*

Αποστολέας Θέμα: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη  (Αναγνώστηκε 12158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 02:34:07 μμ »
Αυτό δεν αφορά νεοδιοριστους με προϋπηρεσία ετσι;
Αυτό σίγουρα δεν ισχύει για νεοδιόριστους με προϋπηρεσία. Αμφιβάλλω αν ισχύει για νεοδιόριστους γενικά.Νομίζω ότι αυτό ισχύει για αναπληρωτές
mairaki,προσπάθησε να ηρεμήσεις. Και εγώ και άλλοι συνάδελφοι αναφέραμε τις προσωπικές μας εμπειρίες αλλά και τις γνώσεις μας για το θέμα αλλά παρόλα αυτά παραμένεις πολύ αγχωμένη. Δεν υπάρχει καμία διαφορά όσον αφορά τις άδειες μεταξύ νεοδιοριστων και μη. Ισχύουν τα ίδια για όλους τους νόμιμους. Η άδεια δεν είναι υπηρεσιακή αποστολή.
Αν θέλεις δες την περσινή εγκύκλιο μεταθέσεων, που αναφέρει ποιες άδειες θεωρούνται χρόνος υπηρετησης για να πιστείς. Επικοινώνησε και με τον υπεύθυνο αδειών στην Διεύθυνση που υπηρετείς και ρώτησέ τον
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2022, 02:41:10 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:21 »

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 02:40:53 μμ »
Αυτό σίγουρα δεν ισχύει για νεοδιόριστους με προϋπηρεσία. Αμφιβάλλω αν ισχύει για νεοδιόριστους γενικά.Νομίζω ότι αυτό ισχύει για αναπληρωτές
mairaki,προσπάθησε να ηρεμήσεις. Και εγώ και άλλοι συνάδελφοι αναφέραμε τις προσωπικές μας εμπειρίες αλλά και τις γνώσεις μας για το θέμα αλλά παρόλα αυτά παραμένεις πολύ αγχωμένη. Δεν υπάρχει καμία διαφορά όσον αφορά τις άδειες
Ευχαριστώ πολύυυ!!! 🌷🌹☀️

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 11:58:09 μμ »
Αυτό σίγουρα δεν ισχύει για νεοδιόριστους με προϋπηρεσία. Αμφιβάλλω αν ισχύει για νεοδιόριστους γενικά.Νομίζω ότι αυτό ισχύει για αναπληρωτές
mairaki,προσπάθησε να ηρεμήσεις. Και εγώ και άλλοι συνάδελφοι αναφέραμε τις προσωπικές μας εμπειρίες αλλά και τις γνώσεις μας για το θέμα αλλά παρόλα αυτά παραμένεις πολύ αγχωμένη. Δεν υπάρχει καμία διαφορά όσον αφορά τις άδειες μεταξύ νεοδιοριστων και μη. Ισχύουν τα ίδια για όλους τους νόμιμους. Η άδεια δεν είναι υπηρεσιακή αποστολή.
Αν θέλεις δες την περσινή εγκύκλιο μεταθέσεων, που αναφέρει ποιες άδειες θεωρούνται χρόνος υπηρετησης για να πιστείς. Επικοινώνησε και με τον υπεύθυνο αδειών στην Διεύθυνση που υπηρετείς και ρώτησέ τον

Αφορά μόνο τους αναπληρωτές .

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 12:08:58 πμ »
Αυτό δεν αφορά νεοδιοριστους με προϋπηρεσία ετσι;
Δεν αφορά τους νεοδιοριστους γενικά. Αφορά μόνο τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:21 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 03:53:32 μμ »
Τα δεδομένα είναι ότι δεν μετραέι ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας (πέραν των 15 ημερών αναρρωτικής) , χάνεις επί τις ουσίας τα μόρια . Επίσης, πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (χασούρα γύρω στο 15%) , αλλά εάν δεν έχεις τις προυποθέσεις , δεν παίρνεις ευρώ . Περνάς επιτροπή (άδεια συνεχόμενη αλλιώς problem - δεν περνάς) . Και πρέπει να είσαι ψαγμένος/η για να κερδίσεις το max της προυπηρεσίας (π.χ διακοπές Χριστουγέννων- Πάσχα). Να σε απολύσουν δεν μπορούν , να γίνει καταγγελία σύμβασης δεν μπορούν (εγκύκλιος 2012). Εάν ξέχασα και τίποτα , συμπληρώστε....

Τίποτα δεν ισχύει από αυτά. Καλό είναι να μην γράφουμε εάν δεν γνωρίζουμε γιατί τρομοκρατούνε κόσμο ή οδηγούμε σε λανθασμένες αποφάσεις! Κανονικότατα στην επαπειλούμενη πληρώνεσαι όπως κανονικότατα μετράνε και τα μόρια. Για τους μόνιμους. Μόνο στους αναπληρωτές δεν μετράνε δυστυχώς..

Αποσυνδεδεμένος LadyM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2023, 10:53:44 πμ »
Φοβάμαι ότι η κάθε διευθυνση κανει τα δικα της και ισως καποιες ζητουν περισσοτερα χαρτια απο αλλες για να δωσουν επαπειλουμενη. Θα ηθελα καποια απο εσας που πηρε απο το 2021 και επειτα αδεια επαπειλουμενη να μου πει τι χαρτια εδωσε στο σχολειο, τι χαρτια εδωσε στην διευθυνση που υπαγεται και αν περασε απο πρωτοβαθμια υγειονομικη επιτροπη. Τι γιατρος υπεγραφε τα χαρτια; Καποιες διευθυνσεις ζητουν απο νοσοκομειο καποιες ζητουν απο ιδιωτη συμβεβλημμενο με εοπυυ και καποιες δεχονται και απλου ιδιωτη αλλα σου κοβουν 150 ευρω/μηνα καποιες δεχονται μονο απο πρωτοβαθμια υγειονομικη επιτροπη. Τι συμβαινει τελικα; Η καθε διευθυνση ζηταει ο,τι μα ο,τι θελει;

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2023, 07:16:00 μμ »
Τα δεδομένα είναι ότι δεν μετραέι ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας (πέραν των 15 ημερών αναρρωτικής) , χάνεις επί τις ουσίας τα μόρια . Επίσης, πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (χασούρα γύρω στο 15%) , αλλά εάν δεν έχεις τις προυποθέσεις , δεν παίρνεις ευρώ . Περνάς επιτροπή (άδεια συνεχόμενη αλλιώς problem - δεν περνάς) . Και πρέπει να είσαι ψαγμένος/η για να κερδίσεις το max της προυπηρεσίας (π.χ διακοπές Χριστουγέννων- Πάσχα). Να σε απολύσουν δεν μπορούν , να γίνει καταγγελία σύμβασης δεν μπορούν (εγκύκλιος 2012). Εάν ξέχασα και τίποτα , συμπληρώστε....

Τα ανωτέρω ισχύουν για τις αναπληρώτριες και μόνο !!!

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2023, 07:58:06 μμ »
Τίποτα δεν ισχύει από αυτά. Καλό είναι να μην γράφουμε εάν δεν γνωρίζουμε γιατί τρομοκρατούνε κόσμο ή οδηγούμε σε λανθασμένες αποφάσεις! Κανονικότατα στην επαπειλούμενη πληρώνεσαι όπως κανονικότατα μετράνε και τα μόρια. Για τους μόνιμους. Μόνο στους αναπληρωτές δεν μετράνε δυστυχώς..

Μη μπερδεύεσαι.
Αυτά που έγραψε ο dimitris75 ισχύουν για ό,τι αφορούσαν.
Απάντησε σε αντίστοιχο ερώτημα.

 

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 31, 2023, 10:55:05 μμ »
Φοβάμαι ότι η κάθε διευθυνση κανει τα δικα της και ισως καποιες ζητουν περισσοτερα χαρτια απο αλλες για να δωσουν επαπειλουμενη. Θα ηθελα καποια απο εσας που πηρε απο το 2021 και επειτα αδεια επαπειλουμενη να μου πει τι χαρτια εδωσε στο σχολειο, τι χαρτια εδωσε στην διευθυνση που υπαγεται και αν περασε απο πρωτοβαθμια υγειονομικη επιτροπη. Τι γιατρος υπεγραφε τα χαρτια; Καποιες διευθυνσεις ζητουν απο νοσοκομειο καποιες ζητουν απο ιδιωτη συμβεβλημμενο με εοπυυ και καποιες δεχονται και απλου ιδιωτη αλλα σου κοβουν 150 ευρω/μηνα καποιες δεχονται μονο απο πρωτοβαθμια υγειονομικη επιτροπη. Τι συμβαινει τελικα; Η καθε διευθυνση ζηταει ο,τι μα ο,τι θελει;
Είμαι σε άδεια αυτή τη στιγμή για 2ο μήνα. Έστειλα ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου και η διευθύντρια το προωθησε στη Διεύθυνση, γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου, οπου αναγράφεται και το διάστημα της άδειας - 1 μηνα τη φορά (δε με ρωτησαν αν είναι συμβεβλημενος), υπέρηχο για να φανεί βασικά ότι όντως είσαι έγκυος απ'ο, τι κατάλαβα και αιτηση για αναρρωτικη προς τη Διεύθυνση οπου συμπληρώνεις το διάστημα της άδειας. Οσο για τα 150€ που λες, μας κόβονται από το μισθό μας εννοείς; Μονιμη είσαι έτσι; Δεν εχω δει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος VilBel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 18, 2023, 10:30:06 πμ »
Καλημέρα,
Είμαι νεοδιόριστη του '23 και μόλις μπήκα στον 4ο μήνα κύησης με κάποιες μικρές επιπλοκές, που όμως απαιτούν πολλή ανάπαυση. Έχω ήδη 3 πλήρη χρονολογικά έτη προϋπηρεσίας ως αναπληρώτρια. Αν χρειαστεί (που ελπίζω να μη χρειαστεί) να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης, ποια είναι η διαδικασία; Ποια είναι η διάρκεια της αναρρωτικής; Τυπικά βγαίνω σε άδεια κύησης στις 1/1/2023. Ήλπιζα ότι θα μπορώ να δουλέψω ως τότε.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 18, 2023, 11:36:52 πμ »
 :'(
Καλημέρα,
Είμαι νεοδιόριστη του '23 και μόλις μπήκα στον 4ο μήνα κύησης με κάποιες μικρές επιπλοκές, που όμως απαιτούν πολλή ανάπαυση. Έχω ήδη 3 πλήρη χρονολογικά έτη προϋπηρεσίας ως αναπληρώτρια. Αν χρειαστεί (που ελπίζω να μη χρειαστεί) να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης, ποια είναι η διαδικασία; Ποια είναι η διάρκεια της αναρρωτικής; Τυπικά βγαίνω σε άδεια κύησης στις 1/1/2023. Ήλπιζα ότι θα μπορώ να δουλέψω ως τότε.

Είναι χρόνος προϋπηρεσίας και μήνας, άρα λογικά εσύ θα μπορείς να πάρεις 3 μήνες άδεια. Ωστόσο, καλύτερα ενα τηλέφωνο στη Διεύθυνση για να το επιβεβαιώσεις και να σε συμβουλεψουν σχετικά. Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!  ;)

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 18, 2023, 02:38:25 μμ »
Καλημέρα,
Είμαι νεοδιόριστη του '23 και μόλις μπήκα στον 4ο μήνα κύησης με κάποιες μικρές επιπλοκές, που όμως απαιτούν πολλή ανάπαυση. Έχω ήδη 3 πλήρη χρονολογικά έτη προϋπηρεσίας ως αναπληρώτρια. Αν χρειαστεί (που ελπίζω να μη χρειαστεί) να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης, ποια είναι η διαδικασία; Ποια είναι η διάρκεια της αναρρωτικής; Τυπικά βγαίνω σε άδεια κύησης στις 1/1/2023. Ήλπιζα ότι θα μπορώ να δουλέψω ως τότε.
   Δικαιούσαι όντως 1 μήνα αναρρωτική άδεια ανά χρόνο υπηρεσίας, επομένως 3 μήνες αναρρωτική άδεια. Όμως αν χρειαστείς άδεια επαπειλούμενης κύησης μπορείς να πάρεις επιπλέον όσο χρειαστείς. Απλά αρχικά σου "χρεώνουν " τους 3 μήνες αναρρωτικής που δικαιούσαι και στη συνέχεια θα πάρεις άδεια επαπειλούμενης κύησης. Οπότε πρόβλημα με τη διάρκεια δεν υπάρχει. Για τη διαδικασία και τι ακριβώς χαρτιά χρειάζεται να καταθέσεις καλό είναι να επικοινωνήσεις με τη Διεύθυνση διορισμού σου με το τμήμα αδειών να σε κατευθύνουν.

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 18, 2023, 03:24:54 μμ »
Δίνεται ένας μήνας αναρρωτικής αδειας ανά ένα έτος προϋπηρεσίας. Για την επαπειλούμενη δεν ισχύει η παραπάνω προϋπόθεση; Δηλαδή νεοδιοριστη εκπαιδευτικος με μηδενική προϋπηρεσία ως αναπληρώτρια μπορεί να πάρει επαπειλούμενη όσους μήνες χρειαστεί;
Και μετά οι μήνες της άδειας λόγω επαπειλούμενης κύησης θα προσμετρηθούν κανονικά ως προϋπηρεσία για να πάρει μετάθεση σε δύο χρόνια;

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 18, 2023, 09:59:29 μμ »
Δίνεται ένας μήνας αναρρωτικής αδειας ανά ένα έτος προϋπηρεσίας. Για την επαπειλούμενη δεν ισχύει η παραπάνω προϋπόθεση; Δηλαδή νεοδιοριστη εκπαιδευτικος με μηδενική προϋπηρεσία ως αναπληρώτρια μπορεί να πάρει επαπειλούμενη όσους μήνες χρειαστεί;
Και μετά οι μήνες της άδειας λόγω επαπειλούμενης κύησης θα προσμετρηθούν κανονικά ως προϋπηρεσία για να πάρει μετάθεση σε δύο χρόνια;

Ισχύει και δεν ισχύει. Όπως έγραψα αν έχεις προϋπηρεσία παίρνεις από τους μήνες αναρρωτικής που δικαιούσαι. Αλλά ναι, και νεοδιοριστη εκπαιδευτικος με μηδενική προϋπηρεσία ως αναπληρώτρια μπορεί να πάρει επαπειλούμενη όσους μήνες χρειαστεί. Και ναι , από όσο ξέρω προσμετρώνται κανονικά. Γιατί όχι;  Θεωρείται ειδική άδεια  ,γιατί υπάρχει πρόβλημα με την κύηση.

Σου παραθέτω:

Επαπειλού΅ενη κύηση
 Σε περίπτωση επαπειλού΅ενης κύησης, χορηγείται αναρρωτική άδεια ΅ε πλήρεις αποδοχές,
ύστερα από βεβαίωση ∆η΅όσιου Νοσοκο΅είου ή Ιδιωτικής Κλινικής εφόσον έχει προηγηθεί νοσηλεία
σε αυτή και η οποία αποδεικνύεται ΅ε σχετικά παραστατικά στοιχεία (εισαγωγή, εξιτήριο κ.τ.λ.) (Ν.
3205/03).
 ΠΡΟΣΟΧΗ:
 Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, ΅ετά την εξάντληση
της αναρρωτικής άδειας ΅ε αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας ΅ε αποδοχές, ΅ετά
από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και ∆ιευθυντή γυναικολογικής ή ΅αιευτικής κλινικής ή τ΅ή΅ατος
δη΅όσιου νοσηλευτικού ιδρύ΅ατος (άρθρο 52, παρ. 3 του Ν. 3528/07).

 ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:
∆εν είναι δυνατή η χορήγηση της ανωτέρω άδειας ΅όνο ΅ε βεβαίωση του θεράποντος ιατρού
και ∆ιευθυντή ιδιωτικού Μαιευτηρίου (496/2007, Γνω΅οδότηση του Νο΅ικού Συ΅βουλίου του
Κράτους).


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.