*

Αποστολέας Θέμα: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες  (Αναγνώστηκε 3139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 02:37:01 μμ »
Καλησπέρα, με βάση το νόμο η παραμονή στο σχολείο δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 6 ώρες ανα ημέρα. Στην περίπτωσή μου, στο οριστικό πρόγραμμα μου αντιστοιχούν 2 συνεχόμενες ημέρες με 7 συνεχόμενες διδακτικές ώρες χωρίς κενό, κάτι το οποίο δεν έχει ο διευθυντής τη διάθεση να αλλάξει καθώς θα "ξεβολευτούν πολλοί από τους παλαιότερους συναδέλφους". Τι ενέργειες θα πρέπει να κάνω ώστε να έχω ανθρώπινο ωράριο; Φυσικά και δεν θα το αφήσω έτσι, όμως δεν έχω καταφέρει όσο κι αν έχω ψάξει στο forum να βρω τι ορίζει ο νόμος για τη Δευτεροβάθμια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:47 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 03:12:16 μμ »
Καλησπέρα, με βάση το νόμο η παραμονή στο σχολείο δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 6 ώρες ανα ημέρα. Στην περίπτωσή μου, στο οριστικό πρόγραμμα μου αντιστοιχούν 2 συνεχόμενες ημέρες με 7 συνεχόμενες διδακτικές ώρες χωρίς κενό, κάτι το οποίο δεν έχει ο διευθυντής τη διάθεση να αλλάξει καθώς θα "ξεβολευτούν πολλοί από τους παλαιότερους συναδέλφους". Τι ενέργειες θα πρέπει να κάνω ώστε να έχω ανθρώπινο ωράριο; Φυσικά και δεν θα το αφήσω έτσι, όμως δεν έχω καταφέρει όσο κι αν έχω ψάξει στο forum να βρω τι ορίζει ο νόμος για τη Δευτεροβάθμια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου σου και θα του το αναφέρεις. Δύο συνεχόμενες ημέρες με 7 συνεχόμενες διδασκαλίες δεν είναι παιδαγωγικό αλλά εξοντωτικό για έναν εκπαιδευτικό.
Υ.Γ... Ο διευθυντής σου είναι βλάξ... από παιδαγωγικής απόψεως είναι άσχετος και άθλιος φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2022, 05:04:11 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 03:46:48 μμ »
Δεν προβλέπεται τίποτα από την νομοθεσία. Οι 6 ώρες την ημέρα αντιστοιχούν σε 7 διδακτικές, οπότε ο διευθυντής έχει το δικαίωμα να σε βάλει να το κάνεις. Αν και το πρόγραμμα δεν είναι αρμοδιότητα συλλόγου και εφόσον σε δυσκολεύει να το θέσεις θέμα στο σύλλογο και να τους πει ότι δεν είναι δυνατό να κάνεις τέτοια ωράρια για δύο ημέρες. Μπορείς επίσης να κάνεις έγγραφη διαμαρτυρία στον διευθυντή και τον σύμβουλο αναφέροντας ότι κάτι τέτοιο σε δυσκολεύει στη διαδικασία του μαθήματος.
Από την άλλη έχει και τα καλά του (μακάρι να μου κάθοταν και εμένα κάτι τέτοιο) γιατί τις επόμενες 3 ημέρες θα έκανα τις υπόλοιπες  ώρες, που σημαίνει 2ώρα και 3ωρα.
Την 1η χρονιά που διορίστικα είχα δύο 7ώρα, δύο 3ώρα και κάθε Πέμπτη 1 ώρα (την πρώτη). Δεν θα την ξεχάσω ποτέ αυτή την χρονιά. Δεν μου ξανα έτυχε ποτέ κατι τόσο καλό -να δουλεύω ένα ολόκληρο χρόνο 4 ημέρες την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 03:58:48 μμ »
Εγώ πάντως κάθε φορά που δουλεύω δευτεροβάθμια, αναφέρω ότι όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα αλλά θα με βόλευαν μέρες που να έχω 7ωρο. Πέρα από μια φορά που έκανα 7ωρο αρχικά και μετά άλλαξε το πρόγραμμα, δεν μου το έχουν φτιάξει ποτέ έτσι. Μου είχαν αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δεν το έχω ψάξει ώστε να ξέρω αν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:47 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 05:01:50 μμ »
Οι 6 ώρες είναι με το ρολόι δλδ 8-2 ή όποια άλλη ρύθμιση υπάρχει για τα ολοήμερα στην Αθμια. Όχι διδακτικές.

Είναι απάνθρωπο βέβαια τόσες ώρες μάθημα, αν δεν εμπλέκεται μετακίνηση σε άλλα σχολεία, δεν καταλαβαινω το γιατί.
Ο σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης θα μπορούσε να επέμβει υποθέτω. Το ξεβόλεμα συναδέλφων είναι γελοια απάντηση και κανένας διευθυντής δεν θα ήθελε να κυκλοφορήσει επίσημα ότι λέει τετοια. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο ότι θα θες να τσακωθείς….

Τις άλλες μέρες τι πρόγραμμα εχεις; θα μπορείς να φεύγεις όταν κανεις τις ώρες σου; Ή επινοούν τεχνάσματα για να είσαι εκεί με τις ώρες;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 05:03:28 μμ »
Εξαρτάται και τι ειδικότητα έχει κάποιος. Αν είσαι ΠΕ02-03-04 και να έχεις και ένα δίωρο με κατεύθυνση Γ και μία κατεύθυνση Β και άλλες τέσσερις ώρες με μαθήματα γενικής, ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι βαρύ. Ειδικά όταν είσαι μαθηματικός ή φυσικός που όλη την ώρα είσαι όρθιος στον πίνακα και γράφεις. Κατά την προσωπική μου άποψη ο εκπαιδευτικός από τις 8 έως τις 2 πρέπει να έχει κενά για να εκτελέσει και τα εξωδιδακτικά του καθήκοντα. Επί 7 συνεχόμενες ώρες να είσαι όρθιος και να μιλάς και να γράφεις είναι αντικειμενικά εξοντωτικό. Συν τοις άλλοις όταν χάνεται αυτή η μέρα, λόγω περιπάτου, ασθένειας, άδειας και λοιπά μέσα σε δύο ημέρες χάνει ο εκπαιδευτικός μεγάλο όγκο της διδασκαλίας του. Άντε να τις αναπληρώσεις μετά. Ειδικά όταν είσαι λύκειο και έχεις και τράπεζα θεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 07:19:44 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι εμένα και η μέρα που έχω 5ωρο (όχι συνεχόμενο), μου πέφτει βαριά. Αφού αν τύχει σε άνθρωπο με 20 ώρες για λόγους ανωτέρας βίας να τους βγάλει ένα 3ωρο κ ένα 5ωρο, ο προγραμματιστής ζητάει συγγνώμη. Σ εμάς ούτε συνεχόμενο 4ωρο δεν βάζουν, εκτός αν το ζητήσει κάποιος.
Με τον φόρτο εργασιων που έχουμε, εγω τις μέρες που έχω 2η-6η με ένα κενό, αν αργήσω με το σχολείο του παιδιο και δεν παω από νωρίς την 1η ώρα, ζορίζομαι. Γιατί μετά στη 1.30 δεν έχω αντοχές να κάτσω να διορθώσω πχ 7η ώρα. Γενικα για όποιον έχει 20+ ώρες, το 8-2 είναι σχεδον καθημερινό λόγω των υποχρεώσεων. Οπότε αυτές τις φάσεις ότι κάποιος σχολαει κ φεύγει, δεν τις καταλαβαίνω.

Είναι σωστή επισήμανση και το ότι αν χαθεί μέρα με 7 ώρες, λόγω άδειας ή εκδήλωσης κλπ, χάνονται πολλά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 07:37:11 μμ »
Νομίζω ότι το εφτάωρο είναι αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο. Δεν μπορείς να αποδώσεις, δεν είσαι μηχανή.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:30:08 μμ »
Εξαρτάται τις αντοχές του καθενός και ίσως και το είδος του μαθήματος το αν μπορεί κάποιος να το βγάλει εις πέρας. Έχοντας δουλέψει πολύ περισσότερες ώρες στον ιδιωτικό τομέα το 7ωρο του σχολείου μου φαίνεται όχι πανεύκολο να βγει βέβαια αλλά εφικτό και χωρίς φυσικά να είναι η ποιότητα του μαθήματος χαμηλή.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:49:47 μμ »
 Για το μάθημά μου, που δεν έχω εργαστήριο, όπως θα έπρεπε και κάθε φορά που μπαίνω στην τάξη  μοιράζουμε, στήνουμε και μαζεύουμε, είναι εντελώς άβολο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 09:01:01 μμ »
Εξαρτάται τις αντοχές του καθενός και ίσως και το είδος του μαθήματος το αν μπορεί κάποιος να το βγάλει εις πέρας. Έχοντας δουλέψει πολύ περισσότερες ώρες στον ιδιωτικό τομέα το 7ωρο του σχολείου μου φαίνεται όχι πανεύκολο να βγει βέβαια αλλά εφικτό και χωρίς φυσικά να είναι η ποιότητα του μαθήματος χαμηλή.

Σίγουρα έχει σχέση και με την ηλικία των μαθητών και το μέγεθος της τάξης και τη δυναμική της ομάδας. Αν πετύχεις καμία καλή κατεύθυνση που είναι σαν γκρουπ φροντιστηρίου, δεν είναι το ίδιο με μια 25αρα τάξη γυμνασίου με μπόι δυο μέτρα και μυαλό κουκούτσι. Και φυσικά κάπου εδώ θα μας βλέπει και η νηπιαγωγός που δεν έχει ούτε διάλειμμα και θα τραβάει τα μαλλιά της…

Αλλά το ότι υπάρχουν χειρότερα, δεν είναι λόγος για να πιέζεται κάποιος επειδή πρέπει να εξυπηρετηθούν όλοι. Να πιεστεις με ένα 6ωρο ώστε την άλλη μέρα να μην μετακινηθείς σε δυο σχολεία, είναι άλλο πράγμα. Ή να πιεστεις την Πέμπτη για να μπορείς να σχολάς νωρίς την Παρασκευή κ να φεύγεις με το καράβι για το σπίτι σου. Όχι όμως να χώνεσαι για να κανεις τα χατίρια των δεινοσαύρων του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 09:16:25 μμ »
Σίγουρα έχει σχέση και με την ηλικία των μαθητών και το μέγεθος της τάξης και τη δυναμική της ομάδας. Αν πετύχεις καμία καλή κατεύθυνση που είναι σαν γκρουπ φροντιστηρίου, δεν είναι το ίδιο με μια 25αρα τάξη γυμνασίου με μπόι δυο μέτρα και μυαλό κουκούτσι. Και φυσικά κάπου εδώ θα μας βλέπει και η νηπιαγωγός που δεν έχει ούτε διάλειμμα και θα τραβάει τα μαλλιά της…

Αλλά το ότι υπάρχουν χειρότερα, δεν είναι λόγος για να πιέζεται κάποιος επειδή πρέπει να εξυπηρετηθούν όλοι. Να πιεστεις με ένα 6ωρο ώστε την άλλη μέρα να μην μετακινηθείς σε δυο σχολεία, είναι άλλο πράγμα. Ή να πιεστεις την Πέμπτη για να μπορείς να σχολάς νωρίς την Παρασκευή κ να φεύγεις με το καράβι για το σπίτι σου. Όχι όμως να χώνεσαι για να κανεις τα χατίρια των δεινοσαύρων του σχολείου.
Εννοείται να μη χώνεται κανείς αν το βρίσκει εξουθενωτικό. Εγώ το προτιμώ για να έχω κάποιες μέρες πιο χαλαρές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 09:37:33 μμ »
Εννοείται να μη χώνεται κανείς αν το βρίσκει εξουθενωτικό. Εγώ το προτιμώ για να έχω κάποιες μέρες πιο χαλαρές.

Ενταξει οι 7 παραείναι. Αλλά εμείς είμαστε κακομαθημένοι στο σχολείο, κάποιοι ζητούν να μην έχουν ούτε συνεχόμενο τρίωρο. «Παραδόξως» το ζητούν οι παλιοί που έχουν δυο μέρες τετράωρο κ τους πέφτει βαρύ κ το θέλουν δυο κ δυο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 10:37:07 μμ »
Ενταξει οι 7 παραείναι. Αλλά εμείς είμαστε κακομαθημένοι στο σχολείο, κάποιοι ζητούν να μην έχουν ούτε συνεχόμενο τρίωρο. «Παραδόξως» το ζητούν οι παλιοί που έχουν δυο μέρες τετράωρο κ τους πέφτει βαρύ κ το θέλουν δυο κ δυο.
Οι περισσότεροι που ξέρω εγώ, ειδικά παλιοί, θέλουν συνεχόμενο να φεύγουν νωρίς. Βέβαια, κι εγώ το προτιμώ. Άλλωστε στο σχολείο δεν κάθομαι για πολλά πράγματα που μπορούν να γίνουν στο σπίτι αφού ούτε γραφείο δε βρίσκω πολλές φορές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.