*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 2268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« στις: Αύγουστος 29, 2022, 12:36:34 μμ »
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι αναγνωρίζουν οι δδε ως προϋπηρεσία για να ανέβω ΜΚ. Έχω εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα αλλά όχι πάνω στο πτυχίο μου και σε ένα κοινωφελές του ΟΑΕΔ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2022, 12:47:53 μμ »
Καλησπέρα. Αναγνωρίζεται μόνο η προϋπηρεσία σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2022, 01:17:21 μμ »
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι αναγνωρίζουν οι δδε ως προϋπηρεσία για να ανέβω ΜΚ. Έχω εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα αλλά όχι πάνω στο πτυχίο μου και σε ένα κοινωφελές του ΟΑΕΔ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είχα διαβάσει - αλλά δε θυμάμαι πού - ότι το κοινωφελές 8μήνου αναγνωρίζεται, και έκανα αίτηση αναγνώρισης στο σχολείο τη μέρα που παρουσιάστηκα, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση από τον φορέα. Δες στη δευτεροβάθμιά σου για διευκρινίσεις. Νομίζω εκεί το είχα διαβάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2022, 01:20:02 μμ από angel1302 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2022, 05:29:52 μμ »
Η προϋπηρεσία από δημόσιο Ι.Ε.Κ. αναγνωρίζεται για την αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2022, 07:49:06 μμ »
Λογικά, ναι. Βρήκα τις περσινές οδηγίες (διεύθυνση Γ Αθήνας) όπου αναγράφεται: Από την έναρξη ισχύος του Ν.4354/2015, υπάρχει η δυνατότητα αναγνώρισης για μισθολογική εξέλιξη προϋπηρεσίας που έχει προσφερθεί σε φορείς που αναφέρονται στην παρ.1 του άρθρου 7 του ως άνω Νόμου (Δημόσιο, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΔΕΚΟ κεφ. Α του ν.3429/2005) των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου (αποκλειόμενων σε κάθε περίπτωση των συμβάσεων μίσθωσης έργου). Απαραίτητη προϋπόθεση για την αναγνώριση των ανωτέρω προϋπηρεσιών είναι να μην έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί για τη χορήγηση καμίας άλλης οικονομικής παροχής (καταβολή αποζημίωσης) ή αναγνώρισης συνταξιοδοτικού δικαιώματος. ... Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει η νομική μορφή του φορέα απασχόλησης, καθώς και εάν αυτός υπάγεται στο πεδίο εφαρμογής της Παραγράφου 1 του Άρθρου 7 του νόμου 4354/2015.

Συνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2022, 08:24:43 μμ »
Ωραία άρα εγώ που έχω εργαστεί σε δήμο μέσω κοινωφελούς αναγνωρίζεται. Θα χρειαστεί να ζητήσω απ τον φορέα π.χ τον Δήμο κάποια βεβαίωση προϋπηρεσίας; Ή με καλύπτουν τα έγγραφα έναρξης και λήξης σύμβασης που βρίσκω στον Εργάνη;

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2022, 09:27:19 μμ »
Εγώ τους πήγα βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Δήμο, όπου αναγραφόταν ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, απόλυσης, καθώς και ιδιότητας υπηρέτησης.
Επίσης, είχα επισυνάψει τα συναφή ένσημα από ΗΔΙΚΑ. Αυτά ζητούσε η συγκεκριμένη δευτεροβάθμια τουλάχιστον...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2022, 09:29:28 μμ από angel1302 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2022, 12:10:21 πμ »
Η προϋπηρεσία από δημόσιο Ι.Ε.Κ. αναγνωρίζεται για την αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου;
Αν η σύμβαση που έχεις από το ΙΕΚ είναι σύμβαση έργου δεν αναγνωρίζεται. Τέτοιες συμβάσεις είναι αυτές των ΔΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ από το 2014-15 κ μετά ,για παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2022, 02:06:44 πμ »
Καλό βράδυ,μιας και βρήκα αυτό το νήμα...είχα εργαστεί ως ωρομισθια με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας στον κλάδο μου ΠΕ29 στην Επαγγελματική Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ Αθηνάς. Εχω και βεβαίωση προϋπηρεσίας και τα ενσημα φυσικά τα οποία και έδωσα στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση όπου ανέλαβα υπηρεσία ως μόνιμη. Αυτή η προϋπηρεσία είχε διάρκεια 29 ημέρες και 174 ώρες από Οκτώβριο 2019 έως Ιούνιο 2020. Θα μου αναγνωριστεί για μισθολογικη εξέλιξη δεδομένου ότι ο ΟΑΕΔ είναι ΝΠΔΔ και είχα ακριβώς την ίδια θέση και τον ίδιο κλάδο εργασίας με τη θέση και τον κλάδο που έχω στις ΣΜΕΑΕ γενικά; Γνωρίζετε μήπως;
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος HaggyWaggy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2022, 12:40:27 μμ »
Εγώ τους πήγα βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Δήμο, όπου αναγραφόταν ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, απόλυσης, καθώς και ιδιότητας υπηρέτησης.
Επίσης, είχα επισυνάψει τα συναφή ένσημα από ΗΔΙΚΑ. Αυτά ζητούσε η συγκεκριμένη δευτεροβάθμια τουλάχιστον...

Αναγνωρίζεται μόνο εάν έχεις προσληφθεί και στο δήμο ως ΠΕ; Αν έχεις δουλέψει ως ΔΕ μετράει;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2022, 01:47:47 μμ »
Καλό βράδυ,μιας και βρήκα αυτό το νήμα...είχα εργαστεί ως ωρομισθια με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας στον κλάδο μου ΠΕ29 στην Επαγγελματική Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ Αθηνάς. Εχω και βεβαίωση προϋπηρεσίας και τα ενσημα φυσικά τα οποία και έδωσα στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση όπου ανέλαβα υπηρεσία ως μόνιμη. Αυτή η προϋπηρεσία είχε διάρκεια 29 ημέρες και 174 ώρες από Οκτώβριο 2019 έως Ιούνιο 2020. Θα μου αναγνωριστεί για μισθολογικη εξέλιξη δεδομένου ότι ο ΟΑΕΔ είναι ΝΠΔΔ και είχα ακριβώς την ίδια θέση και τον ίδιο κλάδο εργασίας με τη θέση και τον κλάδο που έχω στις ΣΜΕΑΕ γενικά; Γνωρίζετε μήπως;

Ναι.
Έχω αναγνωρίσει αντίστοιχη από ΕΠΑΣ στην ειδικότητα μου.  Απλά αν η βεβαίωση προϋπηρεσίας επάνω δεν γράφει ότι οι ΕΠΑΣ ανήκουν στους φορείς της Παραγράφου 1 του Άρθρου 7 του νόμου 4354/2015 τότε πρέπει να πάρεις έξτρα μια βεβαίωση από την ΕΠΑΣ που δούλεψες που θα λέει αυτό και θα τα επισυνάψεις μαζί.  Εγώ αυτό έκανα και πάντα μου αναγνωρίζονταν.

Γενικά ισχύει αυτό που έγραψε η angel1302 πιο πάνω.

Με τα ιεκ είναι ένα θολό τοπίο κάποιες αναγνωρίζεται κάποιες όχι.  Παίζουν ρόλο οι χρονολογιες που αναφέρθηκαν και το είδος της σύμβασης κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2022, 04:36:56 μμ »
Αναγνωρίζεται μόνο εάν έχεις προσληφθεί και στο δήμο ως ΠΕ; Αν έχεις δουλέψει ως ΔΕ μετράει;

Υποθέτω πως ναι, αρκει να πρόκειται για δημόσιο φορέα. Εικάζω...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2022, 08:02:05 μμ »
Καλό βράδυ,μιας και βρήκα αυτό το νήμα...είχα εργαστεί ως ωρομισθια με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας στον κλάδο μου ΠΕ29 στην Επαγγελματική Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ Αθηνάς. Εχω και βεβαίωση προϋπηρεσίας και τα ενσημα φυσικά τα οποία και έδωσα στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση όπου ανέλαβα υπηρεσία ως μόνιμη. Αυτή η προϋπηρεσία είχε διάρκεια 29 ημέρες και 174 ώρες από Οκτώβριο 2019 έως Ιούνιο 2020. Θα μου αναγνωριστεί για μισθολογικη εξέλιξη δεδομένου ότι ο ΟΑΕΔ είναι ΝΠΔΔ και είχα ακριβώς την ίδια θέση και τον ίδιο κλάδο εργασίας με τη θέση και τον κλάδο που έχω στις ΣΜΕΑΕ γενικά; Γνωρίζετε μήπως;

Αναγνωρίζεται ναι .

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2022, 01:40:15 πμ »

Αναγνωρίζεται ναι .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.