*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο  (Αναγνώστηκε 3543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα στα μέλη! Ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς ισχύει για τους καθηγητές αγγλικών αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου όσον αφορά στο εξωδιδακτικό έργο και στις απογευματινές ενημερώσεις για τους γονείς. Υποχρεούμαστε να δίνουμε το παρόν σε όλες τις συγκεντρώσεις σε όλα τα νηπιαγωγεία στα οποία εργαζόμαστε; Ενημερώθηκα ότι αυτές οι συναντήσεις για τα νηπιαγωγεία είναι μία φορά το μήνα απογευματινές κυρίως ώρες. Δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι μέσα στις υποχρεώσεις μας να παρευρισκόμαστε σε όλα κάθε μήνα. Η αβάθμια της περιοχής μου μου απάντησε λίγο αόριστα. Τονίζω ότι μιλάμε για μειωμένου ωραρίου. Αν ισχύει αυτό πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Θα ήθελα τα φώτα σας ή μία ιδέα για το που μπορώ να απευθυνθώ για μία υπεύθυνη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 07:03:02 μμ »
Καλησπέρα στα μέλη! Ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς ισχύει για τους καθηγητές αγγλικών αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου όσον αφορά στο εξωδιδακτικό έργο και στις απογευματινές ενημερώσεις για τους γονείς. Υποχρεούμαστε να δίνουμε το παρόν σε όλες τις συγκεντρώσεις σε όλα τα νηπιαγωγεία στα οποία εργαζόμαστε; Ενημερώθηκα ότι αυτές οι συναντήσεις για τα νηπιαγωγεία είναι μία φορά το μήνα απογευματινές κυρίως ώρες. Δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι μέσα στις υποχρεώσεις μας να παρευρισκόμαστε σε όλα κάθε μήνα. Η αβάθμια της περιοχής μου μου απάντησε λίγο αόριστα. Τονίζω ότι μιλάμε για μειωμένου ωραρίου. Αν ισχύει αυτό πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Θα ήθελα τα φώτα σας ή μία ιδέα για το που μπορώ να απευθυνθώ για μία υπεύθυνη απάντηση.
[/quote
Σε οτιδήποτε είναι εκτός εργασιακού ωραρίου πχ το απόγευμα φυσικά και δεν υποχρεούσαι να παρευρίσκεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2022, 07:05:24 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 07:07:26 μμ »
Αυτό που είπε η συνάδελφος. Αρκετά κάνουμε εντός του εργασιακού μας ωραρίου. Έχουμε και ζωή εκτός δουλειάς.

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 07:27:26 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όμως η αβαθμια δε μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση και οι νηπιαγωγοι το θεωρούν δεδομένο ότι πρέπει να είμαι στα σχολεια. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ξεκάθαρα κάπου σε ΦΕΚ τι ισχύει για τους μειωμενου ωραριου, δεν ξέρω πως μπορώ να αρνηθώ χωρίς να έχω επιπτώσεις. Δεν φανταζόμουν ποτέ τέτοιες καταστάσεις. Ήξερα ότι θα είναι μια δύσκολη χρονιά αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε φαντασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 07:44:24 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όμως η αβαθμια δε μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση και οι νηπιαγωγοι το θεωρούν δεδομένο ότι πρέπει να είμαι στα σχολεια. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ξεκάθαρα κάπου σε ΦΕΚ τι ισχύει για τους μειωμενου ωραριου, δεν ξέρω πως μπορώ να αρνηθώ χωρίς να έχω επιπτώσεις. Δεν φανταζόμουν ποτέ τέτοιες καταστάσεις. Ήξερα ότι θα είναι μια δύσκολη χρονιά αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε φαντασία.

Για το εργασιακό ωράριο υπάρχει νόμος που λέει ξεκάθαρα ότι δεν υποχρεούμαστε να παραμένουμε στο σχολείο πάνω από 6 ώρες την ημέρα . 
Το ότι είσαι μειωμένου ωραρίου δε νομίζω ότι σε απαλλάσσει από υποχρεώσεις του συλλόγου διδασκόντων,αφού σύμφωνα με το νόμο ο εκπαιδευτικός ειναι μέλος του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και αν εργάζεται σε αυτό. Αρκεί βεβαίως οι υποχρεώσεις αυτές να είναι εντός ωραρίου όπως ξαναειπα.
Συνηθίζεται βέβαια να μην είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα με τους ωρομισθιους/ μειωμένου ωραρίου ή και πλήρους ωραρίου εκπ/ κους με πολύ λίγες ώρες σε ένα σχολείο, αλλά αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε διευθυντή. Πχ εμένα μου έχει τύχει να απασχολούμαι σε 3 σχολεία, σε ένα εκ των οποίων είχα διατεθεί για μια μόλις ώρα την εβδομάδα αλλά οι υποχρεώσεις μου ως προς τη συμμετοχή σε συλλόγους διδασκόντων ήταν ίδιες με τους συναδέλφους που είχαν 24 ώρες στο ίδιο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:18:08 μμ »
Το εργασιακό ωράριο είναι δεδομένο. Δεν εργαζόμαστε απογεύματα. Αν θέλει ο δάσκαλος ή η νηπιαγωγός να βάλει συγκέντρωση είναι δική της απόφαση και δεν δεσμεύει κανέναν άλλο. Εδώ το κατάλαβαν πια στα σχολεία και οι έλεγχοι δίνονταν στα περισσότερα δημοτικά (προ Covid) στο σχόλασμα μέχρι τις 2.00. Μου έτυχαν επίσης σχολεία που επειδή έκαναν απογευματινές γιορτές, έκαναν χρήση της νομοθεσίας και δεν λειτουργούσαν το πρωί.
Επισης αν είσαι στο σχολείο από τις 8 το ωράριο σου τελειώνει στις 2. Αν υπάρχει σύλλογος που τραβάει με τις ώρες, τους χαιρετάς και φεύγεις. Όποιος θέλει να κάνει group therapy, ας μείνει και μέχρι τις 5, εγώ αποχωρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:21:39 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:23:43 μμ »
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως ενώ δεν είναι υποχρεωτικό όπως μου λέτε να είμαι εκτός εργασιακού ωραριου στο σχολείο, μου δόθηκε να καταλάβω ότι
ειναι υποχρεωτική η απογευματινή μου παρουσία. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως δε μου το ανέφεραν αυτό στην αβαθμια που ρώτησα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο το ότι είμαι μειωμενου αλλά και το ότι είμαι σε πολλά σχολεία, κάτι το οποίο καθιστά πολύ δύσκολη την παρουσία μου εκεί τόσα απογεύματα. Δηλαδή συγγνώμη, οι μόνιμοι νηπιαγωγοι θα πηγαίνουν σε 1 συνάντηση απογευματινή το μήνα και εμείς οι ερμοι οι αναπληρωτές που τοποθετηθηκαμε σε 4 σχολεία θα πηγαίνουμε σε 4 συναντήσεις το μήνα; Και μειωμενου ωραριου... Δεν είναι καθόλου λογικό.
Ευχαριστω πολύ!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:40:25 μμ »
Απλά δεν πας. Δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι υποχρεούσαι να δουλεύεις το απόγευμα. Αν θέλουν οι νηπιαγωγοί, ας κάνουν όσες απογευματινές ή νυχτερινές συναντήσεις θέλουν. Ειδικά εμείς που μπορεί να είμαστε σε πάνω από ένα σχολεία, δε θα έπρεπε να κάνουμε άλλη δουλειά όλη μέρα αν έπρεπε να πηγαίνουμε στις εκτός ωραρίου συναντήσεις κι εκδηλώσεις τέτοιου τύπου.

Αποσυνδεδεμένος abovo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:58:21 μμ »
Ως μαμά επιτρέψτε μου να ρωτήσω. Μια φορά το μήνα ορίζετε συνάντηση και ενημερώνετε τους γονείς;

Προβλέπεται κάτι τέτοιο;
Πέρυσι ο γιος μου ήταν στα προνήπια και ουδέποτε συνέβη κάτι τέτοιο. Μία συνάντηση - ενημέρωση στην αρχή της χρονιάς και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 10:14:44 μμ »
Καλέ που έχεις πάει εσύ και κάνουν ενημέρωση (απογευματινή κιόλας) ΚΑΘΕ μήνα;
Επειδή ρωτάει @ abovo, ναι, προβλέπεται και παραπροβλέπεται, σε όλη την πρωτοβάθμια (και στα δημοτικά δηλαδή) @ δάσκαλ@ της τάξης να κάνει ενημέρωση γονέων κάθε μήνα. Οι περισσότεροι δεν το τηρούν. Αντ' αυτού δηλώνουν μηνιαίες ώρες τηλεφωνικής επαφής και κάνουν ενημέρωση τότε. Νηπιαγωγείο όμως, πρώτη φορά ακούω εγώ να κάνει ενημερώσεις με τόση ευλάβεια.
Επί του πρακτέου, τα πράγματα είναι όντως "θολά" για τις ειδικότητες. Η υποχρέωση ενημέρωσης είναι για τον "εκπαιδευτικό της τάξης" ο οποίος όμως έχει 1 τμήμα τον χρόνο. Τι γίνεται με τις ειδικότητες που έχουν 10,20,όσα-να-ναι τμήματα; Η λογική λέει ότι δεν μπορούν να κάνουν μηνιαίες ενημερώσεις για όλα τα τμήματα. Αλλά δεν γίνεται να μην κάνουν και καθόλου ενημέρωση. Οπότε... εγώ προσωπικά θα δήλωνα ότι η απογευματινή μου παρουσία δεν είναι απαραίτητη αφενώς, αφετέρου δεν επιθυμώ να ενημερώνω τους γονείς σε εκείνες τις ώρες. Θα κοινοποιούσα στους γονείς ώρες τηλεφωνικής επαφής/ενημέρωσης για κάθε σχολείο και εάν μπορούσα, θα όριζα δικές μου ώρες δια ζώσης ενημέρωσης όποτε και όταν μπορούσα.

ΥΓ: @=ο/η (βαριέμαι να το γράφω συνέχεια)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 10:27:37 μμ »
Καλέ που έχεις πάει εσύ και κάνουν ενημέρωση (απογευματινή κιόλας) ΚΑΘΕ μήνα;
Επειδή ρωτάει @ abovo, ναι, προβλέπεται και παραπροβλέπεται, σε όλη την πρωτοβάθμια (και στα δημοτικά δηλαδή) @ δάσκαλ@ της τάξης να κάνει ενημέρωση γονέων κάθε μήνα. Οι περισσότεροι δεν το τηρούν. Αντ' αυτού δηλώνουν μηνιαίες ώρες τηλεφωνικής επαφής και κάνουν ενημέρωση τότε. Νηπιαγωγείο όμως, πρώτη φορά ακούω εγώ να κάνει ενημερώσεις με τόση ευλάβεια.
Επί του πρακτέου, τα πράγματα είναι όντως "θολά" για τις ειδικότητες. Η υποχρέωση ενημέρωσης είναι για τον "εκπαιδευτικό της τάξης" ο οποίος όμως έχει 1 τμήμα τον χρόνο. Τι γίνεται με τις ειδικότητες που έχουν 10,20,όσα-να-ναι τμήματα; Η λογική λέει ότι δεν μπορούν να κάνουν μηνιαίες ενημερώσεις για όλα τα τμήματα. Αλλά δεν γίνεται να μην κάνουν και καθόλου ενημέρωση. Οπότε... εγώ προσωπικά θα δήλωνα ότι η απογευματινή μου παρουσία δεν είναι απαραίτητη αφενώς, αφετέρου δεν επιθυμώ να ενημερώνω τους γονείς σε εκείνες τις ώρες. Θα κοινοποιούσα στους γονείς ώρες τηλεφωνικής επαφής/ενημέρωσης για κάθε σχολείο και εάν μπορούσα, θα όριζα δικές μου ώρες δια ζώσης ενημέρωσης όποτε και όταν μπορούσα.

ΥΓ: @=ο/η (βαριέμαι να το γράφω συνέχεια)

Οι ώρες και η συχνότητα ενημέρωσης των γωνέων είναι απόφαση συλλόγου διδασκόντων . Προβλέπεται σαν διαδικασία (η ενημέρωση εννοώ ) αλλά η συχνότητά της δεν ορίζεται από κάποιο νόμο (απ'οσο γνωρίζω)

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 10:29:03 μμ »
Ακριβώς, το τοπίο είναι θολό για τις ειδικότητες και αυτό λειτουργεί εις βάρος μας εννοείται. Νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθούν οι σύλλογοι πολύ σοβαρά και άμεσα με αυτό το θέμα για να είναι ξεκάθαρο επιτέλους ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του ΑΜΩ. Προς το παρόν δεδομένου ότι για 3 ώρες μαθήματος αναγκαζόμαστε να έχουμε ένα 45λεπτο και μετά ένα 40 λεπτο κενό καθημερινά εργαζόμαστε λίγο λιγότερο από ΑΠΩ. Αν βάλεις και τα απογευματινά που ζητάνε κάποιοι διευθυντές, είναι να τρελαίνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 10:32:57 μμ »
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως ενώ δεν είναι υποχρεωτικό όπως μου λέτε να είμαι εκτός εργασιακού ωραριου στο σχολείο, μου δόθηκε να καταλάβω ότι
ειναι υποχρεωτική η απογευματινή μου παρουσία. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως δε μου το ανέφεραν αυτό στην αβαθμια που ρώτησα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο το ότι είμαι μειωμενου αλλά και το ότι είμαι σε πολλά σχολεία, κάτι το οποίο καθιστά πολύ δύσκολη την παρουσία μου εκεί τόσα απογεύματα. Δηλαδή συγγνώμη, οι μόνιμοι νηπιαγωγοι θα πηγαίνουν σε 1 συνάντηση απογευματινή το μήνα και εμείς οι ερμοι οι αναπληρωτές που τοποθετηθηκαμε σε 4 σχολεία θα πηγαίνουμε σε 4 συναντήσεις το μήνα; Και μειωμενου ωραριου... Δεν είναι καθόλου λογικό.
Ευχαριστω πολύ!

Εκτός ωραρίου δεν υποχρεούσαι να κάνεις τίποτα.  Τελεία και παύλα πες τους. Διότι το πολύ φιλότιμο βλάπτει. Ότι θέλουν μέχρι τις 14.00 . 14.01 τους αποχαιρετάς και φεύγεις.
Φυσικά και στην Α/θμια δεν σου είπαν κάτι τέτοιο καθώς όπως φαντάζομαι οι νηπιαγωγοί θα είναι μόνιμες εκεί , οπότε λογικά θα έχουν μια κάποια συνεργασία με το γραφείο, το οποίο προφανώς και δεν θέλησε να δημιουργήσει τριβές.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 01:29:44 πμ »
Οι ώρες και η συχνότητα ενημέρωσης των γωνέων είναι απόφαση συλλόγου διδασκόντων . Προβλέπεται σαν διαδικασία (η ενημέρωση εννοώ ) αλλά η συχνότητά της δεν ορίζεται από κάποιο νόμο (απ'οσο γνωρίζω)

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pd-79-2017/arthro-14-proedriko-diatagma-79-2017-paidagogikes
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.