*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορας  (Αναγνώστηκε 12310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:58:45 μμ »
Ο μέντορας δεν είναι για να μάθει σε κάποιον το επιστημονικό αντικείμενο. Ο κάθε χώρος εκπαίδευσης έχει άλλες ιδιαιτερότητες. Ένας νέος στον χώρο, νεοδιόριστος ή αναπληρωτής χωρίς προϋπηρεσθα, ίσως δεν γνωρίζει βασική νομοθεσία σχετικά με την αξιολόγηση των μαθητών πχ, ή τα λοιπά καθηκοντα του. Ίσως θέλει συμβουλές προγραμματισμού ύλης, ή διαχείρισης καταστασεων.

Δεν είμαι υπέρ του θεσμού του μέντορα όπως πλασάρεται, αλλά καλό είναι να είμαστε ταπεινοί και όχι ξερόλες. Βλέπω πολύ μια τάση από ανθρώπους που μπαίνουν στο σχολείο έχοντας εργαστεί αλλού, ότι τα ξέρουν όλα, δεν έχουν ανάγκη από συμβουλές, δεν ρωτάνε τίποτα και συχνά κάνουν σοβαρα λάθη από αδιαφορία για τη νομοθεσία, αυτά τα διαφορα χαζά και ανούσια πράγματα που στους απέξω φαίνονται τυπολατρίες, όμως δυστυχώς είναι νόμοι κ θα έπρεπε να τους γνωρίζουν. Στα σχολεία δεν είμαστε β διαλογής ούτε τίποτα κακομοίρηδες, για να έρχεται ο καθένας κ να περνιέται για καλύτερος, επειδή ήταν «στον ιδιωτικό τομέα» ή ακόμα χειρότερα «στην τριτοβάθμια». Άλλοι χώροι, άλλες ανάγκες, άλλες διαδικασίες.;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:02 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 10:41:40 μμ »
Καταπληκτικό.. θα του μάθω να λύνει και ασκήσεις πανελληνίων..!!!
Ο μέντορας που θα 'χεις διορθώνει γραπτά πανελληνίων εδώ κι είκοσι χρόνια. Από τότε που πάσχιζες εσύ να μάθεις να τα λύνεις στο φροντιστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2022, 10:45:52 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 10:54:06 μμ »
Αφού το λες έτσι θα`ναι.. στο βαθμολογικό που πάμε όλοι μαζί λάθος θα βλέπω.. τόσα χρόνια λάθος θα καταλαβαίνω.. να`στε καλά..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 06:58:08 πμ »
Αφού το λες έτσι θα`ναι.. στο βαθμολογικό που πάμε όλοι μαζί λάθος θα βλέπω.. τόσα χρόνια λάθος θα καταλαβαίνω.. να`στε καλά..

Και γι αυτό θες να γίνεις μέντορας για να τους τα μάθεις;

Αφού θεωρείς λοιπόν ότι εσυ είσαι άλλου επιπέδου, και το λέω αυτό για σένα και για όποιον μας έρχεται με τον αέρα ότι έχει ακαδημαϊκη εμπειρία και δεν κι εγω τι άλλο, αφού λοιπόν μας θεωρείς τόσο ανάξιους, γιατί επέλεξες να ενταχθείς στη δική μας επαγγελματική ομάδα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:02 »

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 10:22:27 πμ »
Δεν θέλω να γίνω μέντορας κανενός.. αλλά θα το διασκεδάσω αφάνταστα να έρθει να μου "δείξει" κάποιος που δεν θα ξέρει..

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 11:52:06 πμ »
Δεν θέλω να γίνω μέντορας κανενός.. αλλά θα το διασκεδάσω αφάνταστα να έρθει να μου "δείξει" κάποιος που δεν θα ξέρει..

Πέρα από την τροπή που πήρε η συζήτηση (χαλαρώστε το λίγο, ρε παιδιά...) αυτό που θίγεις είναι οπωσδήποτε ένα από τα γελοία του πράγματος που έχει επισημανθεί και εδώ και αλλού.
Μέντορες έχουν και τα ιδιωτικά χρόνια τώρα (κάποια - ρωτήστε γνωστούς για το τραγελαφικό του πράματος), και βοήθεια άτυπα παρέχεται στα δημόσια σχολεία χρόνια τώρα.
Όλο αυτό (και όλα - ναι, δεν είναι αρνητισμός ! ΕΝΑ να υποδείξει κάποιος, μέτρο-απόφαση-πλάνο, που να είναι σωστό και λειτουργικό, ΕΝΑ) είναι μια τρύπα στο νερό για να έχει να λέει (συνήθως σε δημοσιογραφίσκους άσχετους) βλακείες η υπουργάρα ! Δεν έχει πραγματικά νόημα , κι αν οριστούν στα χαρτιά - πέρα από παρτάκηδες που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι θα πάρουν μόρια- ο κλάδος θα το ακυρώσει, αν είναι σοβαρός, ως μέτρο επίσημο, όχι ως ουσία.
Και για ποια νομοθεσία μιλάμε ; Το μπάχαλο; Δείτε τι γράφει απεξω απεξω το ΠΕΚΕΣ Κρήτης (μάλλον το μόνο σοβαρό) στην έκθεσή του. Αντί να κάνει μια πλατφόρμα με την ισχύουσα νομοθεσία (εξορθολογισμός δεν προβλέπεται) δίνονται οι αναθέσεις για πλατφόρμες στελεχών της κοροϊδίας. Απογοήτευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2022, 12:24:26 μμ από asta napane »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 12:42:08 μμ »
Δεν θέλω να γίνω μέντορας κανενός.. αλλά θα το διασκεδάσω αφάνταστα να έρθει να μου "δείξει" κάποιος που δεν θα ξέρει..
Ε, κάποιος που 'γραψε 73,21 στη Χημεία δε θα 'λεγα πως παίζει και την επιστήμη του στα δάχτυλα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 03:12:01 μμ »
Δεν θέλω να γίνω μέντορας κανενός.. αλλά θα το διασκεδάσω αφάνταστα να έρθει να μου "δείξει" κάποιος που δεν θα ξέρει..

Ο μέντορας δεν θα σου δείξει την επιστήμη. Αν υποθέσουμε ότι σε ιδανικές συνθήκες θα λειτουργούσε σωστά ο θεσμός, ο μέντορας θα σου έδειχνε: τη νομοθεσία για την αξιολόγηση των μαθητών γενικα και ειδικότερα τις οδηγίες του μαθήματος, θα βεβαιωνόταν ότι εχεις ενημερωθεί για τις οδηγίες διδασκαλίας-διδακτεα ύλη, ότι γνωρίζεις τη νομοθεσία «ποινών», τον κανονισμό του σχολείου, τα σχετικά με τυχόν εξωδιδακτικα που εχεις αναλάβει πχ υπεύθυνος τμήματος, και πιο άτυπα, θα σου έδινε μια συμβουλή για το πώς χειρίζεσαι την ύλη σε σχέση με τον διαθέσιμο χρόνο, ποια κομμάτια προσπερνάμε ως λιγότερο σημαντικά ή δυσνόητα, πού είθισται να βάζουμε διαγωνισμα, γενικα τέτοιες πιο πρακτικές πληροφορίες που διευκολύνουν τη διδασκαλία, που απορρέουν από την εμπειρία της τάξης (που διαφέρει από την εμπειρία άλλων δομών εκπαίδευσης). Θα μπορούσε επίσης να δώσει συμβουλές για τη διαχείριση παιδαγωγικών θεμάτων ή ακόμα κ συμβουλές για την επικοινωνία με τους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 03:39:15 μμ »
Καταπληκτικό.. θα του μάθω να λύνει και ασκήσεις πανελληνίων..!!!
Ότι τι; Όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί είναι άσχετοι με το αντικείμενο και οι έχοντες εμπειρία από τα φροντιστήρια είναι οι μόνοι κάτοχοι της γνώσης!
Τσ..τσ...τσ...
Η απαξίωση των συναδέλφων δεν είναι καθόλου καλό ξεκίνημα.
Ειδικά από κάποιους που, παρά την επιτυχή -καθως λενε- εξέλιξη στο διδακτικό τους αντικείμενο, επιθυμούσαν διακαώς τη θέση του μόνιμου στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 05:10:16 μμ »
Δεν θέλω να γίνω μέντορας κανενός.. αλλά θα το διασκεδάσω αφάνταστα να έρθει να μου "δείξει" κάποιος που δεν θα ξέρει..
Έτυχε να συνεργαστώ με συνάδελφο δεινόσαυρο όταν προσδιορίστηκα το 2008. Εγώ είχα εμπειρία 10 χρόνια από φροντιστήριο ενώ εκείνος είχε διοριστεί με την τότε επετηρίδα όταν ήταν 25 ετών. Νόμιζα ότι επειδή ήμουν καλός στην προετοιμασία των μαθητών για τις Πανελλαδικές ότι τα ήξερα όλα. Και όμως στο δημόσιο σχολείο ο συγκεκριμένος συνάδελφος υπήρξε άτυπα αυτό που λέμε ο "μέντορας". Δεν φαντάζεσαι πόσα χρήσιμα πράγματα έμαθα από αυτόν ακόμη και για την διδασκαλία, γιατί άλλο σχολείο και άλλο φροντιστήριο. Γι' αυτό συνάδελφε μην υποτιμάς κανέναν. Προτιμώ για συνάδελφο μου έναν χρήσιμο και καλό χαρακτήρα παρά κάποιον με μεταπτυχιακά και διδακτορικά και ενσυναίσθηση μηδέν...

Αποσυνδεδεμένος Mixalis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 06:08:32 μμ »
Έτυχε να συνεργαστώ με συνάδελφο δεινόσαυρο όταν προσδιορίστηκα το 2008. Εγώ είχα εμπειρία 10 χρόνια από φροντιστήριο ενώ εκείνος είχε διοριστεί με την τότε επετηρίδα όταν ήταν 25 ετών. Νόμιζα ότι επειδή ήμουν καλός στην προετοιμασία των μαθητών για τις Πανελλαδικές ότι τα ήξερα όλα. Και όμως στο δημόσιο σχολείο ο συγκεκριμένος συνάδελφος υπήρξε άτυπα αυτό που λέμε ο "μέντορας". Δεν φαντάζεσαι πόσα χρήσιμα πράγματα έμαθα από αυτόν ακόμη και για την διδασκαλία, γιατί άλλο σχολείο και άλλο φροντιστήριο. Γι' αυτό συνάδελφε μην υποτιμάς κανέναν. Προτιμώ για συνάδελφο μου έναν χρήσιμο και καλό χαρακτήρα παρά κάποιον με μεταπτυχιακά και διδακτορικά και ενσυναίσθηση μηδέν...
Μιλάς πολυ σωστά. Σε όλα τα σχολεια υπάρχουν μέντορες για τους νέους καθηγητές, οι οποίοι νέοι είναι συχνά εντελώς άσχετοι με τα τυπικά εκπαιδευτικά ζητήματα (οτιδήποτε άλλο εκτός γνωστικό αντικειμένου δηλαδη) διότι ποτέ κανείς δεν τους τα έμαθε. Συνήθως αυτοί όλοι οι μέντορες είναι οι απλοί καθηγητές που νιώθουν ότι πρέπει να βοηθήσουν ένα συνάδελφο. Τέλος εγω έχω να πω ότι έχω μάθει χρήσιμα πράγματα από μεγάλο αριθμό συναδέλφων, από διάφορες ειδικότητες που φυσικά δεν ήταν οι μέντορες μου με την επίσημη έννοια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 06:25:13 μμ »
Όταν διορίστηκα είχα μόλις τελειώσει διδακτορικό σε παν/μιο της πρώτης πεντάδας παγκοσμίως, είχα δημοσιεύσεις και συνέδρια και γενικώς κινούμουν σε τελείως άλλους χώρους σε σχέση με την εκπαίδευση. Από την πρώτη μέρα στο σχολείο, ρωτούσα τους πάντες για τα πάντα, ιδίως τους φιλολόγους. Πόση ύλη βάζουμε στο διαγωνισμα, ποια κείμενα είθισται να διδάσκουμε, πώς βαθμολογούμε, έδειχνα τα θέματα των εξετάσεων για να μουν πουν τη γνώμη τους κλπ. Αν δεν τα είχα ρωτήσει αυτά, θα έκανα ή χοντρές γκάφες (που δεν τις απέφυγα) ή παρανομίες. Έμαθα πολλά από συναδέλφους χωρίς πρόσθετες σπουδές, συναδέλφους που έχουν ξεχασει τι εστι βιβλιογραφία και βαριά φιλολογία, αλλά ξέρουν αυτά που χρειαχεται για να κάνουν αποτελεσματικό μάθημα. Φυσικά εμπλουτίζω με τις παραπάνω γνώσεις που έχω, αλλά αυτό είναι το κάτι παραπάνω, το αλατοπίπερο, που ίσως είναι πιο πολύ για τη δική μου ευχαρίστηση κι όχι επι της ουσίας για να βελτιωθεί το διδακτικό αποτέλεσμα. Ακόμα ρωτάω, αλλά τώρα πια με ρωτάνε κιόλας, συνάδελφοι με μεγαλύτερα χρόνια υπηρεσίας. Αλίμονο αν είχα εμφανιστεί με τον αέρα του επιστήμονα από το εξωτερικό που είναι ανώτερος από τους άλλους. Όσοι το έκαναν σ εμάς, τώρα πια που έγιναν ανακατατάξεις και ήρθαν πολλοί με προσόντα από άλλους χώρους, ή έκαναν πολλά αντιπαιδαγωγικά άθελα τους κ έφεραν τεράστια αναστάτωση, ή έκαναν πράγματα σαφώς παράνομα που τρέχαμε να συμμαζέψουμε, και το θέμα είναι όχι μόνο δεν ρωτούσαν, αλλά δεν άκουγαν κιόλας όταν τους λέγαμε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 08:13:35 μμ »
Ας μην το κουράζουμε.

Ο θεσμός του μέντορα, έτσι όπως θέλει να τον εφαρμόσει η ακατανόμαστη, είναι ένας ακόμα μοχλός για τον έλεγχο του σχολείου και των συναδέλφων εκπαιδευτικών, που στοχεύει στην κατάργηση της δημοκρατίας του συλλόγου διδασκόντων και στην επιβολή της δικτατορίας των διευθυντόσκυλων.

Μέντορας ναι, ας υπάρχει, αλλά το αν θα υπάρχει και το ποιος θα είναι μέντορας του κάθε νεοδιόριστου, αυτό πρέπει να το επιλέγει ο ίδιος ο νεοδιόριστος, έτσι ώστε ο μέντορας που ενδεχομένως θα αποφασίσει να έχει ένας νεοδιόριστος να είναι ένα άτομο που το εμπιστεύεται και το εκτιμά.

Αλλά πως είναι δυνατόν να μπορεί να κατανοήσει η φασίστας ακατανόμαστη την έννοια και την αξία του να σε εκτιμάει πραγματικά κάποιος;;;;

Όταν όλοι (δικαίως) την φτύνουν και την σιχαίνονται για τις επιλογές της και τις αυταρχικές και λανθασμένες αποφάσεις της, φυσικά και δεν είναι καν ικανή αυτή η φασίστας, ψυχοπαθής ακατανόμαστη δικτάτορας να έχει στο μυαλό της τέτοιες ανώτερες έννοιες και συναισθήματα......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 04:13:30 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 09:59:22 μμ »
Σ' ένα σύλλογο όλοι οι δασκάλοι είμαστε ισότιμοι. Ούτε διευθυντής δεν έπρεπε να υπάρχει. Αλλά όλα να ρυθμίζουνται με την αρχή της πλειοψηφίας. Τούτο επιτάσσει η δημοκρατία. Με τους συντονιστές και τους μέντορες επιχειρείται η περαιτέρω διάκριση σε βαθμίδες υφισταμένων και προϊσταμένων κι άρα η ακόμη πιο αυταρχική μορφή διοίκησης ενός σχολείου. Πισωγυρίσματα σε σκοτεινές εποχές επιθεωρητών κι ασφυκτικού πνιγμού των ελευθεριών σκέψης και πράξης. Με λύπη μου βλέπω συναδέλφους να επιζητούν εναγωνίως να τοποθετηθούν στη θέση του αξιολογητή για ν' αποφύγουν τη θέση του αξιολογούμενου. Η σθεναρή στάση "ούτε αφεντικό ούτε ραγιάς" τους πέφτει βαριά. Με τέτοια νοοτροπία και τέτοια μυαλά δεν πάμε π ο υ θ ε ν ά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2022, 10:01:24 μμ από leon. »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.