*

Αποστολέας Θέμα: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη  (Αναγνώστηκε 11914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 06:33:47 μμ »
Χωρίς να έιμαι ειδικός, έχω την αίσθηση ότι ισχύουν τα εξής:

Δεν υπάρχει η έννοια της άδειας επαπειλούμενης κύησης. Απλά παίρνεις αναρρωτική με αιτιολογία την επαπειλούμενη κύηση.Οι αναρωτικές όμως επιτρέπονται ένα μήνα για κάθε έτος υπηρεσίας, Συνεπώς εσείς που δεν έχετε "χτίσει" υπηρεσία δεν μπορείτε να πάρετε άδεια.
Και τι γίνεται στην περίπτωση που νεοδιόριστη χρειάζεται άδεια αναρρωτική λόγω επαπειλούμενης κύησης; Πάει στη δουλειά βάζοντας σε κίνδυνο το έμβρυο και την ίδια ή παραιτείται; Γνωρίζω νεοδιόριστες που πήραν κανονικότατα άδεια. Αλίμονο στις αναπληρώτριες που είναι στην ίδια θέση. Που κι αυτές παίρνουν αλλά με άλλα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 07:18:39 μμ »
Χωρίς να έιμαι ειδικός, έχω την αίσθηση ότι ισχύουν τα εξής:

Δεν υπάρχει η έννοια της άδειας επαπειλούμενης κύησης. Απλά παίρνεις αναρρωτική με αιτιολογία την επαπειλούμενη κύηση.Οι αναρωτικές όμως επιτρέπονται ένα μήνα για κάθε έτος υπηρεσίας, Συνεπώς εσείς που δεν έχετε "χτίσει" υπηρεσία δεν μπορείτε να πάρετε άδεια.
Σε εμενα είπαν πως υπολογίζονται και τα ετη που εργαστηκες ως αναπληρωτης! 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2022, 07:22:40 μμ από nhpiagwgina »

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 07:27:45 μμ »
Χωρίς να έιμαι ειδικός, έχω την αίσθηση ότι ισχύουν τα εξής:

Δεν υπάρχει η έννοια της άδειας επαπειλούμενης κύησης. Απλά παίρνεις αναρρωτική με αιτιολογία την επαπειλούμενη κύηση.Οι αναρωτικές όμως επιτρέπονται ένα μήνα για κάθε έτος υπηρεσίας, Συνεπώς εσείς που δεν έχετε "χτίσει" υπηρεσία δεν μπορείτε να πάρετε άδεια.
Μετράνε όντως τα χρόνια ως αναπληρωτρια, όπως αναφέρθηκε παραπανω, αφού πλέον οι νεοδιοριζόμενοι έχουμε εργαστεί για χρόνια στην αναπληρωση, δεν βρίσκεις εύκολα συνάδελφο χωρίς κάποια προϋπηρεσία. Εχω πολλά χρόνια ως αναπληρώτρια. Μετράει μου είπανε από το Υπουργείο για καθε χρόνο εργασίας 1 μήνας αναρρωτική και αφαιρείς τις αναρρωτικές άδειες που πήρες τα προηγούμενα χρόνια. Σε κάποια εγκυκλιο είχα διαβάσει πως χρόνος νοείται από 6μηνο υπηρεσία και πάνω αλλα δεν ξέρω αν ισχύει.
Νομίζω την αναρρωτική δε μπορούνε να στην αρνηθούν, ωστόσο, εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι αν θα γυρίσουν και θα σου πούνε μετά "α, 2μήνες πχ είχες άδεια και ειναι σα να μην υπηρέτησες τη θέση σου, δε μπορείς να κάνεις φερ'ειπειν αίτηση για οριστική τοποθετηση τωρα τον Οκτώβρη ή δεν ξέρω τι άλλο. Ακραίο ακούγεται αλλά όταν δε σου απαντούν ξεκάθαρα σε ζώνουν τα φίδια...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2022, 07:34:16 μμ από mairaki »

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 07:35:05 μμ »
Πώς μπορώ να ταγκάρω κάποιους από τους παλαιότερους του pde και της εκπαίδευσης να μας πουνε τη γνώμη τους; Πχ τον Lasid.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 09:59:41 μμ »
Η επαπειλούμενη μετράει κανονικά ως χρόνος υπηρέτησης. Ουσιαστικά μιλάμε για μία μακρόχρονη αναρρωτική άδεια και δικαιούσαι τόσους μήνες όσα τα χρόνια προυπηρεσίας  που έχεις(αφαιρούμενες τις αναρρωτικές άδειες που έχεις πάρει την τελευταία πενταετία). Ο γιατρός (και ιδιώτης) μπορεί να σου γράψει 30 μέρες μέγιστο, οπότε με το πέρας την ανανεώνεις πάλι για άλλες 30 μέρες μέχρι να φθάσεις την άδεια κύησης (2 μήνες πριν την ΠΗΤ). Εμένα η δευτεροβάθμια μου είπε να καταθέτω την αίτηση μαζί με την αναρρωτικη στο σχολείο υπηρέτησης και αυτοί θα το προωθούν δευτεροβάθμια και μετά επιτροπή. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με την υπέυθυνη αδειών για να σε κατατοπίσει πλήρως, μήπως και χρειάζεται κάτι εξτρά σε εσας! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 07:14:19 πμ »
Η επαπειλούμενη μετράει κανονικά ως χρόνος υπηρέτησης. Ουσιαστικά μιλάμε για μία μακρόχρονη αναρρωτική άδεια και δικαιούσαι τόσους μήνες όσα τα χρόνια προυπηρεσίας  που έχεις(αφαιρούμενες τις αναρρωτικές άδειες που έχεις πάρει την τελευταία πενταετία). Ο γιατρός (και ιδιώτης) μπορεί να σου γράψει 30 μέρες μέγιστο, οπότε με το πέρας την ανανεώνεις πάλι για άλλες 30 μέρες μέχρι να φθάσεις την άδεια κύησης (2 μήνες πριν την ΠΗΤ). Εμένα η δευτεροβάθμια μου είπε να καταθέτω την αίτηση μαζί με την αναρρωτικη στο σχολείο υπηρέτησης και αυτοί θα το προωθούν δευτεροβάθμια και μετά επιτροπή. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με την υπέυθυνη αδειών για να σε κατατοπίσει πλήρως, μήπως και χρειάζεται κάτι εξτρά σε εσας! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Πήρες την άδεια ουσα νεοδιοριστη; Η γενικως το ξέρεις απο συναδέλφισσες νεοδιοριστες πως εκαναν το ίδιο και ήταν εντάξει;

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 01:37:59 μμ »
Χθες την ξεκίνησα εγώ. Είμαι στους διορισμένους του 2020. Ξέρω άτομα που την είχαν πάρει και στην δική μας φουρνια και δεν υπήρχε θέμα ούτε στην οριστική τοποθέτηση ουτε στην μετάθεση τους. Εμένα η γιατρός λόγω του ιστορικού μου και της κατάστασης, μου συνέστησε να μείνω σπίτι εφόσων πλέον μπορώ..Φαντάσου σχολείο απορούσαν οι υπόλοιποι μόνιμοι γιατί πήγα και αυτό το λίγο διάστημα και δεν σταμάτησα εξαρχής. Επίσης το Πυσδε μου είπε ότι το σχολείο το συμφαίρει να φύγω τώρα, σε σχέση με τον Δεκέμβριο που θα έβγαινα για να καλυφθεί το κενό μου!

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 01:49:10 μμ »
Χθες την ξεκίνησα εγώ. Είμαι στους διορισμένους του 2020. Ξέρω άτομα που την είχαν πάρει και στην δική μας φουρνια και δεν υπήρχε θέμα ούτε στην οριστική τοποθέτηση ουτε στην μετάθεση τους. Εμένα η γιατρός λόγω του ιστορικού μου και της κατάστασης, μου συνέστησε να μείνω σπίτι εφόσων πλέον μπορώ..Φαντάσου σχολείο απορούσαν οι υπόλοιποι μόνιμοι γιατί πήγα και αυτό το λίγο διάστημα και δεν σταμάτησα εξαρχής. Επίσης το Πυσδε μου είπε ότι το σχολείο το συμφαίρει να φύγω τώρα, σε σχέση με τον Δεκέμβριο που θα έβγαινα για να καλυφθεί το κενό μου!
Πόσο βοηθητικά οσα μου λες! Σε ευχαριστώ πολύ, κορίτσι μου... 😊Εύχομαι να σου πάνε όλα κατ'ευχήν!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 02:17:24 μμ »
Χθες την ξεκίνησα εγώ. Είμαι στους διορισμένους του 2020. Ξέρω άτομα που την είχαν πάρει και στην δική μας φουρνια και δεν υπήρχε θέμα ούτε στην οριστική τοποθέτηση ουτε στην μετάθεση τους. Εμένα η γιατρός λόγω του ιστορικού μου και της κατάστασης, μου συνέστησε να μείνω σπίτι εφόσων πλέον μπορώ..Φαντάσου σχολείο απορούσαν οι υπόλοιποι μόνιμοι γιατί πήγα και αυτό το λίγο διάστημα και δεν σταμάτησα εξαρχής. Επίσης το Πυσδε μου είπε ότι το σχολείο το συμφαίρει να φύγω τώρα, σε σχέση με τον Δεκέμβριο που θα έβγαινα για να καλυφθεί το κενό μου!
Όλους τους συμφέρει να φεύγει η έγκυος από την αρχή τξς χρονιάς. Οι φάσεις πρόσληψης είναι πιο πυκνές και πιο μεγάλες. Αν φύγεις μετά τον Νοέμβριο, θα αργήσει πολύ ο αναπληρωτής και αν φύγεις μετά τον Μάρτιο, δεν θα έρθει ποτέ… Αλλά δεν τα κοιτάμε αυτά, ότι δεν προγραμματίζεται εγκαίρως η αναπλήρωση, ασχολούμαστε με το γιατί φεύγει η έγκυος.

(εγω προσωπικά θα θεωρούσα σωστότερο, να μεταφέρεται η κοπέλα σα γραμματειακή δουλειά κατευθείαν, γιατί δεν είναι ούτε αρρωστη ούτε ανάπηρη. Αλλά αφού ούτε αυτό προβλέπεται, χίλιες φορές οι διαπιστωμένες στην αρχή της χρονιάς εγκυμοσύνες να δηλώνονται αμέσως ως κενά. Είναι και παιδαγωγικά πιο σωστό.)

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 02:18:56 μμ »
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, νεοδιόριστη του 22. Ο γιατρός συνέστησε λόγω αιμορραγίας να καθίσω σπίτι. Την πήρα την άδεια εξ αρχής, κατέθεσα στη διεύθυνση την πρώτη αίτηση με την αναρρωτική του γιατρού μου. Τις επόμενες θα τις στείλω μέσω του σχολείου τοποθέτησης. Δεν πήγα καθόλου στο σχολείο, δήλωσα εξ αρχής ότι θα πάρω άδεια για να καλυφθεί το κενό. Ποιο πρόβλημα έχει η διεύθυνση σου και δεν θα εγκρίνει την άδεια; Συνήθως εγκρίνονται γιατί δεν παίρνουν το ρίσκο να  πάθεις κάτι. Εμένα ο γιατρός έγραψε αναρρωτική στο χαρτί αλλά η αίτηση που μου έδωσαν από τη Διεύθυνση γράφει αίτηση επαπειλούμενης κύησης. Μην αγχώνεσαι θα βρεθεί η άκρη. Κοίτα τον εαυτό σου πάνω από όλα, αρκετά έχουμε αγχωθει τόσα χρόνια αναπληρώτριες μέσα στα σχολεία μέχρι τον όγδοο μήνα. Με το καλό το μωράκι σου.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 03:08:58 μμ »
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, νεοδιόριστη του 22. Ο γιατρός συνέστησε λόγω αιμορραγίας να καθίσω σπίτι. Την πήρα την άδεια εξ αρχής, κατέθεσα στη διεύθυνση την πρώτη αίτηση με την αναρρωτική του γιατρού μου. Τις επόμενες θα τις στείλω μέσω του σχολείου τοποθέτησης. Δεν πήγα καθόλου στο σχολείο, δήλωσα εξ αρχής ότι θα πάρω άδεια για να καλυφθεί το κενό. Ποιο πρόβλημα έχει η διεύθυνση σου και δεν θα εγκρίνει την άδεια; Συνήθως εγκρίνονται γιατί δεν παίρνουν το ρίσκο να  πάθεις κάτι. Εμένα ο γιατρός έγραψε αναρρωτική στο χαρτί αλλά η αίτηση που μου έδωσαν από τη Διεύθυνση γράφει αίτηση επαπειλούμενης κύησης. Μην αγχώνεσαι θα βρεθεί η άκρη. Κοίτα τον εαυτό σου πάνω από όλα, αρκετά έχουμε αγχωθει τόσα χρόνια αναπληρώτριες μέσα στα σχολεία μέχρι τον όγδοο μήνα. Με το καλό το μωράκι σου.
Σε ευχαριστώ πολύ! Να σου πάνε όλα καλά, εύχομαι!!! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, συναδέλφισσα! ❤️❤️ Μια απορία μόνο, αν και πάει μηνα μηνα η άδεια μπορουν να το δηλώσουν απο την αρχή σαν κενο και να έρθει αλλος στη θεση σου; Η είναι επειδή τους είπες απο την αρχη οτι δε θα μπορέσεις να επιστρέψεις καθολου;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2022, 06:03:38 μμ από mairaki »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 09:52:42 μμ »
Και τι γίνεται στην περίπτωση που νεοδιόριστη χρειάζεται άδεια αναρρωτική λόγω επαπειλούμενης κύησης; Πάει στη δουλειά βάζοντας σε κίνδυνο το έμβρυο και την ίδια ή παραιτείται; Γνωρίζω νεοδιόριστες που πήραν κανονικότατα άδεια. Αλίμονο στις αναπληρώτριες που είναι στην ίδια θέση. Που κι αυτές παίρνουν αλλά με άλλα δεδομένα.

Τα δεδομένα είναι ότι δεν μετραέι ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας (πέραν των 15 ημερών αναρρωτικής) , χάνεις επί τις ουσίας τα μόρια . Επίσης, πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (χασούρα γύρω στο 15%) , αλλά εάν δεν έχεις τις προυποθέσεις , δεν παίρνεις ευρώ . Περνάς επιτροπή (άδεια συνεχόμενη αλλιώς problem - δεν περνάς) . Και πρέπει να είσαι ψαγμένος/η για να κερδίσεις το max της προυπηρεσίας (π.χ διακοπές Χριστουγέννων- Πάσχα). Να σε απολύσουν δεν μπορούν , να γίνει καταγγελία σύμβασης δεν μπορούν (εγκύκλιος 2012). Εάν ξέχασα και τίποτα , συμπληρώστε.... 

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 10:13:59 μμ »
Εγώ τους δήλωσα από την αρχή ότι θα πάρω επαπειλούμενη, δεν με ρώτησαν αν θα επιστρέψω, προφανώς το θεώρησαν αυτονόητο. Έστειλαν αναπληρώτρια στο κενό.  Ίσως παίζει ρόλο κ η διεύθυνση και κατά πόσο έχει κατανόηση. Η δικιά μου όλα αυτά τα χρόνια είναι πολύ βοηθητική με ότι προκύψει.

Αποσυνδεδεμένος mairaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη σε νεοδιόριστη
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 06:56:55 πμ »
Τα δεδομένα είναι ότι δεν μετραέι ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας (πέραν των 15 ημερών αναρρωτικής) , χάνεις επί τις ουσίας τα μόρια . Επίσης, πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (χασούρα γύρω στο 15%) , αλλά εάν δεν έχεις τις προυποθέσεις , δεν παίρνεις ευρώ . Περνάς επιτροπή (άδεια συνεχόμενη αλλιώς problem - δεν περνάς) . Και πρέπει να είσαι ψαγμένος/η για να κερδίσεις το max της προυπηρεσίας (π.χ διακοπές Χριστουγέννων- Πάσχα). Να σε απολύσουν δεν μπορούν , να γίνει καταγγελία σύμβασης δεν μπορούν (εγκύκλιος 2012). Εάν ξέχασα και τίποτα , συμπληρώστε....
Αυτό δεν αφορά νεοδιοριστους με προϋπηρεσία ετσι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.