*

Αποστολέας Θέμα: Επανατοποθετηση αναπληρωτή εκτός της αρχικής περιοχής τοποθέτησης  (Αναγνώστηκε 1552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bioteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας!! Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Αν έχεις προσληφθεί ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου σε μία συγκεκριμένη περιοχή τοποθέτησης, σε κενό που δημιουργήθηκε εξαιτίας έκτακτης απουσίας μόνιμου συναδέλφου (πχ. εγκυμοσύνη, λόγοι υγείας, κλπ), και μετά από λίγους μήνες ο συνάδελφος επιστρέψει, έχουν δικαίωμα να σε μεταφέρουν σε άλλη περιοχή που ανήκει στην ίδια περιφέρεια, σε περίπτωση που είναι αδύνατο να συμπληρώσεις ώρες (πχ. αν δεν υπάρχει καν άλλο σχολείο στην περιοχή τοποθέτησης) ;; (αναφέρομαι σε Δευτεροβάθμια) Για παράδειγμα, αν είσαι Β' Κεφαλληνίας που είναι η Ιθάκη, μπορούν να σε πάνε ’ Κεφαλληνίας που είναι η Κεφαλλονιά ; (και αν δεν είχες δηλώσει καν την άλλη περιοχή τι γίνεται;) 
(Να τονίσω ότι αναφέρομαι σε περίπτωση που ο αναπληρωτής δεν επιθυμεί/συναινεί ούτε φυσικά έχει ζητήσει αυτή την αλλαγή)
Επίσης ξέρετε τι προβλέπεται για αυτή την επανατοποθέτηση? πχ. αν μπορούμε να επιλέξουμε κάποια σχολεία στην νεα περιοχή κάποιο διάστημα πριν ή αν προηγούμαστε σε σχέση με τις επόμενες φάσεις αναπληρωτών; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας!! Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Αν έχεις προσληφθεί ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου σε μία συγκεκριμένη περιοχή τοποθέτησης, σε κενό που δημιουργήθηκε εξαιτίας έκτακτης απουσίας μόνιμου συναδέλφου (πχ. εγκυμοσύνη, λόγοι υγείας, κλπ), και μετά από λίγους μήνες ο συνάδελφος επιστρέψει, έχουν δικαίωμα να σε μεταφέρουν σε άλλη περιοχή που ανήκει στην ίδια περιφέρεια, σε περίπτωση που είναι αδύνατο να συμπληρώσεις ώρες (πχ. αν δεν υπάρχει καν άλλο σχολείο στην περιοχή τοποθέτησης) ;; (αναφέρομαι σε Δευτεροβάθμια) Για παράδειγμα, αν είσαι Β' Κεφαλληνίας που είναι η Ιθάκη, μπορούν να σε πάνε ’ Κεφαλληνίας που είναι η Κεφαλλονιά ; (και αν δεν είχες δηλώσει καν την άλλη περιοχή τι γίνεται;) 
(Να τονίσω ότι αναφέρομαι σε περίπτωση που ο αναπληρωτής δεν επιθυμεί/συναινεί ούτε φυσικά έχει ζητήσει αυτή την αλλαγή)
Επίσης ξέρετε τι προβλέπεται για αυτή την επανατοποθέτηση? πχ. αν μπορούμε να επιλέξουμε κάποια σχολεία στην νεα περιοχή κάποιο διάστημα πριν ή αν προηγούμαστε σε σχέση με τις επόμενες φάσεις αναπληρωτών; Ευχαριστώ!
Αν στην περιοχή που έχεις προσληφθεί δεν μπορούν να σου βρουν κενό έχουν δικαίωμα να σε διαθέσουν στην περιφέρεια, ακόμα κ σε περιοχές που δεν είχες δηλώσει. Δεν είναι κάτι που γίνεται συχνά όμως είναι κάτι που το έχω συναντήσει ( και μάλιστα επανειλημμένα σε μια συγκεκριμένη ΔΠΕ στην οποία εργάστηκα για κάποια χρόνια)

Αποσυνδεδεμένος Nikfragk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός σε σχολείο της Αιτωλοακαρνανίας. Αιτήθηκα βελτίωση θέσης (επανατοποθέτηση) η  οποία μου ανακοινώθηκε χθες το πρωί αφού πήγα στο αρχικό σχολείο μου. Ο λόγος που έκανα την αίτηση ήταν επειδή αρχικά τοποθετήθηκα ολοήμερο και βρήκα γκρουπ να πηγαινοέρχομαι, (Γιάννενα-Αστακο) όμως η προϊσταμένη έφυγε με σοβαρό θέμα υγείας και γω αναγκαγκαστικά "προσωρινά" να αναλάβω το πρωινό. Πριν τη β φάση επικοινώνησα με το ΠΥΣΠΕ για να ρωτήσω εάν θα έδινα το κενό και μου είπαν όχι. Έτσι έκανα αίτηση για βελτίωση για κάποιο άλλο ολοήμερο εφόσον το πυσπε είχε πει ότι δεν θα έδινε το κενό στη β φάση. Ωστόσο, το κενό δόθηκε, ήρθε νηπιαγωγός για το πρωινό, εγώ θεώρησα ότι γυρίζω ολοήμερο και όλα καλα. Όμως χθες με έστειλαν σε άλλο σχολείο το οποίο αρχικά μου είπε η  εκεί προϊσταμένη του ότι είναι ολοήμερο αλλά όταν πήγα να κάνω ανάληψη άρχισε να μου τα μασάει ότι θέλει αυτή το ολοήμερο και άλλα πολλά. Θέλω να αρνηθώ την επανατοποθέτησή μου. Γνωρίζετε αν έχω αυτό το δικαίωμα; Γιατί στην πρωτοβάθμια δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και μια υπάλληλος που πήρα να ρωτήσω απλά με πέρασε γενεές εκατό.
Επίσης έμαθα από άλλα άτομα που είχαν αιτηθεί ότι τους είχαν πάρει από τη Δευτέρα τηλέφωνο να τους ρωτήσουν αν θέλουν το χ,ψ κενό. Εμένα δεν με πήρε κανένας και κάποια στιγμή που ρώτησα το ΠΥΣΠΕ μου είπαν ότι δεν γνώριζαν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος bioteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση georgia06! Να υποθέσω είναι καθ' όλα νόμιμο έτσι; Υποστηρίζεται από κάποιο κανονισμό, ώστε να δω τι παράμετροι υπάρχουν; Επίσης μήπως ξέρεις αν σου δίνουν μετά κάποια προτεραιότητα στα κενά της άλλης περιοχής ;
Τέλος, αν για κάποιο διάστημα ούτε σου βρίσκουν ώρες στην αρχική σου περιοχή, ούτε υπάρχει κενό στην άλλη περιοχή (ειδικά αν συμβεί η αλλαγή μετά το Νοέμβρη-Δεκέμβρη που ήδη έχουν γίνει οι κύριες φάσεις), έχετε καμία ιδέα τι γίνεται ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση georgia06! Να υποθέσω είναι καθ' όλα νόμιμο έτσι; Υποστηρίζεται από κάποιο κανονισμό, ώστε να δω τι παράμετροι υπάρχουν; Επίσης μήπως ξέρεις αν σου δίνουν μετά κάποια προτεραιότητα στα κενά της άλλης περιοχής ;
Τέλος, αν για κάποιο διάστημα ούτε σου βρίσκουν ώρες στην αρχική σου περιοχή, ούτε υπάρχει κενό στην άλλη περιοχή (ειδικά αν συμβεί η αλλαγή μετά το Νοέμβρη-Δεκέμβρη που ήδη έχουν γίνει οι κύριες φάσεις), έχετε καμία ιδέα τι γίνεται ;

Είναι νομιμοτατο. Ειναι νόμος του Αρβανιτόπουλου από το 2013 ( αν θυμάμαι σωστά).
Αν έχεις προτεραιότητα δεν το γνωρίζω.
Πάντως εφόσον σε έχουν προσλάβει είναι πρόβλημα της διεύθυνσης να σε τακτοποιήσει. Εσύ δεν χάνεις την πρόσληψη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.