός προσδιορισμός του τρόπου.Αν προσδιόριζε την λέξη κίνηση θα ήταν επιθετικός προσδιορισμός και θα λεγόταν"ευθύγραμμη ομαλή επιταχυνόμενη κίνηση"

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 01:39:11 μμ »
Δεν είμαι φιλόλογος, ωστόσο νομίζω πώς το ομαλά είναι επιρρηματικός προσδιορισμός του τρόπου.Αν προσδιόριζε την λέξη κίνηση θα ήταν επιθετικός προσδιορισμός και θα λεγόταν"ευθύγραμμη ομαλή επιταχυνόμενη κίνηση"

Σ ευχαριστώ αλλά νομίζω πως το κίνηση δεν είναι επίθετο... είναι ουσιαστικό....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.