*

Αποστολέας Θέμα: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη  (Αναγνώστηκε 12217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 08:52:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καποιος εμπειρία στο θέμα της επαπειλουμενης κύησης σε μονιμη νεοδιοριστη του πρώτου χρόνου. Μπορεί να λάβει την άδεια, χωρίς να υπάρξει πρόβλημα με την υπηρετηση της θεσης της ή  μπορεί να υπάρξει θέμα το 2ο ετος για την οριστική τοποθέτηση; Τη ζητας από τη Διεύθυνση ή από τη διεύθυνση του σχολείου; Και γενικά τι ισχύει, θα με ενδιεφεραν καποιες λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:11 »

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 10:31:58 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι σε επαπειλούμενη. Και μακάρι να μην είσαι δηλαδή. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά ως γυναίκα θα το πω  επειδή το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες το θα "βγω νωρίτερα με επαπειλούμενη" και μου χτυπάει στο νευρικο σύστημα, γιατί κάποια άλλη γυναίκα όντως ζει την απόλυτη φρίκη για το αν θα καταφέρει να γεννήσει. Να μη σκέφτεστε πώς θα γλίτωσετε κάποιους μήνες δουλειά αλλά να λέτε να είστε καλά, να δουλεύετε το νόμιμο και να γεννήσετε χωρίς δυσκολίες. Αυτά και εντελώς φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 03:30:32 μμ »
Maria 1994 με συγχωρείτε εσείς από κι ως πού συμπεράνατε τοσα πράγματα για εμένα; Επειδή ψάχνω το καθεστώς των αδειών ώστε να μην εχω θέμα με την υπηρετηση της θεσης μου. "Φιλικά" δεν το λετε και για να είμαι ειλικρινής δεν συνηθιζω ποτέ να κανω φίλους που θα ξαμολουσαν τον οχετό τους ετσι να βρίσκεται σε μια αλλη γυναίκα σε αναγκη. Αν γνωριζετε να προσθεσετε "φιλικά" και κάτι επι του θέματος, διαφωτιστε μας, αλλιώς να μη σας κουράζουμε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 03:54:07 μμ »
mairaki,μην συγχύζεσαι και μη  μπαίνεις σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις. Δεν έχει νόημα.
 Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που εγώ πήρα άδεια επαπειλούμενης κύησης και κάποια πράγματα ίσως έχουν αλλάξει. Με την υπηρέτηση δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εγώ τότε υπέβαλλα το χαρτί από το γιατρό μου μαζί με την Αίτηση για αναρρωτική άδεια στο σχολείο που υπηρετούσα. Το σχολείο μετά τη διαβίβαζε στη Διεύθυνση και την Υγειονομική Επιτροπή. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την Διεύθυνση που υπηρετείς και να μιλήσεις με τον υπεύθυνο αδειών ώστε να είσαι σίγουρη για τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:11 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 04:29:42 μμ »
Καλή λευτεριά και με το καλό το παιδάκι σας, με έναν πόνο. Λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας το διάστημα της εγκυμοσύνης και της ανατροφής, δε ξέρω όμως περαιτέρω λεπτομέρειες. Καλό είναι όμως να κάνετε μια χάρη στον εαυτό σας: μη δίνετε σημασία στα σχόλια των άλλων. Θα παιρνουμε όλες τις νομιμες άδειες οποτε θέλουμε και δε θα δώσουμε λογαριασμό σε κανέναν!Προσωπικά, έπαιρνα αβερτα άδειες εξετάσεων και για τις εργασίες στο μεταπτυχιακό μου και πόσες άλλες αδειες,όντας αναπληρώτρια, εγώ που δεν ήμουν στη θέση σας (που έχετε και την εγκυμοσύνη εννοώ και σοβαρό λόγο δηλαδή) και τώρα ως νεοδιοριστη το ίδιο θα πράξω εννοείται. Καλή συνέχεια❣
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 04:50:19 μμ »
Από τη στιγμή που είστε έγκυος σε επαπειλούμενη, δεν έχω κάτι άλλο να πω από το καλή λευτεριά και σίγουρα θα την βρείτε την άκρη.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 08:01:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας, συναδέλφισσες!Δε μου απαντά κανείς ως προς αυτό ούτε από το Υπουργείο, ούτε από τη διεύθυνση και με έχει προβληματίσει. Ρίχνουν ο ένας το μπαλάκι στον αλλο για να απαντήσει και δεν απαντά κανεις στο τέλος... Φαντάζομαι δεν είναι δυνατόν να υπάρξει θέμα από τη στιγμή που οι νεοδιόριστοι έχουν ίδιες άδειες με όλους τους μόνιμους εκπαιδευτικούς, αλλά το σκέφτομαι ίσως με τη λογική του δόκιμου ας πούμε τον πρώτο χρόνο(; ) και αν θα υπάρξει κάποιο "κόστος"Δεν τα γνωρίζω και καλά, τώρα τα μαθαίνω, οπότε υπάρχουν διάφορες σκέψεις. :-)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 09:59:51 μμ »
Γιατί να υπάρξει πρόβλημα? Προσμετράται κανονικά ως προϋπηρεσία.  Χωρίς να δω εκ νέου τις άδειες,  θα έλεγα να κάνεις αίτηση στο σχολείο σου.  Ούτως ή άλλως ιεραρχικά πάει,  αρα  καλυμμένη είσαι .  Κανένα θέμα με την οριστική τοποθέτηση, ισα-ισα που θα προσμετρησουν +4 μόρια το τέκνο (με το καλό). .

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 10:47:41 μμ »
Γιατί να υπάρξει πρόβλημα? Προσμετράται κανονικά ως προϋπηρεσία.  Χωρίς να δω εκ νέου τις άδειες,  θα έλεγα να κάνεις αίτηση στο σχολείο σου.  Ούτως ή άλλως ιεραρχικά πάει,  αρα  καλυμμένη είσαι .  Κανένα θέμα με την οριστική τοποθέτηση, ισα-ισα που θα προσμετρησουν +4 μόρια το τέκνο (με το καλό). .
Σε ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη!
Κι εγώ ετσι το σκέφτομαι οπως τα λες κι εσύ με βάση τη λογική..

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 11:27:38 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι σε επαπειλούμενη. Και μακάρι να μην είσαι δηλαδή. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά ως γυναίκα θα το πω  επειδή το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες το θα "βγω νωρίτερα με επαπειλούμενη" και μου χτυπάει στο νευρικο σύστημα, γιατί κάποια άλλη γυναίκα όντως ζει την απόλυτη φρίκη για το αν θα καταφέρει να γεννήσει. Να μη σκέφτεστε πώς θα γλίτωσετε κάποιους μήνες δουλειά αλλά να λέτε να είστε καλά, να δουλεύετε το νόμιμο και να γεννήσετε χωρίς δυσκολίες. Αυτά και εντελώς φιλικά.
Δηλαδή επειδή  π.χ στον ιδιωτικό τομέα, σε αφήνουν να δουλεύεις- και δεν το κάνουν πλέον όλοι οι εργοδότες τώρα- μέχρι τον 7ο -8ο μήνα, αυτό θα πρέπει να συμβαίνει και στην περίπτωση της νεοδιορισθείσας συναδέλφισσας;
Εκτός αν δεν ξέρετε τι σημαίνει έγκυος  εκπαιδευτικός, να δουλεύει σε τάξη..καλά για τις αναπληρώτριες δεν το συζητάμε..δύο μήνες πριν και δύο μήνες μετά, ό,τι ίσχυε χρόνια με το ΙΚΑ. Η επαπειλούμενη στις νεοδιόριστες πάντως λογαριάζεται ως πραγματικός χρόνος προϋπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2022, 08:21:30 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 12:01:49 πμ »
Εντωμεταξύ δεν ρωτάει κανείς αυτή η ερμη η έγκυος νεοδιόριστη πού είναι και γιατί θέλει να φύγει.., Αμέσως κριτική. Θα συγκριθεί με όσες είναι σπίτι τους δίπλα στον γιατρό τους με τον άντρα τους μαζί; Νεοδιόριστη μάλλον σημαίνει μακριά. Και ίσως και σε δύσκολο μέρος. Και τελις πάντων ρωτήστε και κανένα γυναικολόγο να σας πει πόσες αναρρωτικές γράφει σε μη καθηγήτριες. Λες κι επινοήθηκαν για εμάς οι άδειες. Όσο νωρίτερα φύγει στην αρχή της χρονιάς η έγκυος, τόσο νωρίτερα θα αναπληρωθεί το κενό κατ αρχας. Χάρη κάνει στην υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 02:02:24 μμ »
Εντωμεταξύ δεν ρωτάει κανείς αυτή η ερμη η έγκυος νεοδιόριστη πού είναι και γιατί θέλει να φύγει.., Αμέσως κριτική. Θα συγκριθεί με όσες είναι σπίτι τους δίπλα στον γιατρό τους με τον άντρα τους μαζί; Νεοδιόριστη μάλλον σημαίνει μακριά. Και ίσως και σε δύσκολο μέρος. Και τελις πάντων ρωτήστε και κανένα γυναικολόγο να σας πει πόσες αναρρωτικές γράφει σε μη καθηγήτριες. Λες κι επινοήθηκαν για εμάς οι άδειες. Όσο νωρίτερα φύγει στην αρχή της χρονιάς η έγκυος, τόσο νωρίτερα θα αναπληρωθεί το κενό κατ αρχας. Χάρη κάνει στην υπηρεσία.

Έχουν αδικαιολογητη κακία μεσα τους και επιλέγουν να τη βγαλουν πού; Σε μια ευπαθή ομαδα, ουσιαστικά, σε εναν άνθρωπο σε αναγκη. Είναι και γυναίκες πανάθεμά με...

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 02:03:59 μμ »
Δηλαδή επειδή  π.χ στον ιδιωτικό τομέα, σε αφήνουν να δουλεύεις- και δεν το κάνουν πλέον όλοι οι εργοδότες τώρα- μέχρι τον 7ο -8ο μήνα, αυτό θα πρέπει να συμβαίνει και στην περίπτωση της νεοδιορισθείσας συναδέλφισσας;
Εκτός αν δεν ξέρετε τι σημαίνει έγκυος  εκπαιδευτικός, να δουλεύει σε τάξη..καλά για τις αναπληρώτριες δεν το συζητάμε..δύο μήνες πριν και δύο μήνες μετά, ό,τι ίσχυε χρόνια με το ΙΚΑ. Η επαπειλούμενη στις νεοδιόριστες πάντως λογαριάζεται ως πραγματικός χρόνος προϋπηρεσίας.
Αντι να απαιτησουμε καλυτερα δικαιώματα σε όλους τους χώρους λέμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα..
Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου! Να είσαι καλά! 😊

Αποσυνδεδεμένος bagelisb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 06:29:25 μμ »
Χωρίς να έιμαι ειδικός, έχω την αίσθηση ότι ισχύουν τα εξής:

Δεν υπάρχει η έννοια της άδειας επαπειλούμενης κύησης. Απλά παίρνεις αναρρωτική με αιτιολογία την επαπειλούμενη κύηση.Οι αναρωτικές όμως επιτρέπονται ένα μήνα για κάθε έτος υπηρεσίας, Συνεπώς εσείς που δεν έχετε "χτίσει" υπηρεσία δεν μπορείτε να πάρετε άδεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.