*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 862915 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2324 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:12:17 μμ »


Και από αυτό προκυπτει για τους διορισμους τι? 
165 είναι οι νηπιαγωγοι στο συνολο των μεταταξεων που λέει στο άρθρο.
Τα οργανικά μας είναι 201. Δηλ προσθετω 165+200?  Η όχι?
σημαινει (κατα την αποψη μου που δεν προκυπτει ομως απο πληροφοριες φυσικά) οτι γυρω στα 165 θα ειναι τα κενα που θα δοθουν για διορισμους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:10 »

Αποσυνδεδεμένος Καλίσι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2325 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:18:37 μμ »
σημαινει (κατα την αποψη μου που δεν προκυπτει ομως απο πληροφοριες φυσικά) οτι γυρω στα 165 θα ειναι τα κενα που θα δοθουν για διορισμους
Σε ευχαριστώ πολύ. Ελάχιστοι διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος Special edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2326 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:25:13 μμ »
Για ειδική δεν έχουμε καθόλου εικόνα από ότι καταλαβαίνω …ούτε για πε 71 ούτε  61 ..γιατί πάντα  εμείς στην απέξω βρε παιδιά ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2327 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:27:27 μμ »
Με τα κενά των ΠΕ70 τι έγινε ρε παιδιά; Πού είναι τα περσινά; Στην εγκύκλιο μετατάξεων περιλαμβάνεται πάντα το σύνολο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:10 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2328 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:29:14 μμ »
για τους ΠΕ07 οι αιτησεις συνταξιοδοτησεις μετα τις ανακλησεις ειναι 36 (6 αθμια και 30 βθμια) και τωρα οι μεταταξεις στη βθμια ειναι 10. τι να περιμενουμε για εμας?

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα σου πω τη γνωμη μου που βασιζεται αποκλειστικα στους πίνακες συνταξιοδοτησεων(patreas) και κενων μετα τις μεταθεσεις, του συναδελφου trust (που ομως δεν ειχε ολες τις πληροφοριες που του ηταν απαραιτητες για να βγαλει ολοκληρωμενη εικονα) και σε καμία περιπτωση δεν εχω πληροφοριες. Συγκεκριμενα σε σας εχουμε 30 παραιτησεις σε δευετροβαθμια και μονο 6 οργανικα κενά μετα τις μεταθεσεις. Οπότε στην περιπτωση σας ισχυσε το αυτονοητο δηλ βρηκε (το υπουργειο) στην τελικη καταμετρηση μετα τις μεταθεσεις 10 κενά και δωσανε μονο αυτά. Εχουμε πει πολλοι συναδελφοι εδω μεσα οτι καθε συνατξιοδοτηση δεν  δημιουργει απαραιτητα οργανικο κενο. Οποτε η διαφορα(πλεονασμα) παραιτησεων-οργανικα κενά=30-10=20 χρησιμοποιηθηκε για να καλυψει τα ελλειμματα μεταξυ αριθμου παραιτησςεων και κενων μετα τις μεταθεσεις σε αλλους κλαδους οπως πχ σε φιλολογους και μαθηματικους. Ακριβως το ιδιο με σας, συνεβη και με τους γυμναστες δηλ παραιτησεις=145, κενα μετα μεταθεσεις=71, τελικα κενα μεταταξεων=65. Αυτο ειμαι βεβαιος οτι θα εχει συμβει και σε αλλες ειδικοτητες (δεν προκειται για αδικια απαραιτητα και μεχρι επιβεβαιωσεως των αριθμων που αναφερω)

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2329 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:39:53 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται στην ειδική? Πέρισυ τί έγινε? Βγήκε αντίστοιχη εγκύκλιος μετατάξεων? Που φάνηκαν τα οργανικά κενά στα οποία διόρισε?

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2330 στις: Μάρτιος 29, 2023, 02:55:12 μμ »
θα σου πω τη γνωμη μου που βασιζεται αποκλειστικα στους πίνακες συνταξιοδοτησεων(patreas) και κενων μετα τις μεταθεσεις, του συναδελφου trust (που ομως δεν ειχε ολες τις πληροφοριες που του ηταν απαραιτητες για να βγαλει ολοκληρωμενη εικονα) και σε καμία περιπτωση δεν εχω πληροφοριες. Συγκεκριμενα σε σας εχουμε 30 παραιτησεις σε δευετροβαθμια και μονο 6 οργανικα κενά μετα τις μεταθεσεις. Οπότε στην περιπτωση σας ισχυσε το αυτονοητο δηλ βρηκε (το υπουργειο) στην τελικη καταμετρηση μετα τις μεταθεσεις 10 κενά και δωσανε μονο αυτά. Εχουμε πει πολλοι συναδελφοι εδω μεσα οτι καθε συνατξιοδοτηση δεν  δημιουργει απαραιτητα οργανικο κενο. Οποτε η διαφορα(πλεονασμα) παραιτησεων-οργανικα κενά=30-10=20 χρησιμοποιηθηκε για να καλυψει τα ελλειμματα μεταξυ αριθμου παραιτησςεων και κενων μετα τις μεταθεσεις σε αλλους κλαδους οπως πχ σε φιλολογους και μαθηματικους. Ακριβως το ιδιο με σας, συνεβη και με τους γυμναστες δηλ παραιτησεις=145, κενα μετα μεταθεσεις=71, τελικα κενα μεταταξεων=65. Αυτο ειμαι βεβαιος οτι θα εχει συμβει και σε αλλες ειδικοτητες (δεν προκειται για αδικια απαραιτητα και μεχρι επιβεβαιωσεως των αριθμων που αναφερω)

Από καθαρή περιέργεια και μόνο, επειδή έχεις δώσει πολλές φορές εδώ μέσα τα φώτα σου. Όπως εξήγησες αυτό που πηγαίνει προς τα κάτω, πώς εξηγείται το 560 κενά ΠΕ02, ενώ υπάρχουν λιγότερες συντάξεις και πέρσι έγιναν διορισμοί στο ύψος της εγκυκλίου των μετατάξεων;

Για να προλάβω τους κακοπροαίρετους, δεν το λέω για να ασχοληθώ επικριτικά με το τι έγινε με τους φιλολόγους, απλώς δεν ξέρω/ καταλαβαίνω πώς προκύπτουν τα νούμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2023, 02:59:22 μμ από Mr.Kyr. »

Συνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2331 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:10:55 μμ »
θα σου πω τη γνωμη μου που βασιζεται αποκλειστικα στους πίνακες συνταξιοδοτησεων(patreas) και κενων μετα τις μεταθεσεις, του συναδελφου trust (που ομως δεν ειχε ολες τις πληροφοριες που του ηταν απαραιτητες για να βγαλει ολοκληρωμενη εικονα) και σε καμία περιπτωση δεν εχω πληροφοριες. Συγκεκριμενα σε σας εχουμε 30 παραιτησεις σε δευετροβαθμια και μονο 6 οργανικα κενά μετα τις μεταθεσεις. Οπότε στην περιπτωση σας ισχυσε το αυτονοητο δηλ βρηκε (το υπουργειο) στην τελικη καταμετρηση μετα τις μεταθεσεις 10 κενά και δωσανε μονο αυτά. Εχουμε πει πολλοι συναδελφοι εδω μεσα οτι καθε συνατξιοδοτηση δεν  δημιουργει απαραιτητα οργανικο κενο. Οποτε η διαφορα(πλεονασμα) παραιτησεων-οργανικα κενά=30-10=20 χρησιμοποιηθηκε για να καλυψει τα ελλειμματα μεταξυ αριθμου παραιτησςεων και κενων μετα τις μεταθεσεις σε αλλους κλαδους οπως πχ σε φιλολογους και μαθηματικους. Ακριβως το ιδιο με σας, συνεβη και με τους γυμναστες δηλ παραιτησεις=145, κενα μετα μεταθεσεις=71, τελικα κενα μεταταξεων=65. Αυτο ειμαι βεβαιος οτι θα εχει συμβει και σε αλλες ειδικοτητες (δεν προκειται για αδικια απαραιτητα και μεχρι επιβεβαιωσεως των αριθμων που αναφερω)
ευχαριστω για την απαντηση σας. αρα 20 θεσεις μαξ? εγω ειμαι 36η..αρα δεν εχω ελπιδα

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2332 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:18:31 μμ »
Από καθαρή περιέργεια και μόνο, επειδή έχεις δώσει πολλές φορές εδώ μέσα τα φώτα σου. Όπως εξήγησες αυτό που πηγαίνει προς τα κάτω, πώς εξηγείται το 560 κενά ΠΕ02, ενώ υπάρχουν λιγότερες συντάξεις και πέρσι έγιναν διορισμοί στο ύψος της εγκυκλίου των μετατάξεων;

Για να προλάβω τους κακοπροαίρετους, δεν το λέω για να ασχοληθώ επικριτικά με το τι έγινε με τους φιλολόγους, απλώς δεν ξέρω/ καταλαβαίνω πώς προκύπτουν τα νούμερα.
Περσυ το καλοκαιρι κοπηκαν θεσεις φιλολογων...τα πραγματικα κενα ηταν παραπανω απο αυτα που δοθηκαν στους διορισμους

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2333 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:21:14 μμ »
Από καθαρή περιέργεια και μόνο, επειδή έχεις δώσει πολλές φορές εδώ μέσα τα φώτα σου. Όπως εξήγησες αυτό που πηγαίνει προς τα κάτω, πώς εξηγείται το 560 κενά ΠΕ02, ενώ υπάρχουν λιγότερες συντάξεις και πέρσι έγιναν διορισμοί στο ύψος της εγκυκλίου των μετατάξεων;

Για να προλάβω τους κακοπροαίρετους, δεν το λέω για να ασχοληθώ επικριτικά με το τι έγινε με τους φιλολόγους, απλώς δεν ξέρω/ καταλαβαίνω πώς προκύπτουν τα νούμερα.
αυτο που  θα πω το λέω με πιθανότητα 99% ότι ετσι ακριβώς έγινε και ειλικρινά το περίμενα ότι θ συμβεί. Λέει η κεραμεως : διορισμοί στο ύψος των αποχωρήσεων. Οκ. Δηλ στους φιλολογους έχουμε 448. Οπότε η αρχική πρόθεση είναι να διορίσουν τόσους. Όμως βλέπουν ότι τα πραγματικά κενά είναι 560. Οπότε ή θα βρει το υπουργειο περίσσευμα από άλλη ειδικότητα η θα διορίσει μόνο 448 κ ας είναι τα κενά 560. Στους γυμναστές όμως συνέβη το αντίθετο δηλ 141 παραιτήσεις  κ τα κενά προς κάλυψη μόνο 65 ( προφανώς την γνώμη μου λέω κ όχι ότι γνωρίζω τι παίχθηκε στο υπουργείο Άλλωστε απέχω από κει 400 χλμ). Οπότε θα καλύψουμε τα 65 κ τα υπόλοιπα θα τα δώσουμε στους φιλολόγους που υπάρχει ελλειμμα

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2334 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:21:20 μμ »
Οι φιλόλογοι φέτος πήραν ρεβάνς αυξάνοντας για άγνωστο λόγο τα κενά τους, παρότι πέρυσι καλύφθηκαν όλα τα οργανικά και παρότι φέτος έγιναν λιγότερες από 560 συνταξιοδοτησεις. Αυτό θα φέρει παραπάνω διορισμούς.
Καλό αυτό, για έναν κλάδο με χιλιάδες άτομα στους πίνακες.

Αντίθετα στους δασκάλους εξαφανίστηκαν τα περσινά κενά που δεν καλύφθηκαν με διορισμούς και στην ουσία βλέπουμε μόνο τα κενά των συνταξιοδοτησεων. Ίσως έγινε ένας μίνι εξορθολογισμος, λόγω κάποιων υπεραριθμιων σε κάποιους νομούς.

Οσμιζομαι αριθμό διορισμών κάτω από 1000 για δασκάλους και περί τους 500 για φιλολογους. 🙂

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2335 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:26:23 μμ »
Οι φιλόλογοι φέτος πήραν ρεβάνς αυξάνοντας για άγνωστο λόγο τα κενά τους, παρότι πέρυσι καλύφθηκαν όλα τα οργανικά και παρότι φέτος έγιναν λιγότερες από 560 συνταξιοδοτησεις. Αυτό θα φέρει παραπάνω διορισμούς.
Καλό αυτό, για έναν κλάδο με χιλιάδες άτομα στους πίνακες.

Αντίθετα στους δασκάλους εξαφανίστηκαν τα περσινά κενά που δεν καλύφθηκαν με διορισμούς και στην ουσία βλέπουμε μόνο τα κενά των συνταξιοδοτησεων. Ίσως έγινε ένας μίνι εξορθολογισμος, λόγω κάποιων υπεραριθμιων σε κάποιους νομούς.

Οσμιζομαι αριθμό διορισμών κάτω από 1000 για δασκάλους και περί τους 500 για φιλολογους. 🙂
Χαίρεσαι; Για περίμενε το τελικό σφύριγμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2336 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:33:32 μμ »
Από καθαρή περιέργεια και μόνο, επειδή έχεις δώσει πολλές φορές εδώ μέσα τα φώτα σου. Όπως εξήγησες αυτό που πηγαίνει προς τα κάτω, πώς εξηγείται το 560 κενά ΠΕ02, ενώ υπάρχουν λιγότερες συντάξεις και πέρσι έγιναν διορισμοί στο ύψος της εγκυκλίου των μετατάξεων;

Για να προλάβω τους κακοπροαίρετους, δεν το λέω για να ασχοληθώ επικριτικά με το τι έγινε με τους φιλολόγους, απλώς δεν ξέρω/ καταλαβαίνω πώς προκύπτουν τα νούμερα.
Ότι έγινε με τους φιλολόγους έγινε και με τους μαθηματικούς αναλογικά δηλ παραιτήσεις 304, κενά μεταταξεων= 347. Οπότε το υπουργείο μετέφερε κενά από άλλη ειδικότητα κ στους μαθκους. Αριθμητική κατά τη γνώμη μου είναι η εξήγηση και όχι παρασκηνιακή

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2337 στις: Μάρτιος 29, 2023, 03:37:12 μμ »
Οκ, το καταλαβαίνω, σε ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.