*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)  (Αναγνώστηκε 52176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 10:15:31 πμ »
Καλημερα.
ζηταω τη βοήθεια σας.
 μπορει καποιος/α να μου πει καλα βοηθήματα για Εκθεση Γ' Γυμνασίου?
επισης, ποιο τροπο διδασκαλιας να ακολουθήσω?
πρωτη φορα θα κανω μαθημα σε αυτη τη μαθητρια και σκεπτομαι να αρχισω με ενα "διαγνωστικο" τεστ, αλλα τι ασκήσεις να περιέχει?
Ευχαριστώ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 11:03:02 πμ »
Καλημέρα, έχεις κοιτάξει το σχέδιο μαθήματος στο "Εμείς κι άλλοι" στη σελίδα του Π.Ι. ?

http://www.pi-schools.gr/lessons/hellenic/

Για βοήθημα νομίζω πως για το γυμνάσιο και ο Σαββάλας ικανοποιητικός είναι..
Από άποψη θεωρίας στη Γ' γυμνασίου το βάρος πέφτει στις δευτερεύουσες της νέας ελληνικής και στον πλάγιο λόγο (μετατροπές από πλάγιο σ' ευθύ κι αντίστροφα..
Γενικά για το μαθημα της Γλώσσας στο Γυμνάσιο μπούσουλας είναι το ίδιο το σχολικό εγχειρίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2007, 11:23:50 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 11:11:19 πμ »
tihea, σ'ευχαριστω. τωρα θα μπω στο π.ι. ζητησα κπ βοηθημα για επιπλεον ασκήσεις αν χρειαστει να κανει. θα παω σε βιβλιοπωλειο να δω του Σαββάλα οπως ειπες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 10:32:06 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!
-Για πρώτη φορά θα μπω από Δευτέρα σε τάξη 20 ατόμων και ίσως και παραπάνω και αναρωτιέμαι πώς θα διδάξω το μάθημα της Ιστορίας Α'Λυκείου που μου έχουν αναθέσει! Το πρόβλημα μου είναι κυρίως πώς θα γίνεται η εξέταση του μαθήματος! Πώς θα γνωρίζω και πώς θα ελέγχω ότι η πλειοψηφία των μαθητών έχει διαβάσει, έχει κατανοήσει το κεφάλαιο και έτσι πάμε παρακάτω;;;; ??? ???

-Θα διδἀξω και αρχαία κατεύθυνσης Β'Λυκείου! Αν έχεις κάποιος να μου προτείνει καμιά καλή βιβλιογραφία, ευπρόσδεκτη!! Εγώ ως τώρα δούλευα κυρίως του Μιχ. Σαρρή "Συστηματική Θεματογραφία της Αρχαιας Ελληνικής Πεζογραφίας". Το γνωρίζει κάποιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 09:34:20 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 01:11:59 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!
-Για πρώτη φορά θα μπω από Δευτέρα σε τάξη 20 ατόμων και ίσως και παραπάνω και αναρωτιέμαι πώς θα διδάξω το μάθημα της Ιστορίας Α'Λυκείου που μου έχουν αναθέσει! Το πρόβλημα μου είναι κυρίως πώς θα γίνεται η εξέταση του μαθήματος! Πώς θα γνωρίζω και πώς θα ελέγχω ότι η πλειοψηφία των μαθητών έχει διαβάσει, έχει κατανοήσει το κεφάλαιο και έτσι πάμε παρακάτω;;;; ??? ???

Σε ένα δίωρο μάθημα, αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Συνήθως, αυτό που κάνω είναι να ρωτάω τα πολύ βασικά του προηγούμενου μαθήματος, και κυρίως αυτά που συνδέονται με την επόμενη ενότητα. (Η "αφορμηση" που λέμε και στα παιδαγωγικά!) Δυστυχώς, θα παρατηρήσεις ότι οι μαθητές που απαντάνε είναι συνήθως οι ίδιοι. Απλά, να φροντίζεις να δίνεις ευκαιρίες, αν τυχόν σηκώσουν χέρι, σε άτομα που δεν μιλάνε συχνά. Γενικότερα, αποφεύγω την "επίσημη" εξέταση και προτιμώ να κάνω ερωτήσεις μέσα στην παράδοση, που σχετίζονται με προηγούμενες ενότητες, και να επαναλαμβάνω κάποια πράγματα. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στην παράδοση για τον Περικλή, κάναμε μαζί με τα παιδιά, μια σύντομη αναφορά στις προηγούμενες μεταρρυθμίσεις του πολιτεύματος. Αν θέλεις να ρωτήσεις περισσότερες λεπτομέρειες, δυστυχώς, μάλλον δεν θα σου φτάσει ο χρόνος, ειδικά αν έχεις τελευταίες ώρες, που είναι και μικρότερες.

Τουλάχιστον, εσύ είσαι τυχερός, δεν έχεις να βάλεις και βαθμούς. Εγώ μπήκα στα τμήματα μου μέσα Δεκέμβρη, και έχω και όλα τα διαγωνίσματα και πρέπει να βάλω και βαθμούς σε παιδιά που δεν γνωρίζω... Μέχρι να μπω εγώ, είχαν αλλάξει δύο με τρεις καθηγητές με τις περικοπές, και κανείς δεν έχει ιδέα... Έχουμε να καταστρέψουμε ελέγχους έτσι....

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 04:58:52 μμ »
elranna ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως για τη βαθμολογία δεν το είχα σκεφτεί! Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι λες να βάλω εγώ βαθμούς, αφού ο καθηγητης που αναπληρώνω έχει πάρει αναρρωτική και μπορεί να περάσει και μήνας, για να επιστρέψε;;ι...
Αν και την Ιστορία την αγαπώ πολύ, πρώτη φορά θα τη διδάξω και μ'έχει πιάσει ένα μικρο άγχος! Κάνεις και σχεδιάγραμμα του μαθήματος; Τις πηγές τις αναλύεις με τα παιδιά προς το τέλος του μαθήματος;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 03:43:33 μμ »
Η Ιστορία είναι απίστευτα δύσκολο να διδαχθεί με τα μέσα που έχουμε. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο χρόνος. Δυστυχώς, η ύλη δεν βγαίνει. Οπότε, κάποια κεφάλαια αναγκαστικά τα διδάσκω περιληπτικά, και δίνω βάρος σε αυτά που θεωρώ εγώ σπουδαιότερα. Αναγκαστικά, πηγές κάνουμε στα μαθήματα που γίνονται αναλυτικά.
Γενικά,προσπαθώ να μην μου μένουν οι πηγές στο τέλος του μαθηματός. Σε ιδανική περίσταση, τα παιδιά μέσω των πηγών θα μπορούσαν να παράξουν μια σύντομη ιστορική αφήγηση. Αλλά αυτό θέλει χρόνο. Οπότε, αν υπάρχει κάποια σχετική πηγή με ένα θέμα που θέλω να τονίσω, διαβάζουμε και αναλύουμε την πηγή, και προσπαθούμε να "φτιάξουμε" το κείμενο. Δεν πιάνει πάντα. Είναι πολύ αστείο ότι πιάνει όταν έχω 4η ώρα, και αποτυγχάνει παταγωδώς την 7η. Τι να κάνεις, όμως! Υπομονή κι ελπίδα και κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε με αυτά που έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 09:54:28 μμ »
H 7η ώρα πραγματικά με εξαντλεί γιατι έχω την ιστορία της Α'λυκείου. Τα παιδιά είναι με τους σάκους σε ετοιμότητα να ξεχυθούν από την τάξη και κοπιάζω να τους κάνω να συγκεντρωθούν. Προσπαθώ να διαβάζουμε όσες περισσότερες πηγές γίνεται σε κάθε μάθημα γιατί προσηλώνονται καλύτερα κ με αφορμή την εκάστοτε πηγή τους παραδίδω ευκολότερα την ενότητα. Συχνά τους μοιράζω σχεδιάγραμμα για την διδακτική ενότητα, βάζω και καμία σχετική εικονίτσα από το ίντερνετ. Καλώς ή κακώς τους άρεσε αυτό με το σχεδιάγραμμα κι όταν λόγω πίεσης χρόνου δεν προλαβαίνω να ετοιμασω μου γκρινιάζουν ;D . Μην τάξεις σε παιδί που λέει κι ο λαός....
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2008, 01:37:27 μμ »
επειδη ειναι η πρωτη χρονια που κανω ιδιαιτερα θελω βοηθεια!!!μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να ξεκινησω επαναληψεις???εχω α κ β γυμνασιου αρχαια και β λυκειου αρχαια εκθεση λατινικα,α λυκειου εκθεση και γ λυκειου τεε!!!και μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω στις επαναληψεις,τις ασκησεις να δινω...γιατι πρωτη μου φορα καταλαβαινετε... ::)αν καποιος επισης μπορει να μου προτεινει ιστοσελιδες με ετοιμο υλικο θα ημουν ευγνωμων!!ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 27, 2008, 02:58:38 μμ »
Για πρώτη χρονιά μια χαρά ιδιαίτερα έχεις! Στο ΤΕΕ που εργάζομαι, οι περισσότεροι καθηγητές θα αρχίσουν επαναλήψεις αμέσως μετά το Πάσχα, περίπου για δυό βδομάδες δηλαδή μέχρι τις εξετάσεις. Θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων όμως.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 27, 2008, 03:10:14 μμ »
νομιζω οτι οι επαναληψεις επρεπε ηδη να εχουν ξεκινησει ωστε να γινουν σιγα σιγα για να τα εμπεδωνουν καλυτερα..μετα το Πασχα ειναι αργα!

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 27, 2008, 03:20:22 μμ »
σε ορισμενα μαθηματα τελειωνω την υλη,σε καποια ομως πρεπει να κανω και αλλα μαθηματα!Υπολογιζα ολο τον μαιο για επαναληψεις!πως θα ξερω την υλη που θα τους δωσουν για τις εξετασεις?κυριως στα γυμνασια?

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 27, 2008, 04:26:37 μμ »
τον μαιο θα ξεκινησουν οι εξετασεις...εγω συνηθιζα να ξεκιναω τον Μαρτιο τις επαναληψεις και καναμε σε ολα..και οταν εβγαινε η υλη καναμε μονο εκεινα που ηταν στην υλη..προσπαθησε να τελειωσεις οσο γινεται πιο γρηγορα την υλη

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου (varia)
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 27, 2008, 11:05:58 μμ »
νομιζα οτι οι εξετασεις γινονται στο 15μερο του ιουνη!ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.