*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 864458 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #910 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 06:04:38 πμ »
Οκ! Σέβομαι την άποψή σου! Διατηρώ όμως και τις δικές μου σκέψεις για όσα γράφονται!

Αυτο που αναφερει ο Patreas ειναι οτι πρεπει να ξερουμε τα δεδομενα και τους νομους. Οτι πρεπει να γνωριζουμε τα παραπανω ετσι ωστε να πιεσουμε.
Το να ανεβει καποιος στο ΥΠΑΙΘ  και να πει θελω διορισμους .....θα του πει ο υπυυθυνος απο απεναντι τοσους εκανα δεν εχω αλλα κενα κ.τ.λ...που να κανω??? ....εκει θα πρεπει να γνωριζουν αυτοι που τρεχουν ετσι ωστε να τους απαντησουν καταλληλα με στοιχεια.
Το να ζηταμε απλα διορισμους και ο αλλος να μας λεει δεν εχει κενα να κανω ( ενω να γνωριζουμε οτι εχει και να μην μπορουμε να το τεκμηριωσουμε) δημιουργει το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #911 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 06:44:54 πμ »
Ναι, μόνο που τα τεχνικά εργαλεία χρησιμοποιούνται παρελκυστικά και από το ΥΠΑΙΘ ως ένα πρώτο φρένο στις πιέσεις για διορισμούς.

Εμείς στην Εκπαίδευση καλά κάνουμε και θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερους διορισμούς. Απλώς θα πρέπει να καταλάβουμε ότι οι διορισμοί Εκπαιδευτικών είναι κομμάτι ενός ευρύτερου παζλ το οποίο λέγεται "Διορισμοί στο Δημόσιο". Και μπορεί μεν να υπήρξε δεκαετία αδιοριστίας, αλλά η θεσμική μνήμη των εμπλεκόμενων Υπουργείων δεν πάει τόσο πίσω. Για διάφορους λόγους τόσο το ΥΠΕΣ όσο και το ΥΠΟΙΟ έχουν "στην μπούκα" το ΥΠΑΙΘ στην παρούσα συγκυρία.

Η κουβέντα για συγκεκριμένα νούμερα διορισμών Εκπαιδευτικών θα ανοίξει μετά τις μεταθέσεις του 2023. Μέχρι τότε ό,τι ακούτε θα είναι εκτιμήσεις/μαντεψιές/ευσεβείς πόθοι/click-baits. Προφανώς χρειάζεται αγώνας με συχνή ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ στο ΥΠΑΙΘ από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη.

Η άριστη γνώση του αντικειμένου των διορισμών είναι εκ των ων ουκ άνευ. Το αναφέρω αυτό, καθώς τα δείγματα γραφής από τους παραδοσιακά πιο δραστήριους συλλόγους δεν είναι ενθαρρυντικά. Επειδή υπήρξαν αρκετοί διορισμοί και έγιναν αλλαγές προσώπων, τα νέα πρόσωπα, προς το παρόν, φαίνεται να υπολείπονται σε γνώση του αντικειμένου και σε αγωνιστικότητα σε σχέση με τα παλιά.
Όταν γίνεται λόγος στην Πρωτοβάθμια για "επαναφορά και ίδρυση οργανικών για τον υπεύθυνο ολοημέρου" (Σ.Σ. ουδέποτε καταργήθηκαν οι οργανικές θέσεις ΠΕ70 Ολοημέρου, γι' αυτό και μπόρεσαν να γίνουν τόσες χιλιάδες διορισμοί ΠΕ70, ρωτήστε σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) ή στη Δευτεροβάθμια για "επιτακτική ανάγκη για ίδρυση οργανικών θέσεων" (Σ.Σ. στη Δευτεροβάθμια υπάρχουν οργανικές θέσεις στην "αποθήκη" του ΥΠΑΙΘ, ο προκρούστειος αλγόριθμος είναι το πρόβλημα), κάποιο θέμα υπάρχει.
το προβλημα ειναι οτι σε καποιους κλαδους εγιναν παραπανω ενω σε καποιους αλλους δεν εχει καλυφθει ουτε καν η εγκυκλιος των μεταταξεων. Ενδεικτικα β Μαγνησιας σε Πε70 και ολοι ξερουμε τον λογο. Αντιθετα στον δικο μου κλαδο που εδινες και εσυ προβλεψη για σχεδον πληρη καλυψη αφαιρεθηκαν θεσεις που τελικα ολοι ειδαμε που πηγαν.....Οι διευθυντες στην αθμια ζητανε και περνουν παραπανω ενω υπαρχουν σχολεια που εχουν χασει την οργανικοτητα τους βασει αριθμο μαθητων. Γενικα ολο αυτο ειναι σικε .
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #912 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 09:21:26 πμ »
Μου κάνει τόσο μα τόσο εντύπωση που μετά το περισνό φιάσκο καποιοι επιμένετε να αμφισβητείτε τον Patreas. Δηλαδή αν δε διδασκόμαστε από την εμπειρία, από τι διδασκόμαστε πια;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #913 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 10:34:19 πμ »
Η αντίληψη "εγώ απλά θα ζητάω, εσύ βρες τρόπο να τα υλοποιήσεις", θα μπορούσε να δουλέψει (αν και μάλλον θα ήταν και περιττή), αν αυτός που έχεις απέναντι έχει όρεξη και σκοπό να υλοποιήσει. Που ΔΕΝ έχει. Άρα όσο κι αν δεν είναι δουλειά μας, όσο κι αν βαριόμαστε ή δεν έχουμε τις γνώσεις ή τη διάθεση, αν πραγματικά θέλουμε να πετύχουμε το σκοπό μας θα γίνουμε και στατιστικολόγοι και νομικοί και δημοσιογράφοι και ντετέκτιβ αν χρειαστεί. Δηλαδή όλους αυτούς τους πίνακες που βγάζω εγώ, όλες τις πληροφορίες που δίνει ο Patreas, όλες τις λύσεις αποριών από πολλά μέλη εδώ μέσα, σε ένα σοβαρό κράτος, θα τα παρείχε το ίδιο. Ούτε θα προσέφευγες ποτέ στα δικαστήρια για τα αυτονόητα. Αλλά ΔΕ ζούμε σε ένα τέτοιο κράτος. Οπότε φανταστείτε απλά να είχαμε όλοι εμείς τη στάση "να σας απαντήσει το υπουργείο/να τα ανακοινώσει το υπουργείο". Θα ήταν δικαιότατο ως αίτημα. Όπως είναι και πολλά άλλα που ΔΕΝ ικανοποιούνται κι άρα αναγκαζόμαστε εκ των έσω να καλύψουμε το κενό.
Όπως είπαν κι άλλοι, ανάμεσα τους κι ο Patreas, αν τα νέα στελέχη των συλλόγων δεν κάνουν ταχύρρυθμα μαθήματα, το αποτέλεσμα δε θα είναι ικανοποιητικό.
Υ.γ. Μην εκμεταλλεύεστε και μην παίρνετε ως δεδομένη κάποιοι τη μεγαλοκαρδία του Patrea, που συνεχίζει να αγνοεί τα αρνητικά σχόλια και να παρέχει υπερπολύτιμες, ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ πληροφορίες. Αν κάποια στιγμή σταματήσει να το κάνει, θα έχετε πάρει στο λαιμό σας πολύ κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΗΝΑ07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #914 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 12:13:17 μμ »
Εγώ πάντως ξέρω ότι στο ΕΕΠ οι συνδικαλιστές μαζέυτηκαν κ θα πιέσουν για νέες οργανικές. Υπάρχουν κενά στην ειδική αγωγή και υποθέτω σύντομα θα βγουν κ οι οριστικοί πίνακες.
Αλλά δεν πιστέυω ότι υπάρχει πολιτική βούληση για νέους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #915 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 12:44:47 μμ »
Τελικά κουβάς...όλα μετά τις εκλογές πάνε... :'(


Εγώ πάντως ξέρω ότι στο ΕΕΠ οι συνδικαλιστές μαζέυτηκαν κ θα πιέσουν για νέες οργανικές. Υπάρχουν κενά στην ειδική αγωγή και υποθέτω σύντομα θα βγουν κ οι οριστικοί πίνακες.
Αλλά δεν πιστέυω ότι υπάρχει πολιτική βούληση για νέους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #916 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 01:16:11 μμ »
Εγώ πάντως ξέρω ότι στο ΕΕΠ οι συνδικαλιστές μαζέυτηκαν κ θα πιέσουν για νέες οργανικές. Υπάρχουν κενά στην ειδική αγωγή και υποθέτω σύντομα θα βγουν κ οι οριστικοί πίνακες.
Αλλά δεν πιστέυω ότι υπάρχει πολιτική βούληση για νέους διορισμούς.

Εφόσον υπάρχει πολιτική βούληση για ικανοποίηση μεγάλου αριθμού μεταθέσεων, τότε αυτό συμπαρασύρει και τη διενέργεια διορισμών... Ακόμα και εάν δεν καλύψει με διορισμούς όλες τις θέσεις που θα δοθούν για μεταθέσεις, τουλάχιστον θα έχει αποκαλύψει τα οργανικά που υπάρχουν!

Αποσυνδεδεμένος nickmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #917 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 02:15:58 μμ »
Κάποιοι λέτε ότι στηρίζουν οι συνδικαλιστές και οι σύλλογοι. Ποιοι στηρίζουν ακριβώς; Η ΔΑΚΕ που πέρυσι μας κρέμασε στην απεργία και είναι υπέρ της αξιολόγησης; Η παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ που συμφωνεί με ότι πει η ΔΑΚΕ; Μας έχουν κρεμάσει  πόσες φορές με τα μισθολογικά τους διορισμούς τα εργασιακά δικαιώματα και εμείς επειδή μπορεί να έχουμε κάποιο γνωστό ακόμα τους στηρίζουμε. Καλώς παθαίνουμε ότι παθαίνουμε. Σκέφτομαστε τον βιοπορισμό των άλλων και όχι τον δικό μας.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #918 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 05:26:04 μμ »
Ναι, μόνο που τα τεχνικά εργαλεία χρησιμοποιούνται παρελκυστικά και από το ΥΠΑΙΘ ως ένα πρώτο φρένο στις πιέσεις για διορισμούς.

Εμείς στην Εκπαίδευση καλά κάνουμε και θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερους διορισμούς. Απλώς θα πρέπει να καταλάβουμε ότι οι διορισμοί Εκπαιδευτικών είναι κομμάτι ενός ευρύτερου παζλ το οποίο λέγεται "Διορισμοί στο Δημόσιο". Και μπορεί μεν να υπήρξε δεκαετία αδιοριστίας, αλλά η θεσμική μνήμη των εμπλεκόμενων Υπουργείων δεν πάει τόσο πίσω. Για διάφορους λόγους τόσο το ΥΠΕΣ όσο και το ΥΠΟΙΟ έχουν "στην μπούκα" το ΥΠΑΙΘ στην παρούσα συγκυρία.

Η κουβέντα για συγκεκριμένα νούμερα διορισμών Εκπαιδευτικών θα ανοίξει μετά τις μεταθέσεις του 2023. Μέχρι τότε ό,τι ακούτε θα είναι εκτιμήσεις/μαντεψιές/ευσεβείς πόθοι/click-baits. Προφανώς χρειάζεται αγώνας με συχνή ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ στο ΥΠΑΙΘ από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη.

Η άριστη γνώση του αντικειμένου των διορισμών είναι εκ των ων ουκ άνευ. Το αναφέρω αυτό, καθώς τα δείγματα γραφής από τους παραδοσιακά πιο δραστήριους συλλόγους δεν είναι ενθαρρυντικά. Επειδή υπήρξαν αρκετοί διορισμοί και έγιναν αλλαγές προσώπων, τα νέα πρόσωπα, προς το παρόν, φαίνεται να υπολείπονται σε γνώση του αντικειμένου και σε αγωνιστικότητα σε σχέση με τα παλιά.
Όταν γίνεται λόγος στην Πρωτοβάθμια για "επαναφορά και ίδρυση οργανικών για τον υπεύθυνο ολοημέρου" (Σ.Σ. ουδέποτε καταργήθηκαν οι οργανικές θέσεις ΠΕ70 Ολοημέρου, γι' αυτό και μπόρεσαν να γίνουν τόσες χιλιάδες διορισμοί ΠΕ70, ρωτήστε σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) ή στη Δευτεροβάθμια για "επιτακτική ανάγκη για ίδρυση οργανικών θέσεων" (Σ.Σ. στη Δευτεροβάθμια υπάρχουν οργανικές θέσεις στην "αποθήκη" του ΥΠΑΙΘ, ο προκρούστειος αλγόριθμος είναι το πρόβλημα), κάποιο θέμα υπάρχει.
με βάση την όποια εμπειρία έχω στην δημόσια εκπαίδευση θεωρώ ότι στο ζήτημα που αφορά το συγκεκριμένο νήμα (και όχι μόνο) έχεις εξειδικευμένη τεχνική γνώση και ως εκ τούτου κρέμομαι από το πληκτρολόγιό σου σε οποιαδήποτε σχετική ανάρτησή . Θεωρώ τη συγκεκριμένη ανάρτηση άκρως χρηστική αφενός γιατί "επικυρώνεις' κάποιες δικές μου σκέψεις και αφετέρου γιατί θεωρώ ότι έβγαλες είδηση. Πιο συγκεκριμένα, όταν άκουγα πολιτικά στελέχη υπουργείου πχ κόπτσης σε δηλωσεις σε ΜΜΕ ή σε συνδικαλ φορείς εκπκων να αναφέρεται στην ανάγκη σύστασης οργανικών θέσεων ως προαπαιτούμενο για διορισμούς,  πίστευα ότι λειτουργούσε παρελκυστικά ότι δηλ κάποιος απο τα "τεχνικά" στελέχη του υπουργείου του πάσαρε αυτην την "default" απάντηση για να την λέει σε αυτού του είδους τις συνευρέσεις ενημέρωσης, ώστε να πετάει την μπάλα στην εξέδρα , να κερδίζει χρόνο και να δείχνει ότι έχει σαφή πρόθεση διορισμών αφού ασχολήθηκε κιόλας με το τεχνικό ζήτημα της σύστασης νέων οργανικών. Όπως λες και συ δεν εντοπίζεται στην σύσταση ή μη νεων οργανικών στα κιτάπια του υπουργειου το ζήτημα των νέων διορισμών στην δευτεροβάθμια.
Από την άλλη, λέγοντας ότι "..Η κουβέντα για συγκεκριμένα νούμερα διορισμών Εκπαιδευτικών.." νομίζω ότι  η δική σου αίσθηση (ίσως και πληροφόρηση) είναι ότι θα γίνουν διορισμοί φέτος, απλά το εκκρεμές είναι οι αριθμοί/κατανομές.
Όμως έχω ακόμα μία αναπάντητη απορία: θεωρείς ότι η κότα (= η αλλαγή/ορθολογικοποιηση/προσαρμογή στην τρέχουσα σχολική πραγματικότητα του αλγόριθμου) γεννάει αυγά (= απόφαση όποιας κυβέρνησης για διορισμούς) ή μήπως τα αυγά (= πολιτική βούληση/απόφαση για νέους διορισμούς) θα γεννήσουν την κότα δηλ την αλλαγή αλγόριθμου για να υπάρχει και η τυπικη-γραφειοκρατική/τεχνική κάλυψη της αναγκαιότητας για νέους διορισμούς,. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι τεχνικό το ζήτημα, αλλά πολιτικό/οικονομικό.



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2022, 05:29:21 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #919 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 06:07:52 μμ »
Θα πρέπει να γίνει κάτι κατανοητό. Οι οργανικές ΔΕΝ είναι θέσεις σε σχολειά. ΔΕΝ είναι υπολείπουσες εργατοώρες. Είναι ΚΑΡΕΚΛΕΣ στο υπουργείο. Πόσους, λοιπόν, διορίζει; Όσους θέλει όπου θέλει κι όταν θέλει. Ο αλγόριθμος, που λεν, απλά κόβεται και ράβεται στα μέτρα του υπουργού δηλαδή αναλόγως του τι θέλει ο ίδιος να κάμει.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #920 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 07:48:11 μμ »
Για μια ακόμη φορά θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε trust...patreas...Lasid για όλα αυτά που μας δίνουν τα τελευταία χρόνια.. εύχομαι ότι κανένα σχόλιο και κριτική από μεριά μας θα τους κάνει να αποχωρισουν από το pde. Τωρα  σε ότι αφορά το θέμα που είναι διορισμοί το 23 το μόνο που έχω να πω ότι είναι αναγκαία η σύσταση νέων οργανικών και μάλιστα όχι μόνο σε ΠΕ και ΔΕ γενική αλλά και σε ειδικη πε και δε ειδικα στις ειδικότητες όπου εκεί στους προηγουμενους διορισμούς είχαμε μόνο 7 πε11. Και αυτά τα οργανικά φυσικά πριν τις μεταθέσεις..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #921 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 08:07:08 μμ »
Για μια ακόμη φορά θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε trust...patreas...Lasid για όλα αυτά που μας δίνουν τα τελευταία χρόνια.. εύχομαι ότι κανένα σχόλιο και κριτική από μεριά μας θα τους κάνει να αποχωρισουν από το pde. Τωρα  σε ότι αφορά το θέμα που είναι διορισμοί το 23 το μόνο που έχω να πω ότι είναι αναγκαία η σύσταση νέων οργανικών και μάλιστα όχι μόνο σε ΠΕ και ΔΕ γενική αλλά και σε ειδικη πε και δε ειδικα στις ειδικότητες όπου εκεί στους προηγουμενους διορισμούς είχαμε μόνο 7 πε11. Και αυτά τα οργανικά φυσικά πριν τις μεταθέσεις..
Θα πρέπει να χαρτογραφήσουν τα κενά είπε η Ζαχαράκη. Γελάει ο κόσμος. Έχουν μέσα σε 1-2 ώρες όλα όσα δεδομένα χρειάζονται. Απλή επεξεργασία των δεδομένων που υπάρχουν στο myschool χρειάζεται. Μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας και καθόμαστε και τους ακούμε...

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #922 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 09:11:37 μμ »
κρέμομαι από το πληκτρολόγιό σου σε οποιαδήποτε σχετική ανάρτησή (σου)
++++++++++++++++ (εμένα δεν με αφορά η όποια πληροφορία του προσωπικά αλλά με αρέσει ΟΠΩΣ τα γράφει συγκροτημένα ο Λάκωνας της Αχαΐας) 


Όμως έχω ακόμα μία αναπάντητη απορία: θεωρείς ότι η κότα (= η αλλαγή/ορθολογικοποιηση/προσαρμογή στην τρέχουσα σχολική πραγματικότητα του αλγόριθμου) γεννάει αυγά (= απόφαση όποιας κυβέρνησης για διορισμούς) ή μήπως τα αυγά (= πολιτική βούληση/απόφαση για νέους διορισμούς) θα γεννήσουν την κότα δηλ την αλλαγή αλγόριθμου για να υπάρχει και η τυπικη-γραφειοκρατική/τεχνική κάλυψη της αναγκαιότητας για νέους διορισμούς,. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι τεχνικό το ζήτημα, αλλά πολιτικό/οικονομικό.


Προσωπικά θεωρώ ότι ΚΑΙ απάντησε ΚΑΙ απαντάς ;)
Τα περί "μετά τις μεταθέσεις"... χαιρετίσματα : θα έχουμε εκλογές , ερντογάν... καταρόφραγκα...

Μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας και καθόμαστε και τους ακούμε...

Α γεια σου ! Να το γράφουμε όλοι μαζί σε ΟΛΑ τα νήματα εδώ; Κολλάει παντού, είναι το μείζον για μένα

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #923 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 10:55:02 μμ »
Μη στενοχωριέστε! Εγώ πιστεύω ότι θα γίνουν διορισμοί το 2023! Είναι και οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης! Καληνύχτα κ καλή βδομάδα!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.